hız sabitleyicide sorun...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hız sabitleyicide sorun...

İleti AlperURHAN » 30 Tem 2010, 21:22

arkadaşlar meerhaba beni tanıyanlarınız bilir 2006 model a5 kasa fsı elegance octavia kullanıcısıyım , aracım da son bir aydır hız sabitleyicisinde anormallikler yaşamaya başladım bu anormallikler öncelereri hız sabitleyicisi soketinde bulunan 2 tuşta (yukarı doğru olan hızı sabitliyor daha sonra yukarı ve aşağı tuşlarla hız ayarı yapılıyor) görev karışıklığı oldu (yukarııda belirttiğim görevleri değişti) daha sonra ise hız sabitleyici çalışmamaya başladı ama aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda hız sabitleyici tekrar görevine başlıyor... ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim.

AlperURHAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper URHAN
Nereden: Isparta
Arabanız: octavia A5 1.6 FSI ELEGANCE

İleti xMEGANx » 30 Tem 2010, 21:27

içimdeki ses Bilgisayar Diyo ama inş yanılıyordur... eğer bilgisayar doğru çıkarsa üfff size
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti AlperURHAN » 30 Tem 2010, 21:33

xMEGANx yazdı:içimdeki ses Bilgisayar Diyo ama inş yanılıyordur... eğer bilgisayar doğru çıkarsa üfff size

demek istediğinizi tam anlamadım biraz acıklarmısınız
AlperURHAN
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 30 Tem 2010, 23:42

AlperURHAN yazdı:arkadaşlar meerhaba beni tanıyanlarınız bilir 2006 model a5 kasa fsı elegance octavia kullanıcısıyım , aracım da son bir aydır hız sabitleyicisinde anormallikler yaşamaya başladım bu anormallikler öncelereri hız sabitleyicisi soketinde bulunan 2 tuşta (yukarı doğru olan hızı sabitliyor daha sonra yukarı ve aşağı tuşlarla hız ayarı yapılıyor) görev karışıklığı oldu (yukarııda belirttiğim görevleri değişti) daha sonra ise hız sabitleyici çalışmamaya başladı ama aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda hız sabitleyici tekrar görevine başlıyor... ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim.

2006 model octavia a5lerde bu sorun artık kronikleştigine kanaat getirmiştik önceki acılan konularda. ne yazıkki yakında hiç calısmayacak ve yanlıs hatırlamıyorsam kolu degistirmek zorunda kalacaksınız. ve inşallah basınıza gelmez o modellerde klima da belirli bi sure sonra sorun cıkarıyor. hız sabitleyici sorunu basına gelen 2006 a5 octavialarda klima sorunuda ortaya cıkmıstı genelinde. :(

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AlperURHAN » 31 Tem 2010, 18:58

yani buna şimdi çözüm yok mu oturup kaderimizmiş gibi herşeyin iptal olmasını mı bekleyeceğiz
AlperURHAN
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 31 Tem 2010, 19:35

AlperURHAN yazdı:yani buna şimdi çözüm yok mu oturup kaderimizmiş gibi herşeyin iptal olmasını mı bekleyeceğiz

galiba öyle. daha acıklayıcı olmak gerekirse o yıllarda octavia piyasada fazla yok. kullanıcı sayısı az ve bu sorun daha yeni yeni cıkıyo ortaya. daha cok satan bir marka olsa idi bu sorunu yasayan kişi sayısı da fazla olacagından topluca hareket edip bu sorunu firmaya üretim hatası diye gösterip ücretsiz halledebilirdiniz. ama bu durumlar olmadıgından dolayı kendiniz ücret ödeyerek çözeceksiniz. 2006 modelden sonraki a5'lerin klima kompresoru farklı oldugundan onlarda bi sıkıntı yok. bu konuyu forumda detaylı ararsanız basına gelen birkaç arkadasın cozum yollarınıda incelemiş olurdunuz. 2006 modellerin sabitleme kolu ve klima kompresoru farklı markalara ait. sorunda bundan kaynaklanıyordu. sorun anlattıgınız gibi çeşitli sapıtmalar ve arada calısıp calısmama ile baslıyo daha sonra hiç çalışmama ile bitiyo.

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sucan » 31 Tem 2010, 19:57

benim aracımda 2006 octavia ve aynı sorun benim araçtada var bildğim kadarıyla sitede bir kaç arkadaş daha aynı sorunu yaşadı
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti erdemkaraman35 » 31 Tem 2010, 20:15

arkadaşlar bu sorun benim a5 dede baş göstermişti,sorun hızkontrol düğmesini iç tuş devreleri oksitleniyor o yüzden bazen yada hiç çalışmamaya başlıyor çözümü basit o kolu içini açıp wd40 ile temizlemek praktikerde 8 tl satılıyor,cruise control kolunu açımı çok basit ben kendim yaptım birçok arkadaşada burdan nasıl yaptığını göstermiştik neyse tekrardan nasıl açılacağını yolu
http://translate.google.com/translate?h ... f5GRA.html

burada,paylaşmak güzeldir....
Kullanıcı avatarı
erdemkaraman35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ferda
Nereden: Adana
Arabanız: octavia II eleganceb(a5 kasa 2006)

İleti erdemkaraman35 » 31 Tem 2010, 20:18

ha bide moderotorden rica etsem bunu baş konular içine koyarsa memnun olurum ,çünkü hemen hemen 2005-2007 arası tüm cruise octavialar da bu sorun var yada yakın zaman da olacak,ben her seferindede bunu cevaplayamayabilirim
Kullanıcı avatarı
erdemkaraman35
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 31 Tem 2010, 20:28

jcrso yazdı:ha bide moderotorden rica etsem bunu baş konular içine koyarsa memnun olurum ,çünkü hemen hemen 2005-2007 arası tüm cruise octavialar da bu sorun var yada yakın zaman da olacak,ben her seferindede bunu cevaplayamayabilirim

evvet işte sorun cozuldu :D ama sorunun cozumunu tam hatırlamadıgımı söylemiştim:D

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erdemkaraman35 » 31 Tem 2010, 20:31

son olarak söylemek istediğim bu kol temizliğini aynısını sağ tarafdaki silecek kolunun temizliğinide yapabilirsiniz,keza zaman zaman yol bilgisayarının menülerinde dolaşırkan uçdaki düğmelerdede bu oksitlenmeden kaynaklanan basmama olabilir ben benimkini silecek kolunuda temizlemişdim
Kullanıcı avatarı
erdemkaraman35
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 01 Ağu 2010, 10:16

Arkadaşlar,

Oto yıkamacılar, kullandıkları sıvı temizleyiciler ve sıkılan silikonlu spreyler ile bu gibi hassas devreler üzerinde ya oksitlenme ya da kirlenme yapmaya neden olmakta. Bence arkadaşlarında önerdiği gibi parçaları söküp oksitten arındırmanızı öneririm

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti AlperURHAN » 01 Ağu 2010, 10:19

teşekkurler bu nu deneyeceğim umarım çözulur...
AlperURHAN
CLASSIC
CLASSIC

İleti sucan » 02 Ağu 2010, 21:42

merhabalar bu konudada belirtmiştim benim 2006 octaviada da hız sabitleyici sorunu var diye bu gün forumdaki bazi arkadaşların önerdiği gibi sinyal kolunda hız sabitleyicinin olduğu bölümü biraz kurcaladım ve tekrar çalışmaya başladı sorun kolların hatalı olması
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti skodaizm » 02 Ağu 2010, 22:39

sucan yazdı:merhabalar bu konudada belirtmiştim benim 2006 octaviada da hız sabitleyici sorunu var diye bu gün forumdaki bazi arkadaşların önerdiği gibi sinyal kolunda hız sabitleyicinin olduğu bölümü biraz kurcaladım ve tekrar çalışmaya başladı sorun kolların hatalı olması

Kurcalayınca, okside olan yerlerde de bir miktar temizlik yapmışsınız farkında olmadan. Sonuçta çalışmış. Gözünüz aydın.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti delidolu » 03 Ağu 2010, 07:39

fabişlerin direksiyon sertleşmesi de aynen böyle bi gelip bi gidiyor... en gıcık olduğum arıza türüdür. 1şay ya çalışıyordur ya da çalışmıyordur, bunun arası oldu mu gıcık oluyorum...
neyse arkadaşın verdiği çözüm gayet mantıklı ve sonuç getirici, kısa sürede sonuçları bekliyoruz. eee bugün sana yarın bana misali :)
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti ilgazdr » 24 Oca 2011, 17:14

Öncelikle bilgi paylaşımında bulunan arkadaşların hepsine çok teşekkür ederek başlamak istiyorum.Beni birkez daha Ankaradaki bilgisiz ve ilgisiz servis elemanlarının elinden kurtardınız. Bende sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilmek için kendi deneyimimi aktarmak istedim. Şöyleki;
Önceleri bir çalışıp bir çalışmayan hız sabitleyicim bayramda uzunyolda giderken tamamen çalışmaz hale geldi. Bu durumda eğer direk servise giyseydim daha beni dinlemeden ve aracı incelemeden verecekleri yanıt belliydi "BOZULMUŞ, DEĞİŞTİRELİM, 350 TL".
Ama ben ne yaptım her akıllı skoda kullanıcısı gibi konuyu skodam.com'da araştırdım ve BİNGO!!! Sorunun çözümü çok basit.Ancak bu hafta bu işe zaman ayırabildim ve çok kolay bir şekilde kolu söktüm. Bu iş için bir kontrol kalemi ile kolun ucunu hafifçe kaldırmam yetti. Sonrasını elim ile çekerek açtım.Kolun 2/3'lük kısmını kaldırınca içteki mekanızmayı dışarı alabildim.Arka kısmına bir soket koymuşlar bunuda çıkarınca iç devre tamamen serbest kaldmış oldu.Bu mekanizma ile doğru tanıdık bir elektrikçiye gittim.Önce üzerinde yer alan 2 vidayıda çıkarttık ve kuvetli bir hava tutarak güzelce temizledik.Sonra açma kapama düğmesinin birbirine temas ettiği yüzeyleri az bir miktar kolanya ile nemlendirilmiş pamukla (elektrikçi arkadaşın önerisi,onlar bu tür elektronik aksamları böyle temizliyorlarmış) temizledik. Sonra birdaha kuruttuk ve yeniden monte ettik.Sonuç tabiki mutlak ve kesin sonuç.
KAZANÇ 350 TL VE PAYLAŞIMIN GÜCÜNÜN YENİDEN İSPATLANMASI....
ilgazdr
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 02 Şub 2011, 00:43

ilgazdr yazdı:Öncelikle bilgi paylaşımında bulunan arkadaşların hepsine çok teşekkür ederek başlamak istiyorum.Beni birkez daha Ankaradaki bilgisiz ve ilgisiz servis elemanlarının elinden kurtardınız. Bende sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilmek için kendi deneyimimi aktarmak istedim. Şöyleki;
Önceleri bir çalışıp bir çalışmayan hız sabitleyicim bayramda uzunyolda giderken tamamen çalışmaz hale geldi. Bu durumda eğer direk servise giyseydim daha beni dinlemeden ve aracı incelemeden verecekleri yanıt belliydi "BOZULMUŞ, DEĞİŞTİRELİM, 350 TL".
Ama ben ne yaptım her akıllı skoda kullanıcısı gibi konuyu skodam.com'da araştırdım ve BİNGO!!! Sorunun çözümü çok basit.Ancak bu hafta bu işe zaman ayırabildim ve çok kolay bir şekilde kolu söktüm. Bu iş için bir kontrol kalemi ile kolun ucunu hafifçe kaldırmam yetti. Sonrasını elim ile çekerek açtım.Kolun 2/3'lük kısmını kaldırınca içteki mekanızmayı dışarı alabildim.Arka kısmına bir soket koymuşlar bunuda çıkarınca iç devre tamamen serbest kaldmış oldu.Bu mekanizma ile doğru tanıdık bir elektrikçiye gittim.Önce üzerinde yer alan 2 vidayıda çıkarttık ve kuvetli bir hava tutarak güzelce temizledik.Sonra açma kapama düğmesinin birbirine temas ettiği yüzeyleri az bir miktar kolanya ile nemlendirilmiş pamukla (elektrikçi arkadaşın önerisi,onlar bu tür elektronik aksamları böyle temizliyorlarmış) temizledik. Sonra birdaha kuruttuk ve yeniden monte ettik.Sonuç tabiki mutlak ve kesin sonuç.
KAZANÇ 350 TL VE PAYLAŞIMIN GÜCÜNÜN YENİDEN İSPATLANMASI....

teşekkürler.hocam sizi aksaraya davet etsem bu ve buna benzer sorunlar ve bilgi alışverişi için nasıl olur?
yada müsait olursanız ben gelsem ankaraya?
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir