octavia kronik arızalar-sorunlar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

octavia kronik arızalar-sorunlar

İleti gbasara » 19 Haz 2006, 17:39

arkadaşlar,

bahsettiğim türden arıza ve sorunları buradan paylaşırsak etkili olacağını düşünüyorum.

örneğin, arkadaşın biri, karter koruma sacı taktırmadığı için dağbaşında bir yerlerde karter delinmiş. şimdi o ibretle ben taktırdım ve emin olun onunkinden daha fazla bir etkiye maruz kaldım.

işte bu yüzden bilgilerimizi paylaşmalıyız.

benim aklıma ilk gelen sıkıntı, ön kapı içi hoparlör bozulmaları. bunu ancak orjinali ile değiştirebiliriz çünkü bir-iki marka piyasa hoparlörü denedim ama orjinali gibi ses vermedi.

ikincisi arka kapı açma-kilitleme mekanizmalarından gelen tıkırtılar. tüm octavialarda bu sıkıntı var gibi. garanti kapsamında ise bunu serviste gideriyorlar ama garanti bitti ise ücret karşılığında oluyor.

üçüncüsü, kış şartlarında arka cam silme suyununu bagaj iç sol tarafındaki hortumunun basınç nedeniyle yerinden çıkması. eğer su haznesi dolu olduğu halde arka cam fıskiyesi su atmıyorsa fazla uğraşmadan, bagajın iç sol kaplama sını (stoplar arkasını) elle açıp yerinden çıkan hortumu takmak gerekir. aksi halde hazneden gelen su olduğu gibi bagaj içine yayılıyor ve bagaj kaplamalarının hatta şasenin paslanma ve çürümesine yol açıyor.

aslında çok ciddi sıkıntılar yaratmasa da belirlediğimiz küçük aksaklıkların paylaşımı belki de yollarda ailecek mağdur olmamızı engelleyecektir.

saygılarımla..

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 19 Haz 2006, 18:30

Arka silecek hortumunun attığı başka bir nokta daha var. Kaputu açın arabanın beyninin hemen altında su pompası var oradanda çıkmış olabilir. Gerçi bu yer tarifi fabia için geçerli ama octaviada çok değişen birşey olacağını sanmam.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti octavia58 » 11 Tem 2006, 23:29

ARKADAŞLAR BEN YENİYİM ADIM YASİN SİZE TAVSİYEM ARKA BAGAJ KAPI DÖŞEMESİNİ KESİNLİKLE SÖKMEYİN SÖKTÜRMEYİN ACAYİP ŞEKİLDE SES YAPIYOR VE KİMSE DE TAMİRİNİ YAPAMIYOR SAKIN OYNATMAYIN YERİNDEN 

BENDE OCTAVİA AMB.PLUS 04 VAR SÜPER ARABALAR AMA GÜZEL KULLANMAK GEREKİYOR

octavia58
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti berk » 10 Ağu 2006, 13:49

sevgili arkadaşım  dediklerine katılıyorum ve seni tebrik ediyorum.  bende bir yıldan beri octavia kullanıcısıyım ve arabalar güzel işte arada sıra bazı hataları oluyor .
berk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gbasara » 17 Ağu 2006, 11:32

sevgili octavia58 dostum

senin bahsettiğin bagaj kapağı içindeki plastik kaplama ise, ben onu merak edip söktüm.

plastik kapağın geçtiği kapak sacı üzerindeki beyaz klipslerin hepsini çıkardım.bu klipslerin etrafına bir sıra elektrik bandı sardım.sonra klipsleri bu şekilde sac yuvalarına taktım.yani öncelikle gevşek olan bu klipsleri sabitledim. sonra boşta duran cam suyu hortumunun etrafına yumuşak elyaf sardım.sacın altındaki kablo tutturma (küçük siyah) klipsleri de yine elektrik bandı ile sabitledim. en son cam silecek mekanizma kabloları ve -elyaf sardığım- cam suyu hortumunu hep birlikte kaba elyaflarla -kapı sacına sallantıdan çarpıp ses yapmasın diye- sarmaladım.

işin en son kısmında plastik kaplamayı klipslerine geçirdiğimde tüm gelen tıkırtılar kesildi. sadece arka raftan hafif tıkırtı geliyor, onu da halledeceğim.

sadece plastik kaplamayı takmak biraz sabır istiyor hepsi bu...

saygılarımla...

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti octavia_07 » 10 Ekm 2006, 22:28

DOSTLAR BEN ARABAYI ALDIM ASKERE GİTTİM 15 16 AY BİNEMEDİM GARANTİ SÜRESİ DE FAZLA YOL YAPAMADAN BİTTİ VE O MEŞHUR TIKIRTILAR 20000 KM SONRA BAŞLADI ARACIN TAVANINDAN BİLE SES GELİYOR BENİ BİRAZ SOĞUTTU ARABADAN AMA ARABADAN GENEL OLARAK MEMNUNUM NE YAPALIM KUL YAPISI  
octavia_07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gbasara » 11 Ekm 2006, 10:30

araçların genel teknik ve kalite seviyeleri kadar ülkemizin de yolları bu sorunlar için bir neden teşkil ediyor. bu kadar bozuk yolu olan bir ülkede herhalde 4x4 jeep'lere binmek gerek. ne mercedesi ne skodası tabi ki tıkırtılar konusunda aynı sorunları yaşıyorlar...
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti octavia_07 » 12 Ekm 2006, 16:15

DOĞRU SÖYLUYOSUN AMA TONLA PARA VERİNCE İNSANIN İÇİ GİDİYO İŞTE KARDEŞ AMA NE YAPALIM DEDİĞİN GİBİ BU YOLLARDA BU KADAR OLACAK 

octavia_07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MysqL » 12 Ekm 2006, 20:56

merhaba

2004 octavia Amb.Plus Dizel aracım var. 140binde araba. Cok sesli calısıyor. sesi azaltamıyorlar. kolcak kapagı cok narin cok cabuk kırılıyor.

klimanın üfleme plastikleri en ufak harekette kırılıyor. bunlar cok rastlanan sorunları

Skoda'dan Cok memnunum

20 gün önce 2007 Octavia 2.0TDI 140HP Elegance DSG aldık. Çok Konforlu ve Cok Seri araba Mercedes e deişmem arabayı

:)

MysqL
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Sselim » 23 Ekm 2006, 01:38

bende de 2006 model octavi elgance 1.9tdı var,,,
daha 10.000km de,,,

şu ana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadık,,,

ama şunu söyliyim cd çalara kötü cd sokmayın narin cihazlar hemen bozuluyor,,,
Sselim
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 23 Eyl 2008, 18:57

güncel pompaya devam
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti elegance » 23 Eyl 2008, 21:41

[quote="octavia58"]

ARKADAŞLAR BEN YENİYİM ADIM YASİN SİZE TAVSİYEM ARKA BAGAJ KAPI DÖŞEMESİNİ KESİNLİKLE SÖKMEYİN SÖKTÜRMEYİN ACAYİP ŞEKİLDE SES YAPIYOR VE KİMSE DE TAMİRİNİ YAPAMIYOR SAKIN OYNATMAYIN YERİNDEN 

BENDE OCTAVİA AMB.PLUS 04 VAR SÜPER ARABALAR AMA GÜZEL KULLANMAK GEREKİYOR

[/QUOTE] evet ya nedir onun cagresi
elegance
CLASSIC
CLASSIC

İleti tivoli » 23 Eyl 2008, 23:53

benim arabam 75.000km'de ve ufak tefek hiç rahatsız etmeyecek cinsten çıtırtılar geliyor kulağıma o kadar.. 20.000km'de aracı olan arkadaşın aracının tavanından bile gelen sesleri anlayamadım..sanırım kullanmak zorunda olduğu yollar çok bozuk olsa gerek yada aracı biraz hırpalanmış sanırım..açıkçası ben önümde ufak bir çukur görsem arabada yumurta taşıyormuşum gibi yavaşça geçerim..bazen arkamdan gelen araçların sabırsız şoförlerininde aracının zarar görmesini engellemiş oluyorum aslında :-))) kusuruma bakmasınlar onlar servisleri zengin edecek kadar zengin değilim
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti mehmetunal48 » 24 Eyl 2008, 13:52

"klimanın üfleme plastikleri en ufak harekette kırılıyor. bunlar cok rastlanan sorunları"
-------------
evet aynen ne kadarda adi yapmışlar o aparatı yaAngryAngryAngry
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozgurbeyaz » 24 Eyl 2008, 16:42

Tavandan ses geliyor özellikle kapılardan gıcırtı geliyor, ancak aynı sorunların arkadaşın Golf'ünde de olduğunu öğrendim. birde ön kapılardan fazla rüzgar sesi alıyor geçen gün iskitlerdeki Ziebart'a gittim, aracı dışarı parkedip içeri girdim görevliye rüzgar problemimi anlattım ve çözümü var mı diye sorduğumda görevli şahıs bana araban Octavia mı ? dedi. Bu sorun kronik ve çözümü yok dizayn hatası olabilir dedi. Ancak tüm bu sorunlara rağmen bindiğim diğer arçların hepsinden daha konforlu ve rahat bir sürüşe sahip. Golf'e, Avensis'e ve yeni Civic'e binen arkadaşlar da benim arabayı denediklerinde kendi arabalarından daha rahat olduğunu itiraf ettiler.
ozgurbeyaz
CLASSIC
CLASSIC

İleti elegance » 24 Eyl 2008, 17:58

benim tek ses geln yer arka bagajın kapagı gibi olan plastik alet onu söktüm lamba patlamıştı geri taktım ama tıkırtıyor birde sag arka kapı başka sorun yok
elegance
CLASSIC
CLASSIC

İleti drkuthan » 05 Ekm 2008, 11:40

Aracım 2007 model octavia RS

Ne ses ne tıkırtı en ufak sorun yaşatmadı

35bin km'de nazar değmesin İnşallah Wink

Bundan önce sahibi olduğum 2005 2.0 fsi highline tiptronik passat servisten çıkmıyordu Angry
drkuthan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 09 Ekm 2008, 13:44

Kapı ve bagaj döşemelerinde bulunan klipsler her sök tak işleminde yenilenmesi gerekir standart olarak ,yoksa döşemeler ses yapar.Sökerken çok itinalı sökseniz bile bunlar bir şekilde zarar görüyor anlıycağınız.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir