Sol kapı su gideri tıkanmış ne yapmalıyım (Konya)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sol kapı su gideri tıkanmış ne yapmalıyım (Konya)

İleti Muhsin » 14 Oca 2012, 23:45

Arkadaşlar öncelikle okuma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkürler.

Arabama 2hafta öncesinde(güzel bi sağanak yağmur yağmıştı) bindiğimde şoför tarafındaki döşemenin su içinde olduğunu gördüm ve şok oldum. Biraaz inceledikten sonra direksiyonun alt tarafından (arabanın bilgisayara bağlanma yerinin olduğu yerden) su aldığını anladım. Daha sonra nette araştırdım sol kapı su gideri kapalıdır demişler oraya da baktım gördüm ki tıkalı su akmıyor.Ne yapmam konusunda yeterli bilgiyi bulamadım.Böyle bi durum başına gelen varsa yada bilen varsa ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. Bi ustaya sordum ama pek yardımcı olamadı. Nereye götürüp yaptırabilirim?

Bu sorunu kim çözer özellikle Konya da nere götürmeliyim? Konya merkezde olmadığım için arabayı tamir için götürdüğümde sağda solda gezerek zaman kaybım olmasın. Önereceğiniz yerlere gideyim.

Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: muhsin
Nereden: Konya
Arabanız: 2003 octavia business

İleti skodaizm » 14 Oca 2012, 23:58

Biryere gitmenize gerek yok. Kapı altındaki delikler toz toprak neticesi zamanla dolar. Bu deliklerden içeriye üzeri izoleli ( plastiği soyulmamış) tekli 1 veya 1.5 lik bakır elektrik telini 3-5 cm sokup, geri ileri hareket ettirerek siz de açabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti AhmetH » 15 Oca 2012, 00:05

ayrıca oto yıkamacılardaki basınçlı su aletinin ağzının oraya dayanmasıda fena sonuç vermiyor

(100 küsür barlık elektrikli bir yıkama aletim var ben o şekil yaptım, oto yıkamacılardakiler en az 160 bar dır dikkatli olmakta fayda var ama müthiş bir çözümdür)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti skodaizm » 15 Oca 2012, 00:23

AhmetH yazdı:ayrıca oto yıkamacılardaki basınçlı su aletinin ağzının oraya dayanmasıda fena sonuç vermiyor

(100 küsür barlık elektrikli bir yıkama aletim var ben o şekil yaptım, oto yıkamacılardakiler en az 160 bar dır dikkatli olmakta fayda var ama müthiş bir çözümdür)

İçeriye doğru pisliği basınçlı su ile itmek hassas olan kılit elektroniği ve cam halat mekanizmasının da bu pisliğe bulaşmasına neden olacağından pek makbul bir çözüm değil. Kilit siviçlerinde oksitlenmeye ve halatlarda sese ve korozyona sebep vermekte.

Ancak cam tarafından su tutularak fitil aralarından içeri geçen suyun tel ile açma sırasında yumuşamaya ve pisliğin dışarı akmaya yardımı olur.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 15 Oca 2012, 02:08

onun hesabı yapılmıştır

araç üzerinde bir yerden su geçmesi için kanal yapıldı ise burdan geçen suyu kontrol edemeyecekleri için maksimum miktar geçse bile sorun açmayacak şekilde tasarlanır.

mesela motosikletlerde gösterge kutusu vs hep açıkça yıkarken burayı örtmezler

aynı şekilde fiş ve soketlerde su geçirmezdir.

ben bir tarafından su bastığımda öbür taraftan oluk oluk çamurlu su akıp gitmişti.

öyledir diye ısrar ettiğim anlaşılmasın ben tecrübemi söylüyorum sadece
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti skodaizm » 15 Oca 2012, 10:37

Burada hepimiz ( en azından ben öyle sanıyorum) tecrübelerimizi paylaşıp olumluya ulaşmaya çalışıyoruz.

Ben ''bozulabilir ve ses yapar diyorum'' Siz '' Ben yaptım zaten bozulmaz korumalı'' diyorsunuz. Bu durumda sizin tecrübenize saygı duyar; denenmesini yapacak arkadaşlara bırakırım.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti jenq » 15 Oca 2012, 12:49

Konya da Samet Oto iyidir. Daha önce yetkili servisti şimdi özel servis oldu. Yerleri 1. organize sanayi girişinde.
Kullanıcı avatarı
jenq
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda Octavia III Optimal 1.6 TDI DSG

İleti Muhsin » 15 Oca 2012, 14:59

Arkadaşlar saolun fikirleriniz ve tecrübeleriniz benim için önemli. Benim ilk arabam bu o yüzden araba hakkında fazla bilgim yok. Yalnız sol kapı su gideri ile anlatmak istediğim kapı bağlantı yerinin (kapıda değil) karşısında kurşun kalem kalınlığında siyah bi hortum; kapı aralığından aşağı suyu boşaltıyor.Nerdeki suyu burdan tahliye ediyor onu da bilmiyorum (ön camdan aşağı inen suyu mu yoksa tavandaki suyumu :? Kapıda ayrıca bi su deliği mi var, varsa onu bilmiyorum tam olarak neresinde.

Bu kalem kalınlığındaki hortumu bakır tel sokarak açmaya çalıştım biraz çamur çıktı. Üst camdan aşağı su döktüm ama bu anlattığım hortumdan su akmadı.

Kusura da bakmayn durumu tam izah da edemediğimin farkındayım :o Arabamı sağa eğimli bi yere park ettim. Akşamdan beri de bakmadım dışarda yavaş yavaş yağmur yağıyor. Akşama doğru çıkıp bakacağım gene su almış mı yada sızdırmış mı içeri diye :) sizlere durumu yazacağım tekrar saolun var olun üşenmeden yazan elleriniz dert görmesin.
Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

İleti Muhsin » 15 Oca 2012, 22:05

IMG_1121 - Kopya.JPG

Fotoğrafını çektim su gderinin yanlış anlaşılmasın anlatımım diye. Fotoyu çekerken yağmur yağmıyordu.Döşemeyede baktım ıslak değil anladığım kadarıyla şiddetli su akışında fotoda işaretlediğim yerden su akıyor.
Muhsin
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir