hangi octavia....lütfen yardım...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hangi octavia....lütfen yardım...

İleti dadasnazim » 29 May 2010, 20:17

arkadaşlar foruma yeni üye oldum.uzun zamandır bir araba almayı düşünüyordum.araştırma yaptım.megane 2 almaya karar vermişken son anda vazgeçtim...istediğim özellikler 1-aracın dolu olması 2-güvenli olması 3-konforu iyi olması bu özelliklerdeki arabalar genellikle d sınıfı arabalarda varmış...neyse araştırmalarım neticesinde octavia almaya karar verdim..bu forumda kısa bir araştırma yaptım kafam karıştı...kendi önceliklerimi yazayım siz bana yardımcı olun.1-memur adamım yakıtı normal olmalı...yılda yaklaşık 15 bin km yol yaparım.bunun 3 bini uzun yol (yılda 1 defa erzuruma gidiş geliş)diğeri şehir içi...lpg li araç tercihimdir...alırken kesinlikle elegance modelini düşünüyorum....bütçem 25 bit tl civarı..çok zorlarsam 28 bine çıkabilirim oda araba çok temiz olursa...forumda A4 kasadan ziyade A5 kasa tavsiye ediliyor...tam 2006 model 1.6 elegance düşünürke forumda 2007 den öncekilerde klima problem yapıyor deniliyor...yine lastik basınç sisteminin verimli çalışmadığı söyleniyor..2007 nin altındakilerde mp3 çalışmıyormuş...vs..vs..sanırım 2007 ve üzeri eleganceleremi bakayım...

arkadaşlar kusura bakmayın biraz yazım karışık oldu....idare edin...

canı gönülden tavsiyelerinizi bekliyorum....

dadasnazim
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nazım yazıcı
Nereden: İzmir
Arabanız: hyundai excel

İleti marangoz80 » 29 May 2010, 20:34

2004 octavia collektion plus tavsiye ederim bulabilirsem bende ondan alacam.çünkü donanımları hala yeni modellerde birarada bulunmuyor.düşük km'de bulursanız kaçırmayın derim
marangoz80
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: lokman okumuş
Nereden: Ankara
Arabanız: 2008 octavia elegans

İleti dadasnazim » 29 May 2010, 20:42

2004 octavia collektion plus ta esp , hız sabitleme,soğutmalı torpido gözü, 10 hava yastığıvar mı...ben yok biliyom
dadasnazim
CLASSIC
CLASSIC

İleti marangoz80 » 29 May 2010, 20:51

hava yastığının 10 tane olduğundan emin değilim ama arabada yok yok esp,hız sabitleyici,far yıkama,orj zenon far,hafızalı ve ısıtmalı koltuk,sunroof,alaşım jant,park sensörü,................
marangoz80
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: lokman okumuş
Arabanız: 2008 octavia elegans

İleti dadasnazim » 29 May 2010, 21:07

biraz araştırdım..tamam çok dolu araba ama 100 binden aşaığı km si olan yok....km si 150 binlerde bir arabaya o kadar para 23 bin-25 bin arası verilmez bence....ben alacağım arabayı Allah (cc) izin verirse 5-10 sene kullanacağım...onun için km si düşük olması bence daha önemli..masraf açma konusundada km önemli...
dadasnazim
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 29 May 2010, 22:13

tam benim aradigim arabayı tarif etmissiniz. 2007 model elegance octavia.mp3 calmaması klima gibi sorunlar deniyor o yuzden bende 2007 ye bakıyorum.inş uygun bisey bulunabilir.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti delidolu » 29 May 2010, 23:31

full donanım için tabi ki collection...

bu arada vazgeçtiğiniz megan2 her durumda octavia'yı yolda geçiyor haberin olsun...
ama güvenlik, konfor vs konularında da asla yanına yaklaşamaz.... hem de asla..
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti delidolu » 29 May 2010, 23:34

dadasnazim yazdı:biraz araştırdım..tamam çok dolu araba ama 100 binden aşaığı km si olan yok....km si 150 binlerde bir arabaya o kadar para 23 bin-25 bin arası verilmez bence....ben alacağım arabayı Allah (cc) izin verirse 5-10 sene kullanacağım...onun için km si düşük olması bence daha önemli..masraf açma konusundada km önemli...

masraf açma konusunda km değil eski sahibi çok daha önemli....
nerden mi biliyorum, tecrübeylen sabit...
km düşük olmasına rağmen gözümden sakındığım güzelim arabamın eski sahibi/leri sanırım 2 ayaklı hayvanlardanmış... ama düzelttim eski dertlerini güzelim arabamın, çok az 1-2 detay kaldı, o da başkasına göre problem değil ama ben gibi pinpirikli biri için takıntılık şeyler işte...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti caki14 » 30 May 2010, 08:29

söz konusu bir octavia almaksa tabiyki en yerinde tercih collection veya collection plus tur.a5 kasaya hiç gerek duymadan daha donanımsal ve çekici marifetleri olan collection sizin trafikte çok daha özel olmanıza sebep olucaktır.aceleniz yoksa bir a4 kasa collection bekleyin şuan bende bir collection kullanıcısı olarak bunu belirtiyorum ki asla pişman olmayacaksınız bunu ancak yaşayan bilir.
caki14
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kaan
Arabanız: octavia collection

İleti SkodamFabiam » 30 May 2010, 09:04

Zevkler kişiler tercihler önemlidir ama, benim tavsiyem collection A4 kasa almaktansa orta seviyede bir A5 kasa octavia alman( ben olsam öyle yapardım), çünkü A5'in ciddi anlamda görünüş ve iç tasarım farkları var...
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti dadasnazim » 30 May 2010, 09:37

2004 a4 collection plus nasıl olurda 2007 eleganstan dolu olabilir....

acaba ne gibi farklılıkları var.....ne gibi üstünlükler nibi zayıf yönleri var...

daha öncede dediğim gibi km si az olan arabayı daha çok tercih ederim. tabiki kullanan kimseni kullanışıda çok önemli....
dadasnazim
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 30 May 2010, 11:02

dadasnazim yazdı:2004 a4 collection plus nasıl olurda 2007 eleganstan dolu olabilir....

acaba ne gibi farklılıkları var.....ne gibi üstünlükler nibi zayıf yönleri var...

daha öncede dediğim gibi km si az olan arabayı daha çok tercih ederim. tabiki kullanan kimseni kullanışıda çok önemli....

herhangi bir a5 kasaya bin ve aşağıda sayacaklarımın "hepsinin 1 arada" varlığını/yokluğunu incele bakalım:

-fabrikasyon xenon far
-yağmur sensörü
-park sensörü

-deri koltuk

-ısıtmalı koltuklar
-geri vites ile arka tekeri gösteren aynalar
-sunroof
-hız sabitleyici
-fonksiyonel direksiyon(teyp kontrol vs)
-deri paketi (direksiyon, vites vs)
-gözlük kabı
-kol dayama
-esp(sadece coll. plus)
-kararan ayna(sadece coll. plus)
-full dotmatrix yol bilgisayarı
-climatronik digital klima
-symphony cd çalar
-16" alaşımlı jantlar

unutma ki sadece bunlardan bikaçının bir arada olması aynı yıl/model/km/renk 2 farklı octi arasında en az 3-5 bin TL fiyat farkına neden olur. ve bu kadar donanımı bir arada hiç1 a5'de bulamazsın.
haa a5'in de kendine göre farklı/güzel/özel tarafları yok mu, elbette var.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti caki14 » 30 May 2010, 11:23

beyfendi ben size collectionun üstünlüklerine aktarıyım

1-her biri 1500TL değerinde olan orjinal mercekli xenon far çifti(3000TL)
2-aracın yük durumuna göre otomatik far yükseklik ayarı
3-ön tampona entegre otomatik far yıkaması
4-elektrikli hafızalı ön sürücü koltuğu ve kontak anahtarına programlama özellği
5-ısıtmalı ön koltuklar
6-elektrikli sunroof
7-Geri vitese duyarlı sağ ayna(geri vitese taktığınızda sağ ayna otomatik olarak kaldırım ve araç arasındaki mesafeyi gösterecek şekilde konum alır.
8-follow me home (eve dönüş far asistanı)
9- yedek lastik bölümünde yer alan elektrikli lastik pompası ve patlak lastik tamir seti
10-yanlızca collectiona uygulanmış özel dokuma kumaş koltuk döşemesi
11-2004 yılı avrupa altın direksiyon ödülü(collection modeli ile skodanın kazanmış olduğu fevkalade başarılı bir ödüldür.)
12-bu kadar elektronik donanıma karşın oldukça sorunsuz bir mekanik ve elektroniğe sahiptir.

Yukarıda yazdığım özellikler a4 kasa collectionun a5 kasa eleganceden çok üstün yanlarıdır bu donanımların dışında a5 kasa elegance ile collectionun daha bir çok ortak özelliği ve donanımı mevcuttur.bu donanımlar collectionun bariz üstünlükleridir.Bilgilerinize...
caki14
CLASSIC
CLASSIC

İleti isikayhan » 30 May 2010, 15:43

A5 elegance'ta, A4 collection plus'a göre bazı donanımlar standart olmayabilir ama bu hiç birini olmadığı veya sipariş edilemediği anlamına gelmiyor:

-fabrikasyon xenon far (A5 elegance'ta opsiyonel)

-yağmur sensörü (A5 elegance'ta standart)

-park sensörü (A5 elegance'ta standart)

-deri koltuk (A5 elegance'ta opsiyonel)

-ısıtmalı koltuklar (A5 elegance'ta opsiyonel)

-geri vites ile arka tekeri gösteren aynalar (A5 elegance'ta standart)

-sunroof (A5 elegance'ta opsiyonel)

-hız sabitleyici (A5 elegance'ta standart)

-fonksiyonel direksiyon(teyp kontrol vs) (A5 elegance'ta standart)

-deri paketi (direksiyon, vites vs) (A5 elegance'ta standart)

-gözlük kabı (A5 elegance'ta standart)

-kol dayama (A5 elegance'ta standart)

-esp(sadece coll. plus) (A5 elegance'ta standart)

-kararan ayna(sadece coll. plus) (A5 elegance'ta standart)

-full dotmatrix yol bilgisayarı (A5 elegance'ta standart)

-climatronik digital klima (A5 elegance'ta standart)

-symphony cd çalar (A5 elegance'ta daha iyisi ve yenisi var)

-16" alaşımlı jantlar (A5 elegance'ta standart)
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti xMEGANx » 30 May 2010, 15:46

2007 ve üstü A5 kasa Octavia. 2.0 motor tavsiye ;) ;)
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti octaviaman » 30 May 2010, 15:47

Ben 2 yaşında ki A5 kasa octavia elegance mpi aracımı satıp,2004 octavia amb. dizel aldım.A4 kasayı her yönden daha çok seviyorum+dizel ekonomisini tercih ettim.Ayrıca 2004 olunca vergisi de 3,dilime düşmüş oldu.Bu Benim kişisel zevkim.

İkinci el için objektif bir tavsiye istersen,Yakıt tercihini yaptıktan sonra,bütçeye uygun olarak, mümkün olduğunca yeni model ve dolu bir araç almak,genel anlamda daha akıllıca olur.Hayırlısı olsun.

Bu arada sıfır araç alacak olsaydım,Octavia 1.6 TDI elegance dsg den başka araç almazdım.8-)
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti caki14 » 30 May 2010, 16:08

ışıkayhan kullanıcı isimli beyfendi saydınız tüm özellikleri opsiyonel olarak ele almışsınız sizin öne sürdünüz tabirle kişisel isteğe bağlı araç üretimi skoda fabrikası tarafından ya çok az sayıda yada fuar aracı olarak üretimi yapılmaktadır ve şuanda da sunroof donanımı a5 te opsiyonel olarakta sunulmamaktadır.dilerseniz bunu yetkili bayilerden öğrenebilirsiniz.hiç şüpesiz a5 elagance donanımı a4 collection plus donanımından daha vassattır collection plus lar opsiyonel olarak bu özelliklere sahip değildir direk fabrika çıkışı olarak bu donanımlar araca yüklenmiştir.bu anlamda 45.000tl verip alığınız a5 kasa sıfır km bir elegance donanımı collection plus donanımına erişemez opsiyonelleri işin içine katarsanız bu yanlış bir kıyaslama olur çünkü biz collection plus ve a5 elegance yi standart fabrika çıkışı özelliklerle kıyaslama yapmış bulunmaktayız.bu yüzdendir ki a4-a5 kasaların şekil ve biçim olarak tercihleri tabiyki kişiden kişiye değişir yanlız standart fabrikasyon donanımı olarak üstünlük tabiyki collection plus'a aittir.bu konuda a5 kasanın opsiyonelleri söz konusu karşılaştırmaya dahil değildir.standart veriler üzerinden konuşmak daha sağlıklı karar vermeye olanak vericidir.
caki14
CLASSIC
CLASSIC

İleti isikayhan » 30 May 2010, 17:07

caki14 yazdı:ışıkayhan kullanıcı isimli beyfendi saydınız tüm özellikleri opsiyonel olarak ele almışsınız sizin öne sürdünüz tabirle kişisel isteğe bağlı araç üretimi skoda fabrikası tarafından ya çok az sayıda yada fuar aracı olarak üretimi yapılmaktadır ve şuanda da sunroof donanımı a5 te opsiyonel olarakta sunulmamaktadır.dilerseniz bunu yetkili bayilerden öğrenebilirsiniz.hiç şüpesiz a5 elagance donanımı a4 collection plus donanımından daha vassattır collection plus lar opsiyonel olarak bu özelliklere sahip değildir direk fabrika çıkışı olarak bu donanımlar araca yüklenmiştir.bu anlamda 45.000tl verip alığınız a5 kasa sıfır km bir elegance donanımı collection plus donanımına erişemez opsiyonelleri işin içine katarsanız bu yanlış bir kıyaslama olur çünkü biz collection plus ve a5 elegance yi standart fabrika çıkışı özelliklerle kıyaslama yapmış bulunmaktayız.bu yüzdendir ki a4-a5 kasaların şekil ve biçim olarak tercihleri tabiyki kişiden kişiye değişir yanlız standart fabrikasyon donanımı olarak üstünlük tabiyki collection plus'a aittir.bu konuda a5 kasanın opsiyonelleri söz konusu karşılaştırmaya dahil değildir.standart veriler üzerinden konuşmak daha sağlıklı karar vermeye olanak vericidir.

daha önce de size başka bir başlıkta yazdım A5 için Laurin & Klement donanımı normal şartlarda gelseydi A4 Collection Plus'tan bir farkı olmayacaktı:
http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=9&t=19607

opsiyonel donanım istemek mümkün ama bu durumda aracın gelmesi için beklemeniz gerkiyor

ayrıca sunroof da istenebiliyor

Octavia 1.6 TDI Elegance için ilave donanım fiyatları:

alıntı:

http://forum.donanimhaber.com/m_38862678/mpage_1/f_/key_//tm.htm#38944092

Akadaslar Octavia 1.6 TDI DSG Elegance icin ilave donanimlari bayiye emaille sordum. Gelen cevaptaki fiyatlar asagidadir. Birde bu ilave donanim istenince 2.5 ayda getirtilebiliyomus arac. Bilginize...

Parça Kodu OCTAVIA ELEGANCE Fiyat
0NA Motor ibaresi olmaması 0
PJC Orijinal jantlı stepne (17" jantlarla alınamamaktadır.) 336
3G2 Ön yolcu koltuğunda ISOFIX çocuk koltuğu için sabitleyici kancalar 80
3U3 Bagaj çevresini koruyucu file 32
3X1 Kayak çantası 268
3Y1 Arka güneşlik (Sedan) 172
6M6 Bagaj için file programı (çift fileli) 128
7X2 Ön park sensörü 735
PDB İç gözlem ve eğim sensörlü alarm sistemi 100
PH0 Elektrikli sunroof 2,037
PJ2 Crateris tipi 6,5 Jx16" boyutunda alaşım jant (Fiyat farkı alınmamaktadır.) 0
PJ6 Pegasus tipi 7Jx17" boyutlarında alaşım jant (Stepne lastiği jant üzerindeki lastik boyutundan küçük olacaktır.) 459
PJ7 Pallas tipi 7Jx17" boyutlarında alaşım jant (Stepne lastiği jant üzerindeki lastik boyutundan küçük olacaktır.) 459
PK4 Kötü yol paketi (17" jantlarla temin edilememektedir.) 372
PKB 3. arka kafalık 68
PLF 4 kollu radyo ve telefon kontrollerini sağlayan çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi (Telefon kiti ile alınabilir.) 48
PLK 3 kollu DSG şanzıman değiştirme özelliği, radyo ve telefon kontrolünü sağlayan çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi (Telefon kiti ile alınabilir.) 1,107
PLL 3 kollu DSG şanzıman değiştirme özelliği, radyo kontrolünü sağlayan çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi 1,067
PT2 Bluetooth bağlantı özelliği olan telefon tutuculu GSM II özellikli telefon kiti (PLF veya PLK ile sipraiş edilmelidir.) 675
PT3 Bluetooth bağlantı özelliği olan GSM II özellikli telefon kiti (PLF veya PLK ile sipraiş edilmelidir.) 591
PT4 Bluetooth bağlantı özelliği olan GSM III özellikli premium telefon kiti (PLF veya PLK ile sipraiş edilmelidir.) 1,170
PWA Elektrikli ve hafızalı sürücü koltuğu (PW4 ile birlikte sipariş edilmelidir.) 1,298
PWC Sürücü tarafı hafızalı elektrikli ön koltuklar (PW4 ile birlikte sipariş edilmelidir.) 2,145
PW4 Elektrikli hafızalı yan aynalar 511
PLC Supreme tam deri döşeme 3,999
PLI Alcantara deri döşeme 3,999
PW0 Isıtmalı ön koltuklar 451
PK8 AFS özellikli dinamik açı kontrol özelliği olan xenon farlar ve entegre far yıkayıcısı 2,077
RAD Entegre 6'lı CD değiştirici özelliği sunan Radio Bolero Radyo CD/MP3 çalar 727
RA1 12 hoparlörlü ses sistemi (Radyo Bolero ile temin edilebilir.) 859
RCA 6'lı CD değiştirici (Radyo Bolero ile temin edilemez) 815
UF6 Torpido gözünde USB bağlantı noktası MDI 316
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir