su eksiltme octime bişey mi noldu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

su eksiltme octime bişey mi noldu

İleti Muhsin » 21 Arl 2011, 15:41

Arkadaşlar 2003octavia otomatik 1.6 i arabamı temmuzda aldımAğustosta bakımını yaptırmıştım.bi kere suyunu tamamlamıştım.. Eylül de hararet yaptı su kaynattı. Fan arızalanmış. Fanın Beyni yanmış.Değiştirttik yeniledik fanı. İlk arabamız acemiyiz.fanın çalşmadını farketmemişim hiç suyuna da bakmamıştım..yaptırdıktan sonra. demediler antifiriz koyalım mı diye.. benim koyduğum su duruyordu... Neyse artık kontrol ediyordum suyu eksiltiiyordu. Baktım olmayacak hem baktırayım hem de antifiriz koydurayım dedim. Tanıdıkların önerdiği bi tamirciye götürdüm. Usta baktı kaçak yok dedi. Antifirizi koydu.(onu da yanlış koymuş rengini) Ben eve geldim . 2. gün hararet göstergesi yandı antifiriz eksilmiş. Geri götürdüm ustaya. Antifiriz açmıştır kiraçlenen yerleri dedi. Kaçıran yerleri sıkmış felan..suyunu tamamladık geldik eve...arabaya bşeyler oldu her hafta sanayideyiz . Servise götürdüm. Kaçak bulamadılar. Antifirizi doldurdular önceki antifirizi yanlış konmuş dediler. Neyse dedik bizde cahiliz bu konularda . Neyse geldik eve gene..bu sefer ara ara yaptığım kontrollerde su eksiltiyordu, su falaşı ndadan kaçırdığını gördüm gene götürdüm servise. Gene baktılar tümden söküp hortumları hortumlarda bişey bulamadılar ,sadece su flaş ı değişecek dediler değiştirttim.. sorun hallolsun bıktım sanayiye taşınmaktan.. paradan geçtim iice.. arabaya sürekli binmediğimden (günde ancak 2-3 km kullanıyorum bazı günler binmiyorum da..korkar oldum binmye 1000 tl masraf yapınca 2 ayda :)) ) farkedemmiyorum ama gene azar azar su eksiltiyor. Baya forumları araştırdım ama aklım bulanıklaştı. Bu arada araç lpg li..acaba azar azar su eksiltmesi normal mi? veya normalde ne kadar su eksiltir? Gene mi servise gitmeliyim?
kafam karıştı iice arabaya binip gittiği yere kadar mı demeliyim laf aramızda apartman önünde en çok kaput u açan benim görenler amma arabası var diyodur :)) ne bilsinler derdimizi

Bu konu da fikirlerinizi önemsiyorum, şimdiden teşekkürler herkese kazasız belasız yolculuklar.

Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: muhsin
Nereden: Konya
Arabanız: 2003 octavia business

İleti Bluedays » 21 Arl 2011, 16:09

Su azaltması bizim araçların kronik sorunu galiba. Benim fabia da aynı problem var. Ayda bir su ilave ediyorum. Servise gittiğimde radyatörün çıkışındaki plastik bir parça var orası ıslak diye orayı değiştirdiler. 30 lira aldılar, parça parası olarak. Daha sonra yine akıtmaya başladı, bağlantıların orayı slikonladılar. Yine kaçırıyor. Başka bir usta diyorki, o bağlantının içinde tapa yok ondan kaçırıyor, onu söküp, suyu tamamen boşaltıp, tapa takacağız, tekrar su ve antifriz ekleyeceğiz sorun çözülecek diyor.
Benim için sıkıntı değil, yaptırmayı da düşünmüyorum. Azaldıkça ekliyorum, tabi bu ara antifriz eklemem gerek malum ekleye ekleye suyun normal sudan farkı kalmadı.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti önder38 » 21 Arl 2011, 18:15

Muhsin yazdı:Arkadaşlar 2003octavia otomatik 1.6 i arabamı temmuzda aldımAğustosta bakımını yaptırmıştım.bi kere suyunu tamamlamıştım.. Eylül de hararet yaptı su kaynattı. Fan arızalanmış. Fanın Beyni yanmış.Değiştirttik yeniledik fanı. İlk arabamız acemiyiz.fanın çalşmadını farketmemişim hiç suyuna da bakmamıştım..yaptırdıktan sonra. demediler antifiriz koyalım mı diye.. benim koyduğum su duruyordu... Neyse artık kontrol ediyordum suyu eksiltiiyordu. Baktım olmayacak hem baktırayım hem de antifiriz koydurayım dedim. Tanıdıkların önerdiği bi tamirciye götürdüm. Usta baktı kaçak yok dedi. Antifirizi koydu.(onu da yanlış koymuş rengini) Ben eve geldim . 2. gün hararet göstergesi yandı antifiriz eksilmiş. Geri götürdüm ustaya. Antifiriz açmıştır kiraçlenen yerleri dedi. Kaçıran yerleri sıkmış felan..suyunu tamamladık geldik eve...arabaya bşeyler oldu her hafta sanayideyiz . Servise götürdüm. Kaçak bulamadılar. Antifirizi doldurdular önceki antifirizi yanlış konmuş dediler. Neyse dedik bizde cahiliz bu konularda . Neyse geldik eve gene..bu sefer ara ara yaptığım kontrollerde su eksiltiyordu, su falaşı ndadan kaçırdığını gördüm gene götürdüm servise. Gene baktılar tümden söküp hortumları hortumlarda bişey bulamadılar ,sadece su flaş ı değişecek dediler değiştirttim.. sorun hallolsun bıktım sanayiye taşınmaktan.. paradan geçtim iice.. arabaya sürekli binmediğimden (günde ancak 2-3 km kullanıyorum bazı günler binmiyorum da..korkar oldum binmye 1000 tl masraf yapınca 2 ayda :)) ) farkedemmiyorum ama gene azar azar su eksiltiyor. Baya forumları araştırdım ama aklım bulanıklaştı. Bu arada araç lpg li..acaba azar azar su eksiltmesi normal mi? veya normalde ne kadar su eksiltir? Gene mi servise gitmeliyim?
kafam karıştı iice arabaya binip gittiği yere kadar mı demeliyim laf aramızda apartman önünde en çok kaput u açan benim görenler amma arabası var diyodur :)) ne bilsinler derdimizi

Bu konu da fikirlerinizi önemsiyorum, şimdiden teşekkürler herkese kazasız belasız yolculuklar.

hararet yaptırdığınızda conta yanmış olmasın. contayı kontrol ettirdinizmi ?
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti Muhsin » 22 Arl 2011, 15:58

Hiç bana contadan bahseden olmadı servisde. Usta kontrol etti mi etmedi mi bilmiyorum. Ben tecrübe ede ede öğreniyorum bu araba terimlerini :)) hayırlısı bakalım. Suya da bakmayacağım sinyal verene kadar bakalım ne kadar gidecek. 15 tatilde 900 gidiş 900 km geliş olmak üzere tatile gitcem gitmeden önce tekrar baktırrım suyu çok eksiltirse...
Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

İleti sucan » 22 Arl 2011, 19:26

aracınız anladığım kadar lpg li birde lpg bağlantısının olduğu hortumları kontrol edin su hortumları kesilip işlem yapılıyor lpg montajında belki ordan biyerden kaçak yapıyor ola bilir daha önceki aracımda su eksiltme sorunum vardı sorun lpg montajında su hortumlarının arasına atılan kelepce paslanmış ordan damlatıyordu bir bakın belki ordandır
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti paranoia » 23 Arl 2011, 01:33

Ben de şöyle düşünüyorum. Her arabada azıcık da olsa suda eksilme görülebilir. Suyun doğası gereğidir ancak bu durum. Ve yedekden daha fazla ilave yapacak miktarı asla bulmaz . Buharlaşmaya bağlı kabul edelim ya da daha doğrusu genleşme. Conta muhtemelen yanık değil . Yanık olsaydı her gün radyatör suyu motorun içine azar azar dolardı.Bunu kolaylıkla anlarsınız. Motor özellikle sabah ilk çalışmada manş bastıgınızda krank sanki ağır bir yükü çeviriyormuş gibi döner. Takılır motor çalışmaz ya da uzun çaba sonunda çalışır. Seyir halinde gaz yemez araba bir türlü gitmek istemez. Bunu basitçe arabanın yagını kontrol ederek de anlayabilirsiniz . Yağ çubuguna bakın silin ve tekrar bakın ; çamur gibi içine su karışmış oldugunu hemen fark edersiñiz. Bu durum yoksa conta kesinlikle sağlamdır. Sabah arabanın altında sağında solunda belirgin bir ıslaklık gnrmediğinize göre ben suyu taşıyan horttumlardan kaçırdığını da düşünmüyorum. Radyatör de kaçak da yok. Demek ki araba çalıştıktan sonrra bir yerden kaçırıyor ve motor ısındıkça damlamadan ıslatmadan buharlaşıp gidiyor. Motor bloğunda acaba bir çatlak olabilir mi ? Lift da araç çalışırken bence tekrar kontrol ettirin. Devirdaim pompası da olabilir. Lpg montajı esnasında kesilen hortumlarda sıcak motora damlatıyr olabilir. Model iyi Ama km acaba nasıl? Araba komple motor mu istiyor ? Yağ da eksiltiyor mu acaba? Kesin olan şu iyi bir servise gitmesi gerek.. Bence uzun yola çıkmadan önce çözmeye çalışın sorunu yolda üzülmeyin. Umarım halledersiniz. Kolay gelsin kazasız sürüşler
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti hetepe » 23 Arl 2011, 09:50

Herhangibir delik yoksa, kalorifer radyotörü vs kaçırmıyorsa tek nokta conta kalıyor, hafif bir yanıklık olsa da siz farkedemeyebilirsiniz, ince ince yanma odasına kacıyordur bence...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Muhsin » 23 Arl 2011, 20:38

Öncelikle teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için değerli arkadaşlar . Arabam 134 binde . Otomatik lpgli.Şu an da görünen kaçak yok . Lpg bağlantılarını bi kontrol ettireyim. Ahmet ve Nuri Beylerin dediği gibi olabilir belki. Yağına baktım eksilme olmuyor yağı iyi durumda. Çekme problemi de yok.

Conta olsa sürekli hararet yapar diye duydum.Conta değil gibi ..inş. değildir. Ben şuan Mardindeyim. 15 tatilde Konya ya gideceğim nasip olursa, orda göstermeyi düşünüyorum .
Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

İleti Akif » 04 Oca 2012, 21:17

Lpg (T) çatallarına ve Devirdaim a baktırmanızı öneririm..
Büyük ihtimal devirdaim dır.. Şayet(T) çataldaysa pirinç olanlarıyla değiştirirseniz sorun yaşamazsınız..
Akif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Akif
Nereden: Antalya
Arabanız: Octavia 1.4 TSİ DSG

İleti Muhsin » 05 Oca 2012, 18:33

Saolasın Akif Bey ben yarın gidip lpg cilere bi baktırayım. Bi kaç problemim daha var gibi haftayada servise baktıracağım inş.çözüm buluruz da kurtulurum bu dertten aldığımdan beri çok uğraştım canımı sıkıyor bu araba tamir işleri hayırlısı bakalım.Allah kaza beladan esirgesin cümlemizi
Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

İleti Muhsin » 08 Oca 2012, 13:56

Arkadaşlar arabımı lpg servisine götürdüm baktırttım. Durumu izah ettim. Baktılar gazın beyni resmen haşat olmuş.Çıkışlarındaki kelepçelerden sızdırmış. Önden bakınca belli değildi sökünce arkası dağılmış resmen bana gösterdiler hayret ettim. Allah korumuş bizi dedim içimden.. Beyni değiştirdiler yeni model taktılar. yenisi otomatikmiş (bizim ki eski modelmiş) gaz kaçağı olduğunda kesiyormuş gazı.. Hortumu ve kelepçeleri de yenilediler. Olurdu olmazdı 180 TL ye anlaştık. Bir hafta sonra kontrole götürcem inş. hem su eksiltme derdim sona erer hem de yakıt biraz düşer .

Şunu anladım ki bu forumlar güzel kullanılırsa bizlere çok faydalı oluyor. İnsan arabasını da tanıyor, tecrübesi de artıyor. Bu su eksiltme konusunda bana fikirlerini bildirerek yrdımcı olmaya çalışan arkadaşlara çok çook TEŞEKKÜR EDİYORUM. Saolun var olun.
Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

İleti paranoia » 09 Oca 2012, 02:55

Hayırlısı ile çözdünüz sorunu bakın ne güzel oldu. Bundan önceki götürdüğünüz ustalar konusu da kenarda duruyor tabi ! LPG nin beynini dağıtacak kadar su kaçıran bir kaçağı bulamayan ustalar ! Siz güvenip götürürsünüz ama şu bizim aklımıza gelen şeyleri bile adamlar düşünmemişler ki kaçağı bulamamışlar. Hayret verici bir durum gerçekten.
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti Bluedays » 09 Oca 2012, 12:21

Aynı sorun bendede mevcut. Bendede BRC kit var. Filtrelerini değiştirmeye gideceğim bu ara bir fırsat bulabilirsem tabi. Bende bi kontrol ettireyim, bakalım benimki de lpgden mi kaynaklı.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti Muhsin » 09 Oca 2012, 14:39

Evet ya kaç defa baktılar hadi ben acemiyim nereye bakacağımı bilmiyorum ustalar nasıl görmez , görünmeyecek bi yerde de değilmiş.. :) Allah tan lpg servisi gördü.

Bu arada benim araç su aldı içine,şoför koltuğunun altındaki döşemeyi ıslattık. Kapı su gideri tıkanmış anladığım kadarıyla yaptığım kontrolde direksiyonun altından sızdırmış olduğunu farkettim.

Servis yapar mı ya da kime götürmem gerekir bazıları elektrikçiler yapar diyor. Ön camın uzantısındaki su oluğunun sökülmesi gerekiyormuş galiba açıkta olsa kendim temizlerdim :)
Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir