Kışlıkları taktık.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kışlıkları taktık.

İleti skodaizm » 19 Kas 2011, 18:50

Aracımızın orijinal 15'' jantları ve uzerindeki Dunlop lastikleri çıkartarak, temizleyip, sonax lastik koruma uygulayıp depoya kaldırdık. Yerine 16'' 2004 model Audi jantlara yine Michelin pilot Alpin kış lastiklerini taktık.

Aracın normal lastikli hali.

[url=javascript:void(0);]javascript:void(0);[/url] Kışlış lastikli ve 16'' jantlı hali

Yeni jant ve lastiğin yakın resmi

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti T.T. » 19 Kas 2011, 18:52

Hakan abi alem adamsın yani. Kışlık lastiklerinde bile çelik jant takılı helal olsun... :D
Kullanıcı avatarı
T.T.
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia 2004 1.2 47 Kw Kit : Lovato EasyFast

İleti skodaizm » 19 Kas 2011, 19:15

T.T. yazdı:Hakan abi alem adamsın yani. Kışlık lastiklerinde bile çelik jant takılı helal olsun... :D

Aslında gidip çıkmacılar ve lastikçilere çok bakıp saç-demir jant aradım. İnternette dahi 16'' 5 x 112 jantın tanesine 40-50 tl fiyat verdiler.

Saç jantlara da çelik jantlardan çıkan bijonlar uzun geliyor. Yeni bijon almak gerekiyor. Tanesi 4 tl den 20 adet bijon 80 tl yapıyor . Skoda kapaklarda en az 40 tl tutacak.

Etti mi jant ve bijon toplam 300- 350 tl gibi fiyat.

Ben bu Audi jantlara çizik olarak 300 tl verdim. Çelik olduğundan bijonlarınıda eskilerden kullandım. Macun, zımpara, tesfiye ,boya ve verniği kendim yaptım. Toplam 50 tl malzeme vs tuttu.

Bana toplamda 350 tl ye malolacağını hesaplayınca saç janta bu parayı vereceğime, aynı fiyata orijinal çelik alaşım jant takmak daha akıllıca geldi bana.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 20 Kas 2011, 00:23

Kışlıkları takınca, yazlıkları söküp bir kenara kaldırmak farz oldu.

Önce söküp bir durumlarına baktım,

İç kısımlar özellikle balata tozu ve yol kiri ile kaplanmış.

Neyse ki jantlarda kir hariçi hasar yok.

Bir güzel benim karcher basınçlı ile yıkadıktan sonraki hali,

Daha sonra lastik parlatma- koruma ile silip bir kenara koyduk.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti omerskar » 20 Kas 2011, 00:46

Çok güzel işçilik çıkarmışsınız tebrikler, ayrıca jant hesabı da akıllıca :)
omerskar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Octavia 1.6 TDI DSG Elegance

İleti skodaizm » 20 Kas 2011, 00:57

omerskar yazdı:Çok güzel işçilik çıkarmışsınız tebrikler, ayrıca jant hesabı da akıllıca :)

Uygun jant bulunca, matıklı düşününce ve de elinizden geliyorsa demir yerine çelik alaşım daha sağlam güvenli ve şık.

Bana göre yakıştı. Sizler de beğenmişinizdir umarım.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodahastası » 20 Kas 2011, 10:59

abi maşallah araban çok güzel kışlıklarda yakışmış,zaten çıtalar boyalı ver arka bagaj camı flim li olunca araban çok güzel yani.
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti hakanerdogan » 20 Kas 2011, 14:24

Maşaallah güle güle kullanın jantlar çok hoş :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 20 Kas 2011, 21:03

skodahastası yazdı:abi maşallah araban çok güzel kışlıklarda yakışmış,zaten çıtalar boyalı ver arka bagaj camı flim li olunca araban çok güzel yani.

hakanerdogan yazdı:Maşaallah güle güle kullanın jantlar çok hoş :)

Beğendiğinize sevindim. Değerli görüşleriniz için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 21 Kas 2011, 11:37

Bu lastik koruma parlatma olayı lastiğe zarar veriyor diyorlar. Kimyasal içerdiğinden ötürü. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti fmaka » 21 Kas 2011, 11:54

güle güle kullan.jant işi akıllıca bende 2. el uygun bulsam kaçırmazdım.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti skodaizm » 21 Kas 2011, 23:24

Bluedays yazdı:Bu lastik koruma parlatma olayı lastiğe zarar veriyor diyorlar. Kimyasal içerdiğinden ötürü. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Kola sürenler, arap sabunu uygulayanlar, asit sulandırıp sürenler, tiner ile siyahlatanlar vs. ucuz çözümler de var. Bunların neredeyse hepsi lastiği çürütür.

Bunun hariçi yine lastiğe sürülen ve siyah durmasını sağlayan ucuz markalı ürünler solvent, asit vs içeriği olan parlatıcılar lastiğin yapısını bozar.

Oto ürünleri markalı malzemelerde bu pek sözkonusu olmaz.

Ancak birçok araç temizleme ve yıkama yerlerinde ucuz olan yöntemler yapıldığından lastik yanakları belli bir süre sonra ince çatlaklar ile dolmaya başlar.

Bu durumda ne üdüğü belirsiz ve farklı farklı ürünlerin, üst üste uygulanması yerine; tek ve markalı güvenilir bir ürünün, kullanma talimatına uygun sürülmesi lastiği besler ve ömrünü arttırır.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurson » 22 Kas 2011, 11:27

ben şimdi kışlıkları taktım. yazlıkları poşetleyip eve attım. sabunla yıkatıp durulayıp koymuştum ben. koruyucu başka ne önerirsiniz?
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti skodaizm » 22 Kas 2011, 15:13

onurson yazdı:ben şimdi kışlıkları taktım. yazlıkları poşetleyip eve attım. sabunla yıkatıp durulayıp koymuştum ben. koruyucu başka ne önerirsiniz?

En iyisini yapmuşsınız. Temizletmek en iyi yöntem. Zira kir ve yağ lastiğin düşmanı.

Sonrası lastiği nemden koruyup güneş görmeyen serin bir yerde mümkünse janttan ayırıp hafiften yağsız pudra ile silinip( lastik içi yeniyken pudralı beyaz bir toz ile kaplıdır) üzerinin pudrasıyla hava alacak şekilde saklanmalı. Asla ağzı kapalı bir naylona sarılmamalı .

Janttan ayrılmayacaksa aynı işlemi dıştan yapıp yapıp içine, mümkünse nem olmaması için nitrojen bastırıp saklanmalı.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Haluk » 22 Kas 2011, 15:50

arkadaşlar sizlere lassanın icewaysini tavsiye ederim buz üzerinde mükemmel bir performans sergiledi geçen hafta(çivileri takılıydı) bu lastiği daha önce bridgestone icecruiser adı ile sattı.bizim buralarda(erzurum) oldukça popüler bir lastik istenildiğinde çivi takılabiliyor ama asfaltta biraz ses yapıyor fiyat olarakda piyasadakine göre uygun fiyatlı düşünebilirsiniz
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

İleti skodaizm » 22 Kas 2011, 17:00

skodaizm yazdı:
onurson yazdı:ben şimdi kışlıkları taktım. yazlıkları poşetleyip eve attım. sabunla yıkatıp durulayıp koymuştum ben. koruyucu başka ne önerirsiniz?

En iyisini yapmuşsınız. Temizletmek en iyi yöntem. Zira kir ve yağ lastiğin düşmanı.

Sonrası lastiği nemden koruyup güneş görmeyen serin bir yerde mümkünse janttan ayırıp hafiften yağsız pudra ile silinip( lastik içi yeniyken pudralı beyaz bir toz ile kaplıdır) üzerinin pudrasıyla hava alacak şekilde saklanmalı. Asla ağzı kapalı bir naylona sarılmamalı .

Janttan ayrılmayacaksa aynı işlemi dıştan yapıp yapıp içine, mümkünse nem olmaması için nitrojen bastırıp saklanmalı.

Yazmayı unuttum. Mevsim yüzünden çıkan lastikleri önce diş aralarındaki ve alt tabana girmiş taş vs. yabancı malzemelerden de temizlemek gerekir.

Taşların lastik dişlerinde ve gövdesindeki yarıklara sıkışıp kalması o bölgenin zamanla deforme olup yırtılmasına ve taşın içeri dahada kaçıp tabanı yırtıp patlamasına neden olur.

Kısacası lastiğe sıkışmış taşları, lastiğe zarar vermeyen, tornavida vs. araçla çıkarmak gerekir.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 23 Kas 2011, 08:26

Kışlık hastik takmama, havaların soğumasıyla dunlop lastiklerin sertleştiğini ve ASR nin yanmaya başlayıp lastiklerin patinaja düşmesi sebep oldu.

Sıcaklık 7-8 derece olunca lastik bariz sertleşiyor 10 derece civarı eski yumuşaklığına kavuşuyor. Zira evdeki sıcaklıkta da tekrar lastik normal şeklindeki yumuşaklığı ile duruyor.

Şimdiki kışlıklar ise ne patinaj yapıyor nede ASR lambası yanıyor. Araçta herhangi bir kayma da yok. Lastikler nekadar soğuk hava olsa da yumuşaklığını koruyor ve sezsiz lastikler sayılabilir.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir