YENİ YILDA ÇAM SÜSLEME GELENEĞİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YENİ YILDA ÇAM SÜSLEME GELENEĞİ

İleti ORHANK53 » 31 Arl 2010, 18:04

Yeni Yıl hekese sağlık ve mutluluk getirsin

ÇAM SÜSLEME GELENEĞİ
Hıristiyanların İsa'nın doğuşu olarak kutladığı Noel bayramı, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramıdır. Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre,yeryüzünün tam ortasında bir AKÇAM ağacı bulunuyor. Buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz. Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık'ta gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor. İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle AKÇAM ağacı altında kutluyorlar. Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor.
Bayramın adı NARDUGAN (nar=güneş,tugan, dugan=doğan) Doğan güneş.
Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen'e dualar ediyorlar. Duaları Tanrıya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar,dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan. Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar,büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir arayagelerek birlikte yiyip içiyorlar.
Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş.
Akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş.
Filistin'de bu ağacı bilmezlermiş. Bu yüzden olayın Türklerden Hıristiyanlara geçtiği ve bunu da Hunların Avrupa'ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor. İsa'nın doğumu ile hiç ilgisi yok.

"Doğum, Güneşin yeniden doğuşu"
Sümerolog
Muazzez İlmiye ÇIĞ

ORHANK53
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ORHAN KABAOSMANOĞLU
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OKTAVİA 2011

İleti mustklc » 31 Arl 2010, 18:30

Muazzez hanım gelsin bir de kafatasımızı ölçsün Türk müyüz değil miyiz diye? başka yerleri de ölçebilir.

saçma sapan bir geleneği bu kadar sahiplenmenin anlamı nedir anlamadım. kaç gündür bunun geyiği dönüyor.

arkadaşım üzerine alınma sakın lafım sana değil bizzat bizdeki BATICILIK ve BATICI OLMA HEVESİ ne
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti BaTeRRiiSStt » 31 Arl 2010, 19:41

Herkeşeeee MutLu NoveLLerrrrr
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti skodaizm » 31 Arl 2010, 20:28

mustklc yazdı:Muazzez hanım gelsin bir de kafatasımızı ölçsün Türk müyüz değil miyiz diye? başka yerleri de ölçebilir.

saçma sapan bir geleneği bu kadar sahiplenmenin anlamı nedir anlamadım. kaç gündür bunun geyiği dönüyor.

arkadaşım üzerine alınma sakın lafım sana değil bizzat bizdeki BATICILIK ve BATICI OLMA HEVESİ ne

Gelenekler toplumları bir arada tutan unsurlardandır. Birçok saçma gelenekler de( kişiye göre saçmalık ta görecelidir) Milletimizde ve dinimizde vardır. Bu açıdan yapılmış bir bilimsel araştırmayı işimize gelmiyor veya beğenmiyoruz diye küçümsememeliyiz.

Gelelim ağaç süsleme adetine. Araştırmada da açıklandığı gibi adet Orta Asya Türklerinin batıya getirdiği bir olgudur. Benzeri bir adet; ağaca çaput bağlama hala Anadoluda devam etmektedir.

Ama artık Türklerce unutulan bu gelenek hiristiyan dünyası tarafından ana dini motif olarak kullanılmakta ve olmazsa olmaz bir hiristiyan geleneği halinde uygulanmaktadır.

Ben se kendimi önce Türk ve Müslüman olarak tanımlayan biri olarak( ne kafatasımı ölçtürdüm ne de icazet aldım) Türk adeti olan ve artık unutulup başka bir dinin ana motifi olan bu ağaç süslemeyi, yozlaşmamak, kültürümü koruma açısından uygulamıyor ve yapanları da saygıyla karşılıyorum.

Bu arada iyiki varsınız Muazzez İlmiye Hocalar: Zira bağnazlığın ve bilimsel düşünce karşıtlarının bir nebze olsun bilgileneceği nadır bilim insanlarına ihtiyacımız var.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti yonetici » 31 Arl 2010, 21:00

Son günlerin popüler bir sözüne katılıyor ve paylaşıyorum "7 hristiyan bir danaya ortak olup kesmedikce ben noel ağacı süslemem arkadaş."
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti cobweb » 31 Arl 2010, 21:10

Onlar dana mana kesmez asla da bizler malesef hindi kesiyoruz sırf noel diye.

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti mustklc » 31 Arl 2010, 21:31

hakan arkadaşım ben de akademisyenim. bilim nedir onu da bilirim. bilim safsatasını ve bilim şarlatanlarını da bilirim.

Muazzez İlmiye ÇIĞ 'ı biliyorum. televizyonda da dinledim. yazılarına da denk geldikçe okurum. Kendisi çalışıyor, araştırıyor, yazıyor. Eksik olmasın. Ama çoğu söylediklerinde hep bir TÜRKLEŞTİRME kaygısı var. işi o kadar abartmış ki artık, herşey sümer geleneği . merak eden yazılarını okusun:

http://muazzezcig.blogcu.com/

biz de birşey batıya benzesin ya da batının bir yeri bize benzesin çoştukça çoşuyor havalara giriyoruz. aklıma şu karikatür geliyor gülüyorum halimize:

WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Henien » 31 Arl 2010, 21:41

Mayalar ve inkalar da Türk, güneş dil teorisi..., hititler türk... ohooo dünya türk aslında da bilmiyorlar işte :)

Ağaç süsleme adetine gelince bu iddiayı ben de okudum ama onlar ağacı kesmeden ve yazın ortasında süslüyormuş nasıl olmuş da gavurcuklar bunu kışa çevirmiş acep?

İlk yazılı kaynaklarımızın 8. yy gibi oldukça geç bir dönemden kalma olduğunu düşününce sayın bilim kadımızın nereye dayandığını merak ettim doğrusu...
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Henien » 31 Arl 2010, 21:47

Çam süsleme adetinin kaynağını dipğer bir başlıkta izaha çalışmıştım; kısaca tekrar edelim. Adamlar Hz. İsa'nın Çam ağacına ineceğine inanıyor. Hatta bazıları bu inanışla kafa bile bulmuşlar, Hz İsa Şam'a inecek, salaklar çama inecek anlamışlar.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti cobweb » 31 Arl 2010, 21:52

Çamamı inecek anlamışlar:))

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti xMEGANx » 31 Arl 2010, 21:58

ekmek almaya parası olmayan milletimin evinde çam ağacı olması çok garippppppppppppppp
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti mira » 31 Arl 2010, 22:56

? yazdı:Son günlerin popüler bir sözüne katılıyor ve paylaşıyorum "7 hristiyan bir danaya ortak olup kesmedikce ben noel ağacı süslemem arkadaş."

NECİP FAZIL KISAKÜREK
mira
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Arabanız: oktavıa

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir