Octavia A5 (2007) - Corolla Terra Spc (2005) karşılaştırmam

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia A5 (2007) - Corolla Terra Spc (2005) karşılaştırmam

İleti turker » 26 Nis 2010, 13:54

Geçen hafta bu iki aracı (Octavia A5 2007 - Corolla Terra Spc 2005) ilk defa test etme imkanım oldu. Benim özellikle merak ettiğim iki araçtı çünkü bahsettiğim Corolla'yı müdürümüz aldı, ben kendisine Octavia A5 önermiştim ama piyasada tutulma durumlarından ve A5 MPI'ın yakıtının fazla olduğu duyumlarından dolayı Corolla'yı tercih etti.

Yakıt olarak durum doğru olabilir çünkü Terra'ya BRC lpg takıldı ve karma tüketim 15 kuruş yakıyormuş ki gayet iyi bi değer.

Ben araçları ergonomi, sürüş hissi ve özellikle de yol tutuş açısından merak ediyordum. İki aracı da 10'ar km kadar (okuldan sanayiye kadar gidiş geliş) test ettim. İkisini de virajlarda zorladım, zig-zag'lar çizerek toparlama durumlarına baktım.

Öncelikle görüş açısından Corolla'nın A sütunu görüşü engelliyor gibi geldi özellikle dönüşlerde. Octavia'da bu durum yok.

Corolla'nın yol tutuşunun methini duymuştum ama deneyememiştim. Kısa da olsa notumu verecek kadar denemiş oldum. Corolla'da nispeten yumuşak süspansiyon tercih edilmiş gibi geldi. Octavia biraz daha tatlı sertti ama konfor anlamında birbirlerinden eksikleri yoktu.

Sert girilen virajlarda Octavia'nın 1 oktav kadar, zig-zag hareketlerinde 2 oktav kadar daha iyi yol tuttuğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu marifet viraj denge çubuğunun mudur bilemem ama Fabia-Cordoba'da ani yön değişimlerinde hissettiğim ters yöndeki dengelemeyi Octavia A5'te daha bariz hissettim. Corolla hafif yatma eğlimi gösterirken A5'te bu eğilim yok, sanki direksiyon sola dönerken alttan bir şey sağa doğru dengeleme yapıyor hisssi var. Bu his A4 kasada bu kadar iyi değil. Arka tarafı iyi hissedemiyorsunuz A4'te ama A5, Corolla'ya ve A4 kasaya göre yol tutuşta gayet başarılı geldi bana.

Donanıma gelince, Octavia Elegance ile Corolla Terra Special'ı karşılaştırmak pek adil olmaz herhalde Ama Corolla Sol bile olsa, parayı da bassanız Octavia'dakileri alamıyorsunuz malum.

Tabi piyasa, satılabilirlik falan deyince bi Corolla her zaman öndedir ama yakıtı daha yüksek de olsa, benim tercihim Octavia olurdu kesinlikle.

Bu yorumları 3 Skoda ve 2 Toyota sahibi olmuş ve 99 Toyota'ya binmekte olan biri olarak yapıyorum...

turker
CLASSIC
CLASSIC

İleti SkodamFabiam » 26 Nis 2010, 14:04

Bende fabiamı bir ilçe emniyet müdüründen aldım. Müdürün makam aracı toyota corrolla idi. Şöförü, yol tutuşu açısından fabiayı toyotaya değişmem, toyota bariz savruluyor dedi... (fabinın bakımlarını falan şöför yaptırıyormuş)
Yani bırakın octaviayayı, fabia da bile durum böyle ;)
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti jamesdean » 26 Nis 2010, 14:15

SkodamFabiam yazdı:Bende fabiamı bir ilçe emniyet müdüründen aldım. Müdürün makam aracı toyota corrolla idi. Şöförü, yol tutuşu açısından fabiayı toyotaya değişmem, toyota bariz savruluyor dedi... (fabinın bakımlarını falan şöför yaptırıyormuş)

Kıyaslama BMW 'yle yapılsaydı bile bu yorum gelirdi :) Fanatizm başladı herhal bizde ..
Millet hangi arabadan bahsederse bahsetsin '' Bizim aracımız şöyle, bizim aracımız böyle'' demekten kendimizi alıkoyamıyoruz : ))
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti HTP » 26 Nis 2010, 14:30

Ben şimdiye kadar onlarca farklı araba kullandım.Yurtdışında olduğum dönemlerde binmediğim denemediğim araba kalmadı diyebilirim.size şunu söylemek istiyorum marka fanatizmi yapacak son kişiyim ama Fabianın yol tutuşu sınıfına göre gerçekten iyi. Bir değerlendirme yapayım;toyota yaris sürerken yumurta üzerinde gidiyormuşum gibime geliyor ama fabia ile hertürlü viraja güvenerek girerim.Bu sınıfta birde Ford fiesta iyi bir yol tutuşa sahip.Fakaf bu söylediklerim 165/14 tekerlekli fabialar için geçerli değildir :))
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti SkodamFabiam » 26 Nis 2010, 14:43

jamesdean yazdı:
SkodamFabiam yazdı:Bende fabiamı bir ilçe emniyet müdüründen aldım. Müdürün makam aracı toyota corrolla idi. Şöförü, yol tutuşu açısından fabiayı toyotaya değişmem, toyota bariz savruluyor dedi... (fabinın bakımlarını falan şöför yaptırıyormuş)

Kıyaslama BMW 'yle yapılsaydı bile bu yorum gelirdi :) Fanatizm başladı herhal bizde ..
Millet hangi arabadan bahsederse bahsetsin '' Bizim aracımız şöyle, bizim aracımız böyle'' demekten kendimizi alıkoyamıyoruz : ))

Yanlış anladın, değerlendirmeyi yapan ben değilim, şoför yaptı. Aslına bakarsan en tarafsız yorumlardan birisi onun yaptığı, çünkü iki araç da onun değildi...

Bana sorarsan, Toyota ile ilgili bir tecrübem yok fakat, 2 ay boyunca ford focus kullandım onun yol tutuşu fabiadan daha iyi (2008 focustu daha iyi olması anlayışla karşılanabilir tabi)...
Bende fanatizm yok sezarın hakkı sezara ;)
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti HTP » 26 Nis 2010, 15:51

Fabia ile focus farklı klasmanlara sahip modeller.Focus kendi sınıfındada epey ileri sürüş özelliklerine ve yol tutuşa sahiptir.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti HTP » 26 Nis 2010, 15:51

Fabia ile focus farklı klasmanlara sahip modeller.Focus kendi sınıfındada epey ileri sürüş özelliklerine ve yol tutuşa sahiptir.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti SkodamFabiam » 26 Nis 2010, 20:01

HTP yazdı:Fabia ile focus farklı klasmanlara sahip modeller.Focus kendi sınıfındada epey ileri sürüş özelliklerine ve yol tutuşa sahiptir.

Farkındayım,
aslında Toyota corolla da öyle bu yüzden şoförün böyle söylemesini ilginç bulmuştum ;)
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 26 Nis 2010, 20:41

şahsen a5 octavia'nın yol tutuşunu çok beğeniyorum. hatta bazen sırf keyif için zorluyorum arabayı. arasıra esp'nin beni desteklediğini hissettiğimde daha da bi seviyorum octiyi.

bir arkadaşımın aldığı 0 km corolla'ya binme şansım olmuştu. arabanın içinde tuhaf bir plastik kokusu vardı. kullanılan malzeme kesinlikle octavia'ya yetişemez. güzel sessiz ve tasarruflu bir araba kabul ediyorum. ama bugün olsun yine octavia'yı tercih ederim.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti RoadFighter » 26 Nis 2010, 23:45

Bu önceki kasa Corolla'nın arka kısmı rahat hakkaten.

Bizim araçtan rahat geliyor bana Corolla'nın arka koltuğu.

Corolla'yı sürerken de 90'lı yılların Japon arabalarını sürüyor hissine kapılmıyorsunuz.

Fakat bu Corolla'nın dış görüntüsü pek hoş değil. Eski çizgisinin dışına çıkan bir tasarımı var. (Yeni kasada nispeten öze dönüldü)

Yeni kasa Corolla'yı D4-D motoru için tercih edebilirdim.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir