OCTAVİA İLE İLGİLİ ÜRETİM HATALARI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OCTAVİA İLE İLGİLİ ÜRETİM HATALARI

İleti kortulu06 » 04 May 2010, 14:15

YÜCE OTO MOTORLU ARAÇLAR TİC. A.Ş.
İSTANBUL
Sayın Yetkili; 26.02.2010 tarihinde Ankara Skoda Bayiniz olan A?.. OTOMOTİV?den SKODO OCTAVİA AMB. 1.4 TSI 90 KW Model otomobil aldım, kullandıktan bir ay sonra evin önünde park halinde dururken benzin kapağının açık olduğunu gördüm, kapatmaya çalıştım kapanmadı. Uzaktan kumanda ile kapıları açtıktan sonra depo kapağını kapattım, daha sonra uzaktan kumanda ile kapıları kilitledim, depo kapağının kapandığını gördüm. Herhalde benzin alırken kapağı açık unutulmuş diye düşündüm.
Ancak, ertesi gün işyerine geldiğimde arkadaşların uyarısı ile benzin deposunun yine açık olduğunu gördüm, aynı işlemi yine yaptım otomatik kilidi açtım kapağı kapattıktan sonra uzaktan kumanda ile kapıları kilitledim. Depo kapağının kapandığını gördüm, şüphelenip araç kilitli iken depo kapağının üstüne bastırıp açmaya çalıştım. Kapak yarım açıldı, üstüne tekrar bastırdığım halde depo kapağı yerine oturmadı. Bunu birkaç kere deneyerek kapatmaya çalıştım, ama kapanmayınca, uzaktan kumanda ile kapıların kilidini açtım, depo kapağı açıldı. Kumanda ile kapıları kilitlediğim halde kapak açık kaldı. Bu durum sürekli olmaya ve depo kapağı sık sık açık kalmaya başladı.
Benimle aynı gün ve aynı bayiden aynı model araç alan arkadaşımın aracındada aynı deneyi yaptık oda açık kaldı. Bunun bir hata veya arıza olacağı düşüncesi ile, aynı gün İstanbul?dan YÜCE OTO? yu arayarak teknik konuda yetkili biri ile görüşmek istediğimi bildirdim, C? Bey ile görüştürüldüm. Durumu şirket yetkilisine anlattım, C? bey, araçlar üzerinde dediğim olayı deneyeceğini ve 15 dakika sonra beni arayacağını bildirdi. 1 saat sonra tekrar C? Bey?i aradığımda, söylediğim olayın doğru olduğunu, birkaç modelde daha aynı durumun olduğunu söyledi. Kendilerinin de başkasının ürettiği malı sattıklarını ve herhangi bir şey yapamayacaklarını söyledi. Benim ısrarım üzerine durumu yukarıya bildireceklerini kendilerinin başka bir şey yapamayacaklarını söyledi.
Bundan sonra aracı A?. OTOMOTİVE götürdüm, herhangi bir işlem yapıp yapmayacaklarını sordum, olayın basit olduğunu kapak halkasının geniş yapıldığını buraya müdahale ederek sorunu çözeceklerini söylediler. Daha sonra aracı almaya gittiğimde kapak halkasına yapışkan bant sarıldığını, aynı sorunun mevcut olduğunu ve kapağın üstüne bastırılınca kapağın yarı açıldığını ve kumanda ile kapılar açılınca benzin deposu kapağının yine açılıp, kilitlendiği halde açık kaldığını gördüm. A?. OTOMOTİV Bayisi ?. Bey?e sorunun giderilmediğini ilettim. ?. Bey başka bir şey yapamayacaklarını ve konuyu YÜCE OTO? ya yazmamı söyledi. Bu durumda,bir aracın en önemli yerlerinden biri olan benzin deposunun korumasız kaldığı görülmektedir.
Bu serilerde mevcut olan bu arıza (veya hata)?nın en kısa zamanda giderilmesini ve giderilmez ise bu konuda tarafıma 7 gün içerisinde rapor verimesini rica ederim. 15.04.2010

Yazımıza binaen verilen cevap aşağıdadır.

. Değerli Müşterimiz,

Sahibi olduğunuz TMBCJ21Z6????.. şase ve 06 ???. plaka numaralı Skoda Octavia Ambiente 1.4 TSI 90 kW aracınızla ilgili şikayetinizi içeren başvuru yazınızı aldık. Aracınız benzin depo kapağı rahat açılmayı sağlayan bir sviç ve kilitlenmeyi sağlayan bir motorlu düzenekten oluşmaktadır. Yakıt depo kapağı plastikten yapılmış bir parça olup 2005 model yılından itibaren Octavia 1Z gövde kodlu Skoda araçlar için aynı parça numarası ve dizaynı ile üretilmektedir. Üretici tarafından dizaynı gerçekleştirilen mevcut durumun tarafınızca istenildiği şekilde giderebilmesi servis imkanları ile mümkün değildir. Zira, tarafınızca arıza ya da hata olarak görülen ve endişelenmenize neden olan durum sistemin çalışmasının doğal bir sonucudur. Bu çerçevede şikayetiniz üzerine tarafınıza dilekçenizde belirttiğiniz şekilde cevap verilmiş olması söz konusu dahi olamaz. Kaldı ki Skoda markasının distribütör firması olarak herhangi bir imalat hatası olsa idi satış ve garanti koşulları çerçevesinde mağduriyetinizi giderecek tüm girişimlerin tarafımızca yapılması gerekeceği izahtan varestedir. Oysa izah ettiğimiz üzere şikayet konunuzda sistemin normal çalışmasına aykırı bir durum bulunmamaktadır. Buna rağmen şikayetiniz teknik sorgulama yolu ile üreticiye de iletilmiş ve üreticiden de bunun bir sorun olarak değerlendirilemeyeceğine ilişkin yanıt alınmıştır.

Konuyu bilgilerinize sunar , aracınızla keyifli sürüşler dileriz.

Saygılarımla,
Yüce Auto A.Ş.
Satış Sonrası Hizmet Müdürlüğü

kortulu06
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ismail özel
Nereden: Ankara
Arabanız: octavia

İleti cnydn » 04 May 2010, 14:23

Valla ben birşey anlamadım.
1.4tsi octi aracım var. Hiçbir sorunla karşılaşmadım bugüne dek.
İstasyonda açmak için bastırmak yeterli oluyor. Sonra kapatınca da..bir sonraki bastırıp açışa kadar kapalı kalıyor.. Kilitliyken basınca da açılmıyor?
(Kilitliyken olması durumunu tekrar test edeceğim kafam karıştı..)
ama kendi kendine açıldığına hiç rastlamadım..
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti kortulu06 » 04 May 2010, 14:29

arkadaşım,kapılar kapalı iken benzin depo kapağının üzerine bastırınca kapak yarım açılıyor ve kapanmadan yarı açık kalıyor.kapıları otomatik açtıktan sonra depo kapağı tamamen açık kalıyor.isterseniz sizde aracınızda deneyin bakalım.
kortulu06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cnydn » 04 May 2010, 14:41

Tamam deniycem
Peki kapılar kapalıyken araç kitliyken neden benzin kapağına bastıralım ki?
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti goksu » 04 May 2010, 14:42

Arkadaşım aslında bu konuya fazla takılmanıza gerek yok, çünkü dış kapak kilitli olsa dahi koruma sağlamıyor, istenirse bir tornavida ile kanırtarak veya anahtar ucuyla bile kolayca açılabilir. Oradaki kilit sadece estetik olarak kapağı yerinde tutuyor ama zorlanmaya gelmeyecek plastik bir parça, dayanıklı değil.
O yüzden sorun etmenize gerek yok. Asıl koruma içerdeki depo kapağı kiltli olsa idi sağlanabilirdi, ama oda skodalarda yok maalesef.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti kortulu06 » 04 May 2010, 15:14

peki ya kötü niyetli birisi geceyarısı depodan içeri birşeyler atarsa,yada benzini hortum ile çekerlerse...
kortulu06
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SELİM_ANK » 04 May 2010, 18:21

Allah Allah garip bi durum oluşmuş :shock:
Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Elegance 2003

İleti octaviaman » 04 May 2010, 18:45

A5 aracımda hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.Araç kilitliyken kapak açılmıyor zaten.Araç kilitliyken ,depo kapağıyla bastırarak oynanırsa,ancak aracı açtığınız zaman kapak açılabilir..

Ayrıca depo kapağı, ince bir plastik kapaktır.Kötü niyetli kişiler rahat açar.Açmasına açabilirler de yakıt çekemezler gibime geliyor.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti alpino » 04 May 2010, 19:42

arkadaşlar dediğiniz durum normal. aslında skoda'nın tasarım hatasından ziyade kafasızlığının bir ürünü. kapıları kumanda ile kilitlediğinizde çelik bir dil kapağın açılmasını engelliyor. fakat kapatmaya çalıştığınızda kapak tamamen açılıp kilit mekanizmasından kurtulmadığı için iterek kapatamıyorsunuz. kapatmak için kilitleri açmanız sonra kapağı kapatıp tekrar kilitlemeniz gerekiyor.
yani sorun sizin aracınıza ya da modeline has değil. benim 2009 model makyajsız A5'te de durum aynı.
zaten kapak plastikten yapıldığı için kötü niyetli birisinin kırması çok kolay.

FAKAT gelelim korkunuz olan yakıt deposuna bişey atma ya da hortumla yakıt çekmesine.
YAKIT DEPONUZUN GİRİŞİNDE BİR FİLTRE BULUNMAKTADIR. Bu da depoya SIVI (SU GİBİ) HARİÇ bişey atılmasını ya da hortumla benzin çekilmesini engelliyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hdoner » 04 May 2010, 19:50

Ben olsam yakıt çekilmesinden değil kötü niyetli insanların depoya şeker katmasından yada ateş atılmasından çekinirdim
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti marangoz80 » 04 May 2010, 20:35

hdoner yazdı:Ben olsam yakıt çekilmesinden değil kötü niyetli insanların depoya şeker katmasından yada ateş atılmasından çekinirdim

arkadaş haklı kötü niyetli kimse ateş atabilir bence bundan çekinilmeli
marangoz80
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: lokman okumuş
Arabanız: 2008 octavia elegans

İleti octaviaman » 04 May 2010, 22:02

tasası olan kapağa zırh taksın o zaman
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti marangoz80 » 04 May 2010, 22:35

zırh takmak benzin kapağının açılmasına çözüm olacaksa hep beraber vw'ye yazalımda octinin benzin kapağına zırh taksınlar
marangoz80
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: lokman okumuş
Arabanız: 2008 octavia elegans

İleti cnydn » 05 May 2010, 00:00

Sevgili arkadaşlar..

Bir ferraride bir lamborghinide durum nedir bilemem ama..Toplumda genel geçer kullanılan araçların hepsinin benzin kapağı, istenirse kanırtmak suretiyle açılabilir..
Bundan sonra da kötü niyetli insan eğer kafaya koyduysa her pisliği yapabilir..
Takmayın kafaya böyle şeyleri..
Geçen sene bir gün uyandık indik aşşaa.. aaa o da ne plakalar gitmiş :lol:
önünden sıfır(duvara çarpmadan durmam) park edilmiş aracın arka ve ÖN!! plakaları sökülmüş gece birkaç şeref yoksunu tarafından.. Lafın kısası şudur ki, burası Türkiye, herşey olur burda..

Ha ben bu düşünceyle yaşayamam diyorsanız,

Aracın yakıt deposu kapağı açıldığında alarm gönderilmesi (Yakıt Kapağı Sensörü)

özellikleri olan izleme sistemleri var(mış)
Çok kafaya takan bu sistemleri taktırabilir..
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 06 May 2010, 21:08

marangoz80 yazdı:zırh takmak benzin kapağının açılmasına çözüm olacaksa hep beraber vw'ye yazalımda octinin benzin kapağına zırh taksınlar

hiçde fena fikir değil ben varım
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti Satli » 09 May 2010, 00:53

skoda böyle arkadaşım takma kafana daha neler çıkar da bizi ilgilendirmez saygılar diyip geçerler boşver kimse senin benzininle uğraşmaz zaten ilerde garantisi bitmeden yalıtım sorununda çıkar servis kapı ayarlarıder biraz yağlar garantisi bitincede abi kronik silikonlayalımder senden işçilik filan 250TL alırlar. daha kaliteli diyosan 10.000 TL verip fazladan Vw alıcaksın normal yani :)
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir