Octavia'nızın Yol Tutuşu İlk Günkü Gibi mi ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia'nızın Yol Tutuşu İlk Günkü Gibi mi ?

İleti asdfghjk » 24 Şub 2010, 21:10

Konunun başlığındanda anlaşılacağı üzere, acaba Octavia'nızın yol tutuşu ilk günkü gibi mi, yoksa yol tutuşta biraz kötüleşme (yanlış anlaşılmasın hala yol tutuşu gayet güzel ama eskisi gibi değil) var mı ? Ön takımdan hiçbir şey değişmedi şu ana kadar.  Aracı bakıma götürdüğümde sürekli soruyorum ama birşey yok abi diyorlar.

Mesela araç daha yeniyken (2-3 yaşındayken falan) 160-170 km. hızlarda bile gayet rahat şerit değişimi yaparken şu an biraz daha tedirgin oluyorum. Acaba bu sorunu nasıl giderebilirim ?

asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti WXW » 24 Şub 2010, 21:20

ben henuz octavia için bunu test edemedim, alalı 1 sene bile olmadı ancak emektar reno dan edindiğim izlenim, öncelikle arabanız eskimeye başlayınca pisikolojik olarak bu yönde bir düşünce oluşuyor ama esas neden süspansiyonların yumuşamasıyla birlikte virajlarda aracın biraz daha yatması ve sürekli kullanan biri iseniz bunu farkedebiliyor olmanız diye düşünüyorum.ilk aldıgınızdaki tok, sessiz, herseyiyle yeni bir aracın sadece yol tutusunu değil diğer özelliklerinide karsılaştırsanız elbet farklılık olacaktır. araçta teknik bir problem görünmüyorsa, limitler dahilinde sapmalar her araçta olacaktır.
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti hakanerdogan » 24 Şub 2010, 21:24

Hiç Octaviam olmadı ama Fabiam için konuşayım, hayır Smile

Ne fren var ne lastik var, hafiften rot balansta istiyor 170'den sonra titreme bile yapıyor artık. Smile

Muhtemelen lastikleriniz eskimiştir.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 24 Şub 2010, 21:24

lastik bijonları gevşedikse olabilir hepsini bir gözden geçirin ben aldığımdan beri fabianın lastiklerine hiç bakmamıştım geçen sağ teker den pa pa pa pa pa sesleri geliyordu o tekerin sıkınca düzeldi..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti asdfghjk » 24 Şub 2010, 21:25

Aracı zaten 0 almıştım, aracın içinde ses falan hiçbir şey yoktu o kadar etkilenmiştim ki :) Gerçektende eskisi gibi değil ama hala çoğu araçtan üstün, hele yaşına göre... Gerçi 3-4 aya aracı değiştirmeyi düşündüğümden hiç masraf etmeyeyim diyorum...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti asdfghjk » 24 Şub 2010, 21:27

Lastikler içinde dediğiniz doğru, 5 yaşındalar ömürlerini km. olarak yapmamış olsalarda yıl olarak ömürleri bitti, ondanda kaynaklanıyor olabilir..
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 24 Şub 2010, 21:41

[quote="talhadogdu"]Lastikler içinde dediğiniz doğru, 5 yaşındalar ömürlerini km. olarak yapmamış olsalarda yıl olarak ömürleri bitti, ondanda kaynaklanıyor olabilir..
[/QUOTE]

Yolda durmak bile başarı Big%20smile

Senden bi tanede burda var  LOL
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tivoli » 25 Şub 2010, 23:49

[quote="talhadogdu"]Konunun başlığındanda anlaşılacağı üzere, acaba Octavia'nızın yol tutuşu ilk günkü gibi mi, yoksa yol tutuşta biraz kötüleşme (yanlış anlaşılmasın hala yol tutuşu gayet güzel ama eskisi gibi değil) var mı ? Ön takımdan hiçbir şey değişmedi şu ana kadar.  Aracı bakıma götürdüğümde sürekli soruyorum ama birşey yok abi diyorlar.

Mesela araç daha yeniyken (2-3 yaşındayken falan) 160-170 km. hızlarda bile gayet rahat şerit değişimi yaparken şu an biraz daha tedirgin oluyorum. Acaba bu sorunu nasıl giderebilirim ?
[/QUOTE]
tamda 2-3 günden beri kafamı kurcalayan bir soruydu bu... benim aracımdada son 2-3 günden beri farkettiğim bir farklılık var.. araç otobanda seyrederken yolda sanki stabil değil.. sanki hafif hafif güvenlik sistemi devreye giriyormuş gibi hissettiriyor ve son 2-3 gündür arabamı 110-120 gibi hızlarda tedirgin kullanıyorum.. ben özellikle lastiklerden şüpheleniyorum ama senin mesajını okuyunca her ihtimale karşı yarın kesin serviste bir baktırıcam lastiklere, bijonlara ve yürüyenine.. bu arada aracımla seyir esnasında bir tarafa doğru çekme, frene basınca çizgisinden çıkma veya dönüşlerde herhangibir ses tıkırtı hiçbir şey yok.. saat gibi aracım ama bu stabil olmadığını hissettiğim seyiri neden yapıyor acaba??
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakanerdogan » 26 Şub 2010, 00:16

Kimi balans kayıklıkları düşük hızlarda anlaşılamayabiliyor. Mesela aynen benim arabamda ip gibi 140-150 ye kadarki hızlarda. Lâkin geçenlerde 190 kadar bir hızla seyrederken ani fren yapmak zorunda kaldım zangır zangırdı Smile Yani aslında var ama belli etmiyor düşük süratlerde. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 26 Şub 2010, 00:34

biraz yaylardan biraz lastiklerden tabii ki birazda rot balanstan yapıyordur.. tabi sizinki %90 lastikten.. lastğin raf ömrü 4 yıldır... daha fazla kullanmamanızı tavsiye ederim...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti oguz » 26 Şub 2010, 01:08

[quote="hakanerdogan"] [quote="talhadogdu"]Lastikler içinde dediğiniz doğru, 5 yaşındalar ömürlerini km. olarak yapmamış olsalarda yıl olarak ömürleri bitti, ondanda kaynaklanıyor olabilir.. [/QUOTE]

Yolda durmak bile başarı Big%20smile

Senden bi tanede burda var  LOL
[/QUOTE]

lastik konusunda senden bitanede burda var hakan:D arabanın motoruyla boyasıyla cilasıyla bitmiyo bu işler (şanzuman yağları ayı ayına değişen filtreleri katmıyorum:D ) bi el atmak lazım yane:)

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 26 Şub 2010, 03:59

Patlasın değişiriz yav nolacaaaamış Tongue

Şaka bir yana haklısında, her halta para bulurken bi ona bulamadım ne yalan söleyim, 3-4 halta arka arkaya bulduğum parayı tutsam olacakda işte trafik cezası, harç parası, sticker parası falan fişman bilmem ne gidiyor bi yerlere. Sıra gelmedi bi türlü.

Bu arada lastikler 4705 üretim, 51.000 km Cool
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umutkubat » 26 Şub 2010, 13:28

Lastikleri değiştirince ilk günkü gibi oldu...Thumbs%20Up 
Hakan bende önceki lastiklerimi 5 sene kullandım. Değiştirince farkı anlıyorsun, yapışıyor resmen yola araçLOL (Lastik: Continental Ecocontact 3)
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti hakanerdogan » 26 Şub 2010, 17:53

[quote="umutkubat"]Lastikleri değiştirince ilk günkü gibi oldu...Thumbs%20Up 
Hakan bende önceki lastiklerimi 5 sene kullandım. Değiştirince farkı anlıyorsun, yapışıyor resmen yola araçLOL (Lastik: Continental Ecocontact 3)
[/QUOTE]

Ama kaç km bindin? Cool
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 26 Şub 2010, 18:18

[quote="hakanerdogan"] Kimi balans kayıklıkları düşük hızlarda anlaşılamayabiliyor. Mesela aynen benim arabamda ip gibi 140-150 ye kadarki hızlarda. Lâkin geçenlerde 190 kadar bir hızla seyrederken ani fren yapmak zorunda kaldım zangır zangırdı Smile Yani aslında var ama belli etmiyor düşük süratlerde.  [/QUOTE]
Hakan, trafiğe çıktığında haber ver de ben çıkmayayım. Ne bu hızlar kardeşim :)

Karşılaşırız falan ist. yolunda sonra uğraş dur :)
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti tivoli » 26 Şub 2010, 18:19

bugün servise gittim ve yol tutuş işe ilgili problemi anlattım sonuç lastik diş derinliklerinin azalması ve  basınçlarındanmış.. 4 lastiğede 32 hava bastılar ve çıktım otobana.. hiçbir tedirginlik yaşamadım çünkü gayet güzel yol tutuşu vardı Thumbs%20Up ama yinede uzun süre kullanamıycam bu lastikleri, onun için lastiklerimi değiştirmem gerekiyor önerilerinize açığım ama fiyat performans açısından uygun olanlar tercihim olacaktır.. 4 mevsim 1 takım lastik alıcam önerileriniz ne olur acaba?

**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakanerdogan » 26 Şub 2010, 18:20

Yok be abi her gün değil, beni İstanbul Yolunda görürsen orta şeritte 80'e sabitlemiş anlık 3.5 lt ile giderken görürsün büyük ihtimal. Bir ya da iki haftada falan bi kaç kez periyodik ciğer açma çalışması onlar, bıraktım artık estirmeyi, yakıt yetişmiyor, böle iyi Big%20smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umutkubat » 26 Şub 2010, 18:57

[quote="hakanerdogan"] [quote="umutkubat"]Lastikleri değiştirince ilk günkü gibi oldu...Thumbs%20Up 
[/QUOTE]
Ama kaç km bindin? Cool
[/QUOTE]

40000 km kullandım öncekileri...
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi