Octavia çalışmama sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia çalışmama sorunu

İleti skinoske » 15 Haz 2010, 16:29

Öncelikle slm.

Benim octi son 1 aydır 2-3 defa marşa bastıktan sonra çalışır hale geldi.Tek basmada çalışmıyor.En az 2 defa uzun uzun basıyorum ancak çalışıyor ve boğularak çalışıyor.Marşa basıyorum çalışmadı sanıyorum, sonra bi bakıyorum ki çalışmış.Boğularak çalıştığı için anlaşılmıyor çalışıp çalışmadığı.Ayrıca gaza basmadan asla çalışmıyor.Marşa basıp aynı zamanda gazı pompalıyorum sürekli, ancak o şekilde çalışıyor.Bunun yanında arabada lgp olmadığı zaman veya lpg yi kapatıp direk benzinle kullandığım zaman sorunsuz bir şekilde tek basmada çalışıyor.Ne zaman arabaya lpg alırsam çalışmama sorunu yine kaldığı yerden devam ediyor.Başka bir sorun için bilgisayara bağlatmıştım aracı.Bilgisayara bağlayan adam bu araba boğularak çalışıyormu dedi.Termostatında falan sorun olabilir dedi.Kendi tamircime götürdüm termostata falan baktı birşey bulamadı elektrikçiye git marşa baktır dedi.Elektrikçiye gittim marşa baktı bişey yok dedi, hatta çıkarmışken bide bakım yaptı sorun yine çözülmedi, tüpçüye git sen en iyisi dedi.LPG yi takan yere gittim.Enjeksiyonları değişti, filtre değişmemişti onu değişti sorun yine çözülmedi benzin pompası sorunlu olabilir ona baktır dedi.Bir daha da tamirciye falan gitmedim.O şekilde takılıyorum.

Bu tür bir sorunla kaşılaşan olduysa sorunu nasıl çözdüğü hakkında bilgi verirse memnun olurum.Şimdiden teşekkür.

Akü 2 aylık.60 amper
Marş söküldü bakımı yapıldı tekrar takıldı
LPG enjeksiyonlar değişti, filtre değişti

Birde sol arka cam sağa sola oynuyor şıngır şıngır ediyor.Cam lastiğini mi yenilemem gerekir sizce?

skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti cnydn » 15 Haz 2010, 16:43

İlk konuda yorum yapamıycam.
ama son satır hakkında..
Cam sarma makarası parçalanmak, camınız düşmek üzere olabilir. VW grubu kronik arızası. Benim daha önce tüm ön ve arka camlarım düştü. Cam sarma mekanizmasının dandikliğinden.
Şanslı iseniz öğlen vakitlerinde başınıza gelir..

O kapıyı kapatırken dikkatli olun. Sert vurursanız inebilir aşşağı. Başınıza iş açmasını istemiyorsanız aç kapa da yapmayın o camı..

Genel önem arz eden konu ise, camlar açık iken kapıyı çarpmayın . önce camı kapatın sonra araçtan inin, sonra kapıyıı kapatın. Özellikle yaz mevsiminde, herhangi bir nedenle araçtan indiğinizde cam açık ise, kapıyı kapattığınızda sistem zarar görüyor.

Tüm bu yazdıklarım sorunun cam sarma makarasından kaynaklı olması halinde geçerli..Dediğim gibi benim tüm camlarım düştü bu şekilde. Allahtan kırılan olmadı. Abimin golfünün 7 kez başına geldi hem de yurtdışında.. Patronun a6sında da aynı halt vardı

Sanırım yenilerde yok ama 2000 2001 lerde var olduğunu biliyorum bu sıkıntının. Eğer gerçekten başına gelmeyen varsa çok şanslıdır. Veya üretilen birkaç seri cam mekanizması bozuktu...
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti skinoske » 15 Haz 2010, 17:17

tşk.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti cnydn » 15 Haz 2010, 17:50

Tabi korkunun ecele faydası yok, tıkırdamaya başladıysa eninde sonunda sıkıntı yaratacaktır. Bence birşey olmadan gösterin servise.. Çünkü gerçekten akşam saatlerinde sanayi vs. kapandıktan sonra başınıza gelirse, kapalı garajınız da yoksa çok zor durumda kalıyorsunuz..
Bu olayların başına geldiği aracım 2001 modeldi bu arada..
Marş konusunda da geç marş almaya başlamıştı benimki de satmadan evvel son 1 sene.. Buji mi ya da ateşleme sisteminden bir parçanın değişmesi gerektiğini söylemişlerdi.. Ben de birkaç yere daha sorayım diye yaptırmamıştım. Ama buji değildi sanırım çünkü fiyatı yüksek gelmişti..
Kazara stop ederse çok can sıkıyordu.. 30 sn fln çalışmıyordu araç. Zaten stop ettikten sonra zorlayınca iyice uzuyor bu zaman dilimi.. Mutlaka biraz beklemek lazım. Arkada araç varsa da küfür yemek lazım :D
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti hkn » 15 Haz 2010, 18:41

mrb skinoske

anlattığın sorun benim 2006 fabia ambientenin de başına bi kaç ay önce gelmişti. forumu bir gez arkadaşların fikirlerini ve benim çözm yolunu görebilirsin. ben sana yine özetleyim belki işine yarar.

anlattığına göre benzinde çalışmasında bir problem yok ama lpg ile stop edersen marşı geç alıyor. beni de çileden çıkaran bir durumdu. lpgi yi taktırdıktan iki ay sonra ortaya çıktı. ben lpg yi ankara da işinde çok iyi olan,tüketici ödülleri falan alan bir yere taktırmıştım. sorunu anlattım. çözümü söylediler. lpg tesisatından kaynaklanan bir durumdan dolayı vw grubu araçların genelinde bu sorun görülüyormuş. kontak birleştirme adı altında lpg beynine gelen iki kabloyu birleştirdiler. 5 dk vakit almadı ve ücretsiz..

bence lpg yi taktırdığın yere bu olayı sor. ve yaptır. benim sorunum çözüldü. rahatım. Nazar değmesin tık diye alıyor. bu arada geçenlerde yine yapmaya başladı. o kadar uzun olmasa da bir miktar geç alıyordu. lpg yi tamamen bitirip başka bir markadan aldım. şu skoda nın tavsiye ettiği markadan .. sorunum tamamen geçti artık. benzin pompası yok marş dinamosu, akü falan çok masraflı işler. bi dene anlatığına göre sorunun çözülmesi yüksek ihtimal. gelişmeleri yazarsan tecrübeleri olduğu kadar yazarım.

kolay gelsin...
2006 fabia ambiente sedan lepegeli
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Karabük
Arabanız: 2006 fabia ambiente sedan

İleti skinoske » 16 Haz 2010, 12:24

Benim araç çalıştımı bir daha stop falan etmiyor.Stop etme sorunu yok.LPG yi taktıralı 2 sene oldu ilk defa geçen ay başıma geldi.

O iki kablo hangisiyse deneyeyim.Umarım sorun çözülür.Saol bilgi için
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti yigitalp1973 » 20 Tem 2010, 20:23

merhaba aynı sorun bendede vardı bende 1999 model skoda 1,6
yigitalp1973
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer yiğitalp
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: oktavia

İleti yigitalp1973 » 20 Tem 2010, 20:28

merhaba aynı sorun bendede vardı bende 1999 model skoda 1,6 var benim arabayı özel servisde arkadaşlar fazla kurcaladığı için beyin soketini kırmış ve soketin içine su gitmiş ve bu da soket uçlarında oksitlenmeden dolayı temassızlık yapıyordu bostancıda TEKNOKAR OTO var beyin tamir ustası macit abi ona gittim ve sağ olsun beyni yerinden söktü beynin içinde değil soketlerinden bir çay bardağı su çıktı.temizledi ve taktı normale döndü ve ayrıca senin arabanın tüpün markası nedir uyum sağlamaz ve tüpün beyni arızalı olabilir.bunlarda otomatik var arızalanmış olabilir tüpün beyin otomatiği.benim başka bir sorunum var benim aracın göstergesi sabah çalışınca ful çalışıyor 5 dk sonra analok ibreler kapatıp açıyor bunu bilen varmı neden yapar
yigitalp1973
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer yiğitalp
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: oktavia

İleti minan » 12 Ağu 2010, 00:10

Merhabalar. Ben Denizlide skoda servisinde bir usta ile görüşürken böyle bir sorundan bahsetti. Araba benzinle çalışması gerekirken Lpg'de gaz kesicinin gaz kaçırdığı ve bu durumda arabanın ilk çalışmada çalımadığı, çalışıncada gaza geçene kadar sarsıntılı çalıştığını söylemişti.
minan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ÖZÇELİKLER SKODA » 12 Ağu 2010, 07:33

SLM
ARACINIZIN HARARET MÜŞÜRÜ NÜ DEĞİŞTİRİN. BÜYÜK İHTİMALLE SORUNUNUZ DÜZELECEKTİR
ÖZÇELİKLER SKODA
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 12 Ağu 2010, 08:46

ÖZÇELİKLER SKODA yazdı:SLM
ARACINIZIN HARARET MÜŞÜRÜ NÜ DEĞİŞTİRİN. BÜYÜK İHTİMALLE SORUNUNUZ DÜZELECEKTİR

evet benim önceki passatımda da başıma gelmişti arabanın motor sıcaklık müşürü arıza yapmış ama tetslerde arızalı olduğunu söylemiyordu motoru stop edince ve tekrar konrağı acınca beyin motorun sıcaklığına göre yakıt ve hava karışımını ayarlıyor eğer doğru bir sıcaklık ölçümü gelmezse aşırı zengin bir karışım hazırlıyor ve yeterli oksijen olmadığından araba ateşlemiyor yada tam tersi, çok pahalı bişey değil ben ozamanlar 25 tl mi ne vermiştim düzelmişti

diğer bir nedende lpg olan arabalrın benzin pompaları araba lpg ye geçsede sürekli çalışmaya devam eder bu pompalar benzinin içinde durur ve benzinle soğur araba lpg ye geçince ve depoda az bir benzin varsa pompa benzinin dışında çalışa çlışa ısınıyor ve sonunda basınç kaybediyor ve en sonunda yanıyor servisler benzin pompasının basıncını tam ölçemiyorlar ve hemen değişelim diyorlar parça 300 tl civarında oda lpg ile ilk tanıştığım opelde bşıma gelmişti ilk önce zor çalşmaya başladı ve bir gün en aksi zamanda hiç çalışmadı pompayı değiştirmek zorunda kalmıştım sonra arabaya bir aparat taktılar ankarada 50 tl vermiştim arba lpg ye gecince benzin pompasını durduruyor benzine dönünce tekrar çalıştırıyordu onu taktıktan sonra bidaha olmadı şimdi lpg taktığım arabalarıma ondan taktırıyorum, su anki arabam benzinli ama lpg takarsam onu hemen takarım sanırım.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti skinoske » 12 Ağu 2010, 09:54

Slm arkadaşlar.

O günden sonra zaman bulupta gidemedim.Dediklerinizin hepsini tek tek deneyeceğim.Başka bir forumda da bir ustaya sormuştum oda cevap olarak "lpg enjektörlerinde veya regülatöründen emme manifoltuna gaz verdiği için zor çalışma gerçekleşmektedir" yazmış.Enjektörleri zaten değiştik.Şu manifolt olayını da deneyeceğim.

Bu cumartesi bi aksilik olmazsa gideceğim.

Sonucu yazarım.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti skinoske » 04 Arl 2010, 07:51

Arkadaşlar nihayet sorun çözüldü.Göstermediğim doktor, prof kalmadı.EN sonunda dün benzin pompasını değiştirdim ve tek basmada çalıştı araba.Aynı sorunu yaşayanlar bu çözüm yolunuda deneyebilirler.
toplam 150 TL verdim.Benzin pompası+işçilik.Biraz pahalı mı oldu ne?
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 04 Arl 2010, 11:13

aynı sıkıntı bende de var. motor soğukken ilk çalıştırmada bazen ilk bazende 2 yada üçüncü marşta alıyor. bu problem balıkesirde lpg bakımı yapıldıktan sonra ortaya çıktı. tabi ustalar her zamanki gibi biz yapmadık bizden değildir diyolar. geçenlerde yazmıştım bobinden olabileceği yazılmıştı bekliyorum şimdilik
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti diseqc » 04 Arl 2010, 12:06

ben sana demiştim bu sorunun bir daha tekrar etmemesi için ankarada arka koldtuğun oraya bir aparat taktırmıştım ben tl bir parça görevide araba gaza geçince pompanın çalışmasını durduruyor her 20 dk da bir 8 sn çalıştırıp tekrar kapatıyor sistem benzinsis kalmasın acil durumda benzine gecerse teklemesin diye ve benzine gecince pomapyı takrar çalıştırıyor böylece depoda benzin olmasa bile pompa bozulmuyor.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti ankara75 » 29 Arl 2015, 15:49

benim de benzer bir sorunum vardı. arabam otomatik 2011 lpgli octavia. 1-2 ay önce marşa bastığımda çalışmadı. birkaç defa uğraştım çalışmadı. 5 dk sonra çalıştı. problem ilerleyen zamanlarda sıklaştı. anladığım/gözlemlediğim kadarıyla motor tam soğukken tek hamlede tık diye çalışıyor, tam sıcakken (stoptan hemen 1-2 dk sonra) çalışıyor, ılıkken çalışmıyordu. hastanede, markette, park yerlerinde çok bekledim. markete girip 15 dk sonra çıktığımda çalışmayıp takriben 2 saat uğraştırdı. bilgisayarda arıza görünmüyordu. benzin pompası, ısı müşürü değişti sorun geçmedi. lpg hattı olabilir falan derken götürdüğümüz 3. usta bobinde çatlak var dedi bobini değiştirdi (ateşleme yapmasını etkiliyor marş bassa da çalışmamasına sebep oluyormuş), buji kablolarında oksitlenme olmuş (kalp damarları mantığı :)) bu iki parça yenilendi. 2 gündür çok şükür bir sorun yaşamıyoruz. arızasız günler dilerim
ankara75
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir