Ön camı (Oct A5) kırmışlar masrafı hakkında bilgis

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ön camı (Oct A5) kırmışlar masrafı hakkında bilgis

İleti yonetici » 11 Haz 2007, 02:58

Hatta başımdan geçen bir olayı anlatayım Geyve'den Bilecik yoluna Adapazarı istikametinde çıktığım esnada fabia'nın ön camına taş çarptı en alttan çatladı İstanbul'a gelene kadar aldı yürüdü ortaya kadar geldi. Yüce Motor'a getirdim kendi el yazımla yazdım dilekçemi şu tarihte, şurdan şuraya giderken, şurada ön camıma bir cisim çarpması sonucu çatlamıştır v.s.  attım altına imzayı camımı değiştirdiler. Müşteri beyanı birçok küçük çaplı hasarda esas kabul edilir.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti isnilgiz » 11 Haz 2007, 03:20

? kardeş  Geyveli misin? Ben Geyveliyim de. Bir de dilekçeyi nereye yazdın kaskoya mı yoksa sigorta şirketine mi? Yani yüce oto da bu gibi durumlarda bizzat değiştiriyor mu?
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 11 Haz 2007, 04:05

[quote="isnilgiz"]? kardeş  Geyveli misin? Ben Geyveliyim de. Bir de dilekçeyi nereye yazdın kaskoya mı yoksa sigorta şirketine mi? Yani yüce oto da bu gibi durumlarda bizzat değiştiriyor mu? [/QUOTE]

Geyveli değil Göynüklüyüm Smile Dilekçeyi kasko sigortanızı yapan sigorta şirketine hitaben yazıyorsunuz. Yetkili servislerde sigortadan cam değiştirebilmek mümkün. Benim camımı değiştiren "Yüce Auto" değil "Yüce Motor" Ne fark var derseniz "Yüce Auto" distribütördür sadece skodanın ithalatını yapar servis hizmetlerini vermez, "Yüce Motor" da distribütörün servisi ithalat işleri ile alakası yok.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti 10TOPRAK » 11 Haz 2007, 12:41

Cool geçmiş olsun dostum isnilgiz..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti umutkubat » 11 Haz 2007, 18:31

büyük geçmiş olsun.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti isnilgiz » 12 Haz 2007, 03:16

Arkadaşlar ilgilenen ve cevap yazan herkese teşekkür ederim. Bugün ufak tefek pürüzler çıksa da sorunu hallettim gibi. Ama naçizane bir kaç tavsiyem olacak sizlere tabi bilenlere diyecek birşeyim yok.
Öncelikle kasko sigortasının devamlı gittiğiniz servisle anlaşması olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Yoksa işlemleri siz tekip ediyor masrafları ödüyor ve sigorta şirketinden masraf karşılığını siz telep etmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi tüm bu işlemler midenizi bulandırıyor

İkincisi kasko yaptırırken sigorta acentesine şu servisle anlaşmanız var mı diye sorulduğunda ve o da evet var (büyük ihitmalle böyle diyecektir) derse ona itibar etmemek gerekiyor. Bizzat servisi arayıp hangi sigortalarla anlaşmaları olduğu sormak en iyi çözüm. Çünkü benim acentem bana yalan söylemiş çünkü kasko yaptırırken özelikle sormuştum.  

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti 10TOPRAK » 12 Haz 2007, 12:16

Ying%20Yang buda bize ders olsun..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti fyyaman » 20 Haz 2007, 01:28

Ben değiştireli 3-4 ay oldu...Camda sönsörün girecegi bir plastik yapışık halde gelir ve ayna arkasındaki sensörler o yuvaya oturtuluyor...Cam orjinal olmak kaydıyla(anka kuşu arması olan)250 300 civarı ve işçilikle 350-400...Ama kaskodan serviste yaptırısanız 500 civarı;kaskonuz mutlaka karşılar...eğer inidirminiz %30 ve fazlası değilse hasarsızlığınızı da bozulsada olur derim...Bu arada araç 1gün kadar serviste kalır...
fyyaman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yalçın YAMAN
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti isnilgiz » 20 Haz 2007, 02:52

Evet arkadaşlar aynen öyle oldu servis orjinal camı taktı, daha önce de camın resimlerini de çektim. Ama kasko sigortamın skoda yetkili servisle anlaşması olmayınca biraz rahatsız olmadım değil. Neyse ki servis benim için takip edeceğini söyledi. Para yine bana gelecek ben de onlara aktaracağım tabi gönderirlerse. 460 ytl tuttuğunu söylediler.Güzel de olmuş değer bence.
Bu arada önceki sayfada sensörlerin nerede ve nasıl çalıştığına ilişkin açıklama istedim servisten. Onlar da camın üzerindeki iç dikiz aynasının hemen önündeki sensör üzerinde gelen damlalar algılanıyor ve silecekler devreye sokuluyormuş. O far sensörü değil mi dedim onlar da far sensörlerinin ön farın içinde olduğunu söylediler. Bilginiz olsun. syg lar
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti guvenxoca » 01 Tem 2007, 13:55

[quote="isnilgiz"]. O far sensörü değil mi dedim onlar da far sensörlerinin ön farın içinde olduğunu söylediler. Bilginiz olsun. syg lar[/QUOTE]

resmen sıkmışlar karanlık sensörleri yağmur sensörünün içinde ön camın üzerindedir .ya bu servisler bazen adamı öldürüyorlar.
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 01 Tem 2007, 14:53

yağmur sensörlü yan sanayi cam var mı?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 01 Tem 2007, 19:56

bu arada benim camda gidik,yolda mıcır geldi 2 yerde nokta büyüklüğünde delik oldu,ankaraya dönünce bende ön camı değiştiricem kaskodan,zaten çok çizilmişti buz kazımaktan,birde ön camdan inanılmaz rüzgar sesi geliyordu hemde arka kelebekleri silikonlatayım ordanda rüzgar sesi geliyor aradan çıksın

guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mzkndmr » 04 Tem 2007, 01:50

yağmur sensorü camda ve konsolda değil iç dikiz aynasına montelidir ve ön cama yapışıktır.yağmur damlalarının cama vuruş şidetine göre titreşim ölçerek silecekleri çalıştırır ayrıca silecek hızını belirler
mzkndmr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mzkndmr » 04 Tem 2007, 01:53

yağmur sensörünü test etmek isterseniz sileceğinizi birinci konumda açıp ön cama hortumla su sıkın veya elinizle vurun
mzkndmr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AlperURHAN » 05 Tem 2007, 16:13

Big%20smileBig%20smilebeyler sensörler dikiz aynasının ön cama bağlandiği noktada ( aynaya bağli) iki kizilötesi kamenadan oluşur  yani ön cala alakası yok
StarTongueCry
AlperURHAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper URHAN
Nereden: Isparta
Arabanız: octavia A5 1.6 FSI ELEGANCE

İleti habusonolsun » 10 Tem 2007, 17:51

Ben Sensörlü-Sensörsüz tartışmasına girmiyeceğim fakat Orjinal-Yan sanayi cam ile ilgili bir tecrübemi aktarmak istiyorum. Eski arabamın(Mazda) sağ kapısının camını komşunu çocuğu kırmıştı. Onlara masraf olmasın diye (çok da önemli değil diye) yan sanayi cam taktırdım. 2 hafta sonra cam açılıp kapanırken gıcırdama ve zorlama sesi geliyordu. Birinin refernasıyla başka camcıya gösterdim bana dediği "Camların ebadı aynı olmasına rağmen bazı camların eğimi tam aynı olmuyor o yüzden zorluyordur çaeçevesine kuru sabun sür, sesi azaltır" dedi. Aradan birkaç ay sonra o hafif zorlamadan dolayı otomatık camı indirip-kaldıran moturu arıza yaptı camla beraber değiştirmek zorunda kaldım :((. Kalite de cabası!!
habusonolsun
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 10 Tem 2007, 22:24

• YAĞMUR SENSÖRÜ : Araçlarda kullanılan bütün yağmur sensörleri aynı prensiple çalışmaktadırlar. Bu sensörler camın içinden ışık ışınları göndermektedirler ve yağmur damlalarının bu ışında neden olduğu düzensizlikleri yakalarlar. Tipik bir yağmur sensörü camın içine bir lensle birlikte yerleştirilmiş ve periyodik olarak ışık ışınları gönderen bir ışık kaynağına sahiptir. Bu ışınlar yağmur sensörünün tasarımına bağlı olarak camın içinde 45 derecelik açılarl yansıyarak hareket eder. Bir çok sistemde bu ışınlar infrareddir. Bu ışınlar camın dış yüzeyi tarafından içe doğru yansıtılarak sensöre doğru gönderilir. Bir dedektör ışınları yakalayarak ölçer.Camın dış yüzeyinde yağmur damlaları mevcutsa bazı ışınlar kaçar. Böylece ışınların yoğunluğu azalır. Dedektör bu azalmayı tespit eder ve devre yoğunluktaki azalmayı hesaplayarak yağmur yağdığını anlar. Kontrol sistemi bunun üzerine silecekleri çalıştırır.
  • guvenxoca
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir