O artık Octavia'lı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

O artık Octavia'lı

İleti shumenli » 28 Ağu 2010, 09:33

Satli yazdı:shumenli arkadaş araban hayırlı uğurlu olsun kazasız sağlıklı sürüşler dilerim.

sampionibo dan alıntı:
1-) kullandığın yağ uygundur bende castrol magnetic 10w/40 kullanıyorum
2-)hava filtresi motor kapağının sağ tarafındaki siyah kutunun içinde(Akünün üstünde)
3-)polen filitresi bizim araçlarda motor suyunu koyduğun kabın hizasında ön camla motor kapuru arsındaki bağlantının içinde bunu bulabilmen biraz zor olabilir.birinden yardım almanı tavsiye ederim.

Bu bilgiler A5 kasa 1,6 FSI OCTAVİAYA uymuyor. kullanacağın yağ kesinlikle üretici önerisi ve VW onaylı 502.00 yada 503.00 spesifikasyonlu motor yağı olmalıdır el kitabında açıkça belirtmektedir.bu konu defalarca kaynağa dayalı olarak forumda yazıldı.yağ kutusunda (etiketin açıklamalar bölümünde) çeşitli markların onaylarını karşıladığından bahseder.markaları araştır piyasada bu onayları Mobil 1 ESP FORMULA 5/30 ,Mobil 1 0/40 , BP VİSKO 7000 , CASTROL 0/30 EDGE karşılamaktadır Tam sentetik yağ kullanman tavsiye edilmektedir. Sorduğun gibi hava filtresi motorun üst Plastik kapağının içine konulmaktadır. Polen filtreside kabin içinde torpidonun altındadır, değiştirilmesi hava filtresine göre oldukça basittir.yakıt tavsiyesi ise istasyon sahibinin kişiliği karakterine kalmış. namuslu dürüst adamlar aldığı malı bozmadan satar adamın gözü aç ise yapacak bir şey yok işlek yerlerden almanız yerel olarak iyi tanınan istasyona uğramanız yeterli. sonuçta hepsini ofisten alıyorlar burada satıcı önemlidir.yaklaşık beş yıldır 2006 FSI TİPTRONİK OCTAVİA kullanıyorum seksen beşbinyaptım bi o kadar daha yaparım inşaallah kafana takılan bir şey olursa tecrübelerimle sabit olanları cevaplarım.tekrar hayırlı olsun.

Teşekkür ederim. Açıklamaların çok yardımcı oldu ve bu süre içerisinde edindiğim bilgilerle de örtüşüyor. Kitapçığını okudum akşam yukarıda bahsettiğiniz gibi yağ kalitesinden bahsediyordu "VW onaylı 502.00" dediğin gibi.... Filtreler konusunu da anladım yazdıklarından ;)

2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti shumenli » 28 Ağu 2010, 09:35

grey_wolf yazdı:
oguz yazdı:araccınız hayırlı ugurlu olsun bir gun hepimizi nasip olacak inşallah. ben benzin konusunda bi parantez acmak istiyorum aracınız fsi ve bildigim kadarıyla fsi motorlar 97 oktan benzin kullanıyorlar. bu konuyu bi inceleyin derim.

türkiyede 97 oktan benzin yok. katkılı 95 oktan var. vw önerdiği o değil. bu yüzden tr deki fsı kullananlar genelde 95 oktan benzin alırlar.

Evet yakıt konusu da 95 oktan olması gerekiyor sanırım. +1 ;)

Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

İleti shumenli » 28 Ağu 2010, 09:46

RoadFighter yazdı:Erol hocam araban hayırlı olsun.

Allah kaza bela vermesin. Güle güle kullanasın.

Yakıt olarak ,düz vites bir FSI şehir içinde 100 km'de ort 8-9 lt arası yakacaktır. Bizim araç tiptronic ve şehir içinde 10-11 lt arası yakıyor. Trafik tenha olduğunda 8-9 lt. gibi değerler de elde ediliyor ama bu trafikte o değerler biraz zor.

Bizim araç katalog değerinde ne verilmişse o değerlerde yakıyor.

Bakım hususunda da ;

Geçen haftalarda 60 bin km bakımını -özel bir serviste- yaptırdım.

Parçaları orj. yedek parça satan bir yerden aldım. Yağ olarak da tercihim Mobil 1 0W40 Tam sentetik yağdan yana oldu. (piyasadaki diğer yağlara göre pahalı bir yağdır ama olsun)

Diğer sarf malzemeler aşağı yukarı belli zaten.

Rutin bakım için gerekli parçaların fiyatı(yağ pahalı olmasına rağmen) 140 TL tutuyordu.

Yağ katkısı (sırf meraktan ötürü denedim ama tavsiye etmiyorum), buji,balata spreyi, benzin filtresi gibi ekstralarla aldığım parçaların fiyatı 250 TL gibi bir rakam tuttu.

Allah razı olsun. Hepimize kazasız belasız sürüşler inşallah... Bakalım bende bu Mobil 0W40 tam sentetik yağı deneyim. Yeterki aracımızı üzmesin üç aşağı beş yukarı olsun artık.... ;)

Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Octavia