octavia egr valfi,lamda sensörü,motor ışığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

octavia egr valfi,lamda sensörü,motor ışığı

İleti guvenxoca » 30 Nis 2007, 01:44

selam arkadaşlar,benim problemim şu lanet motor ışığı, gördüğüm ve duyduğum kadarıyla motor ışığı problemi hemen hemen herkeste var.tabi bendede tam bir ay önce motor ışığını yaktı benim alet,götürdük ata'ya dediler egr valfi değişçek paşa paşa tamam dedik,neyse değişti 23 mart iltibariyle 239 ytlparça+50 ytl işçilikle değiştirdik bu gün yine motor ışığı yaktı,ata'da bilgisayara bağlamaya para aldıkları için şaşmazda bir yere baktırttım egzoz gazı devirdaim valfi  ve lamda sensörü arıza veriyor  küçücük parca 350 ytl civarında

bana bu konuda yardımcı olucak varsa sevinirim iyi bir ustave en ucuz nasıl yaptırırız bidaha atada kazıklanmak istemiyorum, yaptırmasak bişey olurmu yada ışığı başka nasıl söndürürüz?

guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mzkndmr » 09 May 2007, 00:21

1999 yılından beri octavia kullanıyorum hiç motor ışığım yanmadı.aracın gidişinde kullanısında bir sorun yoksa motor ışığını önemseme.araç kullanımda biraz zorlanırsa misalen hızlı giderken aniden bir çukura girmek aracı aşırı sarsmak motor ve diğer aksamlardan uyarı lambası yakabilir.arıza tespit cihazına bağlayınca tüm arıza lambalarını söndüre bilirsin gereksiz yere parça değiştirip servislere ücret ödeme
mzkndmr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 09 May 2007, 00:42

guvenxoca öncelikle,egzoz geri dönüş valfi ile egzoz gazı devirdaim valfi aynı parça değilmi?aynı parça ise ki bana göre öyle parça garantisinden faydanalabilirsin?(parçanın garanti süresi bitmemiş ise...)ikinci parça olan lambda sensörü katalitik konvektör öncesimi yoksa sonrasımı?bu parçanın ömrünü tüketmesine neden olan unsurlar arasında kötü yakıtında olduğunu belirtteyim.şu sıralar aracında %30 a varan ekstradan bir yakıt sarfiyatı ile karşı karşıya kalacaksın.son olarak bence yine ata ya git...ilgili arızalar geçici türden arızalarda olabilir?arıza silinir şayet kısa bir süre sonra tekrar belirir ise o zaman ilgili parçaların değişimine gerek duyulur....

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mzkndmr » 09 May 2007, 01:07

arızayı sildir kardeş ve skodacı üstadın dediği üzere % 30 gibi yüksek değerde yakıt artışı olursa ilgili parcanın değişimine git ama bence;umarım sorun arızayı sildirince son bulacak.

mzkndmr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 10 May 2007, 00:09

valla yol bilgisayarında şehiriçinde ortalama 8.2 lt yakıt tüketimi gösteriyor,çok trafige girdiğimde en fazla 10 lt ye çıkıyor,bazen çok iyi çekiş oluyor bazende örneğn 2-3 saat trafikte kaldığımda acayip yığılıyor alet basıyorum gitmiyor,valla bende anlamadım ne olduğunu daha öncede yeni lagunam vardı ondada böyle motor ışığıyla uğraştım bu yeni arabaların anlaşılan kronik sorunu neyse bizim komşudada 2004 octavia var onunkide uzunca süredir yanıyodu,çoruma giderken kasisten geçmiş kendiliğinden sönmüş bizde artık kasislerden medet umacaz heralde:))
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 10 May 2007, 00:10

kasislerden mi?Thumbs%20Down
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 10 May 2007, 00:17

skodacı heralde egzoz geri dönüş valfi ile egzoz gazı devirdaim valfi aynı parça değil çünkü oda hata veriyordu  usta çıkardım temizledim taktım işgörür dedi.egr valfini değiştiğinde parçayı gösterdiler gerçekten kömür gibi olmuş nerdeyse tıkanmış,kötü benzinden oluyormuş,bu arada 97 oktan kullanma özellikle 95 oktan kullan dediler  
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 10 May 2007, 00:23

temizlenen parça egzoz gazı devir daim valfi mi?bu arada bahsini ettiğin her iki parçanın ayrı olması konusunda kuşkularım hala var.akaryakıt istasyonunu değiştir...ve buradan tüm skodacıları araçların modeli,donanımı v.s ne olursa olsun 95 oktan yakıt kullanmalarını tavsiye ediyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 10 May 2007, 00:25

[quote="guvenxoca"] skodacı heralde egzoz geri dönüş valfi ile egzoz gazı devirdaim valfi aynı parça değil çünkü oda hata veriyordu  usta çıkardım temizledim taktım işgörür dedi.egr valfini değiştiğinde parçayı gösterdiler gerçekten kömür gibi olmuş nerdeyse tıkanmış,kötü benzinden oluyormuş,bu arada 97 oktan kullanma özellikle 95 oktan kullan dediler   [/QUOTE]
temizlendikten sonra tekrar egr valfi problem yaratabiliyor. İnşallah fonksiyonunu yitirme noktasına gelmemiştir. Bir müddet daha idare edebilir. Yakıt aldığın yeri değiştirmen ve sürekli depoyu yeteri kadar benzinle gerekir. Türkiyedeki yakıt kalitesi ve VW araçların algılama eşiğinin çok altllarda olması nedeni ile bu arıza veriyor. Temizlendikten sonra problem inşallah kalmaz. Bu arada ben 3 ay önce değiştirmiştim 220 YTL işçilik dahil.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 10 May 2007, 00:31

skodacı fatura elimde egr valfi değişimi yapılmış hatta fiyatı 239ytl+işçilik ayrıca birde egzoz gazı devirdaim valfi sök-tak 18 ytl işçilik yazıyor bende tam bilmiyorum ama faturada aynen böyle yazıyor,ata'da usta da öyle dedi zaten heralde ayrı parçalar,istasyona gelince ankarada jandarma asayiş vakfının petrol ofisi var yani askeriyenin ordan alıyorum hep,orasıda kötü benzin satıyorsa yapacak birşey yok,ama tahmin ediyorum 97 oktan kullandığımdan oldu

guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 10 May 2007, 00:39

guvenxoca  egr valfi ücreti+işçiliği+egzoz gazı devir daim valfi sökme takma işçiliği mi alınmış senden...egzoz gazı geri dönüş valfi denilen parçanın işçiliği niçin alınmış ki?bu parçayı sökmeden egr valfi ne ulaşamadıklarından dolayı mı?guvenxoca  şu an senin öncelikle(bana göre tabiii)lambda sensörü adlı parçayı değiştir.yoksa benzin parasıyla başa çıkamazsın...egzoz gazı geri dönüş valfi bence egr valfi denilen parçadan ayrı bir parça olmaması lazım?araştıracam...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 10 May 2007, 00:51

aynen öyle hattabi kaç bişey daha çıktı faturayı yazıyorum ilgilenen arkadaşlarada lazım olabilir(ön amortisörlerden acayip gıcırtı geliyordu sanayiye götürdüm komple amortisör değişçek dediler serviste viraj demir lastiklerini değiştirdiler halloldu,kesti gıcırtıyı)

VALF,EGR..........................................................239.12

LASTİK,VİRAJ DEMİRİ(21 MM)............................11.72

KELEPÇE VİR.DEM.LAS.......................................21.16

HARARET MÜŞÜRÜ.............................................23.16

EGZOZGAZI DEVİRDAİM VALFİ SÖK-TAK............18.00

VİRAJ DEMİR LASTİĞİ DEĞİŞİMİ........................14.40

HARARET MÜŞÜRÜ SÖK-TAK..............................25.20

İŞÇİLİK..............................................................57.20 YTL

işte fatura aynen böyle baya masraflı oldu yani, neyse tek düzelsinde başka bişey istemiyorum . araştırmanın sonucunuda bekliyorum
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mzkndmr » 10 May 2007, 01:38

ben bişey anlamadım senin araba kaç km yaptı?ben 1999 da octavia aldım 100,000 km kullandım böylesi sorun yaşamadım ve araba çalınmasaydı daha kullanıyordum.şimdi 2004 collection kullanıyorum araç 25000 km ve yine sorun yok ne gidişinde nede çekişte.şehir içi trafikte 7.5 yakıyor uzun kalırsam trafikte 10 ve çok uzun sürede istanbul trafiği tabi köprü sorunu var en fazla 15 litre gördüm o da  1.5 saat dur kalk yaptığım zaman oluyor.ama aracım hiç 1.5 saat dur kalktan sonra çekiş problemi yapmıyor.
mzkndmr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 10 May 2007, 14:13

mzkndmr benim alet 2003 model 84000 de şu anda gerçekten fark ediyorum anlamadım ne olduğunu ,arabayı trafiğe sokmamışsam çekiş gayet güzel ,eğer dur kalk yapmışsam veya trafiğe girmişsem çekiş inanılmaz düşüyor alet resmen yığılıyor,sanki araba yoruluyor.acaba beyni dur kalkkı algılıyoda benzini filan ona göre mi ayarlıyor anlamadım valla.yada baskı balatada mı bişey var bilemiyorum

bu arada yakıt tüketiminde çok bir fark yok anladığım kadarıyla,içim rahatladı inan.allah istanbuldakilere sabır versin gerçi ankarada da merkezde iyice fenalaştı trafik.
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 10 May 2007, 21:12

guvenxoca kardeş,anladığım kadarıyla senden egr valfi işçiliği alacaklarına başka bir işçilik almışlar...yakıt tüketimindeki  artışı ilerde görürsün...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mzkndmr » 11 May 2007, 01:08

bu sorununu araştıracam niye yığılsın araba baskı balatada olabilir ben 90000 km de değiştirmiştim ama balata bittiğinden değil belki 10000 km daha yapardım ama balata bitmeden yolda kalmamak için değiştirmiştim eski araçta.kısmet olursa yarın bir sorayım bu işten anlayan arkadaşlara senin bu sorununu fazla masraf yapmadan çözeriz inşallah

mzkndmr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 11 May 2007, 01:14

eyvallah kardeş sevinirim valla bu arada sana baskı balata kaça mal olmuştu hatırlıyomusun??
birde senin arabayı nasıl çaldılar ? benimde geçenlerde sağ ön camı tornavida ile zorlamışlar ama açamamışlar, heralde alarm çalınca bıraktılar senin nasıl oldu?
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mzkndmr » 11 May 2007, 23:51

güvenxoca senin sorunu biraz araştırdım ama yeterli cevabı alamadım kimse aracı görmeden bişey diyemiyor bir kaç arkadaş özellikle benim aracın bakımını yapan arkadaşım direk baskı balatadan şüphelendi bir baktır istersen.ben baskı balata değiştireli 3 sene kadar oldu hatırlamıyorum ama su an tüm işçilik dahil 300 350 ytl arası çıkarsın en fazla.hırsız eve girip anahtarı almıştı arabayı kendi park etmiş gibi aldı gitti serefsiz.çalınan arabam çok iyi durumdaydı 90000 bakımı yeni yapılmıştı kazasız boyasız arabaydı.kaskoda % 60 gibi indirimim vardı 4 lastik yeni almıştım sorunsuz 100000 km daha kullanırdım yağ benzin koyarak ama kısmet işte kasko sağolsun aldım aracın değerini üstüne biraz parçalandım ama şimdi collection bambaşka bir araba eski octavia yı aratmıyor

mzkndmr
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir