kış kar ve aptalca skoda tasarımı eziyeti

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kış kar ve aptalca skoda tasarımı eziyeti

İleti alpino » 28 Oca 2010, 21:28

onu da gördüm ama yapboz gibi uğraşmak lazım galiba onla. öbürü serme zincir mantığında

Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti barutoglu » 28 Oca 2010, 21:35

Önceki gün Mudurnu'dan Nallıhan'a gelirken, lastikler yazlık olduğundan zincir taktım. İyice de gerdirdim. yaklaşık 15-20 km yol gittim bir kısmında kar erimiş asfalt vardı. Rampa kısmı kar idi neticede tehlikeli bölümü zincirle sorunsuz atlattık. Zinciri sökerken zincirin bahsettiğiniz sensör kablolarına takıldığını hissettim. çünkü tüm kelepçelerini çıkardığım halde zinciri tekerden kurtaramadım. Malumunuz fazla yaklaşamıyorsunuz tekerin her tarafı kapalı. Zinciri çekip fazla zorlamadan oracıkta tekeri söktüm. ve takılmış olan zinciri gördüm ve çıkarttım. Demek ki biraz çekip zorlasaydım ben de dağın başında aynı akibete uğrayacaktım. Çok şükür bir sorun olmadı.
Evet zincir arabanın kimyasına aykırı ama bazen de lüzumu hissediliyor. En güzeli de dediğiniz gibi iyi bir takım kar lastik sahibi olmak ve zorunlu olmadıkça karlı yollarda yolculuğa çıkmamak..
Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti alpino » 28 Oca 2010, 21:38

4 lastiğimde kar lastiği MS (Mud Snow) kodlu. ama deli gibi patinaj yaptı araba çekiş kontrol ve anti-patinaj sistemlerine rağmen. kar zemine yapıştığından lastik yolu kavrayamıyor. şu an frenlerimde sorun yok ama normal fren sistemi gibi çalışıyor. abs ve diğerleri çalışmıyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 28 Oca 2010, 22:39

Geçmiş olsun hocam.

Bu tecrübeni bize aktardığın için teşekkürler.

Zincir takacak arkadaşlar daha dikkatli olacaktır.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 29 Oca 2010, 00:42

Geçen sene kışa girerken parayı kıyıp -fransızlara gıcık olamama rağmen- 205/55/16 ebatlarında kışlık michelin piot alpin lastik aldım. Bu sabahki tecrüblerime ve yol durumuna bakarak memnun kaldığımı belirtmek istedim.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 00:47

keşke asr sistemi bizdede olsa..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti alpino » 29 Oca 2010, 00:52

ben de aldığım kumho KW17 kış lastiklerinin beklentimin çok altında kaldığını itiraf edeyim. çok azıcık eğimli ama karla kaplı yollarda bile kalkışlarda çok çok zorlandım. asr'den başka TCS olduğu halde
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 29 Oca 2010, 11:47

[quote="emre_tokay"]Geceleri zincileri lastikten sökmedim acaba lastiklere bir zararı olurmu?[/QUOTE]

[quote="hakanerdogan"]Teker karın üzerinde ise yine bir nebze hadi zararı olmaz diyelim ama sert zeminde ise olur veya olabilir.

Lastiğin içindeki örgüyü zorlayabilir belki. Düşük bir ihtimal tabi.
[/QUOTE]

Hakan, aynı şekilde 10-15 km.' lik bir yoldan gelince bile mesela mıcırlı zemine park etmek içindeki çelik telleri (veya her ne varsa) deforme ediyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti epelek » 05 Şub 2010, 02:52

OCTİ ye zincir ha. cık cık cık....al 4 adet kar lastiği, tak kasım da çıkar nisan da..Yampanız gereken tek şey arabayı yumuşak kullanmak.
SUPERB TDI 2.0 ELEGANCE DSG 170 HP
epelek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Muhsin Fırat
Arabanız: Süperb Eleg DSG 170 Hp

İleti hdoner » 05 Şub 2010, 11:23

Kar lastiği her zaman çözüm değil.Yolda kalanlara bakın kalanların tek ortak tarafı zincirlerinin olmamasıdır.Buzlu yolda kar lastiği ile bayır nasıl çıkıyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 05 Şub 2010, 20:17

arkadaşlar hatırlarsınız zincir taktığım için arabanın abs kablosu kopmuştu ve durumu yüce oto ve çek cumhuriyetine bildireceğimi söylemiştim.

serviste kablo değiştirildi. elektrikçi usta kablonun normal yerden geçtiğini söyledi ve ekledi: "BU ARABALARA ZİNCİR TAKMAMAK LAZIM SENDEN SONRA KAÇ TANE ARABA GELDİ." yani arkadaşlar octilere zinciri önermiyorlar bunun yerine paraya kıyın adam akıllı KIŞ lastiği alın diyorlar.

gelelim yolladığım mailin sonucuna. tahmin edersiniz ki Yüce oto gene sallamadı. ne bir geri dönüş ne de bir mail geldi. yine tahmin edersiniz ki Çek cumhuriyetinden cevap geldi. durumu soruşturduklarını ve kendi servislerinden bu tür bir şikayet geri dönüşünün yapılmadığını belirttiler. sorunun üretim esnasında kablonun yanlış şekilde bağlanmış olabileceğinden ya da zincirin düzgün takılmamasından kaynaklanabileceğini belirttiler. serviste kablo normal dediğine göre demek ki ben biraz zinciri bol takmışım. ama dediğim gibi servis "Lastiğinizle yetinin, zincir bu arabalarda sorun oluyor" diyor.

sonuç: Sol ön tekerlek ABS kablosu + işçilik= 130 TL
%10 parça ve işçilik indirimi ile 115 TL ye patladı. yani bahşiş falan gene 130 tl sıkıştı.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xMEGANx » 05 Şub 2010, 20:32

[quote="caglarkrbyk"]http://www.hepsiburada.com/ceba-kar-pencesi-no11-15-16-17-jant/productDetails.aspx?CategoryId=264013&productId=otbasy-kr11

bu daha mantıklı
[/QUOTE]
10 numaraaaa :D süpersin abim gördüğüm yerde el atıcam buna :) Teşekkürler.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti alpino » 05 Şub 2010, 20:38

megan hoş gelmişsin yaw. pejo alınca kaçtın gittin forumdan. o kadar da başımızı ağrıtmıştın octi diye :D
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti grey_wolf » 05 Şub 2010, 20:41

[quote="alpino"] megan hoş gelmişsin yaw. pejo alınca kaçtın gittin forumdan. o kadar da başımızı ağrıtmıştın octi diye :D[/QUOTE]

o artık fransız oldu

doğal olarak bizim forumada fransız kaldı

pegeuot forumuna takılıyordur.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti xMEGANx » 05 Şub 2010, 20:42

[quote="alpino"]megan hoş gelmişsin yaw. pejo alınca kaçtın gittin forumdan. o kadar da başımızı ağrıtmıştın octi diye :D[/QUOTE]
alper abim diğer ID siyasete girdim diye banlandı :D neyse bidaha girmicem siyaset konularına uzak duruyorum valla :) / Peugeot alınca dışladınız abicim beni ben bişey yapmadımki ne desem tuningpeugeot.com adresine yönlendiriyosunuz :)
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti xMEGANx » 05 Şub 2010, 20:43

[quote="grey_wolf"] [quote="alpino"] megan hoş gelmişsin yaw. pejo alınca kaçtın gittin forumdan. o kadar da başımızı ağrıtmıştın octi diye :D[/QUOTE]

o artık fransız oldu

doğal olarak bizim forumada fransız kaldı

pegeuot forumuna takılıyordur.[/QUOTE]
Erol abim ayıp ediyosun ama :S burdaki sıcaklığı hiç bi forumda görmedim ben tam bir aile gibiyiz burda :) Peugeot forumu filan bitik durumda :) üyelik var slm filan yzdım ama 5 saatir anca 2 kişi hoşgeldin yazdı :D
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti grey_wolf » 05 Şub 2010, 20:47

tabi tabi bizi sevseydin octi alırdın o kadar dil döktürdün bize . gittin 307 aldın. :)))))))

şaka şaka. herzaman yanımızda ol kardeşim.

skoda sigara gibidir. bir kez alıştınmı ömür boyu unutamazsın. sürekli içesin gelir.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti xMEGANx » 05 Şub 2010, 20:52

[quote="grey_wolf"]tabi tabi bizi sevseydin octi alırdın o kadar dil döktürdün bize . gittin 307 aldın. :)))))))

şaka şaka. herzaman yanımızda ol kardeşim.

skoda sigara gibidir. bir kez alıştınmı ömür boyu unutamazsın. sürekli içesin gelir.

[/QUOTE]
Farkındayım abicim..
aslında biz o gün octavia sahibi ile görüşmeye gidiyoduk randevuyu ayarladık yolda ablam aradı gelin burda peugeot var dedi gittik baktık bayada temiz di görüşmeye gittiğimiz kişinin aracı o kadar temiz değildi. istediğim gibi araç bulamadım bulamadığım için böyle oldu ama Peugeot ta hakkını veriyo.. canavar gibi.
aklımızda aile aracı vardı Peugeot küçüklüğümüzden beri babamın kullandığı arabaydı oda aile aaracımız skoda da :) ilerki zamanda 2009 model octavia düşünüyorum yine bşaınızı ağrıtıcam biraz :)
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT