-----------FREN HİDROLİK YAGI-------

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

-----------FREN HİDROLİK YAGI-------

İleti mfb23 » 18 Arl 2012, 22:36

ARKADAŞLAR HERKESE MERABA,2009 MODEL OCTAVİA ARACIMIN BAKIM PERİYODUNDA FREN HİDROLİK YAGININ HER 2 YILDA BİR DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİ YAZIYOR,BUZAMANA KADAR DEĞİŞİM YAPTIRMADIM,DEĞİŞEN YADA EKLETEN VARMI,MALİYETİ HAKKINDA BİLĞİLERİNİZİ VE DEĞİŞİM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM,SAYGILARIMLA.

mfb23
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 18 Arl 2012, 23:30

ABS ESP gibi fren basıncına elektromekanik müdahe eden parçaların olduğu araçlarda tam hidrolik değişimi biraz enteresan.

kara düzen boşaltılıp 4 tekerden havasının almasından ziyade bilgisayara bağlayıp bu modülün çalıştırılıp içindeki hidroliğinde sirküle etmesi havasının alınması gerekli.

ama bu olmadanda %95 oranında hidroliğinizi değiştirirsiniz.

DOT değerine dikkat edin ettirin güzel bir hidrolik alın. Zor bir iş değil özünde temiz yapacak birini bulmalısınız.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakan48 » 19 Arl 2012, 00:24

mfb23 yazdı:ARKADAŞLAR HERKESE MERABA,2009 MODEL OCTAVİA ARACIMIN BAKIM PERİYODUNDA FREN HİDROLİK YAGININ HER 2 YILDA BİR DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİ YAZIYOR,BUZAMANA KADAR DEĞİŞİM YAPTIRMADIM,DEĞİŞEN YADA EKLETEN VARMI,MALİYETİ HAKKINDA BİLĞİLERİNİZİ VE DEĞİŞİM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM,SAYGILARIMLA.
Fren Hidrolik Yağları - Havadaki Nemi Emme Özelliğine Sahiptir. Emilen Bu Nem Fren Hidroliğinin Kalitesini Değiştirir ve Aracın Hidroliği Çamurlaşır. Çamur Haline Gelen Hidrolik Fren Silindirlerine Sistem Çalıştıkca Adeta Zımpara yaparcasına Sürtünür. ve Başta Fren Silindirleri Olmak Üzere Fren Sistemi Parçalarını Bozar. Araçlarda Her 2 Yılda Yada 60.000 KM de Bir Fren Hidrolik Yağı Mutlaka Değiştirilmelidir.

Uzun Yıllar Otomotiv Sektöründe Hizmet Veren Biri Olarak Bugüne Kadarki Gözlemlerim Malesef Yerli Fren Hidroliği Markalarının 2 Yılı Dahi Bulmadan Hidrolik Haznesinin Dibine Bakıldığında Siyahlaştığıdır. Araclarda Fren Yağlarını BP Trw Bosch Mobil Gibi Üreticilerin Yağlarını Tavsiye Ediyorum. Ayrıca Mutlaka Almış Olduğunuz Ürünlerde Tarihe Dikkat Ediniz. Hidrolik Yağlarının Raf Ömrüde Çok Önemlidir. Ambalajı Mutlaka Kapalı Folyolu Olmalıdır.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti Favocu » 19 Arl 2012, 07:44

mfb23 yazdı:ARKADAŞLAR HERKESE MERABA,2009 MODEL OCTAVİA ARACIMIN BAKIM PERİYODUNDA FREN HİDROLİK YAGININ HER 2 YILDA BİR DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİ YAZIYOR,BUZAMANA KADAR DEĞİŞİM YAPTIRMADIM,DEĞİŞEN YADA EKLETEN VARMI,MALİYETİ HAKKINDA BİLĞİLERİNİZİ VE DEĞİŞİM ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM,SAYGILARIMLA.

Bence bu kadar genç bir otomobilde sırf bakım periyodunda yazıyor diye gereksiz yere masraf yapmayın.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti alirıza » 19 Arl 2012, 10:14

bence özel servislerde fren hidroliğini değiştirmeyi bilmiyorlar.çünkü şimdiye kadar gitmiş olduğum özel servislerin hepside değiştirmeye gerek yok dediler.yahu ben değişmesini istiyorum dedim değiştirin dediğim halde şimdi iyi halde önümüzdeki bakımda değiştirelim dediler.lojistik skodayı aradım fren hidroliğini değiştirebilirmisiniz diye onlarda salladılar.and skodaya gittim test sürüşü yaptılar gerek yok dediler anlamadım gitti .ya bilmiyorlar yada angarya geliyor adamlara....
alirıza
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali rıza
Arabanız: 2005 tdi fabia 1

İleti hakangemini » 04 Oca 2013, 16:55

Angarya geliyor. Çünkü havayı alamazlar ise uğraşıp dururlar. Hele bir de akaşam yakın giderseniz ustaların çoğu sonra gel der. Hidrolik yağının değişimi 2yılda bir önerilmektedir.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti Bluedays » 04 Oca 2013, 17:24

hakangemini yazdı:Angarya geliyor. Çünkü havayı alamazlar ise uğraşıp dururlar. Hele bir de akaşam yakın giderseniz ustaların çoğu sonra gel der. Hidrolik yağının değişimi 2yılda bir önerilmektedir.

Tam hatırlayamıyorum ama DOT4 kodlu bir yağ sanıyorum orjinali.
Arkadaşlarımızın da bahsettiği gibi yağı değiştirip, havasını alıp, frenleri ayarlıyorlar. Eski alıştığınız gibi olmayabiliyor ama kısa sürede yeni freninize alışıyorsunuz.
Bir kez değiştirmiştim, zorla.. Sanayide maalesef kimse bu tarz şeyleri değiştirmiyor. Gerek yok, bunlar ömürlük diyorlar. Ne direksiyon hidroliğini ne fren hidroliğini kolay kolay değiştirtemezsiniz, sanayici adama...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti hakan48 » 04 Oca 2013, 18:28

Bluedays yazdı:
hakangemini yazdı:Angarya geliyor. Çünkü havayı alamazlar ise uğraşıp dururlar. Hele bir de akaşam yakın giderseniz ustaların çoğu sonra gel der. Hidrolik yağının değişimi 2yılda bir önerilmektedir.

Arkadaşlarımızın da bahsettiği gibi yağı değiştirip, havasını alıp, frenleri ayarlıyorlar. Eski alıştığınız gibi olmayabiliyor ama kısa sürede yeni freninize alışıyorsunuz.
Bir kez değiştirmiştim, zorla.. Sanayide maalesef kimse bu tarz şeyleri değiştirmiyor. Gerek yok, bunlar ömürlük diyorlar. Ne direksiyon hidroliğini ne fren hidroliğini kolay kolay değiştirtemezsiniz, sanayici adama...

Sanayici yada Servis Neden Hidrolik Değiştirmek İstemez ?

Fren ve Debriyaj Hidrolik Değişimlerinde Lastiklerin Arasında Kalan Tortu ve Pislikler Yeni Yağla Birlikte Atar ve Fren Ana Merkezi Arıza Yapar. Bu Durumda Müşteri de Doğal Olarak Adam Hava Almayı Bilmiyor Der. Yada Çalışan Sistemimi Bozdu Der. Fren Hidrolik Yağının 2 Yılda Değişmesi Gerektiği 90 Lardan Beri Fren Haznelerinde Uyarı Olarak Gelir. Neden Değişmesi Gerektiğide ,

Fren Yağlarında Yeni Nesil Araçlarda Dot 4 Yada Dot 5 Kullanınız. Dot3 Yağlar Hafif Fren Isınmasında Fren Tutmaz Hale gelir. 95 Yılından Sonraki Araçlarda Genelde Araç Üreticileri Dot 4 Yada Dot 5 Kullanılmasını Önerir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 04 Oca 2013, 21:13

hıdrolık yagında bı zaman sonra sıyahlasma ve sulanma oluyo degısmesı gerekıyo. zamanı geldıyse eger kaçınmayın .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hakan48 » 05 Oca 2013, 00:42

hakan48 yazdı:
Bluedays yazdı:

Sanayici yada Servis Neden Hidrolik Değiştirmek İstemez ?

Fren ve Debriyaj Hidrolik Değişimlerinde Lastiklerin Arasında Kalan Tortu ve Pislikler Yeni Yağla Birlikte Atar ve Fren Ana Merkezi Arıza Yapar. Bu Durumda Müşteri de Doğal Olarak Adam Hava Almayı Bilmiyor Der. Yada Çalışan Sistemimi Bozdu Der. Fren Hidrolik Yağının 2 Yılda Değişmesi Gerektiği 90 Lardan Beri Fren Haznelerinde Uyarı Olarak Gelir. Neden Değişmesi Gerektiğide , Tabiki Bu Arıza Değişim Zamanı Zamanı Çok Geçmiş Mekezlerde Oluşur Tamamında Değil.

Fren Yağlarında Yeni Nesil Araçlarda Dot 4 Yada Dot 5 Kullanınız. Dot3 Yağlar Hafif Fren Isınmasında Fren Tutmaz Hale gelir. 95 Yılından Sonraki Araçlarda Genelde Araç Üreticileri Dot 4 Yada Dot 5 Kullanılmasını Önerir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakangemini » 05 Oca 2013, 01:08

Vakit olan ve bu işi angarya görmeyen ustalar bu değişim işini yapar. Yapan bulamazsak -ki bu zamana kadar böyle bir durum ile karşılaşmadım- serviste değişim yaptırırız. Sonuçta yağ değişim işi en az kapsamlı bakım işlerindendir. Para kazanmak isteyen yapar diye düşünüyorum. Bir kanal yada lifte sahip olsaydım bu işleri bir kişinin yardımı ile kendim yapardım.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti baho06 » 05 Oca 2013, 10:55

yav beyler bu iş 10 dakkalık işdeğiştirmek isteyen varsa özelden mesaj atsın yer söyleyecem.araba lifle kaldırılıyor.fren hidrolik haznesinin kapağı açılır.makinanın hortumu buraya kapak gibi takılıyor.çok düşük basınçla yağı gönderiyor tekerlere.usta tekerleri komple dolanıyor.tapayı açıyor.yeni yağ gelene kadar bekliyor(yeni yhağ geldiğin renkden belli oluyor).sıkıyor.hepsini yaptıktan sonra haznenin kapağını kapatıyor.fren pedalı yumuşadığını hissediyorsunuz
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti baho06 » 05 Oca 2013, 10:58

bu arada fabia dizel var bende 2006.bunu7n direksiyon hidrolik kutusu nerde.hiç yağını değiştiren oldumu
baho06
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir