hangi octavia....lütfen yardım...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hangi octavia....lütfen yardım...

İleti isikayhan » 30 May 2010, 17:09

bu da türkçe kılavuzda opsiyonel donanımlar:

büyük halini görmek için:

http://farm3.static.flickr.com/2278/3539678546_2f03dfab04_o.jpg

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti caki14 » 30 May 2010, 17:33

beyfendi ısrarla anlatmak istiyorum size ama bir türlü opsiyonel donanım listesinden vazgeçmiyorsunuz.olaya bu şekilde yaklaşırsak yanlış bir kıyaslamaya katılırız.günümüz teknolojisi ve gelişmelerini otomotiv sektörünede yansıttığımızda tabiyki çok daha teknolojik verileri araçlara aktarmak şart olacaktır burda önemli olan şu kıyaslamadır ki 2004 yılında piyasaya çıkan collection plus modelinin 2010 a5 elegance modelinden standart fabrikasyon donanımı olarak daha üst seviyede yer almasıdır.önemli olan aracın opsiyonellerle sahip olabileceği özellikler değil en full modelinde standart olarak sunulan sahip olduğu özelliklerdir.öyleki iki aracı yanlızca fabrikasyon donanımları ile karşılaştırmak sağlıklıdır.bu anlamda collection plus fark yaratandır.çünkü collection plus opsiyonel listesi üzerinden sipariş usulü kişisel bir üretim değil a4 kasaya özgü çok kısa süreli özel bir üretimdir.
bu tabirle a5 elegance tabiyki bir skoda olarak süper bir araç niteliğindedir ama söz konusu collection plus onun abisidir.
caki14
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kaan
Nereden: Bursa
Arabanız: octavia collection

İleti cnydn » 30 May 2010, 18:30

2010 yılına geldik. Boşverin 2004 model aracı falan. Bulabiliyorsanız bütçeyi zorlayın alın 2007 model bir elegance octi, keyfinize bakın.
Şu dakikadan sonra, hele ki aracı uzun süre kullanıcam diyorsanız, sırf donanımı fazla diye, a5 yerine a4 collection tercih edilmez aynı fiyata.. Gerek yok.. Sonra yıl olur 2015, satmak istersiniz satamazsınız 5 sene sonra.. 5 para etmez.. Facelift kasaya en yakın kasa olan a5 kasayı alın. Gerekirse donanımdan kısın ama daha yeni araç alın. Başınız ağrımasın. collection çok donanımlı dolu laflarına kulak asmayın, yalan mı? elbette doğru..ama o özelliklerin yarısını aramasınız bile yeni aracınızda. Sanki bmw mercedes kullanıyoruz da süper lüksü kaldı..

a5 elegance'ın karşısına a4 ün kralı gelse karşılaştırılmaz. Bu kadar fanatik olmayın.
2001 yılından 2010 yılına dek a4 kullandım. Aracımdan da çok memnundm ancak a5 ile kıyaslanmaz.

Gidin bakın 2. el araçlara.. zaten siz otomatikman kararınızı a5ten yana kullanacaksınız. A5 in iç mekanı ile a4 ün iç mekanını karşılaştırınca, a4 ün L&K + L&K + L&K + business + plus + mega + hiper 'i gelse, yine a5 ten keyifsiz.

Şimdiden hayırlı olsun
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti SkodamFabiam » 30 May 2010, 18:32

cnydn yazdı:2010 yılına geldik. Boşverin 2004 model aracı falan. Bulabiliyorsanız bütçeyi zorlayın alın 2007 model bir elegance octi, keyfinize bakın.
Şu dakikadan sonra, hele ki aracı uzun süre kullanıcam diyorsanız, sırf donanımı fazla diye, a5 yerine a4 collection tercih edilmez aynı fiyata.. Gerek yok.. Sonra yıl olur 2015, satmak istersiniz satamazsınız 5 sene sonra.. 5 para etmez.. Facelift kasaya en yakın kasa olan a5 kasayı alın. Gerekirse donanımdan kısın ama daha yeni araç alın. Başınız ağrımasın. collection çok donanımlı dolu laflarına kulak asmayın, yalan mı? elbette doğru..ama o özelliklerin yarısını aramasınız bile yeni aracınızda. Sanki bmw mercedes kullanıyoruz da süper lüksü kaldı..

a5 elegance'ın karşısına a4 ün kralı gelse karşılaştırılmaz. Bu kadar fanatik olmayın.
2001 yılından 2010 yılına dek a4 kullandım. Aracımdan da çok memnundm ancak a5 ile kıyaslanmaz.

Gidin bakın 2. el araçlara.. zaten siz otomatikman kararınızı a5ten yana kullanacaksınız. A5 in iç mekanı ile a4 ün iç mekanını karşılaştırınca, a4 ün L&K + L&K + L&K + business + plus + mega + hiper 'i gelse, yine a5 ten keyifsiz.

Şimdiden hayırlı olsun

+1
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti caki14 » 30 May 2010, 20:46

sayın dadasanizm kullanıcı adlı beyfendi siz bazı bilgi yoksunu insanların gözetiminde karar almayın ben gerçeklikleri size olduğu gibi aktardım doğru bilgiyi size sunup kararı tarafınıza bıraktım a5 kasa veya a4 kasa bariz farklılıkları ortada siz değerlendirmenizi yapın ve asla model aşalayıcı ve ego tatmini kimselere mahal bırakmayın benim tek diyeceğim husus 2004 collection plus'un temizi denk gelirde alırsanız a5 kasa sahibi olamadım diye asla pişman olmazsınız saygılarımla.
caki14
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 30 May 2010, 21:39

cnydn yazdı:
.... Sonra yıl olur 2015, satmak istersiniz satamazsınız 5 sene sonra.. 5 para etmez.....
...collection çok donanımlı dolu laflarına kulak asmayın, yalan mı? elbette doğru..ama o özelliklerin yarısını aramasınız bile yeni aracınızda. ....
...

Şimdiden hayırlı olsun

Öncelikle a4 kullanıcısı olarak a5 kasaları görsel olarak çok beğendiğimi belirtmek isterim.
Renklere göre bikaç söz söylemek istedim.
- yıl 2015 olur a4 elde kalır gözlüğü ile bakarsak; yıl 2020 olur a5, 2030 olur daha çıkmayan atıyorum a6 kasa octi de elde kalır. ama yollarda hala 80-90 model mercedeslerin olacağına garanti ederim :)
-özelliklerin kullanımı insanın bu özelliklere sahip olması ile alakalı bir durum. görmeyen/bilmeyen/kullanmayan elbette ki aramaz. örneğin önceki aracım sıradan bir palio idi, şimdi diyorum ki (kısaca) yol bilgisayarsız araba nasıl gider? kışın bi tarafları ısıtmadan o koltuğa oturulmaz, üşütür, park yaparken sanki arkada 2 kişi bana yardım ediyor eskiden bu adamlar nerdeydi, yazın sıcaklarda camı açmadan tavanı araladığımda yol/rüzgar sesi olmadan doğal klima (liste uzar gider..) gibisinden durumlar içinde buluyorum kendimi. ve soruyorum yarın bir gün bu aracımı sattığımda bu rahatlığa uygun fiyatlar ile nasıl ulaşırım diye....
- yetkili servis personeli dahi a4 varken a5e dönüp bakmazken insanın içinden "ya bu adamlar hep bu arabalar ile uğraşıyorlar acaba bildikleri bişi mi var yoksa ne ola ki" durumlarına düşmemek elde değil; ama yine de zevk/renk tartışmasına da girecek değilim. aslında benim istediğim a4ün konforu lüksü ile a5 in estetiğinin karışımı olan bir octi ama daha yapılmadı!

kalın sağlıcakla.. lütfen muhabbet de batıya kaymasın ;)
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti cnydn » 30 May 2010, 22:00

delidolu yazdı:
cnydn yazdı:
.... Sonra yıl olur 2015, satmak istersiniz satamazsınız 5 sene sonra.. 5 para etmez.....
...collection çok donanımlı dolu laflarına kulak asmayın, yalan mı? elbette doğru..ama o özelliklerin yarısını aramasınız bile yeni aracınızda. ....
...

Şimdiden hayırlı olsun

Öncelikle a4 kullanıcısı olarak a5 kasaları görsel olarak çok beğendiğimi belirtmek isterim.
Renklere göre bikaç söz söylemek istedim.
- yıl 2015 olur a4 elde kalır gözlüğü ile bakarsak; yıl 2020 olur a5, 2030 olur daha çıkmayan atıyorum a6 kasa octi de elde kalır. ama yollarda hala 80-90 model mercedeslerin olacağına garanti ederim :)
-özelliklerin kullanımı insanın bu özelliklere sahip olması ile alakalı bir durum. görmeyen/bilmeyen/kullanmayan elbette ki aramaz. örneğin önceki aracım sıradan bir palio idi, şimdi diyorum ki (kısaca) yol bilgisayarsız araba nasıl gider? kışın bi tarafları ısıtmadan o koltuğa oturulmaz, üşütür, park yaparken sanki arkada 2 kişi bana yardım ediyor eskiden bu adamlar nerdeydi, yazın sıcaklarda camı açmadan tavanı araladığımda yol/rüzgar sesi olmadan doğal klima (liste uzar gider..) gibisinden durumlar içinde buluyorum kendimi. ve soruyorum yarın bir gün bu aracımı sattığımda bu rahatlığa uygun fiyatlar ile nasıl ulaşırım diye....
- yetkili servis personeli dahi a4 varken a5e dönüp bakmazken insanın içinden "ya bu adamlar hep bu arabalar ile uğraşıyorlar acaba bildikleri bişi mi var yoksa ne ola ki" durumlarına düşmemek elde değil; ama yine de zevk/renk tartışmasına da girecek değilim. aslında benim istediğim a4ün konforu lüksü ile a5 in estetiğinin karışımı olan bir octi ama daha yapılmadı!

kalın sağlıcakla.. lütfen muhabbet de batıya kaymasın ;)

Üslup bu şekilde olduktan sonra, yorumlarınızın ve fikirlerinizin başımın üstünde yeri var. Kısmen katılıyorum, katılmadığım yönlerde ise diyecek lafım yok, saygı duyuyorum.

Octavia'nın a6 kasasının lafı bile heyecanlandırdı bu arada. 2013 ü iple çekiyorum
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti dadasnazim » 30 May 2010, 23:01

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim...bulabilirsem temiz a4 collection plas alabilirim...olmazsa 2007 a5 elegance...ama zor bulacak gibiyim...bu gün izmir oto pazarındaydım koskoca pazarda 1 tane bile 2004 ve üzeri octi bulamadım...2 tane 2001 vardı başka yok...
sagılar
dadasnazim
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nazım yazıcı
Nereden: İzmir
Arabanız: hyundai excel

İleti dadasnazim » 30 May 2010, 23:36

birde arkadaşlar ben hiç sunroof olan bir araba kullanmadım(kendimin olmadı)...geçenlerde megane 2 ile otobana çıktık(1 defa) sunroof açık aman Allahım o ne ses öyle içerde durulmuyor...eğer sunroof açık olunca bu kadar ses çıkaracaksa hiçte kullanışlı değil....acaba otobanda yüksek hız (110km) yaptığımız içinmi çok ses çıkarıyor...zaten sunroof uzun yolda daha çok kullanmayacakmıyız....sunroof hakkında beni biraz aydınlatırmsısınız.....artıları...eksileri...olmazsa olmaz mı...olsa iyi olur mu..yoksa hiç gerek yok mu...

şimdiden teşekkürler
dadasnazim
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nazım yazıcı
Nereden: İzmir
Arabanız: hyundai excel

İleti gbasara » 31 May 2010, 08:20

A4 kasa en karakteristik özelliklere sahip skoda'dır..
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti gbasara » 31 May 2010, 08:21

sunroof olmasa da olur.
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti xMEGANx » 31 May 2010, 08:34

gbasara yazdı:sunroof olmasa da olur.

olursa daha iyi olur ama
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti isikayhan » 31 May 2010, 16:31

caki14 yazdı:beyfendi ısrarla anlatmak istiyorum size ama bir türlü opsiyonel donanım listesinden vazgeçmiyorsunuz.olaya bu şekilde yaklaşırsak yanlış bir kıyaslamaya katılırız.günümüz teknolojisi ve gelişmelerini otomotiv sektörünede yansıttığımızda tabiyki çok daha teknolojik verileri araçlara aktarmak şart olacaktır burda önemli olan şu kıyaslamadır ki 2004 yılında piyasaya çıkan collection plus modelinin 2010 a5 elegance modelinden standart fabrikasyon donanımı olarak daha üst seviyede yer almasıdır.önemli olan aracın opsiyonellerle sahip olabileceği özellikler değil en full modelinde standart olarak sunulan sahip olduğu özelliklerdir.öyleki iki aracı yanlızca fabrikasyon donanımları ile karşılaştırmak sağlıklıdır.bu anlamda collection plus fark yaratandır.çünkü collection plus opsiyonel listesi üzerinden sipariş usulü kişisel bir üretim değil a4 kasaya özgü çok kısa süreli özel bir üretimdir.
bu tabirle a5 elegance tabiyki bir skoda olarak süper bir araç niteliğindedir ama söz konusu collection plus onun abisidir.

ben de diyorum ki zaten donanım açısından collection plus'ın muadili elegance değil, L&K'dir
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti caki14 » 31 May 2010, 20:12

beyfendi sunroof hakkında bilgi istemişsiniz kimi forumcu arkadaşlarda demiş ki araçta sunroof olmasada olur bu tabirler gerçekten sunrooflu bir araç kullanmış şahısa asla ait olamaz.bunun görsel ve keyifsel zevkini yanlızca sunrooflu araç sahipleri bilir.ben 9 yıldır sunrooflu araç kullanıyorum ve bundan sorası içinde asla açılır tavan olmayan bir araca binmek istemiyorum.megan gibi fransız döküntüsü her yeri basitlik ve ucuzluk kokan bir aracın sunroofundan da fazla bişey beklemeyin çünkü her koşulda sıkıntı yarattığını arkadaşımın sunrooflu meganından çok iyi biliyorum.ses gürültü mekanizma aksaklıkları süreç içinde meganın acılır tavanına muhakkak etki ediyo şuan benim aracım octavia collection plus ta sunrooftan son derece memnunun hiç bir arıza ve sıkıntı çıkarmadı gayet işlevsel ve sorunsuz çalışmakta ondandır ki alman araçlarının tümüne yakınında sunroof vazgecilmez bir unsurdur. bmw-mercedes audi gibi üst düzey araçlarda en lüks modellerinde acılır tavan muhakkak donanımda bulunur.kısacası sunroof kişisel olarak insanlar için konfor gösteriş ve zevk düşkünü bir unsurdur.aracınızda böyle bir donanımın orjinal olarak bulunması her zaman artı puandır.otobanda ve yüksek hızlarda eğer sunroof acıksa,sunroofsuz bir aracta aynı koşulda acık olan bir cam kadar tabiyki içeri giren hava akımı sayesinde ses yapar.bu gayet normaldir.yüksek hızlarda zaten sunroof tamamen arkaya doğru acık şekilde asla kullanılmaz bu uluslararası otoyol güvenlik unsurudur.uzun yol seyrinde sadece sunroof camının arka kısmı kalkık şekilde konum aldırıp uzun yolda ve yüksek hızlardada havalandırma ve gürültü adına gayet tatminkar olmanız sağlanmış olunur.skoda nın sunroofu gerçekten sorunsuzdur çünkü audi ve passattada aynı acılır tavan kullanılmaktadır.ondandır ki bu zevki muhakkak tavsiye ederim ne kadar haklı olduğumu eğer aracınızda sunroof olursa ki beni daha iyi anlıycanıza eminim
caki14
CLASSIC
CLASSIC

İleti caki14 » 31 May 2010, 22:07

sayın ışıkayhan bey aynı marka aynı modele mensup iki araç için muadil benzetmesi oldukca sağlıksız bir husus.şöyle ki 2000-2004 yılları arasında da octvianın L&K modeli collection plus(2003-2004) ile aynı zamanda piyasadaydı bu iki donanım seçeneği ne birbirinin muadiliydi nede ozamanlardaki elegance donanımına ekstra olarak rakipti.her model maddi şartlarıda göz önüne alınca kendi içinde çazibeliydi.öne sürüğünüz L&K modeli skoda için herzaman özel bir seridir ve 2010 yılında yada daha sonraki yeni modellerde de hep üretimde olması beklenmektedir. colection plus ise yanlızca a4 kasaya özgü üretilmiş skodanın prestij modelidir.öyle ki a5 kasada collection diye bir seri yoktur yani collection skodanın üretmiş olduğu octavialar içinde en özel klasman içindedir ve gelecekte de devamı söz konusu değildir.oyüzden collection plus un muadili yine bir collectiondur.a5 kasa üzerinden hangi donanım olursa olsun collection plus'un herhangi bir eşleniği yoktur.saygılar...
caki14
CLASSIC
CLASSIC

İleti gbasara » 01 Haz 2010, 07:50

sevgili "caki14" forumdaşım,

".. bu tabirler gerçekten sunrooflu bir araç kullanmış şahısa asla ait olamaz"

yerine şunu söylemeliydin :

"..bu öneriyi getiren arkadaşlar belki de sunroof'lu bir araç kullanmamış olabilir, ben öyle tahmin ediyorum,.."

oysa kullandığım araçta bir adet sunroof mevcut..!
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti caki14 » 01 Haz 2010, 08:58

aslında ne demek istediğimi gayet iyi anımsadığınızı biliyorum bu durum kesinlikle keyif ve zevk meselesidir.havadarlığı zevke dönüşdüren sunroof araçlarda çokta önemlidir.bu donanım hem araca ekstra değer katar hemde sıcak havalarda ve yaz akşamlarında gayet iyi işler yapar.bu arada şuan kullandığınız sunrooflu aracanızın marka ve modeli nedir?
caki14
CLASSIC
CLASSIC

İleti SELİM_ANK » 01 Haz 2010, 13:37

a4 kasa collection plusun donanımına diecek yok kesinlikle(bnde a4 kullanıcısıyım) ancak söylendiği gibi satarken daha rahat olmak ve binerken daha az sorunla karşılaşmak için bencede yüksek model bir araç tercih edin ör:2007-2008 a5 elegance ;)
Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Elegance 2003

ÖncekiSonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir