Lastik basınç göstergesinin çalıştığına şahit olan

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik basınç göstergesinin çalıştığına şahit olan

İleti delidolu » 14 May 2010, 09:04

Bi TPM sistemimiz bile yok ki, böyle bir sorunumuz olsun? :(
Ama aracı ilk aldığımda fren balataları sensörlüymüş benimkisinin, balatalar bitik olmasına rağmen uyarı vermeden değiştirdim, sonradan öğrendim ki balata tamamen bitip metal metale sürtünce devreye giriyormuş, yani en lazım olduğu anda birden biterse ne yapacağız? fren bu boru değil!! deprem bile artçıl/öncül kavramını bilirken, fren balata sensörü bitmeye yakın neden uyarmaz anlamış değilim.

Ama geçen 1,5 yılda şunu öğrendim, "Çok donanım; ultra rahatlık, max arıza kaynağı!"

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti citapis » 14 May 2010, 10:08

isnilgiz benim başıma geldi sensör bence tam zamanında çalıştı. Çünkü lastik sesi felan duymadım.
Kullanıcı avatarı
citapis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdullah DOĞAN
Nereden: Afyonkarahisar
Arabanız: Superb b6 comfort

İleti Haluk » 14 May 2010, 10:36

benim araba 2005 octi elegance fsı hiç sorun yaşamadım ihtiyacım olan yerde tam zamanında defalarca çalıştı
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

İleti tivoli » 21 May 2010, 20:27

isnilgiz yazdı:
tivoli yazdı:
isnilgiz yazdı:Ama şaka bir yana bir tane octavia kullanıcısı "ben şahit oldum bizzat sensörler patlak lastiği tespt etti" dese bu özelliğe uyduruk demeyeceğim

isnilgiz, sistem uyduruk değil merak etme ;) bende hep merak ederdim acaba arızalımı bu sensör diye ama geçen yaz 2 defa uyarı verdi ve benzinciye lastik şişirmeye gittiğimde sağ ön tekerleğin havasını inik bulmuştum.. 1 ay arayla 2 defa lastik basınç sensörü uyarı verince lastikçiye gitmiştim. lastiğe çivi girmiş meğer..

Konu 2007 de açılmış hala mesaj yazan olduğu için tşk ederim. Tabi bu mesajı yazdığım zamandan beri konu hakkındaki bilgilerim de değişti. Daha önce yazmıştım ama demek ki buraya yazmamışım. Uzun süre vag-com ile de çalışma yapmış biri olarak evet nakliye modu var ama bu tek tuştur. Yani araç taşınacağı zaman buna bir kere tıklarsınız ve elektrik alıp da uyanık olan sensörler devre dışı kalır. Nakliye bitince de bu tuşa bir daha tıklarsınız bu sensörler devreye girer.
Diğer konuya gelirsek, Konu çok eski olduğu için uyduruk ifadesi açıkçası yazıldığı tarihte geçerliydi. Ama şunu netleştireyim (Daha önce de açıkladığım konu buydu). Bu octavialarda lastik basın sensörü diye bir şey yoktur. Daha doğrusu böyle bir modül yoktur. Asıl lastik basınç sensörü denen olayda özel bir modül (sensör-ler) ile birlikte araç ecu sunda özel bir programcık bulunur ve genellikle araç sabitken bile kontağı açtığınızda çalışabilir. Ama octavilarda lastik basınç sistemi ABS sensörler siteminden yararlanır. Yani tamamen yazılımsal bir olaydır. ABS sensör bilgileri araç ecu sunda ayrıca değerlendirilir, lastik devir hareketlerindeki %30 luk bir fark lastiklerde bir problem olduğu uyarısıyla beslenir ve bu bahsettiğim sistem vag-com sisteminde lastik basınç sistemi diye gözükmez. ABS sistemi olarak gözükür.
Kalın dağlıcakla.....

burda bir yanlışlık olmasın sakın..!! tpm sistemi eğer dediğin gibi abs sistemine bağlı lastik devir sensörlerinden bilgiyi alıyorsa o zaman abs her devreye girdiğinde ekranda tpm ikaz lambasınında yanması gerekirdi ;)
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti isnilgiz » 21 May 2010, 21:44

2009 ve sonrası modellerde nasıldır bilmiyorum, ama benim araç 2006 elegance mpi bu yıllardaki araçlar için bildiğim:
Octavialarda ayrı TPM control modülü yoktur.
ABS control modülünden yararlanılır.
ABS de hem lastiğin kaymasını hem de lastikler arasındaki dairesel devir farklılaşmasını algılar.
Programa atılmış bir kaç satırla da ABS deki bu lastik devir farkları TPM de data olarak kullanılır.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti isikayhan » 21 May 2010, 22:59

isnilgiz yazdı:2009 ve sonrası modellerde nasıldır bilmiyorum, ama benim araç 2006 elegance mpi bu yıllardaki araçlar için bildiğim:
ABS de hem lastiğin kaymasını hem de lastikler arasındaki dairesel devir farklılaşmasını algılar.
Programa atılmış bir kaç satırla da ABS deki bu lastik devir farkları TPM de data olarak kullanılır.

değişen bir şey yok aynen yazdığınız gibi kılavuzlarda da ifade edilmiş

A5:
http://www.skoda.com.tr/new/Resimler/SiteIcerik/OCTAVIAIIKLAVUZ.pdf

A5FL:
http://new.skoda-auto.com/Com/Documents/Manuals/A5_Facelift/t5-m0392.htm

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti isnilgiz » 22 May 2010, 01:14

isikayhan yazdı:
isnilgiz yazdı:2009 ve sonrası modellerde nasıldır bilmiyorum, ama benim araç 2006 elegance mpi bu yıllardaki araçlar için bildiğim:

değişen bir şey yok aynen yazdığınız gibi kılavuzlarda da ifade edilmiş

A5:
http://www.skoda.com.tr/new/Resimler/SiteIcerik/OCTAVIAIIKLAVUZ.pdf

A5FL:
http://new.skoda-auto.com/Com/Documents/Manuals/A5_Facelift/t5-m0392.htm

Emeğine sağlık ben de bu akşam bu klavuzu aradım durdum oradan alıntı yapmak için ama bulamayınca böyle yazdım. sağolasın
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 22 May 2010, 21:22

ok konu anlaşılmıştır paylaşım için teşekkürler
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti crazyboy3506 » 15 Mar 2014, 14:34

bu sistem sonradan ilave edilebiliyor mu? aracım fabia scout 2013 model
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim
Nereden: Ankara

İleti sarikayamusa » 21 Nis 2014, 11:00

Merhaba,
Benim araçta lastikler hafif inik olduğu zaman uyarı lambası yanıyor, fakat bir keresinde çukura girdim ve lastik yarılmıştı yaklaşık 100m gitmeme rağmen uyarı lambası yanmadı, sonradan kitapçığı okuduğumda ani hava kayıplarında uyarı vermez yazdığını gördüm, sensör ne işe yarayacaksa artık.
sarikayamusa
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İzmir
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Tip.

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir