motor yağı seçimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor yağı seçimi

İleti karizzma53 » 20 Ekm 2010, 16:40

arkadaşlar 2005 model a5 kasa 1.6 fsi octimin yağını değiştireceğim. hangi markayı tavsiye edersiniz. birde daha önce sanırım 5-30 kullanılmış yine aynı numara mı kullanmalıyım yoksa 0-30 koyabilirmiyim mesela? son olarak bor power kullansammı ? herkese teşekkürler

karizzma53
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: veysel ekşi
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda octavia 1,6 FSİ elegance

İleti shumenli » 20 Ekm 2010, 16:43

Benim aracımda aynı ve yeni değiştirdim. Ben Castrol Edge 0/30 kullandım.
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti karizzma53 » 20 Ekm 2010, 16:50

ewet bende onu kullanmayı planlıyordum ama daha önceki koyulan yağ 5-30 muş sorun olurmu acaba...
karizzma53
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti shumenli » 20 Ekm 2010, 17:57

karizzma53 yazdı:ewet bende onu kullanmayı planlıyordum ama daha önceki koyulan yağ 5-30 muş sorun olurmu acaba...

Hayır hiçbir sorun olmaz. Zaten kitapçığını incelerseniz VW 502.00 veya 504.00 yağ kullanılmasını tavsiye ediyor. Belirttiğim yağın ambalajına bakarsanız arkasında zaten o gruba giriyor. Alternatif başka markalarda da var zaten forumda da daha önceden yazılmıştı. Eğer uygun fiyata bulduysanız ben Edge 0-30'u tavsiye ederim tam sentetik yağ. Fiyatı da 100 TL civarı yanılmıyorsam.
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti lsevinc » 20 Ekm 2010, 19:00

Mobil de düşünebilirsiniz bence...başarılı bir motor yağı,

bor power kullanıyorum, kesinlikle faydası var ancak düşük kalitedeki taklitlerinden sakınılmalı...
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Levent Sevinç
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda YETİ Greenline

İleti SKODA 135 » 20 Ekm 2010, 20:02

lsevinc yazdı:Mobil de düşünebilirsiniz bence...başarılı bir motor yağı,

bor power kullanıyorum, kesinlikle faydası var ancak düşük kalitedeki taklitlerinden sakınılmalı...

Sizin arabanız bildiğim kadarı ile zaten yeni araç, nasıl bir fayda sağladı?
Bor Power ne amaçla kullanılıyor. Mesela benim arabamda sorun yok km'de ise yol ve yük durumuna göre en ağır şartlarda 163 kuruş yakıyor. Ben bunu kullanmış olsam bir değişiklik olur mu? Bunu satan mağazalara sordum bana tam bir açıklama yapamadılar.:? Ben de kullanmaktan vazgeçtim....Ambalajını açıp baktım açıklama yok, eğer tam olarak bu katkı maddesinin ne işe yaradığını biliyorsanız anlatabilir misiniz acaba?

Diğer konuya gelince; Ben motor yağı olarak Castrol kullanıyorum zaten üretici firma öneriside öyle çok memnunum.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti frostbite19 » 20 Ekm 2010, 20:44

Bor'un faydası motor yağının ömrünü uzatıyor, bunu biliyorum sadece, yakıta faydası olduğunu duymadım. . .

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti cancanamca » 21 Ekm 2010, 00:06

SKODA 135 yazdı:

Bor Power ne amaçla kullanılıyor. Mesela benim arabamda sorun yok km'de ise yol ve yük durumuna göre en ağır şartlarda 163 kuruş yakıyor. Ben bunu kullanmış olsam bir değişiklik olur mu? Bunu satan mağazalara sordum bana tam bir açıklama yapamadılar.:? Ben de kullanmaktan vazgeçtim....Ambalajını açıp baktım açıklama yok, eğer tam olarak bu katkı maddesinin ne işe yaradığını biliyorsanız anlatabilir misiniz acaba?

Diğer konuya gelince; Ben motor yağı olarak Castrol kullanıyorum zaten üretici firma öneriside öyle çok memnunum.

şu linki bir incele istersen
http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=6&t=16809
cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: choice

İleti diseqc » 21 Ekm 2010, 07:20

gıp gıcır arabaya ne bor power yaaa arabanıza öyleşeyler koydurmayın neticede pşyasada bu katkılar yüzünden motor yaptıranlar bile var hadi diyelim yağın ömrünü uzattı 15000 olan değişimi 20000 yapabilecelmisiniz imkanı yok bekleyemezsiniz üreticinin bu katkılar hakkında herhangi bir tavsiyesi yok motor yağlarının içinde yeterince katkı var hemide tam sentetik yağ koyuyorsun zaten bence orj. den şaşma herhengi bişey koydurma hiç gerek yok..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti SKODA 135 » 21 Ekm 2010, 08:08

diseqc yazdı:gıp gıcır arabaya ne bor power yaaa arabanıza öyleşeyler koydurmayın neticede pşyasada bu katkılar yüzünden motor yaptıranlar bile var hadi diyelim yağın ömrünü uzattı 15000 olan değişimi 20000 yapabilecelmisiniz imkanı yok bekleyemezsiniz üreticinin bu katkılar hakkında herhangi bir tavsiyesi yok motor yağlarının içinde yeterince katkı var hemide tam sentetik yağ koyuyorsun zaten bence orj. den şaşma herhengi bişey koydurma hiç gerek yok..

Murat kardeşim zaten "uzun km yapan motor yağını bana arkadaşlar tavsiye etmiyorlar". Örneğin geçen sefer 10 bin km'de değişecek yağ koydurmuştum ama tamirci arkadaşlar "Sen 6 bin olunca değiştir tek yağla bu kadar uzun km yapma zaten kaç paralık iş...."

diye tavsiyede bulundular. Satıcı da aynı öneriyi yaptı.:? (Bununla beraber normal yağ koyup biiki yıl hiç yağ değiştirmeyip aynı eski yağa ekleme yapıp binenler var)

Bende yakında 6 bin olunca değiştireceğim.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 21 Ekm 2010, 11:02

karizzma53 yazdı:arkadaşlar 2005 model a5 kasa 1.6 fsi octimin yağını değiştireceğim. hangi markayı tavsiye edersiniz. birde daha önce sanırım 5-30 kullanılmış yine aynı numara mı kullanmalıyım yoksa 0-30 koyabilirmiyim mesela? son olarak bor power kullansammı ? herkese teşekkürler

aynı yıl ve model araç kullanıyoruz sizinle.. tüm periyodik bakımları yetkili serviste yaptırırım.. geçen seneye kadar 0-30 yağ kullanıyorlardı ancak son gittiğim bakımda 5-30 kullanmaya başlamış servisler. nedenini sorduğumda isteğin fabrikadan geldiğini söylediler.. kullandıkları yağ ise "ShellHelixUltraAV-L5W-30" internetten biraz incelediğimde neredeyse tamamen vw grubu araçlara özel üretilmiş bir yağ olduğunu görüyorum. motor içerisinde ne olup biteceği konusunda hiçbir fikrim yok ama dediğim gibi servisler daha geçen seneye kadar 0-30 kullanırlarken bu sene 5-30 kullanıyorlar

**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti karizzma53 » 25 Ekm 2010, 00:06

Murat kardeşim zaten "uzun km yapan motor yağını bana arkadaşlar tavsiye etmiyorlar". Örneğin geçen sefer 10 bin km'de değişecek yağ koydurmuştum ama tamirci arkadaşlar "Sen 6 bin olunca değiştir tek yağla bu kadar uzun km yapma zaten kaç paralık iş...."

diye tavsiyede bulundular. Satıcı da aynı öneriyi yaptı.:? (Bununla beraber normal yağ koyup biiki yıl hiç yağ değiştirmeyip aynı eski yağa ekleme yapıp binenler var)

Bende yakında 6 bin olunca değiştireceğim.[/quote]

6000 de yağ ve hava filtresini de değiştirecekmisin yani? 3 ayda bir 150 tl biraz abartı olur bence...
karizzma53
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SKODA 135 » 25 Ekm 2010, 09:54

Veysel kardeş her yağ değişiminde diğer sarf malzemeleride değişmez tabi ki. Birde ben yılda ortalama 6-7 bin km yapıyorum., yani 3 ayda değil. :D
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lsevinc » 18 Kas 2010, 23:52

SKODA 135 yazdı:

Bir önceki aracım skoda fabia 2005 special 1.4 101 Hp idi... 90000 km bakımına soktuğumda az miktarda da olsa yağ eksilttiğini gördük...10 bin km de 0.3 Lt lik yağ eksilmesi Lpg kullanan bir araç için kabul edilebilir gibiydi ancak ustam bu araca bor koyalım iyi olur dedi.... e peki öle olsun dedik koyduk..yarım saat aralıksız araç çalışır halde kaldı...

servisden çıkardığımda araçta bir performans artışı hissetim ( araç düşük devirlerde daha iyi cevap veriyordu ) , ilk etapta bu durumun bakım sonrası normal olduğunu düşündüm...ancak performans artışının yanı sıra yakıt tüketimindeki düşüş ( %10 a yakın ), motor sesi ve titreşimindeki azalma bor power ın işe yaradığı konusunda beni ikna etti...bir sonraki bakımda eksilen yağ miktarı yok denecek düzeyde oldu..

bor power 60000 km de bir uygulanmalı ...fazlası önerilmiyor....

Castrol içinde laf yok...kaliteli..
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Levent Sevinç
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda YETİ Greenline

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir