Arabam Ses Çıkarıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Arabam Ses Çıkarıyor

İleti ayiboganbey » 04 Ağu 2010, 20:43

merhaba. benim 2004 model octavia tour arabam var ve bu son 4 aydır cok problem çıkartıyor.yaKlasık 3 ay önce yolda giderken epc ışıgı yandı ve araba aniden durdu.200 tl oraya gitti geçen ay oto yıkamacıdaki salaklar motoru yıkamayın dediğim halde motoru yıkadılar ve birde sabah arabam çalışmıyor sebebini sordum benzin kapakları açılmıyor 150 tl verdim yapılması için.ikinci günde alarmı bozuldu kapılar kitlenmiyor alarm durduk yere çalıyor ve hatta camlarda acılmıyor onada 50 tl verdim sorunu çözdüm her sabahta benim dikkatimi şu çekti fren yaparken arkadan tırrrrr diye ses çıkıyor 80 km ye çıktıgım zaman frene bastıgım zaman aynı ses çıkıyor bunun sorunu çözemedim servise gitcem dünyanın parasını alıyor belki sizin basınızdan böyle olaylar geçmiştir diye konu açtım :)bide arabanın vitesi sertleşti önceden böyle değildi rahat vites atıyodu ama simdi sertleşti.sizden yardımlarınızı bekliyorum.

ayiboganbey
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: metin kaplan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: octavia

İleti y.emre » 04 Ağu 2010, 21:11

araba kaç bin km de ? şanzmn yağı ne zaman değişti.
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti xMEGANx » 04 Ağu 2010, 21:41

aracınızada tıpkı foruma girdiğiniz gibi bismillahsız giriyorsanız ses te yapar kaza da yapar ( allah korusn )
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti ayiboganbey » 04 Ağu 2010, 21:54

ben adam gibi soru sordum burda yardıma ihtiyacım var suan zaten zor durumdayım su araba yüzünden sürekli masraf cıkartıyor son günlerde arac 75385 km de ve bakım yaptıramıyorum :S sanzuman yagını hiç kontrol ettirmedim
ayiboganbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tivoli » 04 Ağu 2010, 22:48

bir arabada bu kadar arıza peşpeşe olmaz.. arabanızın başına bişeyler gelmiştir.. skoda için sanki arıza yuvasıymış gibi bahsediyorsunuz.. bence öncelikle aracınızın başına ne iş geldi onu söyleyin.. anladığım kadarıyla aracınıza bakım namına doğru düzgün birşey yapılmıyor.. bir başka konuda, yıkamacınız motoru yıkarken elektronik aksamıda bir güzel yıkamışa benziyor.. ben ilk defa 4 ay içerisinde böyle peşpeşe arızaları sizden duydum
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti y.emre » 04 Ağu 2010, 22:51

vitesin sert geçmesi şanzumn yağından olmalı..
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 04 Ağu 2010, 23:00

y.emre yazdı:vitesin sert geçmesi şanzumn yağından olmalı..

Sadece yağdan olmaz.Şanzuman yağı kolayca bozulan bir yapıda değildir. Yağ eksilmesi pek etki etmez ama tamamen bitmesi ancak kırık, keçe vs. gibi sebeplerden olur. Bu da şanzumanın ısınıp ses yapmasıyla anlaşılır.

Sekromeç de aşınmış olabilir. Aşınan sekromeç dişlisi vitese zor geçmeye sebep olur. Onun harici, bir darbe, hor kullanım gibi sebeplerle vites burçlarında da ( çok zor bir olay) boşluk oluşur ve vites sertleşir ama aynı zamanda da vites kolu( topuzu) boşta gezinir.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti y.emre » 04 Ağu 2010, 23:30

haklı olabilirsn hakan abi ama boşta gezinmesi veya ses yapması birşey dememiş 75 binde büyük ihtimal hiç değiştirilmemiştir yağ .
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 05 Ağu 2010, 11:25

şanzuman yağı değiştirme pek önerilmiyor ama eksilme varsa tamamlatmak lazım hele 75 000 de bir arabanın şanzuman yağına hiç bişey olmaz şanzuman kapalı kutu havayla teması yok bizim arabaların vites körüğünün arkasında vites kolunun içine dolan toz toprak v.s. vites geçişlerine engel olacak kadar eziyet edebiliyor oralarıda temzilemek lazım ama sertleşme her vitesde mi oluyor yoksa sadece bir veya iki vitese gecerken mi oluyor onuda değerlendirmek lazım devamında da hakan abimizin dediklerine bakmak lazım.. bu arada örnek verdiğiniz arızalar bence epc hariç tırıvırı arızalar okadar panik yapacak bişey yok alrmıda iyi bir elektrikçi halleder o da büyük ihtimalle yıkamadan etkilendi bizim arbaların motorunu yıkanması pek tavsiye edilmez hele acemi ellerde bu tür sorunlar olabiliyor allah beterinden saklasın.. arakadaki ses için arabanın arka kampanalı mı bilmiyorum ama kampanaysa oralardan yapabilir içerde bir yay kırılımış olabilir ama eğer diskse balatadan yapabilir ama tabi burdan o sese dinlemeden yorum yapmak zor, bir çok nedeni olablir basit bir davlumbazın yerinden kopup lastiğe sürtmesi bile ihtimal inşallah ucuz birşeydir...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti hetepe » 05 Ağu 2010, 11:33

Öncelikle yıkatmanız bazı üniteleri etkilemiş.Araba byıkamacılarının çoğu celatttır, hiç bir mesleği olmayan sıradan tipler bu işlere bakmamalı bence.Arızalarınız servise gitme zorunluluğu olmayan türden basit şeyler, frenleri herhangi bir ustaya uygun fiyata baktırabilirsiniz. Şanzıman yağını değiştirip deneyin, olmazsa bir de şanzıman yağı katkısı kullanın.Ayrıca siteye hoş geldiniz...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti ayiboganbey » 05 Ağu 2010, 19:24

sizlere cok tesekkür ediyorum Allah hepinizden razı olsun
ayiboganbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayiboganbey » 05 Ağu 2010, 19:30

tivoli yazdı:bir arabada bu kadar arıza peşpeşe olmaz.. arabanızın başına bişeyler gelmiştir.. skoda için sanki arıza yuvasıymış gibi bahsediyorsunuz.. bence öncelikle aracınızın başına ne iş geldi onu söyleyin.. anladığım kadarıyla aracınıza bakım namına doğru düzgün birşey yapılmıyor.. bir başka konuda, yıkamacınız motoru yıkarken elektronik aksamıda bir güzel yıkamışa benziyor.. ben ilk defa 4 ay içerisinde böyle peşpeşe arızaları sizden duydum

yok arkadas skodayı suçlamıyorum aksine çok takdir ediyorum vw bora alcaktım pahalı die bu arabayı aldım ama cokta mutluyum boyle güzel bi arabaya sahip oldugum için arabamın elektrigi zarar gördü ayrıca bende sasırdım sizin gibi hatta çıldırma noktasına kadr geldim 4 ay boyunca bu sorunların üst üste gelmesi son anlattıgım sorun ise bakım zamanı geldiği için size danıştım dedim ya oto yıkamacıdaki salaklara kızıyorum yanlış anlamayın sakın sinirden ne dediğimi bilmiyorum ben bundan sonra akıllandım
ayiboganbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayiboganbey » 07 Ağu 2010, 18:52

aracı kontrole götürdüm ve vites konusunda haklı çıktınız vites baya bir zarar görmüş yani aşınmış adamlar diyorki debriyajsız vites değiştirilmeden kaynaklanıyor dediler bu olay sürekli tekrarlanırsa böyle olur diyorlar yani dişliler zarar görmüş 10 yaşinda oglum var hep arabanın önüne gecerdi herhalde onun yüzündençünkü ayakları debriyaja felan yetişmiyor.arkadaki ses ise aks bilyasından geliyor acilen değişmesi gerekiyor yoksa araba zarar görebilirmiş.elektrik aksamında bi sorun yokmuş.
ayiboganbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia_3437 » 08 Ağu 2010, 16:41

bunlarla gecmiş olsun inş başka sorunla karşılaşmaınız

ama bakımlarını zamanında ve guvenılır bıryerde yaptırmanızı tavsıye ederım her tamırcı skodayı b lmez doğan deyıl bu her tamırcıde olmaz yaparım dıyen adam yalan söyler gecen hafta pazar gunu ıdı denıze gıdelıum dedım sabah 6 da bındım arabaya marşa bastım vurultulu calıştı ındım baktım kayış yok arabada duşmuş oraya bır baktım devırdayım pompası şarıl şarıl su akıtıyor usata buldum sabah 9 da işe başladı ve akşam 5 te bıtı işi devırdayım bu bukadar surdu ama neden usta farkı işte bu ben bır usta gördum adam motoru 10 dakıkada söktu aldı aşahıya düşün artık bır devırdayımla uraşan usta tofaş kuş serısını bılıyor yanı varsa paranız en doru karar servıstır ama mnadı durum kısıtlı ise cok ıyı bır usta bulun ona yaptırın bakımları aksatmasanız skoda sayıbını uzmez (ti amo felicia !!!
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti yigitalp1973 » 28 Eyl 2010, 22:14

arkadaşlar mrb. oktavia ve diğer araçların debriyaj sertleşme olayı brinci sebeb baskı ve balatalar bitmek üzeredir.ikinci sebeb motor kaputunu açtığınızda fren hidrolik yağ kutusu vardır ona bir bakın diyeceksinizki ne alakası var debriyaj sistemleri artık tamami ile hidroliktir ve fren hidroliği ile ortak kullanır ona bir bakın bu iki sebebten başka bir sebeb bilmiyorum kolay gelsin.bendede geri vites lambası yanmıyordu bu gün baktırdım geri vites müşürü arıza yapmış ondanmış .
yigitalp1973
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer yiğitalp
Arabanız: oktavia

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir