komple pas sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

komple pas sorunu

İleti octi22 » 21 Şub 2013, 00:46

4 yıldır skoda octavia tour sahibiyim arabam düzenli olarak bakım yapınlan ve genelde titiz kullanılan bir araç , ama malesef arabamamın karoserinde dahi paslanma mevcut ve bakım yaptırdığım servise bildirdiğim halde pek ilgilenilmedi, autoking 'e götürdüğümdede pasa garanti veremediklerini tekrar ortaya çıkabileceğini bildirdiler nasıl bir çözüm bulabileceğime emin değilim saygılar ...

octi22
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: çağdaş eser
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: octavia tour

İleti Fabian » 21 Şub 2013, 10:10

Aracın pas tutan yerleri daha önce boyandı mı?

Eğer boyandıysa altına astar çekilmemiş olabilir. Boya inceldiğince veya hasar gördüğünce altında astar olmadığı için pas yapar..( bir ihtimal )

Astar olsa da, mesela saca kadar taş darbesi aldıysa, nem, yağmur gibi nedenlerle o bölge pas tutmaya başlar..(ikinci ihtimal )

Önce paslı bölgelere temizlik, sonra rütuş, sonra pasta poliş, periyodik aralıklarla da boya koruma derim...
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti hakangemini » 21 Şub 2013, 13:19

İşin genelde boya kısmı gözde çok büyütülür, ama bana göre metal yüzeyin temizlenmesi en önemlisidir. Metal yüzeyindeki oksitlenmiş tabakanın iyi bir şekilde kaldırılmış olması ve tekrar oksitlenme oluşmadan koruyucu katmanın (astra vd.) uygulanması gerekir. Yoksa astar da uygulansa alt yüzeyde kalan oksit tabakası ilerler. Boya yapanların kompresörleri içerisindeki havada nem vardır, bu nem astar ve boya ile tekrar metalle birleşir. Bunun sonucunda tekrar oksitlenme/korozyon (paslanma) görülür. İşini profesyonelce yapan boyacı ile çalışmak gerekiyor. Aracınızda Fabian'ın veya benim belirttiğim sebeplerden tekrar metal korozyonu başlamış. Eğer yaygın değil ise lokal rötuş ile halledilebilir. Yaygın olup olmadığını kaporta ve boyacılar anlayabilirler.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti octi22 » 21 Şub 2013, 15:01

Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum , ben de bugün farklı bir çözüm düşündüm ve skodalardaki korozyon garanti sürelerine baktım sonuç olarak skoda otomobillerine 12 yıl paslanmazlık garantisi sunduğunu öğrendim, daha sonra 'Yüce' otomovitive bir şikayet kaydında bulundum , araç servise çağıralacak fotoğrafları Almanya' ya gönderilecekmiş. İnşallah güzel bir sonuç alabilirim ...Tekrar ilginiz için teşekkürler ...
octi22
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octi22 » 21 Şub 2013, 15:09

Bu arada syn. hakangemini ve syn. fabian arabada kronik bir sıkıntı gibi duruyor çünkü karoserdede paslanma sorunu var ve asıl bu beni tetikledi bagajın iç kısmında dahi paslanmanın başlangıcından sonra önüne geçilemicek bi hal alıcak izlenimi edindim iç kısımda ne boya hasarı nede her hangi bir darbe mevcut değil :S
octi22
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti paranoia » 22 Şub 2013, 09:03

Buna benzer durumlar gerçekten fabrikasyon hatası olarak da karşısına çıkabiliyor insanın. Yüceyi bilgilendirmekle bence doğru bir girişimde bulunmuşsunuz. Aracın boya aşamasında gözden kaçması muhtemel bir sorun yüzünden korozyona uğraması olasılık dahilinde. Gerçi evet bu fabrikasyon hatası , verin komple boyanacak tekrar deseler acaba ben ne cevap verirdim diye düşündüm :? Valla bulamadım. Kolay gelsin :(
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti isnilgiz » 23 Şub 2013, 00:10

Skoda da kendiliginden paslanmaya karsi 10 yil garanti oldugunu biliyorum. Araciniz 2004 ve ustu ise servis bunula ilgilenmek zorunda.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti paranoia » 18 Mar 2013, 00:51

Acaba bir sonuca ulaşabildi mi başlık meral ettim ?
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti kiktu » 09 Nis 2013, 23:24

benim 2005 fabia da da bazı yerlerde paslanma gördüm acaba yüce otoya basvursak sonuç alabilir miyiz?
kiktu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kadir iktu
Nereden: Mersin
Arabanız: 2005 fabia 1,2 classic

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir