Lastik basınç göstergesinin çalıştığına şahit olan

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik basınç göstergesinin çalıştığına şahit olan

İleti guvenxoca » 10 Tem 2007, 22:09

arabada aküyü bile söksen abs,ebd vs. iptal olmaz alper arkadaş..... Wink 

guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 10 Tem 2007, 22:12

abi öyle şey olur mu ,valla benim abs sorunsuz çalışıyor,cam sil suyu göstergesi ile ilgili ise hiçbir bilgim yok.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti AV-2006 » 10 Tem 2007, 22:16

[quote="sainz"]Servise gidene kadar kaza yaparsa adam ne yapacak üretici firma bu durumda acaba?[/QUOTE]

Aynen...

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Arabanız: fabia

İleti guvenxoca » 10 Tem 2007, 22:16

ya yok öyle birşey arkadaşlar alper arkadaşımız coştu biraz....LOL
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AlperURHAN » 12 Tem 2007, 16:52

arkadaşlar araç fabrika çikisi satış yerine her hangi bi sekilde sevk edilirken aracın donanımlarına hasar gelmemesi amaçli butun donanımlarını kapatılır ve aracı satın aldığınızda siz alış satış işlemlerını gerçeklestirirken aracınız servise çekilir ve oroda bu donanımlar aktif hale getirilir bunu siz göremezsiniz ve bazende servis bu konuda umursamazlık yapıp araınızın donanımlarını de aktif sekilde size teslim ediyor size önerim aracınızı başkalarının insafiyetine birakmayın
AlperURHAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper URHAN
Nereden: Isparta
Arabanız: octavia A5 1.6 FSI ELEGANCE

İleti yonetici » 12 Tem 2007, 19:56

[quote="guvenxoca"]

arabada aküyü bile söksen abs,ebd vs. iptal olmaz alper arkadaş..... Wink 

[/QUOTE]

VAG-COM ile son zamanlarda çok haşır neşir olduğum için oradanda biliyorum arabanın ECU'sunda "Nakliye Modu" diye birşey var. Böyle birşey koyulduğuna göre aracı birtakım sistemleri devre dışı bırakması muhtemel bir durum. Çamaşır makinesinde bile "Nakliye Vidaları" bulunurken arabada böyle birşeyin olmaması zaten anormal olurdu. Bu yüzden Alper arkadaşımızın söylediklerinde doğruluk payı olabilir. Ama araba nakliye modunda ise çok açık şekilde belli eder sadece lastik basınç sensöründe sorun olmaz diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti archangelseraph » 07 Eyl 2007, 02:05

2007 A5 kasa octavia sahibiyim.. en ufak bir inmeyi veya basinc dusumunu hemen uyardi arkadaslar..
archangelseraph
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fyyaman » 09 Ekm 2007, 14:28

Lastik sensörlerinin uyarı vermesi için set edilen değerden %30 fark olması gerekiyor, skoda fabrika bilgisi böyle...

Ayrıca Octavialar tekerin çapına göre lastik basıncı kontrol ediyormuş...

The TPM (Tyre Pressure Monitoring) system monitors the pressure in all tyres. It uses data from the ABS revolution sensors on individual wheels. If the pressure in a tyre falls, the radius of that particular wheel changes compared to other wheels. The TPM system is deployed by pressing the "reset button" on the button panel of the central console after pumping up the tyres, which stores information about the relative revolutions of individual wheels after driving a predefined distance. If the pressure in a tyre is different from that in the other tyres (the diference about 30 %), a warning light on the instrument panel indicates this.

fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti serdar89 » 19 Ekm 2007, 12:42

varrr yaa benim elegance plus var onda gece veletler gece opersyon yapmış bizm araca hem alarm öttü gece calıştırdım lastik işareti cıkıoo ötüüo du

2003 octavia A4 elegance PLUS
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti goksu » 19 Ekm 2007, 13:28

[quote="fyyaman"]

Lastik sensörlerinin uyarı vermesi için set edilen değerden %30 fark olması gerekiyor, skoda fabrika bilgisi böyle...

Ayrıca Octavialar tekerin çapına göre lastik basıncı kontrol ediyormuş...

The TPM (Tyre Pressure Monitoring) system monitors the pressure in all tyres. It uses data from the ABS revolution sensors on individual wheels. If the pressure in a tyre falls, the radius of that particular wheel changes compared to other wheels. The TPM system is deployed by pressing the "reset button" on the button panel of the central console after pumping up the tyres, which stores information about the relative revolutions of individual wheels after driving a predefined distance. If the pressure in a tyre is different from that in the other tyres (the diference about 30 %), a warning light on the instrument panel indicates this.

[/QUOTE]
sayın fyyaman,

bu konudaki ingilizce açıklamayı nereden buldunuz acaba. Ben şahsen aracımın türkçe kullanım kılavuzundan hiç memnun değilim, çeviri çok kötü yapılmış. İngilizce kullanım kitabı bulabilsem daha faydalı olur düşüncesindeyim.

goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti fyyaman » 21 Ekm 2007, 02:14

Skoda fabrikasına(CZ) sordum,onların yanıtı buydu..Aynı şekilde yazdım bende...
Bencede çeviri ve açıklamalar anlatılmak isteneni yeterince ifade etmiyor...

jiri.horak1@skoda-auto.cz  mesaj yazarsan sana gönderebilir
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti Calipso » 08 Kas 2007, 13:29

geçen gün hava yağışlı..yağmur.. yolda giderken tpm ışığı yanmaya başladı.. durdum baktım lastiklerden inmiş olan yok..reset düğmesiyle resetledim..uyarı ışığı gitti.. bi daha da yanmadı.. ilginç olan lastik basınçlarında %30 gibi bir fark olduğunda devreye girdiği söyleniyor.. ama o kadar fark yok lastiklerde.. yağışlı havadan kaynaklanabilirmi dersiniz?
Calipso
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mtffe34 » 09 May 2010, 06:12

Arkadaşlar aracı yeni aldım.eve gelirken,computer ikaz verdi hemen bir lastikçiye girip kontrol ettirdim.sağ ön lastikte çivi vardı,onarıp yerine taktık.Onarmadan önce lastik basınçlarını psi değerinde ölçtük.Bahsi geçen lastik haricinde hepsi 31 ve 32 psi değerlerinde idi,bahsi geçen çivili lastik sökmeden önce değerni ölçtük 24 psi idi ,buda matematiksel olarak yüzde 30'lara tekabül ediyor.Amas bir türlü nerden resetleneceğini bulamadık daha doğrusu resetlemeyi computer'de aradık hep,meğer klima altında ayrı bir swich varmış.:) Onuda bu vesile ile öğrenmiş olduk ama baya aramıştık:)) . Birebir yaşadığım bir tecrübe idi.Paylaşmak istedim.

Selam ve dua ile..
mtffe34
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mustafa IŞIK
Arabanız: OCTAVIA FSİ 1.6 CC 115.HP

İleti tivoli » 09 May 2010, 20:30

isnilgiz yazdı:Ama şaka bir yana bir tane octavia kullanıcısı "ben şahit oldum bizzat sensörler patlak lastiği tespt etti" dese bu özelliğe uyduruk demeyeceğim

isnilgiz, sistem uyduruk değil merak etme ;) bende hep merak ederdim acaba arızalımı bu sensör diye ama geçen yaz 2 defa uyarı verdi ve benzinciye lastik şişirmeye gittiğimde sağ ön tekerleğin havasını inik bulmuştum.. 1 ay arayla 2 defa lastik basınç sensörü uyarı verince lastikçiye gitmiştim. lastiğe çivi girmiş meğer..
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 09 May 2010, 20:58

Calipso yazdı:geçen gün hava yağışlı..yağmur.. yolda giderken tpm ışığı yanmaya başladı.. durdum baktım lastiklerden inmiş olan yok..reset düğmesiyle resetledim..uyarı ışığı gitti.. bi daha da yanmadı.. ilginç olan lastik basınçlarında %30 gibi bir fark olduğunda devreye girdiği söyleniyor.. ama o kadar fark yok lastiklerde.. yağışlı havadan kaynaklanabilirmi dersiniz?

karlı havalarda da esp ışığı yandığında esp düğmesine basınca uyarı ışığı gidiyor
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isnilgiz » 10 May 2010, 00:04

tivoli yazdı:
isnilgiz yazdı:Ama şaka bir yana bir tane octavia kullanıcısı "ben şahit oldum bizzat sensörler patlak lastiği tespt etti" dese bu özelliğe uyduruk demeyeceğim

isnilgiz, sistem uyduruk değil merak etme ;) bende hep merak ederdim acaba arızalımı bu sensör diye ama geçen yaz 2 defa uyarı verdi ve benzinciye lastik şişirmeye gittiğimde sağ ön tekerleğin havasını inik bulmuştum.. 1 ay arayla 2 defa lastik basınç sensörü uyarı verince lastikçiye gitmiştim. lastiğe çivi girmiş meğer..

Konu 2007 de açılmış hala mesaj yazan olduğu için tşk ederim. Tabi bu mesajı yazdığım zamandan beri konu hakkındaki bilgilerim de değişti. Daha önce yazmıştım ama demek ki buraya yazmamışım. Uzun süre vag-com ile de çalışma yapmış biri olarak evet nakliye modu var ama bu tek tuştur. Yani araç taşınacağı zaman buna bir kere tıklarsınız ve elektrik alıp da uyanık olan sensörler devre dışı kalır. Nakliye bitince de bu tuşa bir daha tıklarsınız bu sensörler devreye girer.
Diğer konuya gelirsek, Konu çok eski olduğu için uyduruk ifadesi açıkçası yazıldığı tarihte geçerliydi. Ama şunu netleştireyim (Daha önce de açıkladığım konu buydu). Bu octavialarda lastik basın sensörü diye bir şey yoktur. Daha doğrusu böyle bir modül yoktur. Asıl lastik basınç sensörü denen olayda özel bir modül (sensör-ler) ile birlikte araç ecu sunda özel bir programcık bulunur ve genellikle araç sabitken bile kontağı açtığınızda çalışabilir. Ama octavilarda lastik basınç sistemi ABS sensörler siteminden yararlanır. Yani tamamen yazılımsal bir olaydır. ABS sensör bilgileri araç ecu sunda ayrıca değerlendirilir, lastik devir hareketlerindeki %30 luk bir fark lastiklerde bir problem olduğu uyarısıyla beslenir ve bu bahsettiğim sistem vag-com sisteminde lastik basınç sistemi diye gözükmez. ABS sistemi olarak gözükür.
Kalın dağlıcakla.....
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti crazyboy3506 » 10 May 2010, 00:45

MERHABALAR

LASTİK BASINÇ SENSÖRLERİ KABLOSUZDUR JANT ÜZERİNDEDİR.OPELLERDE BÖYLE ANCAK OCTAVİ DA NASIL OLDUĞUNU BİLMİYORUM.BUNUDA LASTİKÇİ BİR ARKDAŞIN ZİYARETİNE GİTTİĞİMDE GÖRDÜM LASTİK DEĞİŞİMİ SIRASINDA SERVİS ELEMANI YANLIŞLIKLA KIRMIŞTI SENSÖRÜ O VESİLE İLE GÖRDÜM.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

İleti fmaka » 13 May 2010, 23:31

isnilgiz yazdı:
tivoli yazdı:

Konu 2007 de açılmış hala mesaj yazan olduğu için tşk ederim. Tabi bu mesajı yazdığım zamandan beri konu hakkındaki bilgilerim de değişti. Daha önce yazmıştım ama demek ki buraya yazmamışım. Uzun süre vag-com ile de çalışma yapmış biri olarak evet nakliye modu var ama bu tek tuştur. Yani araç taşınacağı zaman buna bir kere tıklarsınız ve elektrik alıp da uyanık olan sensörler devre dışı kalır. Nakliye bitince de bu tuşa bir daha tıklarsınız bu sensörler devreye girer.
Diğer konuya gelirsek, Konu çok eski olduğu için uyduruk ifadesi açıkçası yazıldığı tarihte geçerliydi. Ama şunu netleştireyim (Daha önce de açıkladığım konu buydu). Bu octavialarda lastik basın sensörü diye bir şey yoktur. Daha doğrusu böyle bir modül yoktur. Asıl lastik basınç sensörü denen olayda özel bir modül (sensör-ler) ile birlikte araç ecu sunda özel bir programcık bulunur ve genellikle araç sabitken bile kontağı açtığınızda çalışabilir. Ama octavilarda lastik basınç sistemi ABS sensörler siteminden yararlanır. Yani tamamen yazılımsal bir olaydır. ABS sensör bilgileri araç ecu sunda ayrıca değerlendirilir, lastik devir hareketlerindeki %30 luk bir fark lastiklerde bir problem olduğu uyarısıyla beslenir ve bu bahsettiğim sistem vag-com sisteminde lastik basınç sistemi diye gözükmez. ABS sistemi olarak gözükür.
Kalın dağlıcakla.....

dostum isnilgiz olayı çözmüşsün.
bunun aynını bende öğrenmiştim ama konuyu unttuğum için yazamamıştım.
paylaşım ve bilgi için teşekkürler.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

ÖncekiSonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir