OCTAVİA 1.6 TDI Motor Uyarı Işığı - Yüce Motor'a Teşekkür

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OCTAVİA 1.6 TDI Motor Uyarı Işığı - Yüce Motor'a Teşekkür

İleti maximous » 04 Mar 2012, 20:47

Herkese selamlar,

Dün 2011 Octavia 1.6 TDI aracımla Çekmeköy'den Koşuyolu'na ( Yaklaşık 17 km ), ordan da Beşiktaş'a geçtik ( Yaklaşık 15-20 km). Araçta ben dahil 6 kişiydik ve yolda hafif bir titreme ve çekişte zorlanma hissettim. Vardığımızda aracı ziyaret gittiğimiz yakınlarımızın evinin altındaki ücretli otoparka bıraktım.Mecburiyetten anahtarı bıkırakıyoruz. Yaklaşık 3 saat sonra aracı otoparktan teslim aldıktan sonra ( dönüşte ben dahil 5 kişiydik ) aşağıdaki ikaz lambasının sürekli yanıp söndüğünü ve kornanın çalmadığını farkettim. Hemen telefona sarılıp Skoda Yol Yardım Hizmetini aradım. Çıkan müşteri temsilcisi hemen Avrupa yakası nöbetçi servisi olan Atik Oto nun ustasına yönlendirdi. Usta telefonda birkaç soru sorduktan sonra P.tesi servise getirmem gerektiğini söyledi. Bende o sinirle saydırdım tabi. Bende biliyorum servise getirmem gerektiğini şu an gekip bakmayacak mısınız diye bayağı bir çıkıştım adama. O da cihazının bozuk olduğu bahanesini söylerken bende sinirle ağzıma geleni söyleyip kapattım suratına telefonu.

Sonra tekrar yol yardımı arayıp durumu anlattım. O sırada bende köprü girişine gelmiştim. Onlar bu kez Anadolu yakası nöbetçi servisi olan Yüce Motorun ustasına ( yanlış hatırlamıyorsam Nurettin usta ) ulaşıp bana aktardılar. Usta öncelikle aracımı kenara çekmem gerektiğini söyledi ve ben kenarar çekene kadar hatta kaldı. Sonrasında kontağı birkaç kez açıp katmamı, aynı gün yakıt alıp almadığım ( gerçekten dün yakıt almıştım ) gibi sorular sordu ve çok ciddi bir sorun olmadığını düşündüğü, istersem o an servise de getirebileceğimi söyledi. ( Saat 20:00 civarı ) Ben daha sonra Koşuyoluna uğradıktan sonra Yüce Motor maltepeye gittim. Usta da evinden gelerek servisi açtırdı. ( Saat 21:00 civarı ) Aracı cihaza bağladı ve yazılım güncellemesinin geldiğini söyledi. Hemen güncellemeyi yaptı fakat sorun yine hallolmadı. Korna için sigortalara baktı ama sigortalarda da bir sorun olmadığını söyledi. Sonra elektrik ustasını arayıp ona sordu, o da kutup başlarını söküp takmasını istedi ama yine sorun giderilmedi. Elektrik ustası emin olmamakla beraber sorunun bobinden kaynaklabileceğini ve sökülüp detaylı bakılması gerektiğini belirtti. Bu arada usta yine bilgisayardan sürekli hatayı silmek için uğraştı ve tüm ekipmanları kontrol etti. Bilgisayardan müdahale edildiğinde tüm aksamlar çalışıyordu. Sonrasında direksiyon kumandasının çalışmadığı ve yol bilgisayarına girilemediğine fark ettik. Ama bir türlü cihazdan sorun giderilemedi ve silinemedi. Yanılmıyorsam bilgisayarda '' Motor elektronik kumandası'' gibi bir ekipman için arızalı uyarısı veriyordu. Yaklaşık 1.5 saat uğraşmasına rağmen hata silinemedi ve p.tesi detaylı bakılması gerektiğini belirterek beni uğurladı. Bu arada 5 kuruş para almadığı gibi sorun gideremediği için de bayağı üzüldüğünü farkettim. Buradan yetkililerin duyması dileğiyle de kendisine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Hiç üşenmeden üstelik hem hafta sonu hem de kapalı olan servisi açarak saatlerce ilgilendi sağolsun.

Yarın servise götürücem aracı ama sizlerin de bu konudaki görüş ve tecrübelerinizi rica ederim. Gerçi usta araç garantide olduğundan herşey garanti kapsamında yapılır dedi. Sizce sorun büyük müdür, canımı sıkacak boyutta mıdır ?

Yazdıklarımı sıkılmadan okuduğunuz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yalçın Deniz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2013 Kia Ceed Concept Plus

İleti maximous » 04 Mar 2012, 20:51

Bu arada uyarıyı eklemyi unutmuşum
Eklentiler
HATA.jpg
maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti maximous » 04 Mar 2012, 21:15

Aracın kitapçığında bu işaretin sürekli yanıp sönmesi için dizel motorlarda kızdırma sorunu diye bahsediliyor. Kitapçık da ki açıklama şöyle:
Eklentiler
Kitapçık.jpg
maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti maximous » 07 Mar 2012, 18:20

Mesajıma kimse yanıt vermedi ama ben sonucu paylaşayım :)

Aracı Oğuşlar servise bıraktım ve detaylı incelem sonrası sorunun direksiyona elektrik ve iletkenliği sağlayan direksiyon bobininden ( sarmal ) kaynaklandığı tespit edildi. Parça değişimi sonrası sorun giderildi ve garantiden ücretsiz değiştirildi.
maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir