Almanlara göre Octavia ile Passat aynı sınıf araç

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Almanlara göre Octavia ile Passat aynı sınıf araç

İleti isikayhan » 06 Şub 2010, 21:13

Almanların araç sınıfladırmasına göre Skoda Octavia ile VW Passat aynı sınıfta yer alıyor: "Mittelklasse = Orta Sınıf"
Skoda Superb de Audi A6 ile aynı sınıfta yer alıyor: "Obere Mittelklasse = Üst Orta Sınıf"

Fahrzeugklasse
Klassen von Limousinen und Kombis
http://de.wikipedia.org/wiki/Fahrzeugkl ... und_Kombis

Açıklama (alıntı: Taner Göde)

http://forum.donanimhaber.com/m_2939983 ... k_29956544

Alman Sınıflandırma Sistemine daha çok itimat ediyorum. Ülkemizde A-B-C-D-E olarak ayrılmış (AB kurallarına göre de uygun bir sınıflandırma) fakat 5 sınıf yetmeyebiliyor. Önemli bir otomobil üretici toplum ve topluluk, sözsahibi bir millet olan Alman otomotiv dünyasının çeşitlilik için geliştirdiği sınıflandırma bence daha uygun. Bu nedenle otomotiv hakkındaki tüm bilgilerimi ve bildiklerimi öncelikle Alman Otomotiv Dünyası ve sınıflandırmayı da Alman Sınıflandırma Sistemi etrafında konumlandırıyorum.

Leichtfahrzeug = Hafif Araç
City Car = Kent Otomobili / Şehir Aracı
Kleinstwagen = Mini Araç
Kleinwagen = Küçük Araç
Kompaktklasse = Kompakt Sınıf
Untere Mittelklasse = Alt Orta Sınıf
* (Kompaktklasse mit Stufenheck) = (Sedan Tarzı Kompakt Sınıf)
Mittelklasse = Orta Sınıf
Obere Mittelklasse = Üst Orta Sınıf
Oberklasse = Üst Sınıf

Almanların araç sınıflandırmasıyla ilgili ayrıntılı bir liste aradım ama bulamadım. Sadece Almanca Wikipedia'daki şu listeler var:

Kleinstwagen = Mini Araç
http://de.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Kleinstwagen

Kleinwagen = Küçük Araç
http://de.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Kleinwagen

Kompaktklasse = Kompakt Sınıf
http://de.wikipedia.org/wiki/Kategorie: ... paktklasse

Mittelklasse = Orta Sınıf
http://de.wikipedia.org/wiki/Kategorie: ... ttelklasse

Obere Mittelklasse = Üst Orta Sınıf
http://de.wikipedia.org/wiki/Kategorie: ... ttelklasse

Oberklasse = Üst Sınıf
http://de.wikipedia.org/wiki/Kategorie: ... Oberklasse

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti isikayhan » 06 Şub 2010, 21:22

ADAC Pannenstatistik (Arıza İstatistikleri) 2008'de de benzer şeklide Skoda Octavia yine "Mittelklasse = Orta Sınıf" olarak gösterilmiş

Not: Sıralama kötüden iyi olana doğrudur, yani 1. sıradaki araç en kötü arıza oranına sahiptir

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti asdfghjk » 06 Şub 2010, 21:30

Zaten octavia nın C sınıfındaki araçlardan çok daha üst olduğunu yapılan testler de kanıtlıyordu. Ayrıca auto motor & sport adlı dergide octavia yı D sınıfında gösteriyordu (satış oranlarında).

Yakında octavia resmen sınıf atlamış olarak kabul edilirse herhalde fiyatları biraz daha şişirirler..!
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti mygokhan » 07 Şub 2010, 00:07

Bu octavia'nın iyi bir otomobil olduğunu sanırım sadece biz türkler anlayamadık.Şirkette jetta ile octavia arasında octavia alın diyorum, yok abi küçümser bakıyorlar.Zaten dahada ısrar etmiyorum artık.

Roomster'ı göremedik listede?
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti isikayhan » 07 Şub 2010, 00:11

Superb'ün sınıflandırması ile ilgili ek bilgi:

Taner Göde

http://forum.donanimhaber.com/m_3763071 ... k_37631301

Skoda SuperB I = Orta Sınıf
Skoda SuperB II = Üst Orta Sınıf (resmi olarak Orta Sınıf)

Skoda Octavia ve Skoda SuperB ile ilgili olarak Alman KBA (Kraftfahrzeugbundesamt = Federal Alman Motorlu Araçlar Dairesi) 2. kuşak Skoda SuperB'i resmi olarak ORTA SINIF bir araç olarak sınıflandırıyor ancak sektör basını bu aracı ORTA ÜST SINIF olarak sınıflandırıyor.

http://de.wikipedia.org/wiki/Skoda_Superb

Der Škoda Superb ist ein PKW-Modell des tschechischen Automobilherstellers Škoda. Er wird vom KBA offiziell als Fahrzeug der Mittelklasse [1] eingestuft. Die Fachpresse ordnet den Superb II in die obere Mittelklasse [2] ein. Den Namen Superb trägt traditionsgemäß das Spitzenmodell des Herstellers.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 07 Şub 2010, 00:40

Ayhan bey çok nadide bilgiler..Çok teşekkürler..Arkadaşlarıma göstermeliyim bunları.
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti quickcan » 07 Şub 2010, 01:38

[quote="mygokhan"]Bu octavia'nın iyi bir otomobil olduğunu sanırım sadece biz türkler anlayamadık.Şirkette jetta ile octavia arasında octavia alın diyorum, yok abi küçümser bakıyorlar.Zaten dahada ısrar etmiyorum artık.

Roomster'ı göremedik listede?

[/QUOTE]

bir kaç yerde gördüm octavia jetta dan üstün diyorlar..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti asdfghjk » 07 Şub 2010, 03:34

Octavia nın üstün olmadığı araç var mı ki ? Tongue

Bu arada Mehmet'in 307'sinin arıza oranı neymiş öyle ya, sınıfının en kötüsü mü ne :D :D LOL
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti xMEGANx » 07 Şub 2010, 03:48

[quote="talhadogdu"]Octavia nın üstün olmadığı araç var mı ki ? Tongue

Bu arada Mehmet'in 307'sinin arıza oranı neymiş öyle ya, sınıfının en kötüsü mü ne :D :D LOL
[/QUOTE]
Yeter ama artık hep beraber bi benim araba kkötü yaa :D işin garip yani Peugeot un forumunda bile peugeot u  kötülüyolar :D sıkıldım artık :D aracım taş gibi bastımmı gaza naz yapmıyor fırlayıp gidiyor e ben zaten yarış yapmayı sevmeyen biriyim yetiyio bana sorun daçıkartmıyor 1 tanem o benimmmm :) 
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti xMEGANx » 07 Şub 2010, 03:50

[quote="talhadogdu"]Octavia nın üstün olmadığı araç var mı ki ? Tongue

[/QUOTE]
Ayrıca Talha abi şimdiye kadar hiç arıza vermedi benim araba :) benden önce milletvekili kullanmış şimdide bizde millet vekilide zaten pek kullanmamış. :) nazar değmesin abim ya
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti asdfghjk » 07 Şub 2010, 03:51

[quote="xMEGANx"][quote="talhadogdu"]Octavia nın üstün olmadığı araç var mı ki ? Tongue

[/QUOTE]
Yeter ama artık hep beraber bi benim araba kkötü yaa :D işin garip yani Peugeot un forumunda bile peugeot u  kötülüyolar :D sıkıldım artık :D aracım taş gibi bastımmı gaza naz yapmıyor fırlayıp gidiyor e ben zaten yarış yapmayı sevmeyen biriyim yetiyio bana sorun daçıkartmıyor 1 tanem o benimmmm :) [/QUOTE]

hehe :) Octavia nasip olmadıya ondan takılıyorum sana Smile Hayırlısı bakalım inşallah memnun kalırsın, sorun falan olmaz inşallah...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti xMEGANx » 07 Şub 2010, 03:54

[quote="talhadogdu"] [quote="xMEGANx"][quote="talhadogdu"]Octavia nın üstün olmadığı araç var mı ki ? Tongue

[/QUOTE]
Yeter ama artık hep beraber bi benim araba kkötü yaa :D işin garip yani Peugeot un forumunda bile peugeot u  kötülüyolar :D sıkıldım artık :D aracım taş gibi bastımmı gaza naz yapmıyor fırlayıp gidiyor e ben zaten yarış yapmayı sevmeyen biriyim yetiyio bana sorun daçıkartmıyor 1 tanem o benimmmm :) [/QUOTE]

hehe :) Octavia nasip olmadıya ondan takılıyorum sana Smile Hayırlısı bakalım inşallah memnun kalırsın, sorun falan olmaz inşallah...
[/QUOTE]
Biliyorum abicim Sağollun inş sorun çıkartmaz abim ya.. Vallahi Talha abicim istediğim standartlarda octavia bulamadım yoksa alıcaktık parasına kıymadan herkez daha yaşın 18 ne işin olur octavia ile dedi ama bezdiremediler fakat bulamadım octavia bulsaydım gözünün yaşına bakmıycaktım valla... ilerde 2009 model temiz bi octavia nasip olur inş. tabi Peugeot umu Satmazsam :) çünkü bundan da çok memnunuz.
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti alpino » 07 Şub 2010, 12:26

g*tüm kalktı :D
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti xXx » 07 Şub 2010, 14:11

Bence değil çünkü PASSAT SUPERB İLE KARŞILAŞTIRILMALI DİE DÜŞÜNÜYORUM...Kendi düşüncem...

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti feliciaZK » 07 Şub 2010, 14:29

hangi sınıfda olursa olsun superb passattan bir üst otomobildir
feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 07 Şub 2010, 14:50

passatın yeni kasası çıkmazsa şuanki kasayı alacağıma octavia alırım..ama çıkarsa bilemem neler olur..şuan octavia daha iyi..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti isikayhan » 07 Şub 2010, 16:27

Ek bilgilerin devamı:

Taner Göde

http://forum.donanimhaber.com/m_3763071 ... k_37638155

Wikipedia'nın İngilizce ve Almanca sayfaları güvenilirlik bakımından çok ilerideler. Kendim de Wikipedia'ya üyeyim ve gerektiği yerde ekleme ve düzeltme de yapıyorum ve bunların hepsinin dakikalar, hatta saniyeler içerisinde kontrol edilip onaylandığını veya reddedildiğini görüyorum. Wikipedia'dan sadece İngilizce ve Almanca sayfalarına güvenir ve sadece bu sayfalardan alıntı yaparım. Bilgilerin ileri derecedeki ayrıntısı da doğruluğuna işaret.

Skoda SuperB'in sayfasında I. kuşak ve II. kuşak tarihçesi ayrıntılı olarak yazıyor. Skoda SuperB I. kuşak platform olarak Volkswagen Passat 3B/3BG'nin platformunu kullanıyor ancak Almanya'dakini değil, Çin'dekini kullanıyor ve o da tam 10 cm daha uzun (long). Skoda SuperB II. kuşak da platform olarak PQ46 kullanıyor.

Skoda Octavia I. Kuşak = PQ34 Orta Sınıf
Skoda Octavia II. Kuşak = PQ35 Orta Sınıf

Skoda SuperB I. Kuşak = PL45 Orta Sınıf (Passat karoseri 10 cm uzatılmıştır, Çin'deki Passat karoserisi kullanılmıştır)
Skoda SuperB II. Kuşak = PQ 46 Orta Üst Sınıf (karoseri uzatılarak ticari anlamda "Üst Orta Sınıf"a geçiş sağlanmıştır)

Kodların kısaltmaları da aşağıdaki gibi.

PL = Platform mit Längs eingebauter Motor = Boylamasına yerleştirilmiş motorlu platform
PQ = Platform mit Quer eingebauter Motor = Enlemesine yerleştirilmiş motorlu platform

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isikayhan » 06 Mar 2010, 22:30

Alman Wikipedia'da Skoda Octavia, VW Jetta ile aynı sınıfa taşınmış:

http://de.wikipedia.org/wiki/Fahrzeugkl ... und_Kombis

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir