2006 octavia klima sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2006 octavia klima sorunu

İleti sucan » 27 Mar 2010, 21:33

merhaba arkadaşlar 2006 model elegance octaviam yaz gelmek üzereyken klima sorunu yaşadı bu modellerdeki klimanın problemli olduğunu duymuştum ama bukadar çabuk sorun yaşıyacağım aklıma gelmezdi klimamı açıyorum motor devrim yükseliyor olmsı gerektiği gibi fakat soğutma işlemi ğerçekleşmeden dışarının hafasını aynen üflüyor bu günlerde servise gidecem umarım kalın bir hesap çıkmaz karşıma bir önceki aracım 2000 model passattı ve o araçtaki klima sorun bana 1300 tl ye patlamıştı klimadan ötürü yüzüm hiç gülmüyor

2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti lostar58 » 27 Mar 2010, 21:55

octavialarda klima sorunu yoktur kardeş araçtaki problm tam olarak nedir klima komprasöründe mi sorun varki o kadar fiyat çıktı tam olarak sorun nedir
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: OKTAY
Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti sucan » 27 Mar 2010, 21:59

2005-2006 octavialarda ne yazıkki klima sorunu var bu konu sitede daha öncede konuşulmuştu bu yıllarda üretilen araçlarda kullanılan klima markası daha sonra kullanılmadı aracı halen servise götürmedim en kısa zamanda gidecem fakat klimayı çalıştırdığımda motor devrim yükseliyor klima güç alıyor mantıken klima çalışıyor fakat soğuk hava üflemiyor
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti lostar58 » 27 Mar 2010, 22:10

öyle diyorsan öyle olsun bakem
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: OKTAY
Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti isnilgiz » 28 Mar 2010, 23:11

2005-2006 octavia, golf, passat, jetta araçların kliması zexel markadır ve sorunludur. Zaten vw 2007 den itibaren denso marka klimaya geçmiştir. Klimanız çalışmıyorsa hemen kapatın ve tamir edilene kadar açmayın. Yoksa tüm sistem acayip kirleniyor ve koku yapıyor. Servis sadece kompresörü değil klima peteğinin de değiştirilmesini önerecektir. 2009 fiyatı her ikisinin 1600-1700 + işçilik idi. İstanbul da bunu 1200 işçilik dahil yapan yer var. Klima kompresörünün bozulması nedeniyle açığa çıkan yağ her yere yayıldıysa tüm sistem 4500-5000 TL ye değiştiriliyor. Umarım bozulduktan sonra klimayı çok açmamışsınız dır. Benim naçizane tavsiyem bozulduktan sonra klimayı fazla çalıştırmadıysanız sadece kompresörü değiştirtin peteği değiştirmeyin ama tüm sistemin temizlenmesi için bir cihaza bağlıyorlar ve genel de 2 saat bu cihazla temizlik yapıyorlar. Siz bunu 4 saat hatta ısrar ederek 6 saat temizlettirin. Ondan sonra bir hafta 10 gün kliayı olabildiğince hor kullanın eğer bozulmuyorsa bir daha bozulmayacaktır. Aklıma gelmişken servise değiştirtmeye niyet ederseniz ve size zexel klima takmayı önerirlerse sakın kabul etmeyin Denso klima taktırın.
Kalın sağlıcakla
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 01 Nis 2010, 19:37

sucan yazdı:2005-2006 octavialarda ne yazıkki klima sorunu var bu konu sitede daha öncede konuşulmuştu bu yıllarda üretilen araçlarda kullanılan klima markası daha sonra kullanılmadı aracı halen servise götürmedim en kısa zamanda gidecem fakat klimayı çalıştırdığımda motor devrim yükseliyor klima güç alıyor mantıken klima çalışıyor fakat soğuk hava üflemiyor

birde klima gazını kontrol ettirin isterseniz..
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti C@GL@R » 01 Nis 2010, 20:00

bende fabiamı aldığımda klima çalışmıyordu daha doğrusu dediğiniz gibi normal hava üflüyordu 30 liraya gaz bastırdık süper oldu.. inşallah sorununuz bundan kaynaklıdır.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti tivoli » 01 Nis 2010, 20:01

birde klima konusunda bende dahil olmak üzere birçoğumuz gereken bakımları ve kontrolleri yaptırdığımıza inanmıyorum çünkü ne zaman klima sisteminden bir koku gelse veya soğutmasa veya acayip sesler gelse o zaman soluğu alıyoruz serviste.. acaba kaçımız araçların kullanım klavuzlarında belirttikleri gibi kış aylarında klimayı arasıra belirli bir süre çalıştırıyoruz? kendi aracım 2005 model ve 5 yıldan bu yana aracımın klima sistemine el bile değmedi. çalışıyormu evet çalışıyor ama 15 bin km de bir aracı bakım için servise sokuyoruz klima sistemini kontrol etmeyi ne servis nede ben aklıma getirmiyorum ondan sonrada arıza ortaya çıktığında şu markanın ürünü kötü gibi amiyane tabirlerle kötü damgalar vuruyoruz. ben plastik enjeksiyon sektöründe çalışıyorum ve vw firmasının yan sanayilerine 18 yıldan bu yana sayısını hatırlayamayacağım kadar çok kalıp tasarladım.. inanın bana vw gibi bir firmaya işi beğendirebilmek, deveye hendek atlatmaktan kat be kat daha zor.. inanılmaz bir kalite anlayışları var. hata yapılmamışmıdır? elbetteki hata olasılığı vardır sonuçta üretim insanlarla yapılıyor. ama kendimizde de kullanım hataları olduğunuda kabul etmek zorundayız. neden kaynaklandığı henüz belli olmayan bir durumda ben kendi adıma kötü yorum yapmak istemem
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti isnilgiz » 03 Nis 2010, 12:55

tivoli yazdı:birde klima konusunda bende dahil olmak üzere birçoğumuz gereken bakımları ve kontrolleri yaptırdığımıza inanmıyorum çünkü ne zaman klima sisteminden bir koku gelse veya soğutmasa veya acayip sesler gelse o zaman soluğu alıyoruz serviste.. acaba kaçımız araçların kullanım klavuzlarında belirttikleri gibi kış aylarında klimayı arasıra belirli bir süre çalıştırıyoruz? kendi aracım 2005 model ve 5 yıldan bu yana aracımın klima sistemine el bile değmedi. çalışıyormu evet çalışıyor ama 15 bin km de bir aracı bakım için servise sokuyoruz klima sistemini kontrol etmeyi ne servis nede ben aklıma getirmiyorum ondan sonrada arıza ortaya çıktığında şu markanın ürünü kötü gibi amiyane tabirlerle kötü damgalar vuruyoruz. ben plastik enjeksiyon sektöründe çalışıyorum ve vw firmasının yan sanayilerine 18 yıldan bu yana sayısını hatırlayamayacağım kadar çok kalıp tasarladım.. inanın bana vw gibi bir firmaya işi beğendirebilmek, deveye hendek atlatmaktan kat be kat daha zor.. inanılmaz bir kalite anlayışları var. hata yapılmamışmıdır? elbetteki hata olasılığı vardır sonuçta üretim insanlarla yapılıyor. ama kendimizde de kullanım hataları olduğunuda kabul etmek zorundayız. neden kaynaklandığı henüz belli olmayan bir durumda ben kendi adıma kötü yorum yapmak istemem

Hocam dediklerinin hepsini yaparım. Arabama gözüm gibi bakarım. Kışın aklıma geldikçe low da 5-10 dk, ya da en çok ayda bir klimayı çalıştırırım. Aracım 4 yıllık olmasına rağmen 36 binde ve işyerim ile evim arası yürüyüş mesafesinde olduğu için genelde şehirler arası kullanırım ve bu kilometreyi de Rize, Edirne, İzmir Antalya arasında yaptım. Ben tam ortada, Ankara'dayım. Klimayı da hep aracı önce rolantide iken açar kaparım. Yedek filtre bulundururum. Yani evdeki çoğuma nasıl bakıyorsam buna da aynı bakarım. Klimam tam garanti süresi bitince bozuldu. Hemen yurt içi - dışı onlarca araştırma yaptım. Servislerle, Yüce Oto ile ve Çekoslavakyayla görüştüm. İnternette onlarca 2005-2006 model octi, passat, golf jetta klima arızası buldum. Hatta şikayetvarda bile arka arkaya iki tane bu konuda octavia ile ilgili şikayet var. Benim bile benden başka iki arkadaşımın octaviasında aynı arıza oldu biri 2005, diğeri 2006. Bütün bunları Çekoslavakya ya anlatınca onlar bana tamam dediler sana yardımcı olacağız dediler ve çok cüzi bir parayla işimi hallettiler.
Yani bu konuda mahkeme kararı yoksa, skoda da toyotanın yaptığı gibi hatasını bildirmiyorsa biz bari araştırmalarımızdan genelleme yapma hakkımı kullanalım değil mi? Zaten servisler bile açıkça zexel de çok arıza çıkınca densoya döndük diyorlar.
Ayrıca biz demiyormuyuz ki, yeni nesil bir araç çıktığında genelde iki yıl sonra o arabadaki kusurlar belirlenip düzeltilir o yüzden ilk çıkan nesili ilk yılında almak pek mantıklı değil diye. Bu konuda yine onlarca örnek verilebilir.
Buna rağmen Octavia yı kötü araba demek de mümkün değildir. Alırsam da birinci seçenek yine octavia değil de aynı aileden süperb olacaktır. Yorum yapılacaksa bence bu şekilde yapılmalı. Eksiklikleri de atıp tutma şeklinde değil de tecrübelere dayanarak ifade etmeli. VW ne kadar dikkatli olursa olsun "sıfır hata" politikasını sağlıklı çalıştırabilmiş ve başarılı olmuş bir firma değildir. Başarılı sayılabilmesi için geçmişe dönük "benim şu aracımda aslında şu arıza var ücretsiz değiştireceğim" demesi gerekir ki, bunu dememiştir ya da ben duymadım.
Kalın sağlıcakla...
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 03 Nis 2010, 14:38

Klima işi de yapan bir elektrikçi ahpabım var.

Elinden her türlü klima kompresörü gelip geçiyor.

Denso ve Zexel olayını kendisine sormuştum. Kalite,sorun olarak aralarında pek fark yok dedi.

Geçen aylarda forumda gündeme gelen klima kompresörü olayını da özellikle belirttim ama gene de dediğinde ısrarcı idi.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti isnilgiz » 03 Nis 2010, 22:48

Valla benimkine bakan usta da bu klimada kesinlikle imalat hatası var böyle bir arabada bu klima kullanılmaması gerekir demişti. Yukarda bahsettiğim kliması bozulan arkadaşım da doğuşta çalışan akrabasına yaptırmıştı. Onun anlattığı hikaye de Zexel'in sorunları nedeniyle VW'nin 2007 den itibaren Denso'ya geçtiğini söylemişti. BU arkadaş Doğuş ta çalışyor hala ve bizim arkadaşa kompresör ve peteği maliyetine temin etti işçilik de almadan halletti. Bu forumda bir arkadaş ta İstanbul'da her türlü klimaya bakan çok iyi bir usta telefonu vermişti. Orayı da aramıştım. Hatta o ustanın da çok iyi bir internet sitesi var her türlü bilgileri içeriyor. Adama arabamı söyleyince, hemen başladı "Ona revizeli denso takarım, peteğini değiştirim 1200 e hallederim demişti. Doğuş veya Yüce söz konusu onarım kapsamında ise sadece klimaya 1400+işçilik petek için de 550 + işçilik demişti.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti sucan » 21 Nis 2010, 08:29

arkadaşlar merhaba sonunda aracımı servise götürmeye vakit buldum ve korktuğum şey klima kompresör arzası çıktı servis kompresör değişimi klima temizliği filtre değişimi ve işçiliğe %10 indirimle 1800 tl fiyat verdi indirim bunun neresinde anlamış değilim aynı işi dışlarda bir servise yaptırmak için fiyat aldım aynı denso marka kompresör takılacak ve her şey dahil 1000 tl ve 1 yıl garantili şimdi merak ediyorum servis 800 farkı ne için istiyor bana nasıl bir hizmet verecekki fiyat nerdeyse iki katı sevis kazığı yememek için dışarda yaptırmaya karar vedim
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 21 Nis 2010, 08:33

o fiyat farkı olmazsa olmaz bu gayet normal koca bir bina 10 tane çalışan, tamamen vergi verme olayları eklenince servislerin o fiyatı vermesi lazım sanayideki tek başına çalışan iş yeri onun olan sıfır vergi veren usta ile karşılaştırırsak doğru olmaz:) ama siz tabiki bin liralığa yaptırın
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sucan » 21 Nis 2010, 08:39

caglarkrbyk yazdı:o fiyat farkı olmazsa olmaz bu gayet normal koca bir bina 10 tane çalışan, tamamen vergi verme olayları eklenince servislerin o fiyatı vermesi lazım sanayideki tek başına çalışan iş yeri onun olan sıfır vergi veren usta ile karşılaştırırsak doğru olmaz:) ama siz tabiki bin liralığa yaptırın

evet 1000 tl ye yaptıracam benim için mantıklısı bu.
birde unutmayalım en çok vergiyi büyük firmalar hasır altı eder :)
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 21 Nis 2010, 08:42

olabilir ama bir cam suyuna bile adamlar fatura kesiyor.:) çıkma parça araştırdınızmı
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti can.tasan » 21 Nis 2010, 09:38

Arkadaşlar yeni konu açacaktım ama madem burada biraz tartışılmış buraya yazayım dedim.

Benim aracım 2003 Fabia elegance 101, aracı alalı 6 ay falan oldu. Aldığımda klima çalışıyordu kışın arada bir çalıştırmama rağmen geçen gün açtım ve soğutmadığını gördüm. 60 bin bakımına girdiğimde ustayı beklerken bari bu arada klimacıya da uğrayayım dedim ve bunlarda sensör ağrızası olabiliyor ama gaz basalım bi bakalım dediler. Gazı bastık gene çalışmadı. Bilgisayara bağlaıp bir baktır dediler. Bakımdan sonra bağladık baktık sensör arızası veriyo. Usta arızayı sildi denedik gene çalışmadı. Saat geç olmuştu ertesi gün gel elektrikçide sensörü değiştirelim dedi. Ben de iyi bakalım dedim evin yolunu tuttum. Yolda bi açtım çalışıyo. Ben de bi daha götürmedim. Ama şimdi 3 gün oldu, bi çalışıyo bi çalışmıyo. kafasına göre yani.

Ne yapmalıyım sizce?
Bu sensör ne kadara patlar?
Değiştirirsek sorun çözülür mü?
Daha önce yaşayan var mı?

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti C@GL@R » 21 Nis 2010, 09:46

klima müşürünüz arızalı bana göre 100 liradır..motor kabutunu açın solda ince bozuların üzerinde bir müşür var bir kontrol edin elinizle bastırın..eğer olmazsa değişicek
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti can.tasan » 25 Nis 2010, 21:24

Hafta sonu uzun yol yaptim bu gun dondum ve yolda ara ara klimayi calistirdim ve her seferinde sorunsuz calisti. Bakalim simdilik bir sorun yok gibi devam edecek olursa ilk olarak musure dikkat edecegim tesekkurler cevap icin.

Gorusmek uzere...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir