collection YARDImM LÜTFEN!! merkezi kumanda elektrik arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

collection YARDImM LÜTFEN!! merkezi kumanda elektrik arızası

İleti avdah » 04 Nis 2010, 19:10

Merhabalar

Daha önce forumda yer almıştım.
1994 favo silvirline sahibiydim.ilk arabamdı:)
Ocak ayı içinde ikinci skodamı aldım
2003 model skoda octavia collection lacivert
aracım şu an 100.000km de, aldıktan 15 gün sonra Ankara Mocan Otogaz da BRC lpg dönüşümü yapıldı. Genel olarak aracımdan son derece memnunum. Konforu, yol tutuşu, bagaj hacmi vs. pek çok olumlu özelliğe ve fiyatına göre son derce yüksek bir donanım seviyesine sahip.
Ayrıca görsel yönden dikkat çeken üst sınıf bir araç.
Anlaşıldığı üzere aracımı benimsemiş durumdayım ve keyifle biniyorum.

yalnız ufak bir problemim var aracımla ilgili çözümlenmeyen;
15 gün kadar önce aracın yanına gittiğimde merkezi kilit uzaktan kumandayla çalışmadı neyse anahtarla açtım. kontağı çevirecem baktım hiç bir ses, tepki yok. ya nooldu derken aküden olduğu kanaatiyle arabadan çıktım. hanımla, bebeğimizi (3 haftalık) arabaya bindirdim dışarıda üşürler diye.
Anahtar bu sırada elimde olduğu için merkezi kilit akünün son kırpıntısıyla kapıları kitledi. Bu durum normal tabi. ama kumanda çalışmadığından merkezi kilit de içerden kapttığından anahtarla sadece şoför kapısını açabildim. Uzatmayım sonra yardım istedim ve takviye ile arabayı çalıştırdık.
Elektrikçiye gittim akü kontrol edildi o anda bir problem saptanmadı, kaçak arandı bulunamadı.
Tekrar yaparsa akü değişecek dediler. Döndük neyse, özellikle 2 gün binmedim. beklenen tablo; akü bomboş, bu sefer göstergede bile bir hareket yok. aynı çözüm-takviye ile çalıştırıp elektrikçiye getirdik. Akü değişti.
Kontrol için 2 gün daha binmedim. geçtiğimiz çarşamba günü kumandaya bastım kapıları açtı. kontağı çevirdim problemsiz çalıştı. ama ben ikna olmadım. 2 gün daha bekledim ve bu cuma kumandaya bastım tık yok. anahtarla manuel sistem kapıyı açtım, kontağa bastım tık yok, akü
yine sıfır. e haliyle kızgın bir şekilde takviye yapıp arabayı elektrikçiye getirdik, ilk tespit hiç bir problem yok şarj iyi, kaçak yok derken usta bişey denedi. merkezi kilidi dışardan kitleyip kaçak olup olmadığını kontrol etti.
SONUÇ:
- Anahtarla manuel kitlersek kaçak yok,
- Uzaktan kumandayla kitlersek kaçak var,
- İçerden kapı kolundaki cam düğmelerinin yanındaki butondan kitlersek yine kaçak var.

Usta arıza noktasını bulmak için bütün kapı switchlerini söktü, bagaj girişlerini söktü, sunroof soketi derken nafile... çözüm yook.

Denemek için bu sefer merkezi kumandanın beynine ait soketi söktü, şu elektrikçilerin özel kalemiyle tekrar baktı; KAÇAK BU SEFER YOK.

Endişeyle bu parçanın fiyatını ankaradan sordum. 420-450 civarı. ama usta derki beyinde problem olmayabilir. bütün cumartesi bizim arabayla uğraştığından pazartesi devam edelim, sunroof girişlerinden şüpheleniyorum dedi..

arabayı aldım ama merkezi kilit beyni sökük vaziyette, dolayısıyla donanımlı dediğim aracımda;
sunroof, tavan ışıkları, merkezi kilit ve camlar çalışmıyor.yarına kadar:)

Sorum şu; Böyle bir problemle karşılaşan oldu mu, kaçağın başka bir sebebi olabilir mi?
anladığım kadarıyla beyinde problem olmayabilir yani usta öyle diyor. Bu parçayı ancak başka bir octi de denersem anlayabilir mişim, bizim buralarda bu pek mümkün değil.
parçayı alsam ve problem onda değilse bu sefer iade şansımız yok.
yardımcı olursanız sevinirim.

avdah
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: d.ali hatipoğlu
Nereden: Karabük
Arabanız: Octavia Collection -2003-

İleti turker » 04 Nis 2010, 21:20

Bi şey de ben ekleyim,

Elektrikçi usta gayet ehliyetli ve iş bitirici biri. Ayrıca collection'da arkadaşım Dursun'a vesile olduğum için
çözümün bulunması benim için de önemli... Tecrübesi olan arkadaşlar varsa bilgi için şimdiden teşekkür ederiz.
turker
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 04 Nis 2010, 21:24

bende fabia dan çıkma bir beyin var ben arkadaşa da özel mesaj attım parça kodları uygunsa alıp deneyebilir..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti skodaizm » 04 Nis 2010, 21:30

Bu kadar söktürmek yerine aracı bir serviste Vagkom da denilen bilgisayarda bir kontrol ettirseydiniz, başka araca falan bağlatmadan arıza bulunurdu. Tamircilerde bu tür cihazlar olmadığı veya yazılım bulunmadığından beyhude olarak söküp hata aramaktalar.

Tekrar diyorum bir Skoda yetkili servisi sizden para bile almadan arızayı bilgisayardan bulurdu.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti fabiasport » 04 Nis 2010, 23:14

bende fabiadan sonra yeni octi elegans aldım 2004 lacivert. konu ile ilgili değil ama bende brc marka lpg taktırmayı düşünüyorum. lpgyi takdırdığınız yerden memnunmusunuz ve ne kadara takdırdınız? ve ne kadar yakıyor
fabiasport
CLASSIC
CLASSIC

İleti turker » 05 Nis 2010, 13:19

Karabük'te Skoda servisi yok malesef.

Vag-com'la bakılmadı ama bakılacak bildiğim kadarıyla.

Araç sahibi arkadaş bugün şehir dışında, yarın tekrar baktıracak. BUradan çıkacak fikirler de önemli.
Fabia'nın merkezi kilit beyni uymaz sanırım çünkü collection'da sunroof falan da bu parçaya bağlı.
turker
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 05 Nis 2010, 16:54

VW servisleri de Skoda ve Seat yazılımına sahip. Sorarsanız yardım ederler.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti avdah » 05 Nis 2010, 21:37

İlker Bey bahsetmiş. şehirdışında olduğum için ilgilenemedim araçla malesef.
Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
Gönül isterdiki Karabük te yetkili servis olsun ama ne yazıkki yok. ayrıca aynı yazımı bulunduracak vw servisi de yok.
İzmitte servisle görüştüm telefonda. parçanın arızalı olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu en kesin çözümün parçanın yenisiyle denenmesiyle olabaileceğini söylediler.
Bu da pek mümkün görünmüyo. Neyse yarın sunroof girişleri de kontrol edilecek ve kesin olarak merkezi kilit kumanda beyninden mi olduğu anlaşılacak.

bir arkadaş lpg'yi sormuş.
Ankara da şaşmaz Mocan Oto Gazda dönüşüm yapıldı. BRC sısralı sistem nakit 1500/10 taksit.
İşçilik ve alakadan da son derece memnun kaldım.yalnız ara sıra emisyon hatası (emission workshop) veriyo, motor ışığı yanıyo, sönüyo. kime sorduysam boşuna uğraşma dedi arada yanaıp sönermiş:)

yakıt şehir içi ortalama 0,22-0,24
şehir dışı 0,17-0,19
Karabükte lpg fiyatı: 2,080
avdah
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: d.ali hatipoğlu
Nereden: Karabük
Arabanız: Octavia Collection -2003-

İleti fabiasport » 06 Nis 2010, 19:51

verdiğiniz bilgiler için teşekküler, umarım problem bir an önce çözülür,
fabiasport