yardım edermisiniz..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yardım edermisiniz..

İleti kaptan67 » 15 Kas 2010, 21:17

Yeni araba almayı düşünüyorum ve bunun için 30.000 tl ayırdım. Aklımda 2. el c4 veya focus vardı ancak tamamen tesadüfen otavia ile tanıştım ve çok beğendim. 2007 ile 2009 arası modellere param yeter gibi düşünüyorum ama sizlerin tecrübesine ihtiyacım var.
1. Bu arabalarda 2 motor kullanılmış öğrendiğime göre. MPI eski teknoloji, FSI yeni teknoloji olarak tanımlanmış, doğrumudur. Hangi modelerde FSI motorlar kullanılmaktadır.
2. Aracımın yol tutuşu ve konforu çok iyiydi ancak servisle akraba olmuştum. Octaviaların yol tutuşu, konforu ve arıza yapma durumu ne şekildedir.
3. Siz olsanız hangi modeli alırdınız, Bu modellerin yakıt sarfiyatı nasıldır?
4. 1,9 dizelleride gördüm bu modeller çok fazla yakıt yakarmı?
5. Benzinli modellerin LPG uyumu nasıldır, sıkıntı yaşatırmı.
6. Octavialarda rutin problem varmıdır bunlar nedir.
7. Bir arkadaşta 1.4 dizel fabia almamı önerdi ve sorun yaşamayacağımı söyledi. Gördüğüm kadarı ile bagaj hacmi düşük fabialarda, siz ne önerirsiniz.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Umarım bende sizlere katılma ayrıcalığına kavuşurum.

kaptan67
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mustafa kavak
Nereden: Zonguldak

İleti alpino » 15 Kas 2010, 22:55

1. dediğiniz gibi bu seri octavialarda MPI ve FSI benzinli (1,6 lt) ile TDI (1,9 ve 2,0 lt) motor kullanıldı. model farkı yok. 3 farklı motor seçeneği vardı
2. yol tutuşu ve konforu gayet iyidir octaviada. biraz fazla yana yatabilir süspansiyonu yumuşak olduğundan ama kolay kolay sorun yaşanmaz. elegance donanımda ESP mevcuttur. biraz fazla yol sesi alır içeri o kadar
3. TDI yüksek hacimli olduğundan FSI'a yakın yakar ama en çok yakanı MPI'dır. tüp taktıracaksanız MPI almak zorundasınız
4. 1,9 TDI yüksek performanslı ama orta derecede yüksek tüketimi vardır. şu anda ne kadar yaktığını hatırlamıyorum ama forumda bulabilirsiniz.
5. MPI motorlar tüp için yaratılmış denilse de tüp her zaman sorun demektir.
6. 2006 sonrası octavialarda kronik arıza yok gibi. varsa da henüz duyulmadı :)
7. fabia ile octavia farklı arabalar. biri ufak hatchback diğeri büyük notchback (sedan gibi görünse de bagaj arka camla birlikte açılır).
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti WXW » 16 Kas 2010, 08:57

kısaca vereceğiniz parayı en çok hakeden markadır skoda.temiz, bakımlısını bulursanız hangi model ve motor seçeneğiniz olursa olsun rahatlıkla alınız. ben ve babamın 20 yıllık reno krallığını yıkmış bir arabadır.fabia veya octavia olması ihtiyaçlarınız belirler.Alper arkadaşımızın da dediği gibi MPI a tüp takılabiliyor ancak sorun, tüpün iyi takılıp takılamaması:))Ben MPI aldım, ihtiyaçlarıma ve mali gücüme göre tüpte taktırmadım, performansı makul seviyede, alt devirlerde ve düşük süratte biraz sıkıntısı olur, sonrasında 120 ye nasıl geldiğinizi anlamazsınız bile. benim için sorunsuz olması ve bir milyon km yi devirebilen bir motor olması yeterli.uzun vadede bakım masrafları açısından avantajlı.konforundan memnun olmayan yoktur, yol gürültüsü haricinde ancak memleketin yol durumlarıda malum. yere yakın olduğu için karter koruma tavsiye ederim, aracı lift e aldığınızda, iyi ki taktırmışım dersiniz.(bu husustaki kaza güvenliği açısından negatif etkisi olsada)
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti kaptan67 » 16 Kas 2010, 22:43

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu motorların yani MPI ve FSI motorlar ortalama ne kadar yakıyor. Tüp taktırdığımda ne kadar yakar. Benim sattığım aracım 1.6 Fiat Marea şehir içi 2,15 kuruş yakıyordu tüple(Ancak yollarımız virajlı ve iniş çıkışlar bol) Konfor ve ekonomi değermi?
kaptan67
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mustafa kavak
Nereden: Zonguldak

İleti efsane55 » 23 Kas 2010, 22:17

ben de yeni 2006 a5 kasa octaviaTiptronik elegance aldım. LPG si de var. yani MPI motor, çok memnunum, herkese tavsiye ederim. sürekli yakıtını ölçüyorum. şehiriçi km'de (yolun durumuna göre)15 ila 18 kuruş arası yaktı.(ankarada 1.87-TL'den gaz alıyorum) ancak yüksek devirli ani hızlanma, ani gaz verme olaylarından kaçınarak kullanırım. şehirlerarası henüz kullanmadığım için ne yaktığını bilemiyorum. bundan önceki kullanadığım son iki arabamda fiat idi. Fiat'tan inip octavia'ya binince "yıllardır nasıl arabaya binmişim" diye hayıflandım.
efsane55
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Octavia Elegance 2006

İleti betaxi » 03 Oca 2011, 01:34

alpino yazdı:3. TDI yüksek hacimli olduğundan FSI'a yakın yakar ama en çok yakanı MPI'dır. tüp taktıracaksanız MPI almak zorundasınız.

FSI motorlara uygun romano marka tüpler var bir arkadaşımıza octavia a5 almaya niyetlenmiştik onda tüp vardı.

Haberi;
''ROMANODAN DEVRİM FSI ve TSI MOTORLARDA LPG ZAMANI''
http://www.kahveciogluotogaz.com/haberler/40.html
2008 Octavia 2.0 TDI Elegance
Kullanıcı avatarı
betaxi
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: Fabia

İleti diseqc » 03 Oca 2011, 08:40

fsi motorları pek tavsiye etmiyorlar ( kulaktan dolma bir bilgi arkadaşlar daha detaylı bilgi verecektir ) iyi bir nane olsa wv üretimini durdurmazdı diyorlar ama octavia seni pişaman etmez.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti bildiricihan » 03 Oca 2011, 11:08

kaptan67 yazdı:Yeni araba almayı düşünüyorum ve bunun için 30.000 tl ayırdım. Aklımda 2. el c4 veya focus vardı ancak tamamen tesadüfen otavia ile tanıştım ve çok beğendim. 2007 ile 2009 arası modellere param yeter gibi düşünüyorum ama sizlerin tecrübesine ihtiyacım var.
1. Bu arabalarda 2 motor kullanılmış öğrendiğime göre. MPI eski teknoloji, FSI yeni teknoloji olarak tanımlanmış, doğrumudur. Hangi modelerde FSI motorlar kullanılmaktadır.
2. Aracımın yol tutuşu ve konforu çok iyiydi ancak servisle akraba olmuştum. Octaviaların yol tutuşu, konforu ve arıza yapma durumu ne şekildedir.
3. Siz olsanız hangi modeli alırdınız, Bu modellerin yakıt sarfiyatı nasıldır?
4. 1,9 dizelleride gördüm bu modeller çok fazla yakıt yakarmı?
5. Benzinli modellerin LPG uyumu nasıldır, sıkıntı yaşatırmı.
6. Octavialarda rutin problem varmıdır bunlar nedir.
7. Bir arkadaşta 1.4 dizel fabia almamı önerdi ve sorun yaşamayacağımı söyledi. Gördüğüm kadarı ile bagaj hacmi düşük fabialarda, siz ne önerirsiniz.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Umarım bende sizlere katılma ayrıcalığına kavuşurum.

1. FSI MOTORLAR DİZEL MOTORLARIN HAKİMİYETİNİ BU SEKTÖRDE AZALTMAYA EN YAKIN MOTORLARDIR. EKONOMİ VE PERFORMANS AÇISINDAN

2. YOL TUTUŞU ÜST DÜZEY ALMANLARA YAKINDIR, ÇOK İYİDİR YANİ.
GENELDE SORUNLU OLARAK BİLİNMEZLER OCTAVİALAR.
İLLA Bİ SORUN BULACAKSAK BU YOL SESİNİ İÇERİ ALMASIDIR, İKİNCİ KALİYE ASFALTLARDA CİDDİ DERECEDE YOL SESİ ALIR.

3.BEN ÖNCELİK SIRAM TDI FSI DPI

4.1,9 LAR YENİ DİZELLERE GÖRE ÇOK MPI LARA GÖRE AZ YAKARLAR.

5.LPG NİN KENDİSİ SIKINTIDIR AMA OLMUYOR DEĞİL MPI LAR LPG Lİ OLUNCA RAMPADA FALAN EŞEKLEŞİYOR.

6.RUTİN PROBLEMLERİ YOKTUR, KENDİLERİNE BAĞLARLAR ZAMANLA OCTİLER:)

7.OCTİ BAŞKAAAAA FABİA BAŞKA KARIŞTIRMAYALIM. FOCUSLA FİESTA, COROLLA İLE YARİS, VEKTRA İLE ASTRA BMW 3 İLE 1 İ KARŞILAŞTIRAMAYACAĞIN GİBİ OCTAVİA İLE FABİA YI DA KARŞILAŞTIRAMAZSIN. BU İKİ ARABAYI ALANLARIN ÖNCELİKLERİ Bİ ARABADAN İSTEDİKLERİ FARKLIDIR.

AMA HANGİ MODELİNİ ALIRSAN AL SKODA İYİ ARABADIR.
Kullanıcı avatarı
bildiricihan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihan
Nereden: Van
Arabanız: OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI 2011

İleti gaffar » 03 Oca 2011, 12:22

valla arkadaşım ben 2011 model mpı 1,6 classic octavia aldım aralık 15 te malum benzin çok pahalı olduğundan kullanamıyoruz ama tüp taktırmayı düşünuyorum yazın nasip olursa tüp konusunuda çok araştırdım pek fazla bişey kaybetmiyormuş BRC LANDİRENZO olursa arkadaşım taktırdı şaşmazda 2yada 3beygir düşüşş oluyormuş zaten bizlerde pek anlamayız onu ki taktırınca aracın garantisi de bitmiyor sana tavsiyem SKODA al derim heleki octavia dehset bişey böyle konfor genişlik yok yok araba uçak gibi

gaffar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: GAFFAR1453
Arabanız: 2011 skoda octavia classic 1,6 102hp şeker beyaz

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir