Önerilerinizi bekliyorum.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Önerilerinizi bekliyorum.

İleti halil2202 » 26 Haz 2010, 17:08

Tüm skoda alilesine Çorum'dan selamlar.
Şu andaki aracım fiat stilo. Aracımdan memnunum fakat ömrüm boyunca bunu kullanmayacağım.
Arsadan ev yapma işine girişiyorumi Kendimi toparlar toparlamaz Allah izin verirse bundan sonra alacağım araçta A5 kasa octi elegance olacak.
Stilo da sevmediğim tek yanı 1250 kg lık araca pekte yakışmayan motoru. Biraz cansız kalıyor.
Octavia içinde yorumlardan okuduğum ve etrafta danıştığım kadarıyla tavsiyeler sorunsuzluğuyla bilinen 1.6mpi motor.
Fakat stilodan sonra perfprmans olarak daha canlı bir arabaya binmek istiyorum.
1.6 fsi motorlar içinde piyasadan kalkmış olması, hassas motor olması ve Lpg ile sorunu gibi yorumlardan dolayıda çekincedeyim.
Gönül ister 2.0 motor ama onlarada ne kendien nede vergisine gücümüz yetmez.
Sizlerden 1.6 mpi yada 1.6 fsi kullanan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

halil2202
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: halil halil
Nereden: Çorum
Arabanız: fiat stilo

İleti zurna1788 » 26 Haz 2010, 19:00

lpg düşünüyorsanız 1.6 mpı tartışılmaz... fsı daha az yakar benzini ancak lpg kadar değil tabiki... ben mpı derim.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti alpino » 26 Haz 2010, 19:19

MPI motor kendisini defalarca kanıtlamış bir motordur. tüp taktıracaksanız MPI alacaksınız. ama MPI'nin performansı stliodan da düşük olması lazım sanırım. FSI daha performanslı ve daha cimri bir motor. fakat dediğiniz gibi üretimden kalktı ve LPG uygulaması yapılamıyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti halil2202 » 26 Haz 2010, 19:58

Fsi octavia kullanan arkadaşlar.
Bu araç ortalama ne yakar. İyi kaçar mı sorun yaşanır mı?
Mpi motorun ağır kalacağını düşündüğümden dolayı endişeliyim zaten.
Fsi da endişede farklı.
Tsi düşün o zaman diyen arkadaşlar olabilir. Onlarda bütçeme pek uymuyor.
2005-2006 A5 kasa elegance fsi yada mpi ortalama kaça alınır acaba??
İnternette 24-28 arası.
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 27 Haz 2010, 13:23

stilo dan octavia ya geçiyorsanız, nispeten spor bir arabadan aile arabasına geçiyorsunuz demektir.motor yükseltmeyecekseniz bence performans beklemenizde hata olur.bu geçişteki en büyük avantajınız konfor ve güvenlik olacaktır.stilo ile octavia yı karşılaştırmak yerine, octavianın FSI ve MPI motorlarını karşılaştırmak isterseniz:
FSI : daha performanslı, daha az yakıt(benzin)
MPI : daha sorunsuz, LPG takılabilir, az da olsa daha az bakım masrafı

nihayetinde birçoğumuz her 3 motoruda kullanmadığımız için, şu an kullandığımız MPI/FSI ile sizin aracınızın performansını rakamsal değerleri hariç karşılaştıramayız.şu an octavia kullanan birçok arkadaşımız daha önceden fabiş veya A4 kasadan A5 kasaya geçmiş insanlar.yani forum sadece skoda kullananlar değil aynı zamanda sıkı skodacılardır. :D inşallah aramızda daha önceden stilo kullanıpta su an octiye binen bir kardeşimiz vardır ve size en doğru tecrübeyi yansıtır..
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti halil2202 » 27 Haz 2010, 17:43

İlgin için sağol kardeşim bende zaten stilo ile octavia yı karşılaştırmıyorum.
Bende biraz daha büyük bir arabaya binme ve vw kalitesini yansıttığı ve fiyatının vw oranla daha iy olduğu octavia modelini takip ediyorum.
Fsi motor evet mpi a göre daha atak ve daha az yakıt diye söyleniyor. Fakat üretimden kalması ve bu motordan iyi anlayan ustalara ulaşma sorunundan bahsediliyor bu ne derece doğru.
Kendi sanayide devamlı müşterisi olduğum ustam Octavia hastası ve devamlı octavia alıp satıyorda.
Ona danıştığımda da kesinlikle mpi almamı önerdi.
Burdan fsi kullanan arkadaşların bu motorla ilgili olumlu olumsuz görüşlerini bekliyorum sadece.
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 27 Haz 2010, 18:12

şöyle bir şey diyim. kendim fabia kullanıcısıyım nasipse bizde yakında octavia'ya terfi edicez. sıkı skodacılardan yani :) mpi fsi karşılaştırılması bu forumda defalarca kez yapıldı. hepsinde ortak bi karar var. lpgciler mpi, yok ben lpg istemem diyenler hep fsi i tercih etti. aksi söylendiyse birazdan yorum yapılır zaten. bende sizin gibi 2007 2008 model elegance alma peşindeydim. ama cok dusundukten sonra vazgectim ya 0 classic tsi yada 2. el ambiante tsi alıcam tabi bu sizin kafanızı karıstırmasın. şöyle bişey var. ben lpg karsıtıyım az gezerim benzinde bana cok koymaz. ve ben hep fsi octileri arastırdım. forumda daha fsi'ın şu sorunu oldu diyende görmedim. gören varsa söylesin. masraf konusuna gelince. evet fsi dan sanayide anlayan olmaz, bakımınızı servise gidip yaptıracaksınız olacak bitecek. sonucta bu motor kullanımdan kalktı ama vw, skoda ve seatta. audi ile porche hayla fsi kullanıyor. audi de tsi yok. mpi ve fsi var hayla. porchede bazı modellerinde fsi kullanıyor. gerisinde ne kullanıyor bilmiyorum. keza superb combinin tr de satılmayan sadece özel istekle gelen 3.6 v6 fsi motoru da var. yani kullanılmıyor degil tr getirmiyolar. veya daha baba bi örnek audi r8 de bile fsi motor var. bol örneklendirdimki seciminizi daha rahat yapın. sadece fsi için şöyle bi sorun vardı sanki sesi biraz vuruntulu gibi geliyo diyolar. oda iş benzinlikte geliyo. turkiyedeki 97 oktan benzinin kalitesinden dolayı. ama audiciler catır catır biniyo. audi forumuna bakarsanız fsi motor la ilgili daha verimli bilgiler elde edebilirisiniz. şimdi size sorum lpg takacakmısınız yoksa benzindemi kullanacaksınız. benzin ise fsi derim kesinlikle. hem mpi dan az yakar hem daha performanslıdır. umarım yardımcı olmusumdur.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 27 Haz 2010, 18:31

walla octi hastası biri olarak ben 1.6 mpi motorların performansını beğenmniyorum.
geçen yine 2005 honda civic vtec kullandım.... yani ne diyim kıyas bile götürmez...
tamam araba kola kutusu gibi tın tın ötüyor ama yolda gidişine laf yok vesselam.
iş bu nedenle zatan japon arablarının motoruna bitmişimdir zaten.
bu nedenle yeni raç alacaklar eğer lpg düşünmüyorlarsa direk TSI motorları öneririm.
geçen gün national geographic de bi belgesel izledim, sözün özü: geleceğin motorları küçük ama yüksek beygirli motorlarmış....
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti tivoli » 27 Haz 2010, 20:35

her zaman söylediğim gibi; lpg taktıracaksanız mpi, benzinde kullanacaksanız kesinlikle fsi... fsi' ın özellikle otoban performansı mükemmel.. bunu aynı şartlarda mpi motoruda kullandığım için söylüyorum.. son olarak fsi motor üretimi kalktı evet ama unutmayın ki mpi motorun üretimide kalktı.. artık ne mpi nede fsi motor bulamazsınız yeni çıkacak serilerde.. şimdi yeni trend tsi motor :) son olarak fsi motor kesinlikle hassas filan değil tam tersine yüksek devirlerde özellikle 4000-5500 aralığında 4.viteste inanılmaz bir performansı var ve yüksek devir isteyen bir motora sahip, bunu kullanırken size kesinlikle hissettirecektir zaten.. inanılmaz derken elbetteki performans arabası yorumu yapıyormuşum gibi sakın algılanmasın çünkü hepimiz biliyoruz ki octavia'lar, ekonomik ve güvenli bir uzun yol aile arabasıdır sadece.. aracım 5 yaşında ve yakıt sarfiyatı hala katalog değerlerindekinin her zaman aynısı çıkıyor.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti halil2202 » 27 Haz 2010, 21:13

fsi ortalama olarak ne yakar şu anda.
Birde şu yorumu okudum alt devirlerde mpi motorun daha canlı olduğu. Ben otobandagaza yüklenip 200 üstü göreyim diyen biri değilim.
Benim merakım bizim Çorumda ortaköy de yollarımız virajlı ve yokuşlar var.Stilo ile . viteste çıktığım yerler var ancak devirli girmezsem ikiye düşüyor bazen buda beni deli ediyor.
Böyle yollarda fsi mı daha iyi gider yoksa alt devirlerde daha canlıdır denilen mpi motor mu?
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 27 Haz 2010, 22:12

fsi motor ile ben istanbul şehir içi trafiğinde 7.5 litre civarı tüketim yapıyorum.. otobanda ise 5.5 litre 2500-3000 devir arası... bence bahsettiğin çorum ortaköyün o virajlı ve yokuşlu yollarına fsi motor çok uygun.. birincisi fsi motorun torku mpi'dan daha yüksek, ikincisi ise fsi motorun torku tüm devirlerde birbirine yakın oranda seyreder.. yani ekstrem bir farklılık gösteren tork eğrisi yoktur fsi motorun.. fsi motor bir araçla yokuş çıkarken gaz pedalını 2000-2500 devir aralığında sabit tut, tırmanırken aracın torkunu nasıl hissedeceksin gör ;) tabi bu bahsettiğim şehir dışı virajlı yokuşlu yollar için.. şehir içinde virajlı yokuşlu yoldan bahsediyorsak mpi motor dahi bayılır octavialarda bunuda belirteyim.. motorun fsi veya mpi olması sihirli bir değnek değil, sonuçta araç ağır ve motor 1.6 hacimde.. ayrıca octavia ile 200'ü görmek istersende sabırlı bir sürücü olman ve uzun bir düzlükte syretmen gerekir :) yalnız çok hafif bir aşağı eğimde, değil 200'ü görmek, ibreyi sona dayama ihtimalinde çok yüksek ;)
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti halil2202 » 28 Haz 2010, 00:32

Dediğin yakıt değerleri gayet uygun.
Bu arada octavia kaç kg.
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 28 Haz 2010, 02:32

1.200 bildigim kadarıyla sürücü agırlıgını üstüne + ilave edin. 1275 yazıyosa teknik verilerde o zaten sürücü ile birlikte agırlıgı dır. tivoli abinin de anlattıgı gibi. bir nevi fsi motoru tsi ın turbosuz hali gibi düşünebilirsin. aynı motor olmamalarına ragmen amacları aynı düşük hacimden daha cok güç elde etmek. şahsi yorumum stilo'dan cok daha performanslı olacagından emin olabilirisin. stiloda kullandım mpi octavia da. mpi bile stilodan ataktır.

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti quickcan » 28 Haz 2010, 02:56

mpi bile demeyin n'olur... mpi motor 102hp stilo yanlış hatırlamıyorsam 100hp.. octavia a4 1169kg stilo 1275kg.. ve octavianın 8v olması daha atak olmasını sağlıyor.. (bu arada bir çok insan başka arabalardan inip octavia'ya binince bu ne atak araba diyor..)

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti tivoli » 28 Haz 2010, 08:12

halil2202 yazdı:Dediğin yakıt değerleri gayet uygun.
Bu arada octavia kaç kg.

octavia A5 kasa manuel şanzıman aracın boş ağırlığı 1280kg.. buna, stepne, benzin, yağ, su ve sürücü ağırlığınıda eklersek trafiğe yaklaşık olarak 1450kg gibi bir ağırlıkla çıkıyor araç.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ilgazdr » 28 Haz 2010, 09:07

2006 FSI Triptronik A5 octi kullanıyorum. Araç bagaj tam dolu ve içinde 5 yetişkin varken bile düz yolda performanstan ödün vermiyor.Ama aynı koşullarda rampa çıkmaya gelince isteksizlik başlıyor. Boş ve şehir içi kullanımda zaten sorun yok.
NOT: Burada bahsettiğim performans "AİLE ARABASI" kriterlerini içermektedir.
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 28 Haz 2010, 09:44

stiloda kullandım mpi octavia da. mpi bile stilodan ataktır.[/quote]

anlatmaya çalıştığım en doğru bilgi kaynağı buydu:)
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti oguz » 28 Haz 2010, 11:43

tivoli yazdı:
halil2202 yazdı:Dediğin yakıt değerleri gayet uygun.
Bu arada octavia kaç kg.

octavia A5 kasa manuel şanzıman aracın boş ağırlığı 1280kg.. buna, stepne, benzin, yağ, su ve sürücü ağırlığınıda eklersek trafiğe yaklaşık olarak 1450kg gibi bir ağırlıkla çıkıyor araç.

fabrika verilerinde yazan agırlık sürücü benzin yag su vs gibi şeyler dahil edilerek yazılıyor bildigim kadarıyla.

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir