Octi uzmanlarına bir soru(Rölantide artan yakıt)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octi uzmanlarına bir soru(Rölantide artan yakıt)

İleti ayhani » 11 Oca 2010, 16:40

Merhaba arkadaşlar. Bir iki haftadır benim octiye birşeyler oluyor. Arıza varmıdır yokmudur tam anlamadım.  Aracım 2008 octi sıfır almıştım. 30 000 bakımını Adanada yetkili servisten yeni yaptırdım.
Bir iki haftadır dikkatimi çeken bir durum var. Araç genelde çevre yolunda kullanıldığı için 6.5-7 litre arası yakıyordu. Ama 1-2 haftadır yakıt arttı.
İlginç olan bir durum var onu sorayım.
Arabayı çalıştırdığımda boşta 0.8 litre gösteriyor bu normali. Ama yolda giderken vitesi boşa aldığımda eskiden yakıt tüketimi  0.8 litreye düşerken şimdi 1.4-1.8 litre arası bir değer gösteriyor. Eskiden böyle değildi giderken boşa aldığımda 0.8 litreye düşerdi. Bu nasıl olur anlamadım. Bilen biri izah edebilirmi?(Arabada herhangi bir arıza ışığı yanmıyor ve motor sesi vs. gayet normal-Arabaya kış lastileri takıldı ama geçen sene aynı kış lastikleri ile böyle birşey yapmadı-Birde benzini SHELL yerine artık BP'den alıyorum)
Acaba arabanın benzin veya hava filtresini vs değiştirmedilermi, böyle birşey olabilirmi?
Eskişehir veya Kütahya'da octime bu filtrelere baktırabileceğim bir usta tavsiye edebilirmisiniz?

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mbarman » 11 Oca 2010, 16:57

boşa attığında okuduğun değerde hiçbir sorun yok. çünki boş kavramı göreceli. denemesi bedava. 10km/h ızla boşta giderken okuduğunuz değer ile 120km/h hızda okuduğunuz değer çok farklıdır. yol bilgisayarınız anlık tüketim ile hızınızı oranlayıp tüketim bilgisini gösterir. dolayısıyla daha önce yüksek bir hızda vitesi boşa almışsınızdır. takmayın kafaya.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti OKTAVİACI » 11 Oca 2010, 16:58

rölantide kaloriferi açıyorsanız yakıt o yüzden artar belkide sorun budur

OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 11 Oca 2010, 17:03

Size boşa atışlarınızdaki değişimi her ne kadar forumda önceleri açıklamış olsamda tekrar açıklayayım. (kim bilir sene kaçtı arayıpda bulamam, hemde biraz teknik konuşturayım Tongue)

Aracınız durur iken sıcak motor rölantisi 0.8 litre demişsiniz. Bu aracın 1 saatlik yakıt tüketim değeridir. Yani giderkenki gibi lt/100 km formatında hesaplamaz, durunca litre/saat üzerinden hesaplar. Mesela Renaultlar'da bu yok. Durunca -/- yazar zira sadece lt/100 km formatına sahiptir.

Demişsiniz önceden 0.8 oluyorduda şimdi 1.4 veya civarı geziyor.

Olayın matematiği şöyle.

Siz dururken bir saatte 0.8 litre. Bu cepteki verilenimiz. Bakın 1 saatlik geçen süre bura önemli.

Aracı boşa attınız, gidiyorsunuz. Ve ben size bir şey söyleyeyim mi? Sade ve sadece boşta 100 km/s civarı giderken görebilirsiniz hani şu rölantide gördüğünüz 0.8 litre olayını.

Neden?

Çünkü odur motorun bir saatlik rölantı tüketimi. Ama araç giderken rölantide, lt/100 km üzerinden hesapladığı için, ve bizim rölanti metriğimiz 1 saat üzerinden olduğu için, sade ve sadece rölantide seyir halinde 100 km hızla gitmeliyiz ki yine lt/100 km hesabı 1 saate denk gelsin.

Yani özetle motor her iki durumdada rölantide, ve yük altında olmadığı için bize lazım olan şey sadece geçen süre. Rölantide 1 saatin eş değer boşta gidimi saatte 100 km/s hızdır.

1.4-1.6 görmüşseniz daha düşük bir süratte bakmışsınız. Hatta ben size baktığınız hızıda söyliyeyim 57 km/s imiş hızınız. Tabi verdiğiniz 0.8 lt lik rölanti tüketimize göre.

Daha daha yaniler koyabilirim. Araba boşta giderken yaktığı yakıt fixtir, değişmez. Siz ne kadar hızlı iseniz 100 km yolu o kadar çabuk alırsınız ve birim mesafe başına tüketim düşer. Yani hız arttıkça anlık tüketim ekranı boşta dahada düşük değerler gösterir. Ben 200 le giderken salladığımda 0.3 falan görüyordum. Gaz kessem 0.0 Smile

Güzel anlattım ama de mi? Big%20smile

Haaa unutmadan, biraz daha artistik yapayım.

Şanzımanınız wash-up yağlama sistemine sahiptir. Yani şanzıman döndükçe box içersindeki yağı sıçratarak yağlama yapar. Sakın ola boşa attığınızda şanzıman duruyor sanmayın. İçerdeki grup dişlileri aynen dönmeye devam eder. Ama rölanti dönüşü devirli motor dönüşlerine nazaran düşük süratte olduğundan sıçratma yetersiz kalacaktır. Mesela prizdirek bilya grubu yukarda kalır biraz ve genelde ona zor yağ ulaştığı için şanzıman ilk ordan dağılır.

Mesela class şöförler eğer debriyaj şamsiyesini fazla önemseniyorsa ışıklarda beklerken boşa almış olsa dahi vitesi debriyaja basar ki grup dişliler dursun, yada önceden kalan ivme ile dönerken en azından motor rölantisi yükü altında kalmasın diye debriyaja basılı tutar.

Boşa atmayın, viteste gaz kesin, araba hızlanmıyorsada gaza basın yakarsa yaksın. Bu dediğim kesinlikle uygulanması doğru bir yöntemdir, uygulayın.

Filtrelerden bahsetmişsiniz, genelde kendim yaparım yapamadığımı serviste beraber yaparım ustayla. Bırakıp çıkmam aracı o yüzden değiştiler mi değişmediler mi bohemi yaşamam, ama yetkili seris demişsiniz, size yetkili servisten çıktığınızda verdikleri makbuzda neler yapıldığı tek tek yazar. Bakın önce ona.

İstasyon değişimi ciddi farklılıklar yaratabilir. Bende 3-4 sene önce neyim başka bi istasyondan aldım, o depo bitsin diye full redline geziyordum. Şikayette ettim analiz temiz çıktı. Araç tepkisi işte... Olur olur, Shell'den alın yine bu benzini bitirip öle deneyin.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayhani » 11 Oca 2010, 17:11

[quote="hakanerdogan"]
Size boşa atışlarınızdaki değişimi her ne kadar forumda önceleri açıklamış olsamda tekrar açıklayayım. (kim bilir sene kaçtı arayıpda bulamam, hemde biraz teknik konuşturayım Tongue)

Aracınız durur iken sıcak motor rölantisi 0.8 litre demişsiniz. Bu aracın 1 saatlik yakıt tüketim değeridir. Yani giderkenki gibi lt/100 km formatında hesaplamaz, durunca litre/saat üzerinden hesaplar. Mesela Renaultlar'da bu yok. Durunca -/- yazar zira sadece lt/100 km formatına sahiptir.

Demişsiniz önceden 0.8 oluyorduda şimdi 1.4 veya civarı geziyor.

Olayın matematiği şöyle.

Siz dururken bir saatte 0.8 litre. Bu cepteki verilenimiz. Bakın 1 saatlik geçen süre bura önemli.

Aracı boşa attınız, gidiyorsunuz. Ve ben size bir şey söyleyeyim mi? Sade ve sadece boşta 100 km/s civarı giderken görebilirsiniz hani şu rölantide gördüğünüz 0.8 litre olayını.

Neden?

Çünkü odur motorun bir saatlik rölantı tüketimi. Ama araç giderken rölantide, lt/100 km üzerinden hesapladığı için, ve bizim rölanti metriğimiz 1 saat üzerinden olduğu için, sade ve sadece rölantide seyir halinde 100 km hızla gitmeliyiz ki yine lt/100 km hesabı 1 saate denk gelsin.

Yani özetle motor her iki durumdada rölantide, ve yük altında olmadığı için bize lazım olan şey sadece geçen süre. Rölantide 1 saatin eş değer boşta gidimi saatte 100 km/s hızdır.

1.4-1.6 görmüşseniz daha düşük bir süratte bakmışsınız. Hatta ben size baktığınız hızıda söyliyeyim 57 km/s imiş hızınız. Tabi verdiğiniz 0.8 lt lik rölanti tüketimize göre.

Daha daha yaniler koyabilirim. Araba boşta giderken yaktığı yakıt fixtir, değişmez. Siz ne kadar hızlı iseniz 100 km yolu o kadar çabuk alırsınız ve birim mesafe başına tüketim düşer. Yani hız arttıkça anlık tüketim ekranı boşta dahada düşük değerler gösterir. Ben 200 le giderken salladığımda 0.3 falan görüyordum. Gaz kessem 0.0 Smile

Güzel anlattım ama de mi? Big%20smile

Haaa unutmadan, biraz daha artistik yapayım.

Şanzımanınız wash-up yağlama sistemine sahiptir. Yani şanzıman döndükçe box içersindeki yağı sıçratarak yağlama yapar. Sakın ola boşa attığınızda şanzıman duruyor sanmayın. İçerdeki grup dişlileri aynen dönmeye devam eder. Ama rölanti dönüşü devirli motor dönüşlerine nazaran düşük süratte olduğundan sıçratma yetersiz kalacaktır. Mesela prizdirek bilya grubu yukarda kalır biraz ve genelde ona zor yağ ulaştığı için şanzıman ilk ordan dağılır.

Mesela class şöförler eğer debriyaj şamsiyesini fazla önemseniyorsa ışıklarda beklerken boşa almış olsa dahi vitesi debriyaja basar ki grup dişliler dursun, yada önceden kalan ivme ile dönerken en azından motor rölantisi yükü altında kalmasın diye debriyaja basılı tutar.

Boşa atmayın, viteste gaz kesin, araba hızlanmıyorsada gaza basın yakarsa yaksın. Bu dediğim kesinlikle uygulanması doğru bir yöntemdir, uygulayın.

Filtrelerden bahsetmişsiniz, genelde kendim yaparım yapamadığımı serviste beraber yaparım ustayla. Bırakıp çıkmam aracı o yüzden değiştiler mi değişmediler mi bohemi yaşamam, ama yetkili seris demişsiniz, size yetkili servisten çıktığınızda verdikleri makbuzda neler yapıldığı tek tek yazar. Bakın önce ona.

İstasyon değişimi ciddi farklılıklar yaratabilir. Bende 3-4 sene önce neyim başka bi istasyondan aldım, o depo bitsin diye full redline geziyordum. Şikayette ettim analiz temiz çıktı. Araç tepkisi işte... Olur olur, Shell'den alın yine bu benzini bitirip öle deneyin.

[/QUOTE]

Detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Konuşturmuşsun üstad. Size üstad diyebilirmiyim Smile
Şaka bir yana verdiğin bilgiler çok detaylı. Özellikle hızı 57 km tahmin etmen gerçekten mükemmel Clap
Sanki eskiden 0.8 litre gösteriyordu acaba benmi yanıldım. Sanırım l
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 11 Oca 2010, 17:18

Yok be yav espri o geyiğine üstad ne abi biz kim üstadlık kim estagfurullah.

Bu arada hızı tahmin etmedim, rölantide saatte 0.8 yakan yada boşta 100 kms ile giderken 0.8 litre yakan motor, 1.4 litre yakması için aynı koşullarda

100x0.8=14x/10 ters orantısından çıkar basitçe. Wink

Kış lastiğide çok yaktırabilir unutmadan. Belki son 1-2 hafta biraz rüzgarlı geçmişse yine yapabilir. Ama yakıt artışı ne kadar mesela? 6.5-7 litreden 10 litreye mi çıktı?

8-8.5 falansa bence bişi yok Smile   Eski benzine geri dönüp deneyin derim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayhani » 11 Oca 2010, 17:35

8-8.5 olmuştu. Bilgiler için teşekkür tekrar teşekkür ederim.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti quickcan » 11 Oca 2010, 19:14

araba boşa alınmışsa lastik neden etkilesin. birde boşa aldığın hız neden önemli olsun ki sonçta dişli boşta mı boşta.. bilgimde yanlışlık varsa yardımlarınızı esirgemeyin..bu arada tüketim göstergesi anlık göstermiyor mu?

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti hakanerdogan » 11 Oca 2010, 19:21

[quote="can"]araba boşa alınmışsa lastik neden etkilesin. birde boşa aldığın hız neden önemli olsun ki sonçta dişli boşta mı boşta.. bilgimde yanlışlık varsa yardımlarınızı esirgemeyin..bu arada tüketim göstergesi anlık göstermiyor mu?
[/QUOTE]

Yanlış. Bi daha oku Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 11 Oca 2010, 19:24

doğru daha yeni bçlük pörçük okumuştum şimdi daha iyi anladım teşekkürler..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti fmaka » 12 Oca 2010, 01:10

kışın kalorifer açılması kış lastikleri havanın soğuk olması sebebiyle araç fazla yakar.
filtreler ve bujilere bakmak kafanızdaki soru işaretlerinin çoğunu azaltır.
hakanın anlattıkları doğru.verdiği bilgiler için teşekkürler.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti C@GL@R » 12 Oca 2010, 01:15

[quote="fmaka"]kışın kalorifer açılması kış lastikleri havanın soğuk olması sebebiyle araç fazla yakar.

hakanın anlattıkları doğru.verdiği bilgiler için teşekkürler.[/QUOTE]

klimanın yakıtı artırdığını biliyordumda sıcak havanın yakıtı artırdığını bilmiyordumSmile
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti fmaka » 12 Oca 2010, 01:20

[quote="caglarkrbyk"]
[quote="fmaka"]kışın kalorifer açılması kış lastikleri havanın soğuk olması sebebiyle araç fazla yakar.
hakanın anlattıkları doğru.verdiği bilgiler için teşekkürler.[/QUOTE]klimanın yakıtı artırdığını biliyordumda sıcak havanın yakıtı artırdığını bilmiyordumSmile[/QUOTE]

bende kalorifer açıkken 0,8 lerde geziyor anlık tüketim kapayınca 0,6 iniyor?neden
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti hakanerdogan » 12 Oca 2010, 02:20

Sebebi tek başına kalorifer olmamalı, elektrik çeken her aksam alternatör devri düşükken rölantide, yakıtı biraz artırabilir. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 12 Oca 2010, 03:00

Kışın akünün zayıf düşmesini ve şarj olayını da hesaba katmalı.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 12 Oca 2010, 09:57

[quote="hakanerdogan"] [quote="can"]araba boşa alınmışsa lastik neden etkilesin. birde boşa aldığın hız neden önemli olsun ki sonçta dişli boşta mı boşta.. bilgimde yanlışlık varsa yardımlarınızı esirgemeyin..bu arada tüketim göstergesi anlık göstermiyor mu?
[/QUOTE]

[/QUOTE]
Buna çok güldüm yaaa.LOL
 Örtmenim örtmenim anlamamış arkadaş. LOL

Yahu Hakan kardeş sen ne iş yapıyorsun merak ettim doğrusu?
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti hakanerdogan » 12 Oca 2010, 15:21

[quote="adilektasli"][quote="hakanerdogan"] [quote="can"]araba boşa alınmışsa lastik neden etkilesin. birde boşa aldığın hız neden önemli olsun ki sonçta dişli boşta mı boşta.. bilgimde yanlışlık varsa yardımlarınızı esirgemeyin..bu arada tüketim göstergesi anlık göstermiyor mu?
[/QUOTE]

[/QUOTE]
Buna çok güldüm yaaa.LOL
 Örtmenim örtmenim anlamamış arkadaş. LOL

Yahu Hakan kardeş sen ne iş yapıyorsun merak ettim doğrusu? [/QUOTE]

Ordaki espri mahiyetinde "Can" kardeşe bi hitaptı, abisi oluyorum gibi Smile o yüzden öle dedimSmile

Yoksa öğretmenlik falan haddimize değil. Ben üniversite öğrencisiyim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti esri » 01 Mar 2010, 19:33

skodam.com'un bu muhabbet ortamını ve sıcaklığını seviyorum:)
esri
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çanakkale
Arabanız: ford focus (2008) 1.6i + still paket

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir