a5 kasa arka sol tekerlek sağ tekere göre 3 cm içerde.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

a5 kasa arka sol tekerlek sağ tekere göre 3 cm içerde.

İleti killuminati » 02 Haz 2010, 23:03

1 ay evvel aldığım a5 kasa octavia aracıma cant taktırmak için jantcıya gittim. araca takılan jant ön tekere göre arka teker içerde kalıyordu.bende jant aracın kaporta aksamına göre hafif dışarıda veya aynı hizada olmasını istedim. birde baktık ki sağ tarafla sol taraf arasında 3 cm fark var. hemen eski sahibini aradım. bilgim yok dedi. arabayı alırken yetkili servise gösterdim. kaporta aksamında değişen parça yok motor ve yürüyen aksam iyi şasilerinde sorun yok dedi. bugun görünce arabandan soğudum resmen. bu araçlarda torsiyonmu var? yada bu araçların tekerlek açıklıkları ayarlanabilirmi? sizce sorun ne olabilir.servise hazırlıklı gideyim. sanayi resmen hırsıza dönmüş. 3 kuruşluk işe dünya para isteniyor. bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim..

killuminati
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: octi

İleti AhmetH » 02 Haz 2010, 23:16

aracın geometrisi belliki sıkıntılı.
yada referans aldığınız yer sıkıntılı, 3cm dışarıda olduğunu çamurluğu feyz alarak söylüyorsanız çamurlukta sıkıntı olabilir.

bu arada "spacer" denilen demir bilezikle aracın iz açıklığının ayarlanması yapılıyor
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti octaviaman » 02 Haz 2010, 23:24

Bence en doğrusu bu konuyu direkt yetkili servise bir sorun.

Sorununuz aklıma şunu getirdi.Kasaya üstten bakıldığı zaman,bariz görülür, A5 in ön tarafı ,arka tarafdan daha geniş aslında.Bu şase ve teker aralığına da yansıyor mu diye düşünürken.Teknik ölçülerin aşağıda ki gibi olduğunu gördüm.

Ön tekerler arası mesafe 1.541 mm
Arka tekerler arası mesafe 1.514 mm
yani şu durumda ön tekerler arkalara göre 27 mm daha dışarıda olmuş oluyor..

Çok büyük bir fark değil aslında.Teker başına 13,5 mm fark yapar.Tasarım şekli ile ilgili olduğundan önemsiz.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti killuminati » 02 Haz 2010, 23:26

araca yan tarafından arkadan öne doğru baktığımda bir tarafta tekeri görebiliyorum. diğer taraftan bakınca teker içeride görünüyor. 3 cm çok büyük bi değer.kaportada sıkıntı yok. arka çamurluk 3 cm dışırda olsa bariz göze batar. tekerin bağlı olduğu mekanik kısımla ilgili sanırım.
killuminati
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti killuminati » 02 Haz 2010, 23:30

octaviaman yazdı:Bence en doğrusu bu konuyu direkt yetkili servise bir sorun.

Sorununuz aklıma şunu getirdi.Kasaya üstten bakıldığı zaman,bariz görülür, A5 in ön tarafı ,arka tarafdan daha geniş aslında.Bu şase ve teker aralığına da yansıyor mu diye düşünürken.Teknik ölçülerin aşağıda ki gibi olduğunu gördüm.

Ön tekerler arası mesafe 1.541 mm
Arka tekerler arası mesafe 1.514 mm
yani şu durumda ön tekerler arkalara göre 27 mm daha dışarıda olmuş oluyor..

Çok büyük bir fark değil aslında.Teker başına 13,5 mm fark yapar.Tasarım şekli ile ilgili olduğundan önemsiz.

konu ön tekerleğin arka tekerleğe göre hizalama farkı değil. arka sol teker arka sağ tekere göre 3 cm içeride. yani arka tekerleklerin birbirleri arasında aracın kasasına göre hizalamasında sorun var.
killuminati
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti diseqc » 03 Haz 2010, 07:12

rot balanscıya git ön arka rot ayarına ve terazisine baktırdır hemde rot ayarını yaptırmış olursun tekerde bir sorun varsa yada şasede orda hemen ortaya cıkar ama aynı anda hem öne hem arkaya rot ayarı yapabilen bir rot balanscı bul en azından elinde net bilgi olur belkide boşuna korkuyorsun çok basit bişeyde olabilir.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti önder38 » 03 Haz 2010, 07:57

arka tekerlerde de rot mili olduğunu ilk defa duyuyorum...

aracınızın fabrika verisi arka tekerler arası dingil mesafesini öğrenip arka tekerler arası mesafeyi ölçerek sağlamasını yapabilirsiniz bence. dingilin 1.5 cm yana kayması kaportaya göre 3 cm lik fark yaratabilir. yani bir taraf içerde dururken diğeri de orijinale göre biraz dışarı kaymıştır, ama siz bunu orijinali kabul etmiş olabilirsiniz... ancak bunlar sadece benim varsayımlarım.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti mehmetuzunoglu » 03 Haz 2010, 22:38

bir kaportacıya gidip detaylı baktırtmanı tavsiye ederim, kaportasında da sorun olabilir şasisinde de... Bu yüzden en doğrusu kaportacıdan baktırtmak şasi sorunlarında ayarlı doğrultma denilen basit bir şeye oturtuyorlar. Yoksa rot balansçı mekanik ustalarına vs danışırsın
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet uzunoğlu
Arabanız: Mercedes

İleti killuminati » 03 Haz 2010, 22:57

kaportada da ve şaside sorun yokmuş. olası en iyi ihtimalle 800tl masrafla sorun çözülüyor. arka porya ve travers değişiyor. önceki sahibi ya çukura düşürmüş yada kaldırıma sert vurmuş. ufak ayarlar ile biraz yerine oturdu ancak içime sinmeyince değiştirme kararı aldık. ikinci el araba almakta satmakta zor. yetkili servise baktırarak aldığım araçta böyle sorunlar çıkması moral bozucu. 75 tl de expertiz üçreti verdik. göz var nizam var.ben biniciyim ama usta nasıl görmez. '' abi arabada değişen yok.motor iyi!!'' expertizin açıklaması bu değil. servisi aradım birde ukalalık yapıp aracı alalı 1 ayı geçmiş. belki sizde sorun olmuş olabilir dediler. bende doğru 1 ayı geçti size yaptırdığım expertiz doğrumu diye ikinci bir servise bir daha 75 tl verip 1 ay öncesi size haber etmeliydim kusura bakmayın dedim. yarın avukatımla görüşeceğim. expertiz ücreti ve yapılan expertiz kağıdı var. bakalım ne çıkacak?
killuminati
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 03 Haz 2010, 23:55

Geçmiş olsun.
Demek ki travers eğilmiş.
Eğer önceki sahibinin haberi yoksa o traversi ona verin baktıkça sizi hatırlasın !! Ama poryası da ucunda takılı olsun :!:
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetuzunoglu » 04 Haz 2010, 00:10

derude yazdı:Geçmiş olsun.
Demek ki travers eğilmiş.
Eğer önceki sahibinin haberi yoksa o traversi ona verin baktıkça sizi hatırlasın !! Ama poryası da ucunda takılı olsun :!:

:D
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet uzunoğlu
Arabanız: Mercedes

İleti fıratt » 04 Haz 2010, 08:36

sağ sol teker arasındaki fark genelde bir taraftan bir tarafın darbe alması sonucu olur nasıl dersen forye bilyası yandan alınan darbelere karşı çok naziktir ve bilya yataklamasını ve bilyayı bozar bozar,forye bilyası yeni alınıp yatklamasından presle çıkarıldıktan sonra yatklamadan doğrultma ve balansı ortadan kaldırma amaçlı tornada paso alınır aracın onceki sahibi kesin yalan soyluyor sana arac lastiğin yanak kısmından darbe almıştır ve merkezi şu anda kaçıktır,
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir