Otomatik Octavia Nasıldır? Tavsiye Eder misiniz? Alınır mı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomatik Octavia Nasıldır? Tavsiye Eder misiniz? Alınır mı?

İleti murat11h1 » 04 Haz 2010, 21:19

Aracı çok hızlı kullanmadığım için bende otomatik düşünüyorum. Ama octaviayı -hala üretirlerse- 10 sene sonra alırım heralde. Fabianın on sene sonrasını düşünemiyorum bile;çünkü 2007 den sonra bozdular tipini-tabi bana göre-.

Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti ilgazdr » 08 Haz 2010, 11:45

Satli yazdı:Ekim 2005 den beri 2006 model A 5 triptronik 1.6 elegance FSI OCTAVİA kullanıcısıyım OCTAVİA samimi olarak güvenlikli, yol tutuşu mükemmel, sınıfının en iyilerinden heleki elegancenin standart ESP si başlıca ayrıcalık en zor virajlarda görevini layıkıyla yapıyor (pek fren kullanmam) kafa tutan megancılar fokusçular üç yüz metre geriden bakakalıyor yeterki 'lastik havalarını kontrollü ve sağlam tut' size bir skoda servisini ziyeret etmenizi ve şayet görebilirseniz A 5 kasanın arka aksındaki sisteme göz atmanızı tavsiye ederim o sistem çok az sayıda otomobilde mevcut şaka değil arka aksına rot ayarı yapılan kaç model var bir bakın çoğu demir üstünde bir helezon birde amörtisor tamam işte o kadar farkını anlayacaksınız. triptronik hiç sorunsuz zamanında bakımlarını yaparsan deli gibi gider performans süper, yok diyenler yakmasından korkanlar bence basınca dizeller bile 250 kuruş yakıyor buda benzinli 300 -350 kuruş yakıyor ama olsun benzinlinin ataklığı başka 6500 devir görüyor motorun homurtusuda ayrı bir zevk bastıkça gaz istiyor yeterki yol bulsun ancak şimdiden sonra heryer BBG evi gibi oldu yerine göre 50 yada 70 km hızı geçmemek lazım oda ayrı tabi.vites geçişleri mükemmel. DSG İse '160 BG GOLF de' denedim ULTRA mükemmel imkan dahilinde DSG li tavsiye edilir naçizane, imkan yoksa başlangıç için TRİPRONİK SÜPER MAKİNA. kanaatime gelince; otomatik kia ceed -mazda 3, Toyota Auris vede İtalyan Lanciayı test ettikten sonra hepsinin yalancı otomatik olduğunu anladım. Bu alman yaparsa en iyisini yapıyor gerisi taklitçi bence.çok yakma tamamen kullanım stiline bağlı üstelik 6 ileri şanzıman sakin kullanırsan dizeli aratmaz şehir içi de uzun yolu da süper rahat. kasa biraz ağır olduğundan sıkışık trafikte S modunda sürersen daha torklu oluyor ve çok atak.herşey tecrübeyle sabit kazasız sağlıklı sürüşler dilerim.

Arkadaş o kadar güzel özetlemiş ve içten yazmış ki, birkaç kelimede ben ekleyeyim istedim.Aynı model aynı donanım bir araçta bende var.Şu ana kadar ufak tefek malzeme kusurları dışında hiç üzmedi. konfor 10, güvenlik 8, performans 7, otomatik vites 9, bagaj 10000 puanı hak ediyor. Eleştiride bulunan arkadaşların fiyat-performans dengesini göz önünde bulundurmasını öneririm. sonuçta ne kadar ekmek o kadar köfte...
Otomatik vites konusunu biraz daha açalım;
1- yokuşta geri kaçırmaz (hill holder)
2- şehir içinde yormaz
3- uzun yolda cruize kontrol ile birlikteliği muhteşemdir
4- fazla yakmaz
5- eski şanzımanlar gibi başını ağrıtmaz
6- kar modu yoktur (triptronik özelliği bulunduğu için koymadıkları kanaatindeyim)
7- Triptroniğe çok nadir ihtiyaç duyarsın
8- vites geçişlerini kesinlikle hissetmezsin
9- performans istersen "S", ekonomi istersen "D" modunda kullanırsın
10- BİTTİ.....
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti tayfurbulut » 08 Haz 2010, 11:50

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Tavsiyeleriniz için teşekkürler...
tayfurbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sucan » 08 Haz 2010, 21:18

otomatik acayip bir keyif ve konfor demek burda yorum yazan arkadaşların eminim bir çoğu (tamamı demiyorum) otomatik veya yeni nesil dgs kullanmadan kulaktan duyma şeylerle yorum yazıyor bir çok insan burdaki yorumlardan etkilenerek otomobil alıyor lütfen sadece duyduğunuz şeylerle yorum yapmayın teşeürler herkese
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti RoadFighter » 08 Haz 2010, 23:14

Otomatik vites seven birisine hayatta otomatik arabayı kötületemezsiniz :)

Fakat düz vites sevenler otomatik vites için "rahattır" iltifatında bulunabilir.

Söz konusu DSG,SMG gibi şanzımanlar değilse performans hususunu lütfen geçiniz. :)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti epelek » 09 Haz 2010, 02:06

DSG Rahatlık demek, kullanan zaten vazgeçemiyor
SUPERB TDI 2.0 ELEGANCE DSG 170 HP
epelek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Muhsin Fırat
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Süperb Eleg DSG 170 Hp

İleti Satli » 10 Haz 2010, 14:24

bende 1.6 FSI Tİp var bakarsan aracına otomatik çok rahat 60.000 de şanzıman filitre ve şanzıman yağını değiştirdim çok memnunum ivmelenmesi filan gayet iyi ama araç büyük geliyor bana satmayı düşünüyorum tamamen servis bakımlı araştıra bilirsin. eğer düşünürsen özelden görüşelim :):!: 8-)
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

İleti halil2202 » 10 Şub 2011, 00:34

Octavia A5 kasa tiptronik lerde manuel vites kullanma imkanı oluyor mu acaba? kullanılıyorsa normal manuel gibi oluyor mu? yoksa daha mı farklı biri beni aydınlatabilir mi?
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: halil halil
Arabanız: fiat stilo

İleti epelek » 10 Şub 2011, 00:45

quickcan yazdı:skodanın otomatiği DSG, ve DSG Dünya'nın en iyi otomatik şanzımanlarından biri... siz düşünün gerisini..

Kesinlikle size katılıyorum. DSG gerçekten mükemmel bir şanzıman....
SUPERB TDI 2.0 ELEGANCE DSG 170 HP
epelek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Muhsin Fırat
Arabanız: Süperb Eleg DSG 170 Hp

İleti isikayhan » 10 Şub 2011, 01:48

halil2202 yazdı:Octavia A5 kasa tiptronik lerde manuel vites kullanma imkanı oluyor mu acaba? kullanılıyorsa normal manuel gibi oluyor mu? yoksa daha mı farklı biri beni aydınlatabilir mi?

manuel vites gibi değil

manuel modda vitesi arttırmak için yukarı, azaltmak için aşağı dokunmak gerekiyor
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti halil2202 » 10 Şub 2011, 11:07

Bu tiproniki manuel olarak kullanırken belirli bi devire gelmeden istesende vitesi büyültemiyorsun yada belli bir devire düşmeden vitesi küçültemiyorsun diye bi şey duydum bu doğru mu?
Yoksa istediğim devirde vitesi değiştirebiliyormuyum??
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: halil halil
Arabanız: fiat stilo

İleti isikayhan » 10 Şub 2011, 11:56

halil2202 yazdı:Bu tiproniki manuel olarak kullanırken belirli bi devire gelmeden istesende vitesi büyültemiyorsun yada belli bir devire düşmeden vitesi küçültemiyorsun diye bi şey duydum bu doğru mu?
Yoksa istediğim devirde vitesi değiştirebiliyormuyum??

doğru sayılır, kullanım kılavuzundan:

Manuel konuma dönme işlemi, araç dururken veya sürüş esnasında da
gerçekleşebilir.
Hızlanma sırasında şanzıman, 1, 2, 3, 4 ve 5. viteslerde izin verilen azami motor
devrine ulaşmadan kısa süre önce yüksek vitese otomatik olarak geçer.
Eğer daha düşük bir vitese geçerseniz, motor artık aşırı dönemiyorsa, otomatik
ancak o zaman vitesi küçültür. (2. vitesten 1. vitese geçiş için geçerli değildir)

bakınız:
Skoda Türkçe Kullanım Kılavuzları
http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=13&t=15061
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti hasan67 » 12 Şub 2011, 23:05

Merhaba 9 aydan beri dsg şanzımanlı octavia kullanıyorum.araçtan çok memnunum.Yakıt olarak 90 km sabit hızda 5.2 oluyor.180-220km arası 10.2 yakıyor.Performans olarak manuel araca göre daha çabuk tepki veriyor.Kesinlikle düşünen herkese tavsiye ederim.
hasan67
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: hasan nihat öztürk
Nereden: Zonguldak
Arabanız: skoda octavia

İleti DSG » 24 Şub 2011, 17:52

Hayırlı Uğurlu olsun Güle Güle binin Gerçekten başarılı bir araç octavıa Dsg ile tadından yenmez.:)
Kullanıcı avatarı
DSG
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Dönsa
Arabanız: SKODA OCTAVİA

İleti akın » 08 Mar 2011, 21:43

bir çok model otomatik ve triptonik vites araç kullandım. şu an 2000 model octavia confort kullanıyorum. araç oturaklı(ağır bir araç olduğu için kalkışlarda çok seri değil ama vites geçişleri mükemmel tavsiye ederim. benim ilk skodam çok memnunum şimdi hedefim daha yüksek model 1800 veya 2000 motor octavia. .
akın
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: akın yondemir
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: octavia confort

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir