fren sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fren sesi

İleti asipoyraz » 12 Haz 2010, 15:56

2003 model 1.6 elegance aracımın frenine bastığımda arka kampana tarafından sinir bozucu bir ses geliyor bunun için servise gtiim herşey orjinal bu normal dediler. başka octilere bakıyorum ses yok yardımcı olursanız sevinirim.

asipoyraz
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: emrah öztürk
Nereden: İzmir
Arabanız: octavıa 1.6 elegance

İleti cnydn » 12 Haz 2010, 16:21

Benim 2001 octaviada da vardı.. çözemediler
işin ilginci 2010 octaviada da ses gelmeye başladı aynı tiz ses
taksici gibi hissediyorum kendimi
deliricem disk frenden geliyo ama neden geliyo
eski araçta da diskten geliyodu

mevsimsel de değişiyo bu ses...hava sıcaklığına göre
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti octaviaman » 12 Haz 2010, 16:53

Yaz sıcakları geldi,sıcak bir ötme faktörü,sürüş ve yol durumu yeterince soğumaya izin vermeyince,frenajda ötme sesi oluyor.
Balatalar çok eski veya çok yeni değilse olay böyle.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti quickcan » 12 Haz 2010, 18:40

frene fazla basınca bizimde ötüyor... normal kullanımda sorun yok..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti tivoli » 12 Haz 2010, 23:03

asipoyraz yazdı:2003 model 1.6 elegance aracımın frenine bastığımda arka kampana tarafından sinir bozucu bir ses geliyor bunun için servise gtiim herşey orjinal bu normal dediler. başka octilere bakıyorum ses yok yardımcı olursanız sevinirim.

manyak filanmı o servistekiler :x
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti efeege09 » 13 Haz 2010, 11:46

Benim 2001 octavia da yapıyordu serviste sordum bu arabaların genel sorunu dediler ama benim yağışlı havalarda yapıyordu ve iki üç kez frene bastıktan sonra ses gidiyordu. Şimdi 2005 A5 kasa var onda böyle bir sorun yaşamadım.
efeege09
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Türker Ateş
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OCTAVİA FSI

İleti FenerisT » 14 Haz 2010, 19:24

ben alıştım artık, frene basınca etraftakiler kamyon felan aramaya başlıor etrafta :) ilginç olan serviste normal diyor.
Kullanıcı avatarı
FenerisT
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cevdet demir
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: OCTAVIA 1.6 GLXi 102 bg

İleti mysunny » 17 Haz 2010, 14:37

Merhabalar,
İki ay kadar önce bende bu dertten muzdariptim, Arka frenleri değiştirdim, eskişehirde güya çok kaliteli Orj. VW malzemesi satan bir parçacıdan 2006 Octi-Tour'uma en kalitelisi diye Textar marka balata aldım Frenci taktı ancak her fren yapışta garip bir tıkırtı ve sürtme sesi belirdi ve özellikle durmaya yakın yapıyordu , iki defa kampanalar Tornaya gitti, zira kapmpanada atıklık var dediler ama ne çare ses devam ediyordu, sonra bursada bir Skoda parçacısı ile telefonlaştım sağolsunlar (Reşit Bey) aydınlattı, Orj. Skoda balatası kullan dedi hatta Parça numarasını verdi ve senin taktırmış olduğun Textar marka muhtemelen Çin malı Textar oolabilir dedi, evet maalesef çıkan balataları tekrar ,ncelediğimizde durumu gördük, burada Orj. Skoda Frn. Balatası aldım (90.T.L.) civarı) taktırdım herşey Süt liman oldu, şu yalancı ve sahtekar parçacılardan ve insanlardan nefret ediyorum, değerli forum arkadaşım benzer bir sıkıntı senin Fren sistemi için de geçerli olabilir belki diye paylaşmak istedim.
saygılarımla.
mysunny
CLASSIC
CLASSIC

İleti emre_tokay » 17 Haz 2010, 15:09

En son bakımda ön balatalar sensörlü olduğu için orjinal taktırdım ama arkalarda sensör filan olmadığı için orjinal kullanmadım ama pişmanım arada cıyklama sesi bendede yapıyor ama bazende hiç bişi olmuyor. Adamı sinir ediyor ama yapacak birşey yok. Bitince orj takıcaz artık :D
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti cnydn » 17 Haz 2010, 17:09

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
2010 model aracımdaki sesi izlemeye devam ediyorum. Her zaman olmuyor..
2001 model octimdeki sürekli oluyordu, zaten bu forumda da birçok kişi muzdarip bundan son günlerde anlaşılıyor..
Önerilerinizi ve düşüncelerinizi yazdım bir kenara :) Saolun..
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti faruk_sakarya » 17 Haz 2010, 17:24

cnydn yazdı:Benim 2001 octaviada da vardı.. çözemediler
işin ilginci 2010 octaviada da ses gelmeye başladı aynı tiz ses
taksici gibi hissediyorum kendimi
deliricem disk frenden geliyo ama neden geliyo
eski araçta da diskten geliyodu

mevsimsel de değişiyo bu ses...hava sıcaklığına göre

Merhabalar arkadaşlar,bu sesin muhtemel iki nedeni vardır diye düşünüyorum..
1)fren diskini tozdan koruyan muhafaza(dust cover)disk ile çok küçük bir yerinde girişim yapıyor olabilir.Yani bir küçük temas sonucu bu ses oluşuyor olabilir.Onarımı ise çok basit,el ile o ince metal parçayı diskten uzaklaştıracak şekilde yamultmak..
2)Sıcak/soguk yada yağışlı havada farkediyor bazen ses kesiliyor demişsiniz ya,buradanda aklıma gelen yine bu toz koruyucu muhafaza ile disk arasına yoldaki toz ve/veya çamur giriyor,frenleme esnasında o çamur kurtulana kadar ses yapıyor,çamur düşüncede ses kesiliyor olma ihtimali var.Görmeden ancak bu kadar yorum yapabiliyorum ama en çok 1. madde üstünde duruyorum,bu bazen montaj kaynaklı bazende parcanın formunun bozuk olması kaynaklı olabiliyor...(Bir otomotiv fabrikasında analiz grubunda 3 yıl,komple arac kalitede ise 3,5 yıldır çalışıyorum..)
dipnot:şayet gerçektende kronik bir problemse ve 2010 aracımdada var diyorsanız aldıgınız bayiiye gidin ve bu sesi şikayet edin,fabrikaya geribeslemede bulunulsun,belki bu ses kronik bir hataydı ve karşı önlemi alınmıştı..Böylelikle sizin aracınızda da bu sorun bulundugu ve bildirdiğiniz için hata onarımı mümkün olabilir(garanti kapsamında)
Saygılar..
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti skinoske » 21 Haz 2010, 13:19

Benim octide de var aynı sorun.Hava yağışlı veya soğuk olunca kamyon freni gibi ses çıkıyor.Utanıyorum yemin ederim.Frene basmıyorum, nerdeyse ayağımı kapıdan çıkarıp yere sürterek durdurucam arabayı.1 km falan ilerlediğimde bir daha o ses çıkmıyor.Yaz geldi şimdi azaldı.Ne iş anlamadım.Ama ben balataları değiştirdim 1 sene önce falan.Balatalar değişmeden önce yoktu ses falan.Balatalar değiştikten sonra başladı.Ama sadece yağışlı ve soğuk havalarda oluyor, bir süre ilerleyince yada freni biraz pompalayınca ses kesiliyor.Sert balata takmışlardır dedi bir arkadaş ama ne kadar doğru bilemiyorum.Balatayı takan adama 2 defa götürdüm yine aynı ses devam ediyor.Hayır balatadan olsa sürekli yapar.Bu resmen hava durumuna göre hareket ediyor.Ne garip araba şu skoda arkadaş.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 21 Haz 2010, 15:15

daha önce okdugum konulardan birinde octinin balata kısmında biyere taş girme sorunu vardı. birkaç kişi böyle bişeyi yaşamış ve cıkan sesden bahsetmişlerdi. aynı sorun olabilirmi diye düşündüm. kontrol etmekte fayda var.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skinoske » 15 Tem 2010, 13:58

Arkadaşlar geçen gün rot balans ayarı yaptırdım arabaya.Fren sesi falan kalmadı.4 lastiğide söktüler 2 saat sürdü en az.Gayet güzel oldu.Direksiyon titriyordu artık titremiyor, frene basında çıkan o iğrenç ses artık çıkmıyor.160 km hızdan sonra arabada titreme oluyordu otobana çıkmadım ama sanırım o sorundan da kurtuldum gibi geliyor bana.

Fren sesi olayı sounu yaşayanlar için çözüm olabilir.

Bu arada rot-balans ayarı için toplam 30 tl ödedim.4 lastik sökültü, ayar yapıldı falan filan..2 saat bekledim Adana'nın sıcağında.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir