BAKIM PERİYODLARI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BAKIM PERİYODLARI

İleti jodgin » 21 Haz 2012, 10:50

Merabalar, aranıza katılalı fazla olmadı, uzun zamandır düşündüğüm octaviamı aldım, aracım 40.000 km'de 1.6 ambiante mpi 2008 model.

Aracın bakım periyodlarını skoda'nın sitesinden indirdim, fakat bakım periyodlarını aynen uygulayacak olsak herhalde yemeyip içmeyip arabanın peşinden koşacağız gibime geliyor.

Aracın trigier seti değişmemiş, ancak 4 yılı doldurunca değiştirin deniliyor, sizce 100 bini doldurmadan seneye göre değiştirmek gerekir mi????????????

Ayrıca debraj baskı balatalarını, firen balatalarını, bujilerini kaç binde değiştirmek gerekir, sizin uygulamanız nasıl?????????

Bakım için özel servis olarak Ankara ilinde nereye götürüyorsunuz aracınızı ??????

Yorumlarınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum

jodgin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: BAYRAM KOÇ
Nereden: Ankara
Arabanız: SKODA OCTAVİA

İleti colourone » 21 Haz 2012, 11:10

Baskı, balata, yağ felan değişimleri için Ankara Şaşmaz Lojistik Skodaya gidebilirsin. İnternette ararsan iletişim bilgilerini bulabilirsin.
colourone
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia 1.4 68bg

İleti fmaka » 21 Haz 2012, 11:19

triger ömrü var onu geçirme 90 bin yada 4 yıl.
sıvı malzemelerinde ömrü var ortalama 3 yıl yada 30 bin km onlarıda değiştir.balataların çatlamadığı sürece skıntı yapmaz kontrol ettir fren şakaya gelmez özellikle hidrolikle beraber.
bunun haricinde bire bir kontrol ile değişmesi uygun olnaları sağlam bir usta ile halledersin. bende çok şükür triger değişimi haricinde yüklü bir ödemem olmadı yıllık bakımım 200 tl yi geçmiyor.korkacak bi şey yok.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti jodgin » 21 Haz 2012, 13:03

teşekkürler üstad, peki bu trigerin sadece kayışını değiştirsek olurmu, yoksa set halinde mi değiştirmek gerekiyor, çünkü daha 40.000'de araç yıl olarak 5 yıldır değişmiyor
jodgin
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 21 Haz 2012, 21:23

jodgin Kardeş
Benim araç Elegance MPİ 1.6 ve 2006 model, km si ise 57 binde. İki ay kadar önce ben bu masrafları yaptım. Triger ve bilyeler, devir daim, buji, benzin filtresi, 4 tekerlek için balatlar (balatalar takılmadı), ve yıllık bakım (yağve filtreler) hepsi yanlış hatırlamıyorsam 1.040,00 TL idi. Yaptırdığım yer ise Skoda AND Oto (yetkili servis). Ama triger kayışı filan inan bana tertemizdi. Bİr tane bile çatlak yoktu. Bilyeler de yep yeni duruyordu. Geri taktırasım geldi :). Sonra ustaya sorudm. Sıfır aracın üzerindeki bu parçaların sanılanın aksine çok dayandığını, Sıfır aracın üzerinde km si veya yılı geçip de değiştirmediğinden dolayı kopan arac hiç duymadığını ancak ikinci kez takılanlarda km ve yıl periyodlarına kesinlikle uyulması gerektiğini bu sonradan takılanların orjinalleri kadar dayanmadığını söyledi.
Umarım bu bilgiler faydalı olur.
Kal sağlıcakla...............
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti jodgin » 22 Haz 2012, 14:49

isnilgiz kardeş teşekkürler, sen 6 yıl üzerine değişim yaptırdın galiba
valla seninki iyi cesaret benimki 4,5 yıl oldu arabaya binmeye korkuyorum, kopar diye
ama verdiğin bilgiler beni bir nepze rahatlattı teşekkürler, mali durum düzelince inşallah bizde halledelim, ancak and'da iyi fiyat vermişler sana benim sadece tiger için 850 demişlerdi
jodgin
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir