Otomatik Octavia Nasıldır? Tavsiye Eder misiniz? Alınır mı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomatik Octavia Nasıldır? Tavsiye Eder misiniz? Alınır mı?

İleti tayfurbulut » 03 Haz 2010, 16:01

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce 2001 model Octavia Elegance'ın vardı.
Çok memnundum. Gerçi bunu söylemem gereksizdi ama yine de söyleyelim dedim.
Yenilerde sattım. Şimdi daha yüksek model ve otomatik bir Octavia düşünüyorum.
Lakin daha evvel hiç kullanmadım. Hatta binmedim bile. Çekişi, gidişi, vites geçişleri, seriliği... vb. Nasıldır? Sizce nasılsa Octavia'dır, kalitedir diyerek gözümü karartmalı mıyım yoksa siz kıymetli arkadaşlarımın değerli tavsiyelerine mi kulak kabartmalıyım?
Cevaplarınızı bekliyorum.

Not: Bir örnek olarak, incelenebilir.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 0-km/detay

tayfurbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 03 Haz 2010, 16:12

Güçlü motor seçenekleriyle çok kullanışlı ve konforlu olduğunu söyleyebilirim.Sıradaki araç için Ben de otomatik düşünüyorum.Kullananlar daha iyi fikir verebilir,ayrıca
Kullanıcı sayısının çok olması nedeniyle ,vw forumundan da otomatik şanzımanla ilgili fikir edinebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti quickcan » 03 Haz 2010, 16:50

skodanın otomatiği DSG, ve DSG Dünya'nın en iyi otomatik şanzımanlarından biri... siz düşünün gerisini..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti taner_octavia » 03 Haz 2010, 16:52

benimde fabiadan sonraki aracım octavia olmasını istiyorum.otomatik aklımda var rahatlıgı iyi ama pisman olurmuyum acaba yakıtı falan normal vitese gore ne kadr farklı oluyo acaba.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti cnydn » 03 Haz 2010, 18:15

ama bu başlıkta mevzu olan otomatik şanzıman, DSG değil..
DSG olsaydı tereddüte gerek yoktu
Ancak 1.6 mpi otomatik vitesli octavialar, tabiri caizse çok yakar az kaçar.
Memnuniyet kişiden kişiye değişir
Benim telkinlerimle octavia sahibi olan ama alırken beni dinlemeyerek otomatik alan bir dostum, daha sonra dayanamayıp aracını eşine verdi. O da büyük diye kullanamadı sattılar :D
Performansı canınızı sıkabilir. Mümkünse bir test sürüşü yapın, hoşunuza giderse alın.
Sonra pişman olmayın
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti Satli » 03 Haz 2010, 20:05

Ekim 2005 den beri 2006 model A 5 triptronik 1.6 elegance FSI OCTAVİA kullanıcısıyım OCTAVİA samimi olarak güvenlikli, yol tutuşu mükemmel, sınıfının en iyilerinden heleki elegancenin standart ESP si başlıca ayrıcalık en zor virajlarda görevini layıkıyla yapıyor (pek fren kullanmam) kafa tutan megancılar fokusçular üç yüz metre geriden bakakalıyor yeterki 'lastik havalarını kontrollü ve sağlam tut' size bir skoda servisini ziyeret etmenizi ve şayet görebilirseniz A 5 kasanın arka aksındaki sisteme göz atmanızı tavsiye ederim o sistem çok az sayıda otomobilde mevcut şaka değil arka aksına rot ayarı yapılan kaç model var bir bakın çoğu demir üstünde bir helezon birde amörtisor tamam işte o kadar farkını anlayacaksınız. triptronik hiç sorunsuz zamanında bakımlarını yaparsan deli gibi gider performans süper, yok diyenler yakmasından korkanlar bence basınca dizeller bile 250 kuruş yakıyor buda benzinli 300 -350 kuruş yakıyor ama olsun benzinlinin ataklığı başka 6500 devir görüyor motorun homurtusuda ayrı bir zevk bastıkça gaz istiyor yeterki yol bulsun ancak şimdiden sonra heryer BBG evi gibi oldu yerine göre 50 yada 70 km hızı geçmemek lazım oda ayrı tabi.vites geçişleri mükemmel. DSG İse '160 BG GOLF de' denedim ULTRA mükemmel imkan dahilinde DSG li tavsiye edilir naçizane, imkan yoksa başlangıç için TRİPRONİK SÜPER MAKİNA. kanaatime gelince; otomatik kia ceed -mazda 3, Toyota Auris vede İtalyan Lanciayı test ettikten sonra hepsinin yalancı otomatik olduğunu anladım. Bu alman yaparsa en iyisini yapıyor gerisi taklitçi bence.çok yakma tamamen kullanım stiline bağlı üstelik 6 ileri şanzıman sakin kullanırsan dizeli aratmaz şehir içi de uzun yolu da süper rahat. kasa biraz ağır olduğundan sıkışık trafikte S modunda sürersen daha torklu oluyor ve çok atak.herşey tecrübeyle sabit kazasız sağlıklı sürüşler dilerim.
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

İleti y.emre » 03 Haz 2010, 21:13

otomtk şanzımn 2 . elde her zmn manuele göre risk taşır.
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti RoadFighter » 03 Haz 2010, 21:25

Ben otomatik vitesten nefret eden biriyim.

İnşallah ömrüm boyunca da otomatik vitesi sevmek zorunda kalmam :)

Benim için araba sadece ulaşım aracı olmadığı için ben otomatik vites arabadan pek keyif alamıyorum.

Satli performans olayını biraz abartıyorsun bence arabanı fazla sevdiğin için. :)

Kullandığımız araç 1.6 FSI Tiptronic olmasa performansının süper olduğu gibi bir söylemi hakkaten çok merak ederdim.

Bir kere düz vites FSI'a göre otomatik vites FSI'ın performansı geride.

Düz vites 1.6 FSI'ın 0-100 hızlanması 1.4 TSI'dan çok geride değil iken tiptronic Octavia'nın 0-100 hızlanması 11.4 sn gibi bir değer olması lazım. (tiprtonic MPI'ın hızlanması evlere şenlik zaten)

Rahattır vs. dersen eyvallah derim ama performans hususunu abartmamalı bence.

Otomatik vitesi soran arkadaşım ,

Otomatik vites araba düz vitesli aynı modele göre biraz daha fazla yakar ve otomatik arabanın performansı düz vitesli aynı modele göre biraz daha geride olur.

Bu 2 durumun istisnası DSG şanzımandır.

DSG şanzımana sahip araçlar düz vitesli modellerine göre daha az yakıyor ve performans değerleri daha önde.

Bu dediklerimin hepsini teknik verilere bakarak görebilirsin.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti sucan » 03 Haz 2010, 22:07

2006 octavia elegance mpi kullanıyorum aracım triptonik bu araçtan önce otamatik hiç kullanmamıştım performans sorunu pek yok (kendinizi ralli sahasında sanmıyorsanız tabi) şehir içinde inanılmaz bir konfor oluyor gaza dokunduğumda gereken gücü anında veriyor triptonik olması virajlı yollarda rampalı yollarda kullanımı güzelleştiriyor şehir içinde ve düz yollarda triptoniği hiç kullanmıyorum diye bilirim sonuç olarak otomatikten çok memnunum bundan sonraki aracımda otomatik olacak yıllarca düz kullandım birazda otomatiğin tadını çıkarayım :D
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti mehmetuzunoglu » 03 Haz 2010, 22:35

ben tavsiye ederim veya dsg şanzımanlı daha yeni model düşünebilirsin
mehmetuzunoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet uzunoğlu
Arabanız: Mercedes

İleti octaviaman » 04 Haz 2010, 13:10

Yeni araçlarda, turbo şarjlı motorlar dsg tiptronic şanzıman seçenekli tadından yenmez.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fıratt » 04 Haz 2010, 13:17

a4 kasa satıp 2-3 yaş yeni a4 kasa almak hemde otomatik çok mantıksı< a5 kasa olsa neyse ama yakıt oldukça yuksek otomatikte
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti octaviaman » 04 Haz 2010, 13:22

Bu arada Yüce nin sayfasında Tiptronik ve Tiprotnik olmak üzere iki farklı otomatik şanzıman seçeneği var.:D
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isikayhan » 04 Haz 2010, 17:50

octaviaman yazdı:Bu arada Yüce nin sayfasında Tiptronik ve Tiprotnik olmak üzere iki farklı otomatik şanzıman seçeneği var.:D

nisan ayında da yanlış yazmışlardı :D

http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=9&t=14315&start=36
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti octaviaman » 04 Haz 2010, 18:31

isikayhan yazdı:
octaviaman yazdı:Bu arada Yüce nin sayfasında Tiptronik ve Tiprotnik olmak üzere iki farklı otomatik şanzıman seçeneği var.:D

aynı liste zaten sadece tarih değiştiriyorlar.
Euro 1. alt sınıra dayandı, saolsunlar fedakarlıktan hiç zam yapmıyorlar :?
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SELİM_ANK » 04 Haz 2010, 19:38

arkadaşların bahsettiği otomatik şanzımanlar farklı eğer a5 kasa düşünüosanız triptronik seçeneği gayet iyi ancak a4 kasaların otomatik vitesli olanı çok yakıyor ve söylendiği gibi az kaçıyor
Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Elegance 2003

İleti isikayhan » 04 Haz 2010, 19:56

octaviaman yazdı:
isikayhan yazdı:

aynı liste zaten sadece tarih değiştiriyorlar.
Euro 1. alt sınıra dayandı, saolsunlar fedakarlıktan hiç zam yapmıyorlar :?

nisan ayındakini düzeltmişlerdi ve mayısta hata yoktu
şimdi haziranda yine hatalı olmuş :D
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti erdemkaraman35 » 04 Haz 2010, 21:05

a5 tiptronik var çok memnunum yakıtı manuelle aynı hemen hemen şehirler arasında,şehir içinde 1 lt fazla yakar o da keyfimin ücreti,otomatik şanzıman yağını 60 binde bir değiştir dextron 3 özelikli olan herhangi marka farketmez 5 lt civarı gidiyor lt resi castrol lt si 15 tl,şanzıman filtresi çelik ızgaralı temizlikle tekrar kulanılabiyor yani değiştirmene gerk yok yoksa 105 tl :D,bide kulanırken ileri vitesten geri vitese takmadan aracın tamamen durduğuna emin olucan kalkerken ful gaz yapmayacan ışıklarda d konumunda kalacak boşa araqba çekilirken alacaksın anca,tabi ikinci el alırken problemsiz aldığına emin olursan en az motor ömrü kadar yolu var derim ;)
Kullanıcı avatarı
erdemkaraman35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ferda
Nereden: Adana
Arabanız: octavia II eleganceb(a5 kasa 2006)

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir