hangi oto bebek kolduğu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hangi oto bebek kolduğu

İleti FenerisT » 21 Mar 2010, 16:12

Arkadaşlar, Haziran ayında yeni yasa gereği 36 kg dan küçük olan çocuklar için oto koltuğu kullanımı zorunlu olacak. çocuk oto koltukları için çok farklı modeller var, benim 2  sorum olacak;

1. fiyat performans olarak hangi marka ve modeli almak mantıklı olur,
2. 2000 octvia glx'de isofix bağlantısı var mı?

yardımlarınızı bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
FenerisT
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cevdet demir
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: OCTAVIA 1.6 GLXi 102 bg

İleti octaviaman » 21 Mar 2010, 17:19

isofix özellikli koltuklar pahalı.Emniyet kemerleriyle aynı işi gören güvenilir ve sağlam onlarca kaliteli koltuk modeli var.Ben 4 senedir chicco kullanıyorum,şimdi iki numara oturuyor onda.kraft markasını da tavsiye ederim.Parasından korkmayanlar zaten isolu rrömer mömer filan alabilirler.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti delidolu » 21 Mar 2010, 17:38

Bebeği olanlar için "Ana kucağı" & "Oto Bebek koltuğu" 2'lisine verilen para helal... Çok faydalı ve hayatı kolaylaştıran araçlar...

İsofix desteği olmasa bile emniyet kemeri ile de aynı oranda güvenlik sağlanabiliyor. Koltukla beraber gelen kılavuzunda montajının nasıl olduğu anlatıyor, yalnız koltukları alırken  ECE R44/04 standartlarına uygunluğuna bakılmalı. kafa arkası desteğinin hareketli/hareketsiz olmasına dikkat etmeli (örn: bendeki hareketli her seferinde elimle düzeltmek zorunda kalıyorum!). çocuk koltuktayken kolaylıkla kemer ayarı yapmaya izin verip vermediğine bakılmalı (örn: çocuğun üzerinde ince elbise varkenki ayar ile mont türü elbise olduğundaki ayar farklı olduğu için ayar yapma zorunluluğu oluyor). kılıfının çıkartılıp temizlenmeye müsait olması gerekiyor (malum çiş/kaka durumları). koltuğun alt kısmı plastik ise mutlaka aracın koltuklarına zamanla zarar veriyor (ben kendim kılıf diktirdim), bu yüzden alt kısmına da dikkat etmek gerekiyor. başka sorularınız olursa cevaplayabilirim.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti turq » 21 Mar 2010, 19:41

Kraft Omega kullanıyoruz çok memnunuz. Kampanyadan 200 tl ye almıştım. İsofix e gerek yok emniyet kemeriyle güvnle monte ediliyor
turq
CLASSIC
CLASSIC

İleti Mithath » 21 Mar 2010, 19:44

Kraft Oldukça Kullanışlı.. Kraft 1 Chicco 2 Bu İşi En İyi Yapan 2 Marka Bence 50-100 Fazla Var Bunlardan Birisi Olsun.. Bilmediğimiz Markalar Çocuğun Rahat Etmesi Açısından Problem Çıkarabilir..
Kullanıcı avatarı
Mithath
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Octavia, Elegance..

İleti delidolu » 21 Mar 2010, 19:45

[quote="Mithath"]Kraft Oldukça Kullanışlı.. Kraft 1 Chicco 2 Bu İşi En İyi Yapan 2 Marka Bence 50-100 Fazla Var Bunlardan Birisi Olsun.. Bilmediğimiz Markalar Çocuğun Rahat Etmesi Açısından Problem Çıkarabilir.. [/QUOTE]
+1
marka konusunda herhangi 1şey söyleyemem ancak ingilizlerin de dediği gibi "ucuz alacak zengin değilim" sözünü de aklınızın 1 kenarında tutun derim.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti FenerisT » 22 Mar 2010, 00:54

benim araçta isofix var mı? 2000 glx. kemerle bağlamak bana pek güvenli gelmedi nedense, nasıl oluyor bağlantısı, sonuçta kemerin bi genleşme payı var.
Kullanıcı avatarı
FenerisT
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 22 Mar 2010, 01:10

bende 2 yıldır kullanıyorum kullandıgım kultukta isofix özelliği yok kemerle bağlıyorum kemeler bağlarken koltugun bellı yerlerınden geçme yerı koymuslar.ona göre takıp monte edersenız koltuk yerınden kıpırdamaz
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti turq » 22 Mar 2010, 01:14

[quote="FenerisT"]benim araçta isofix var mı? 2000 glx. kemerle bağlamak bana pek güvenli gelmedi nedense, nasıl oluyor bağlantısı, sonuçta kemerin bi genleşme payı var.
[/QUOTE]

takma şekliyle kemerin genleşmesi alınmış oluyor. Görmeden tarif etmek zor, ama ben taktıktan sonra kuvvetle oynuyorum koltuk yerinden kıpırmıyor için rahat olsun bizimde çocuğumuz canımızın içi Smile, senin aracında isofix olduğunu sanmıyorum
turq
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 22 Mar 2010, 01:21

[quote="FenerisT"]benim araçta isofix var mı? 2000 glx. kemerle bağlamak bana pek güvenli gelmedi nedense, nasıl oluyor bağlantısı, sonuçta kemerin bi genleşme payı var. [/QUOTE]
%99.9 isofix'iniz yok; ancak çocuk koltuğu ile beraber kilit mekanizması da geliyor, gevşemeyi engelliyor...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 22 Mar 2010, 11:03

[quote="FenerisT"]
2. 2000 octvia glx'de isofix bağlantısı var mı?

yardımlarınızı bekliyorum.
[/QUOTE]

Bunu anlaman çok basit eğer sağ sol arka koltuklarını sırtlık ile minderinin birleşim noktalarında küçük fermuarlar varsa isofix vardır. Bu fermuarları açınca koltuğun iki kelepçesi buradan içeri giriyor ve gövdeye bağlı U şeklinde demilere kendini kilitlliyor.  Zaten arka koltukları yatırınca isofix varsa gövdeye kaynatılmış iki ade U demir görürsünüz isfofix denilen zımbırtı bu.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 22 Mar 2010, 11:09

Tam uygulamalı anlatım burda: http://www.wak-tt.com/mods/ISOFIX.htm  

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 22 Mar 2010, 11:16

[quote="octaviaman"]isofix özellikli koltuklar pahalı.Emniyet kemerleriyle aynı işi gören güvenilir ve sağlam onlarca kaliteli koltuk modeli var.Ben 4 senedir chicco kullanıyorum,şimdi iki numara oturuyor onda.kraft markasını da tavsiye ederim.Parasından korkmayanlar zaten isolu rrömer mömer filan alabilirler.[/QUOTE]

Çocuk koltuğu konusunda o kadar çok araştırma yaptımki kendi çapımda uzman oldum sayılır :)

Öncelikle koltuk alırken uzun süreli kullanacağınızı hesap edip çocuk büyüdükçe boyutu ayarlanabilir olanları tercih edin. Bazı arkadaşlar isofixli koltukların pahalı olduğunu isofix'in gereksiz olduğunu söylemiş.  Evet bu isofixliler pahalı isofix basit bir yapı olmasına rağmen sanırım patent lisansları dolayısıyla pahalı.

İsofixli koltuklar normal koltuklara göre çok daha güvenli. Ben onlarca koltuk inceledim sadece kemerle sabitlenenlerde özellikle inceledim. Koltuk emniyet kemeri ile ne kadar sabitlenirse sabitlensin (İncelerken uzmanı sabitledi) kaza anında çocuğun göğsünden geçen keme kısmı aşırı gerilecektir. Üstelik çocuğun ağırlığına birde koltuğun ağırlığı eklenecektir. İsofixde ise koltuk arabanın gövdesine sabitlendiği için çok daha stabil. Ayrıca çarpışma testlerinde çok daha güvenli oldukları ispatlanmıştır.

Bence eğer maddi durumunuz elveriyorsa mutlaka isofixli alın(tabi arabanız isofixli ise). Vereceğiniz 150-200 lira fazla paranın ilerde yaşayacağınız pişmanlığın yanında  lafı bile olmaz.

Ben britax römer kullanıyorum çok çok memnunum. 10 saatlik uzun yolda bile çocuğu yormuyor. Tavsiye ederim.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti octaviaman » 22 Mar 2010, 13:30

Çoluk çocuk herşeyden önemli tabi.Ekonomi de önemli.Aradaki fark sadece 100-150 olsa herkes iso alır.Kemerlinin kalitesini almak önemli şu durumda.Benim kullandığım cikko full ayarlı 36 kg ,sanırım şu anda ki fiyatı 300-350 TL civarı olabilir.isolar 750-1000 TL civarı.İsoluların az kilolu bebiş 0-3 yaş modelleri daha ucuz olabilir.

Kendi çocuklarımı emsal vereyim.

Her türlü gereci almama rağmen bazılarını hiç istemediler ve kullandıramadık paralar sokağa gitti.Beslenme koltuğu,0-3 yaş araç bebe koltuğu,kışlık bebek arabası v.s kullanmadılar.Sadece 3-8 yaş ayarlı araç koltuğunu ve yazlık baston puseti seviyorlar,bunları kullanabildim ve kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti hetepe » 22 Mar 2010, 13:50

Benim çocuk 22 Kg ve 126 cm.
Haziran ayına kadar 36 Kg ye çıkaramam ama büyük olasılıkla 130 cm yi bulacak ve koltuk alma zorunluluğundan kurtulacağım, yedirin çocuklarınıza bol bol....Evil%20Smile
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti FenerisT » 22 Mar 2010, 22:52

[quote="hetepe"]Benim çocuk 22 Kg ve 126 cm.
Haziran ayına kadar 36 Kg ye çıkaramam ama büyük olasılıkla 130 cm yi bulacak ve koltuk alma zorunluluğundan kurtulacağım, yedirin çocuklarınıza bol bol....Evil%20Smile
[/QUOTE]

LOL benimki daha yaşına girmedi, 40 fırın ekmk yemesi lazım.

arkadaşlar fikirleriniz için tşkr ederim. sanırım cico nun kemer bağlantılı oanını alacağım
Kullanıcı avatarı
FenerisT
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 22 Mar 2010, 23:16

koltuklarınızda oturma yeri ile sırt dayama yeri birleşim noktasına doğru isofix yazılı etiketler varsa isofix sistemi vardır.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti FenerisT » 22 Mar 2010, 23:26

baktım bende yokmuş zati.
Kullanıcı avatarı
FenerisT
CLASSIC