kış kar ve aptalca skoda tasarımı eziyeti

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kış kar ve aptalca skoda tasarımı eziyeti

İleti alpino » 28 Oca 2010, 19:58

evet arkadaşlar ankara'ya kar yağdı sonunda. bende sabah bindim arabaya işe gidiyorum. herşey normal. zaten araba elegance abs esp asr ne istesen var. yokuşa geliyorum esp lambası yanıp yanıp sönüyor çekiş kontrol sistemi devrede. motor devrini düşürüyor araba yokuşu DURMADIĞIN SÜRECE sorunsuz çıkıyor. neyse iş yerine yaklaştım.
yokuşta önümdeki araba çıkamadı durdu. haliyle bizde durduk. bir daha da kalkamadık zaten.
zincir takalım dedik. iş yerine kalmış yaklaşık 1 km yol. zinciri taktık. çıktık yokuşu. az daha ilerledik derken bir anda ABS, ESP, Lastik Basınç ve Fren Balata ikaz lambaları yandı.
neyse gittik servise dedi ki ABS sensör kablosunu koparmıştır zincir. bu arabalara takmamak lazım. arabayı kaldırdılar hakikaten kablo kopmuş.

Kabaca anlatacak olursam sensöre giden kablo lastiğin merkezine bağlanan aksın yaklaşık 10 cm üstünden geçiyor. haliyle zincir rahatlıkla kabloyu parçalayabiliyor. zincir takarken muhteşem derecede gergin takmanız lazım. ya da kar paleti alın.

ben hem yüce otoya hem de çek cumhuriyetine durumu mail ile bildireceğim. geri dönüşleri ve servise kabloyu daha düzgün bir yerden geçirtip geçirtemeyeceğinizi sorup öğrenip sizlerle paylaşacağım.

Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hakanerdogan » 28 Oca 2010, 20:00

Aynen öyle yapar. Geçmiş olsun. Asla dokundurmadım zincir hiç bir zaman... EGO Manlar canavar gibi Big%20smile

Sonuç alabileceğinizi sanmam keşke alabilseniz ama kullanıcı hatası denecektir muhtemelen, zincirde düzgün takıldı mı o da var.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 28 Oca 2010, 20:04

valla zincir takmaya alışmak için stepneyi söküp evde denediğimden alışkınım. anında sıkıca takıverdim zincirleri. zorlanmadım bile. az bişey gidip iyice sıkılaştırdım ama demek ki yetmedi. gerçi servise aynı şekilde zincirin abs kablosunu kopardığı bi octavia daha gelmiş.

ne olursa olsun abs kablosunun aks üzerinden gidip sensöre gitmesi varken açıktan havada sallanarak ulaşıyor sensöre.

ayrı mesele benim mail atmamın amacı sizin hatanız ödeyin parasını demek değil. en azından bu durumu bilsinler ona göre kablonun şeklini değiştirsinler. yüce oto sallamaz belki ama çek cumhuriyeti dikkate alabilir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 28 Oca 2010, 20:05

Octilerde nasıl bilmem ama eğer gevşekliği (yani esneme payı) var ise sıkmayacak şekilde plastik kablo kelepçesi ile biraz yukarı alınabilir. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 28 Oca 2010, 20:12

ya zincir araba katili zaten geçmiş olsun
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 28 Oca 2010, 20:13

Jantıda çizer Big%20smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 28 Oca 2010, 20:16

valla çizmesin diye gittim 15 inç sac jant aldım. kış lastiklerini de bu jantlara uygun aldım. 16"leri söküp kaldırdım. :) yani ÇİZEMEZ :D
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti WXW » 28 Oca 2010, 20:17

bilgi için teşekkürler. peder bey bana zincir sorup duruyordu, ama allahtan karda kışta araba kullanmıyor.ben bir çıtlatiim kulağına.zinciri bizim octavia nın tarihinden siler kesin
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti y.emre » 28 Oca 2010, 20:21

bu ABS li arabaların hemen hepsinde görülebilir yani abs kablosu aşağıdan geçiyorsa demek ki neymiş zincir cıss . : )
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti alpino » 28 Oca 2010, 20:29

ya akstan fren hidrolik kablosunun oradan geçirse hiçbir sorun olmaz ama bu ortalık yerde havada sallanarak geçiyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 20:34

ya şu köpüklerden kullanan varmı zincir fln takmaya gerek yok sıkıyorsunuz lastiğe köpüğü yapışıyor lastikte taşlaşıyor zincir civi herneyse aynı görevi görüyor ondan alıp bulundurmak lazım araçda
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti skodaizm » 28 Oca 2010, 20:37

Özellikle octavia da olan sistemler zaten zincir takmamayı önlemek için. İyi bir kar lastiği ile  bu arabanın hiç zincire gerk kalmadan yürümesi gerekli. Sadece bizlerin kullandığı kış lastikleri yeterli olmadığından otomobil kalkmamıştır. Kar lastiği ile  yokuşta bile nasıl tutunduğuna dair videoları siteye daha  önceleri koyduklarını ve arabanın performansını izlemiştik.
   Zincir hem arabaya hemde özellikle de  yollara zarar verdiğinden  Avrupa'da hemen hemen her ülkede yasak. O sebeple kar lastiği ile yol alması açısından bu sistemler geliştirilmiş.

Ben arabaya hiç bir zaman  zincir takma taraftarı değilim; ama arabada bulunduruyorum. Malum trafik soruyor.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti emre_tokay » 28 Oca 2010, 20:48

Bende  ilk defa bu kış kullanmak zorunda kaldım aslında inat ettim takmıcam diye ama otobanda 15km/h ile ilerken bile araba yan gitmeye başlayınca en yakın benzinlikte zincir almak durumunda kaldım. Ama kullandığım her an içimi parçaladı tıkır tıkır tıkır ötmesi direksiyonu sallaması beni mahvetti yarında ne olur ne olmaz şileye dönerken takılı tutucam en yakın zamandada en baba kar lastiğinden alıcam.

Bu arada birşey sormak istiyorum. Geceleri zincileri lastikten sökmedim acaba lastiklere bir zararı olurmu?

saygılar....
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti hakanerdogan » 28 Oca 2010, 20:51

[quote="emre_tokay"]

Bende  ilk defa bu kış kullanmak zorunda kaldım aslında inat ettim takmıcam diye ama otobanda 15km/h ile ilerken bile araba yan gitmeye başlayınca en yakın benzinlikte zincir almak durumunda kaldım. Ama kullandığım her an içimi parçaladı tıkır tıkır tıkır ötmesi direksiyonu sallaması beni mahvetti yarında ne olur ne olmaz şileye dönerken takılı tutucam en yakın zamandada en baba kar lastiğinden alıcam.

Bu arada birşey sormak istiyorum. Geceleri zincileri lastikten sökmedim acaba lastiklere bir zararı olurmu?

saygılar....
[/QUOTE]

Teker karın üzerinde ise yine bir nebze hadi zararı olmaz diyelim ama sert zeminde ise olur veya olabilir.

Lastiğin içindeki örgüyü zorlayabilir belki. Düşük bir ihtimal tabi.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti emre_tokay » 28 Oca 2010, 20:57

Vardı hakanım hem karlı hemde 2-3cm kadar buz vardı .
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti alpino » 28 Oca 2010, 21:06

bişey olmaz. asfaltlarımız sanki çok mu düzgün. bu arada alternatif ürünleri araştırıyorum.
http://www.hepsiburada.com/snowwolf-cla ... =otm600002
bu ürünü buldum. bugün bir audide gördüm iş yerinde. sadece lastiğin üzerinde kalıyor.zincir gibi sallanan parçası olmadığından zarar vereceğini sanmıyorum. yorum yapın ona göre alacağım.
Spikes Spider marka kar paletleri 450 tl bu arada.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 21:11

tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti quickcan » 28 Oca 2010, 21:15

çok güzel bişey bu..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus