Lastik basınç göstergesinin çalıştığına şahit olan

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik basınç göstergesinin çalıştığına şahit olan

İleti isnilgiz » 16 May 2007, 02:11

Arkadaşlar benim araç octavia elegance 1.6 102 hp. geçenlerde sağ ön lastiğim patlamıştı ve bayaa da inmişti yani siz yolda giderken inmiş lastiğin sesini rahat duyabilirdiniz ama araçta bulunan lastik basınç göstergesi bunu göstermedi. Servise sordum lastik %30 civarında inmişse araç giderken basınç göstergesi işareti uyarı verir dediler. Klavuzu okudum önemli bir miktarda lastiklerden biri inerse tekerlek devir sayısındaki farklılık lastik basınç sistemi sayesinde farkedilir ve uyarılırsınız anlamına gelen bir açıklama yazıyor. Diyeceğim bu önemli miktar basınç düşmesinin ölçüsü nedir? araç içinden rahatlıkla farkettiğim patlak lastiği bu sistem niye tespit edemez. Ya da bu sistemin bizzat çalıştığını tecrübe eden arkadaş var mı? bilgi veren olursa minnettar kalacağım. 

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 16 May 2007, 10:24

Normalde çok az miktarlardaki iniklileri tespit etmiyor, bildiğim kadarıyla 4 psi ve daha fazla fark varsa uyarı vermesi lazım!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti yasi » 16 May 2007, 14:24

bu sistem 2004 elegance A4 kasada'da varmı
yasi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 16 May 2007, 14:34

Sanmam! TPM özelliği yeni çıktı, kitapçığınıza bakın yine de!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 16 May 2007, 15:09

valla kardeş bende önceden yeni laguna vardı ondada vardı lastik basınç sistemi,lagunadakinde araç hareket etmesede hepsinin basıncının kaç bar olduğunu gösteriyordu 4-5 psi düştüğünde lastik üstünde ışık yanıyodu ama yeni octi de de olması lazım bua arad a4 lerde bu sistem yok
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 17 May 2007, 02:04

Lagunadaki sistem daha gelişmiş anladığım kadarıyla. araç hareketsiz iken bile basınç düşüşleri ölçülebiliyor. Octaviada bu yok belli bir hıza ulaşacaksınız lastiği çokça inmiş tekerin devir sayısı düşecek ve sistem bunu tespit edecek. benimkinde yeterli hıza ulaşamadım demek ki lastiğin indiğini tespit edemedi. ama ben kulağımla lastiklerin indiğiğinde çıkardığı sesi duyabildim.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 17 May 2007, 02:18

isnilgiz kardeş,senin kulaklar anlaşılan aracındaki sensör lerden daha yi görevini yapıyor...Smile
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 17 May 2007, 03:20

Evet benim arabaya niye sensör takmışlar ki anlamadım. benim kulaklar kesinlikle daha iyi algılıyor.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 17 May 2007, 03:22

Ama şaka bir yana bir tane octavia kullanıcısı "ben şahit oldum bizzat sensörler patlak lastiği tespt etti" dese bu özelliğe uyduruk demeyeceğim
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 17 May 2007, 09:56

Tekerlek dönmeye başlamadan TPM ölçüm yapamaz ki! Zira tekerlekerin bağımsız olarak dönem sürelerini karşılaştırarak düşük basıncı farkediyor. İnik lastik çapı küçüleceği için tur farkını algılıyor.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 17 May 2007, 11:54

İrfan kardeş yukarıdakileri okumamışsın. Ben araç sabitken bu testi yapmıyor diye hiçbir yerde yazmadım. Bizzat araç hareket halindeyken ve ben bu halde lastiğin çıkardığı sese bakarak patlak veya inik olduğunu anladığım halde TPM hala bunu göstermiyordu. Araç klavuzunda da çok önemli miktarda lastik indiğinde teker devir farklılıkları algılanarak TPM çalışır diyor. Ama dedim ya ben araç hareket halindeyken oldukça inmiş lastiği farkettiğim halde TPM çalışmıyorsa ne işe yarar. Benim bu konuyu açmamın sebebi araç kullanıcısı farketmeyip de TPM in çalıştığını tecrübe eden birisi varsa nasıl çalıştığı konusunda bunu bizimle paylaşması rica etmekti.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 17 May 2007, 12:32

Bilakis yukarıdakileri okudum isnilgiz kardeş. 

guvenxoca "araç hareket etmesede hepsinin basıncının kaç bar olduğunu gösteriyordu" yazmış!

Ben de o nedenle yazdım bir önceki mesajı!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 18 May 2007, 03:06

Özür herhalde benim ifadem yanlıştı. Bu topici açan kişi olarak ve bunu sorun gören kişi olarak ben sadece kendi yazdıklarımı kastetmiştim. guvenxoca lagunasından örnek vermişti. Neyse konuyu uzatmaya gerek yok. sadece son sorum:   TPM SİSTEMİNİN ÇALIŞTIĞINI TECRÜBE EDEN ARKADAŞ VAR MI? VARSA LÜTFEN BİZİMLE PAYLAŞSIN. BEN DE ÇALIŞMADI BU SİSTEM. SORUMU CEVAPLAYACAK ARKADAŞA ALLAH NE MURADI VARSA VERSİN Smile
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 18 May 2007, 03:33

Patronumda son kasa octavia FSI vardı model yılını bilmiyorum ama ilk çıktığı yıl dolmadan almıştı. Şehirler arası bir seyahatinde lastik basınç uyarısı yanmış. O güne kadar bende octaviada bu özelliğin olduğunu hiç duymamıştım. Sizinkinde muhtemelen bir problem var gibi gözüküyor çünkü bizim patron o lastik havası ile gayet normal gidiyormuş demekki çok ciddi olmayan basınç düşüklüğünü bile algılaması gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti isnilgiz » 18 May 2007, 04:25

TŞKLER. BEN DE LASTİKLERDEN BİRİNİ AZAR AZAR İNDİRİP TEST EDECEĞİM
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 18 May 2007, 10:59

[quote="isnilgiz"]TŞKLER. BEN DE LASTİKLERDEN BİRİNİ AZAR AZAR İNDİRİP TEST EDECEĞİM [/QUOTE]

İyi fikir!   Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 18 May 2007, 11:47

irfan kardeş  renault lardaki bilgi ekranını gördünmü bilmiyorum ama benim lagunada araba şeklini düşün ,lastiklerin olduğu yerde herbir lastik için basınçları yazıyordu,örn: sol ön: 3.2 psi, sağ ön:3.2 psi,sol arka 3.1 psi,sağ arka:3.1 psi lastik şekillerinin yanında yazıyordu dururkende yazmaya devam ediyordu ha ama nasıl ölçtüğü konusunda bir fikrim yok.giderkenmi ölçüyor yoksa dururken örneğin siboplardanmı algılıyor bilmiyorum.bildiğim kadarıyla bmw ler siboptan ölçebiliyor.
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 18 May 2007, 12:03

[quote="guvenxoca"]irfan kardeş  renault lardaki bilgi ekranını gördünmü bilmiyorum ama benim lagunada araba şeklini düşün ,lastiklerin olduğu yerde herbir lastik için basınçları yazıyordu,örn: sol ön: 3.2 psi, sağ ön:3.2 psi,sol arka 3.1 psi,sağ arka:3.1 psi lastik şekillerinin yanında yazıyordu dururkende yazmaya devam ediyordu ha ama nasıl ölçtüğü konusunda bir fikrim yok.giderkenmi ölçüyor yoksa dururken örneğin siboplardanmı algılıyor bilmiyorum.bildiğim kadarıyla bmw ler siboptan ölçebiliyor.[/QUOTE]

Çok ilginç, acaba ne şekilde bir bağlantı var? Merak ettim. Zira lastik ve jant döndüğü için doğrudan bir bağlantı olması mümkün değil. Acaba durmadan önceki en son bilgiyi mi aktarıyor, durduğu zaman?
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir