60.000 Kilometre Yakıt/Tüketim/Yol/ Ortalama Özetleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

60.000 Kilometre Yakıt/Tüketim/Yol/ Ortalama Özetleri

İleti paranoia » 27 Oca 2013, 01:00

Herkese Merhaba ,

Uzun zamandan beri açıklamak için biriktirdiğim yakıt fişlerini derleyip toparladım ve bilgilerinize sunuyorum.

Son aldığım mazotta daha 60.bini dolduramadığım için toplam alınan yol 60 bini biraz geçti. 5 Ocak 2011 'de ilk kontağı çalıştırdım ve 1 Aralık 2012 de arabam 60715 i doldurdu. Günlük şehir içi ve şehir dışı karışık , hafta sonları şehir içi ve arada da 6-7 kez İzmir-Muğla ve 2 kez İzmir-Uşak dışında uzun yolum olmadı. Şu anda da artık evi taşıdığım için ancak 64.345 i bulmuşum.

Baştan dizel alırken ne kadar mantıklı bir karar verdiğim de 2 senede amortismanını yaparak gerçekleşti. Ama sınıfının otomatik dizel diğer seçenekleri ile karşılaştırılınca sanırım gayet güzel.

Kayınçoya aynı gün Fabia 1.2 HTP 85 Hp aldık. Onun araba 7 lt den aşağıya yakmıyor şu ana kadar şehir içinde

Araca ilk bindiğimde servis çıkışından litresi 3,29'dan başladım almaya ; 4,36 son fiyatım .

Toplam yaptığım kilometre 60,715

Toplam alınan mazot 12885,66 TL

Toplam 72 kez olmak üzere her bir pompada ortalama 47,13 lt yakıt almışım.

Toplam 3393,43 litre mazot almışım.

100 kilometredeki mazot ortalamam da 5,59 lt olmuş

Şu anda evim işime 2,5 km lik bir mesafede. Bu kadar kısa mesafe için artık böyle bir arabaya ihtiyacım kalmadı gibime geliyor. Benzinli bir modele mi döneyim şöyle küçük hacimli falan ? Ya da gidip bir Scooter mı alayım ? Aracımdan yetkili servis hizmetleri hariç çok memnunum. Tek pişmalığım Elegance almamak oldu şu ana kadar ki onu da dizel ve otomatik hevesine feda ettim

Fikirleriniz , Takdirleriniz , Düşünceleriniz

paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti paranoia » 04 Şub 2013, 22:42

Vay beee.... :?
Şu ana kadar Octavia için bu kadar kilometre boyunca aldığım her depo yakıt fişini biriktirip burada paylaşan bir kullanıcı olmadığını düşünerek açtığımız başlığa kimse cevap yazmaya tenezzül bile etmemiş. Zaten gösterim sayısından da sınıfta kalmış. Gerçekten ilginç bir durum :D
Arkadaşın biri gelip herkese sayıp saydırıp gitti adamın arkasından 7 sayfa forum patlaması yaşandı 2 güınde. Biz gün gün , kaç litre kaç km , bilmem kaç depo %100 doğru olsun diye 2 yılda toplam 60 bin km lik istatistik paylaşıyoruz kimsenin eli klavyeye gidip bir güzel değer falan diye dandikten de olsa bir post kasan bile yok :D

E eeeeee rating dünyası işte .... Napalım canım sağolsun bari kendi kendime !

Lanet olsun şu skodaya iğrenç yakıt ortalaması var deseydim konuya iyiymiş :?
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti volg » 04 Şub 2013, 23:01

Sitem ettin diye yazmıyorum emin ol.böyle bir istatistik tutman ilginç olmuş,tebrik ederim.Şu yaptığın işten arabana da iyi baktığına eminim. :)Yakıt değerlerine birşey diyemeyeceğim,çünkü ilk arabam ve hala favorit.Selamlar
volg
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: skoda favorit 135 LX

İleti hakanerdogan » 04 Şub 2013, 23:37

Yakıt günceniz için teşekkürler, başarılı bir paylaşım.

Scooter konusuna gelince, yakıt diye bişey bilmezsiniz ama yağışta, rüzgarda sıkıntı, hoş ben sicim gibi yağmurda da kullandım, kullanıyorum da kış ayları haricinde ama yaklaşık olarak 2.000 TL civarı bir ekipman kadrosuyla gezdiğimden, bu işin bir de güvenlik boyutu olduğundan, soyun-giyin durumuna tahammül edebilecekseniz, neden olmasın, motora her zaman tam destek, hatta foto gelsin, yağmuru sağlam yediğim bir gündü. İçimde Alpinestars mont, termal içlikler, polarlar, dizlik, eldiven, balaklava, kask, rüzgara dyanabilecek bi yağmurluk vs.... Aşağıdaki resimde ise her şeyi anlatıyorum sanırım :)

Sakın zayıf ekipmanla binmeyin, yavaş giden bir scooter bile olsa yola yağ dökülür, kafayı kaburgayı asfalta vurabilirsiniz, araba tıklar, düşebilirsiniz, gözünüz dalar, düşebilirsiniz, yaya fırlar, çarpıp siz de düşebilirsiniz.

Ama sağlam bir ekipmanla hiç bir şey olmamışçasına kalkabilirsiniz :)

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodahastası » 05 Şub 2013, 11:34

Çok güzel değerler maşallah bence motor almayın fabia 1.2 falan bakın yada başka markanı. az yakan masrafsız bir araba bakmanızı öneriyorum
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

İleti fmaka » 05 Şub 2013, 19:31

çok km ve dizel kombinasyonun olumlu sonucunu gösteriyor yaptığınız çalışma.
ancak az km yapan biri olarak benim gibi bir kullanıcı dizele sıcak bakmaz.
paylaşım için teşekkürler
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti Sarıibo » 06 Şub 2013, 17:53

Güzel bir değerlendirme. Teşekür ederim. Ben yıllık akaryakıt fişlerini toplayıp sizin gibi hesaplamayı düşündüm.
Bana örnek oldunuz.
Sarıibo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İbrahim Yücel
Arabanız: Roomster

İleti paranoia » 07 Şub 2013, 20:56

Değerlendirme hep doldur boşalt sistemine göre yapılmıştır. Lamba yanmadan doldur , tabanca atınca bırak. Depo dolunca km sıfırlanmı ve bir daha ki doldurmada da tekrar sıfırlanmıştır. Yani arada küçük miktarlarda hiç yakıt alınmamıştır.
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Sarıibo » 08 Şub 2013, 16:53

Her dolduruşta km yi 0 yapıyorsanız kaç km yapılmış ve 100 km ne kadar lt yakıt kullanmışsın. 60.000 km nin ortalamasında ki gibi birbirine yakınmı?
Sarıibo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İbrahim Yücel
Arabanız: Roomster

İleti AlperURHAN » 08 Şub 2013, 18:46

helal diyorum ve ayakta alkışlıyorum sizi bu kadar fişi biriktirme hesaplama vs vs
AlperURHAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper URHAN
Nereden: Isparta
Arabanız: octavia A5 1.6 FSI ELEGANCE

İleti paranoia » 08 Şub 2013, 23:36

Sarıibo yazdı:Her dolduruşta km yi 0 yapıyorsanız kaç km yapılmış ve 100 km ne kadar lt yakıt kullanmışsın. 60.000 km nin ortalamasında ki gibi birbirine yakınmı?

İbrahim Bey , bu sorduğunuz soru için bir dosya ekliyorum sanırım burda yanıtı var. Çok kaba bir hesap olacak ama 50 lt mazotla 900 km yol diyebiliriz genel olarak. Genel ortalamam 4,5 lt ye kadar düştü 7,0 lt ye kadar da çıktı zaman zaman ama mevsim ve kullanım özellikleri tabi değiştirenler. Fişlerin yazımı tarih sırasına göre değildir. Sadece 50 lt lik alım ilk aracı teslim aldığım zaman aldığım yakıttır.
TabloYakıt (800x450).jpg
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir