engelli plakası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

engelli plakası

İleti muhammed emin » 28 Eyl 2011, 16:55

arkadaşlar ben arabamı engelli indirimi ile aldım arabamda engelli plakası vardı yeni kanun çıkmış türkiye genelinde ankara sincan etimesgut ve gölbaşında pilot uygulama seçildi ve normal plaka yı aldık almak isteyen arkadaşlara duyurum dur.

muhammed emin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: muhammed emin
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda octavia 1,6 classic

İleti zurna1788 » 29 Eyl 2011, 10:09

sanırım insanların pek ilgisini çekmemiş. ama bence çok iyi bir uygulama. kazasız kullanmanız dileğiyle.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti Bluedays » 29 Eyl 2011, 10:41

İyide sonuçta engelli plakası diğer sürücelere bir uyarı niteliği taşıyor. Yoksa siz o aracı engelli indirimiyle aldınız diye reklam yapmıyor ki. Yani anlamadım ben şimdi size normal plaka verseler bunun kime ne yararı olacak?
Yada oldu?
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti zurna1788 » 29 Eyl 2011, 10:49

Bluedays yazdı:İyide sonuçta engelli plakası diğer sürücelere bir uyarı niteliği taşıyor. Yoksa siz o aracı engelli indirimiyle aldınız diye reklam yapmıyor ki. Yani anlamadım ben şimdi size normal plaka verseler bunun kime ne yararı olacak?
Yada oldu?

bir bakıma haklısınız. ama engelin ne olduğuna göre değişkenlik gösterebilir. mesela bir ayağı olmayan birinin engelli olduğunu göstermeye ihtiyacı yoktur. zaten tek ayak kullanılıyor otomatik araçlarda. üzerine tartışılacak bir konu nihayetinde.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti xMEGANx » 29 Eyl 2011, 11:21

Bu Ülkede Audi Q7 li engelli gördüm ben :) bikere başta Q7 ye engelli plakası verilmesi yasakk ama nasıl alıyor bu adam bunu ?
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti tuzsuz » 29 Eyl 2011, 13:51

sizin aracınız hayırlı olsun güle güle binin allah kaza bela vermesin.

engelli plakası ile ilgili ufak bir kaç açıklama yapayım; engelli aracı alabilmek için kişinin engelli veya ailesinde engelli kişinin olması gerekir. bu araçlar ÖTV ve MTV vergisinden muaftır. Aracın motor hacmi 1600cc yi geçemez. ve 5 yıl satışı yapılmamaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı satışı yapılırsa ÖTV ve MTV' yi alan kişinin ödenmesi gerekir. düzenleme ile aracı 1. ve 2. derece yakınlar ancak alabilir.

ancak benim merak ettiğim konu plakalarda engelli işareti kaldırılırsa engelli parklarına ne olacağıdır? bu durumda plakalarda engelli işaretleri kaldırılıyorsa oralara park edilemez. ankarada engelli parklarına park eden normal araçlar çektiriliyor genellikle. hatta emniyetin bu konuda genelgesi varmış diye biliyorum. bir taksici söylemişti. (yaya geçidi, engelli park yeri ışıklara park edilen araçlar dışındaki araçlar çekilmiyor)
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti tuzsuz » 29 Eyl 2011, 14:29

ayrıca konu hakkında geniş bilgi sahibi olmak isteyenler için; http://www.alomaliye.com/levent_gencyurek_engelli_tasit_alimi.htm
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 29 Eyl 2011, 14:55

AVM'lerde engelli yerine park edildiğinde plakadan anlamak bence daha hümanist olur, güvenlik görevlisinin gelip de "-beyfendi engelli misiniz?" demesinden yeğdir.

Olumsuz buldum ben de.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti levent06 » 29 Eyl 2011, 15:49

arkadaşlar bu plakalar yeni düzenlemeile normal plakaya çevrildiğinde kişiye kullana bileceği bir (engelli oto park kartı) veriliyor ve ön veya arka camın önüne konulduğunda bu aracın engelliye ait olduğu kanıtlanmış oluyor.zaten A.B standartlarında plakadada böyle tekerlekli sandalye ibaresi yok ve bizde o yolda (A.B) ilerlemeye çalışıyoruzya ona mahsuben böyle uygulama yapılıyor.Ayrıca plaka üzerinde damgalanma gibi bir olayıda ortadan kaldırmış oluyorlar.
Kullanıcı avatarı
levent06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: levent
Arabanız: GOLF 6 2011 1,6 MPI

İleti tuzsuz » 29 Eyl 2011, 16:53

levent06 yazdı:arkadaşlar bu plakalar yeni düzenlemeile normal plakaya çevrildiğinde kişiye kullana bileceği bir (engelli oto park kartı) veriliyor ve ön veya arka camın önüne konulduğunda bu aracın engelliye ait olduğu kanıtlanmış oluyor.zaten A.B standartlarında plakadada böyle tekerlekli sandalye ibaresi yok ve bizde o yolda (A.B) ilerlemeye çalışıyoruzya ona mahsuben böyle uygulama yapılıyor.Ayrıca plaka üzerinde damgalanma gibi bir olayıda ortadan kaldırmış oluyorlar.

hıım LPG' li araçlarda olduğu gibiymiş, cama yapıştırıldıktan sonra plakada olmasından bir farkı yok sadece şekil değiştirilmiş oluyor ama yine de güzel denebilir. pek kafam basmadı açıkcası. ben söyleyim ama bizim millet o kartın sahtesini yapar gider engelli park yerine arabasını çeker. kimse de o kart gerçek mi sahte mi diye kontrol etmez. milletce uyanığız ya!
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti levent06 » 30 Eyl 2011, 07:57

cama yapışmıyacak kart şeklinde olacağı için kullanılacağı zaman çıkarıp camın önüne koyulacak.artık torpido gözündemi olur,ruhsat arasındamı olur nerde muhafaza edeceğinizi orasını siz belirleyeceksiniz. Birde sahtesini yapmaları kaçınılmaz bizim millet bi şekilde onuda kopyalar malesef.kopyalamaya nasıl bir çözüm bulurlar bilemem ama zamanla bu düzen oturur diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
levent06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: levent
Arabanız: GOLF 6 2011 1,6 MPI

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir