Lastik Balans problemi ve nihayet çözüldü.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik Balans problemi ve nihayet çözüldü.

İleti octaviaman » 19 Nis 2010, 22:51

Arabayı jantladım biliyorsunuz.Bir güzel balanslar ayarlar yapıldı o gün, cistak cistak daldık ortama 8-) .Bir süre şehir içinde kullandım probblemsiz olarak.Bir ara şehirdışı yaptım,baktım araba 140-150 dediğinde,hem direksiyon hem araba zangır zangır titriyor.Eski jantlarda yoktu böyle bir numara moralim bozuldu. :(

İzmir e gelince ilk fırsatta gittim lastikçi arkadaşa,problemi anlattım.Tekrardan 4 teker balans yaptı.Yine şehiriçinde problemsiz kullandım.Geçen gün bir Urla yapayım dedim.Otobanda 120-130 dedim başladı yine titremeye iyice canım sıkıldı.:( ya jantlar kötü ,ya da lastikler kötü ayar tutmuyor diye düşündüm.

Gittik yine arkadaşa durumu izah ettim o da şaşırdı.Sıkı bi incelemeye aldı haliylen tekrar balansları yapalım dedi.İşe girişince olay meydana çıktı.:!: Alaşım jantların arkasına yanlış lastik bilezikler takılmış.

Hemen doğru olan bilezikler takıldı 4 teker balans yapıldı.

Bugün çevre yoluna çıktım,tekrar titreyecekmi diye endişeli olarak sürati artırdım, 200 e kadar çıktım.baktım bir titreme yok rahatladım çok şükür.:D

Bugüne kadar bilmediğim bir mevzuyuda öğrenmiş oldum.

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti taner_octavia » 20 Nis 2010, 00:03

bilezik dediginiz ufak biseymi.nasil etkiliyebiliyo yani okadar bisey.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti octaviaman » 20 Nis 2010, 08:25

taner_fabia yazdı:bilezik dediginiz ufak biseymi.nasil etkiliyebiliyo yani okadar bisey.

Lastiğin sökülüp aynen takılması dahi balansı bozuyor.
Bilezik denen şey jantın arkasında çember şeklinde yivli bir yere oturuyor.Ölçüsü yanlışsa,boşluk yaratıp,yüksek süratlerde titretiyor.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 20 Nis 2010, 08:31

hocam bide 200'den sonrasına bak bakalım titreme varmı :) geçmiş olsun sorununuzu halletmenize sevindim bizede bilgi oldu ;)
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti otobusbul » 20 Nis 2010, 08:32

Aynı sorun bende de var araç ankara istanbul otobanında 140 km hıza ulaştığında titriyor bende balans ayarı yaptırıyım inş düzelir.
otobusbul
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ali
Nereden: Yozgat
Arabanız: Roomster 1.6 Comfort

İleti octaviaman » 20 Nis 2010, 08:41

tivoli yazdı:hocam bide 200'den sonrasına bak bakalım titreme varmı :) geçmiş olsun sorununuzu halletmenize sevindim bizede bilgi oldu ;)

Ah be kardeşim,şşeğin aklına düşürdün şindi karpız kabığnı:lol:
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 20 Nis 2010, 08:43

Geçmiş olsun abi düzelmesi iyi olmuş kafan rahatlamıştır.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti octaviaman » 20 Nis 2010, 08:47

hakanerdogan yazdı:Geçmiş olsun abi düzelmesi iyi olmuş kafan rahatlamıştır.

Sağol Hakan tittizlik işte araba ip gibi gitsin istiyorum.

Az önce bir hacı131 gördüm, tekerleklerin hepsi kelebek stili dönüyordu ,bir yandan da anırtmalı bir şekilde hızlanıyordu sevgili kardeşim :lol:

Haliylen kınadım titizliğimi.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 20 Nis 2010, 08:59

Bide farketmeden çeker onlar tam sollarken sen üstüne üstüne gelir ama şöför anlamaz :D
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 20 Nis 2010, 09:05

yeni lastiklerden sonra benimde balansa gitmem gerekiyor 150 km sonra gel demişti..yüksek hızlar denemedim ama 120 ye kadar birsey hissetmedim:)
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti HTP » 20 Nis 2010, 09:10

Bu bilezikler genelde universal jantlarda var.Tüm markalara uyum sağlasın diye standart bir genişlikte yapılıyor bilezik takarakta her markaya uyduruyorlar.Ama mutlaka bir nebze titreme yaptırıyor yinede.Benim jantlarda wv ölçülerine göre bilezik yok.Lastik değişimlerinde o bileziği kaybedince çok uğraşıyorsun.Daha önceki jantlarım öyleydi.Bence jant alan arkadaşlar lant göbeğinin ölçüsüne göre jant baksın bilezikl filan uğraşmayın.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti octaviaman » 20 Nis 2010, 10:14

HTP yazdı:Bu bilezikler genelde universal jantlarda var.Tüm markalara uyum sağlasın diye standart bir genişlikte yapılıyor bilezik takarakta her markaya uyduruyorlar.Ama mutlaka bir nebze titreme yaptırıyor yinede.Benim jantlarda wv ölçülerine göre bilezik yok.Lastik değişimlerinde o bileziği kaybedince çok uğraşıyorsun.Daha önceki jantlarım öyleydi.Bence jant alan arkadaşlar lant göbeğinin ölçüsüne göre jant baksın bilezikl filan uğraşmayın.

Bilezik bilezik diyoruzda bu çember şeklinde basit bir lastik parçası,bir nevi conta özel bir aparat değil,Benim bildiğim ,alaşım jantlarda var olan ve bolca bulunan birşey.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir