Octavia 1.9 TDI 90PS - Turbo Devre Dışı Kamla

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia 1.9 TDI 90PS - Turbo Devre Dışı Kamla

İleti ismaily » 17 Şub 2011, 12:12

Merhaba arkadasla,

Araniza yeni katildim, aracimla ilgili bu hafta bir problem yasadim ve bu konudaki deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum. Aracim a4 kasa octavia 1.9 TDI 90 beygirlikolandan Su an 150.000 km de ve tum bakimlari serviset yapildi. Gecen gun bi araci sollarken kaza yuklendim arac bildiginiz gibi turbonun etkisi ile hizlandi 4. vitesteydim ibre 90 km civarindayken ayagimla gaza hala basmama ragmen sanki biseybeni arkadan tutup ceker gibi arac ivmeli hizlanmayi kes, sonra yavasladim ve farkettim ki turbo devre disi kalmis. Bunu da nasil anladin derseniz o ivmeli hizlanma hissi aracdan gitti, sanki arac 1000cclik benzinli bi arac gibi gitmeye basladim. Sonra saga cekip kontagi kapattim ve actim arac tekrar eski haline dondu ve problem duzeldi. Bu hatayi gectigimiz hafta 3 kez yasadim farkli zamanlarda. Daha servise gitmedim sizce problem neyden kaynakli olabilir?

ismaily
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İsmail YILDIZ
Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia 1.9 TDI

İleti alpino » 17 Şub 2011, 12:14

turbo besleme sisteminde bir arıza olduğunu düşünüyorum bu fanda da olabilir bağlantılarında da olabilir. belki turboyu çalıştıran motor elektroniğinde de sorun olabilir. servis bilgisayara bağlayarak sorunu görecektir. Yine yol göründü servise yani. geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti octaviaman » 17 Şub 2011, 12:29

Geçmiş olsun.Servis görmeli basit bir durumda olabilir.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti ismaily » 25 Nis 2011, 23:10

Merhaba,
Turbo ile ilgili bir konu basligi acmistim, bu konuda gelismeler yasadim bu tecrubemi sizinle paylasmak isterim.
Bahsettigim turbo hatasi son gunlerde cok artti ve tubodan cok garip sesler gelmeye baslamisti. (Gaz verip biraktigimda rolatiye gecmeden once tangir tungur seklinde sesler) Bunun uzerine ustamla turboyu sokup kurum temizligine vermeye kara verdik. Soktukten sonra farkettik ki, turbonun 2 pervanesi yamulmus ve pervanesi zor donmeye baslamis, ayrica turbonun ic bolgesinde kendi kendine ayar yapan kucuk harakeli parcalar vardi ve onlarin da 3-4 tanesi kurumdan dolayi haraket kabiliyetini yitirmisti. Bu sebepten tamiri saglikli olmadigi icin yeni bir turbo almaya kara verdik. Birebir orjinal olanini(manifolt uzerine bitisik olan) 1200 tl ye satin aldik ve montaji yapildi, cok sukur simdi sorun duzeldi. Ufak bir duzeltme arabam 90 degil 110 Bg lik motoranmis. Simdi de triger rulmanlarinda bir ses geliyor, zaten degisim vakti de gelmisti, simdide triger degisiminde.
Bu sorunun forum icindeki yeri uygun mu bilmiyorum ama Trigeri setini + devirdaimi, uygun fiyata Ankara da alabilecegimiz yer var mi?
ismaily
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İsmail YILDIZ
Arabanız: Octavia 1.9 TDI

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir