siz siz olun kartere dikkat edin.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

siz siz olun kartere dikkat edin.

İleti ali » 19 Eyl 2007, 02:38

Arkadaşlar yazın bir memleket turu yapalım dedik. Arabanın altı yere vurdu ve birkaç metre sonra yağ lambası yandı. Gece ve köy yolundayız  Meğer karter delinmiş ve yağ tamamiyle boşalmış. Ne yapacak usta var, ne de yeni karter var. Dağbaşı ve gökyüzünde yıldızlar… Arabayı yerinden oynatamadım bile. Şehirden çok uzağız. Daha fazlasını anlatmayayım. Tatilimiz karter sayesinde zehir oldu. Epey bir paradan da çıktık. İlçeden usta getir, usta için araba kirala, Ankara’dan yeni karter getir vesair vesair.  Arabanın altını ölçtüm, bir karıştan daha az. Haliyle altı yere çok çabuk değiyor. Octavianın en önemli eksiği bu galiba. Siz siz olun karterinize dikkat edin. Ayrıca karter işini nasıl çözümlediniz? Koruyucu mu taktırdınız? Koruyucunun arabaya negatif yönde bir etkisi olur mu? (hani orijinalinde yok ya.) bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bu maceramı da sizlerle paylaşayım dedim. Aman dikkat.

ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kaplan_octavıa » 19 Eyl 2007, 02:56

kardeşim öcelikle geçmiş olsun doğru bu arabalar asfalttan dışarı çikmicak çıkarsa paranda çıkıyor bende altını vurdum arabanın aynen kartel yarıldı yağ akmış bende fark etmedm yanımda arkadaşla knuyodm fark etmedm arabanın pistonu eğildi yağsızlıktan ve bayaa masraf ettim hemen karter muhafaza buldum taktırdım ama yınede çat çut geçiyo altı taşlara  diicem senin allah yüzüne bakmış hemen fark etmişsin ama takmayı düşünüyosan durma taktır çok faydası var ama dikkatli ol uyduruk olmasın ben ezostcuya yaptırdım çok harıka oldu ...... geçmiş olsunNuke
kaplan_octavıa
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 19 Eyl 2007, 07:26

korumanın faydası çok.dezavantajı aracın altını yere biraz daha yanaştırıyor. gerçi artık sürtse de karter değil mahfaza sürtüyor.içiniz rahat oluyor.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti gbasara » 19 Eyl 2007, 10:39

karter koruma sacının önemini ilk forumlarda yazmıştık. aracımı ilk aldığımda daha galeriden çıkmadan bu parçayı taktırdım. çünkü tahmin edebiliyorum başıma gelecekleri. ve aynen de öyle bir yollara girmek zorunda kaldım ki nerdeyse kendimi öpecektim...

geçen forum yazılarında gereksiz olduğu yazılmıştı, hiç girmedim bile. bence senin başına gelenler üzgünüm ama iyi bir örnek gerekliliğine,

geçmiş olsun dileklerimle...
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 19 Eyl 2007, 11:57

[quote="lazianke"] korumanın faydası çok.dezavantajı aracın altını yere biraz daha yanaştırıyor. gerçi artık sürtse de karter değil mahfaza sürtüyor.içiniz rahat oluyor.[/QUOTE]
aynen katılıyorum muhafaza takılınca arabanın altı ile yer arasındaki mesafe 3-4 cm azalıyor. ama yere ilk değen kartel muhafazası olduğu için problem yok. hem sizi uyarmış oluyor. ben bir ay önce fabiaya yeğenin özel skoda servisinde taktırdım, w.polo ile skodaya takılan aynı muhafaza. ufak bir tadilatla taktılar. fiatıda 140 milyon civarında takılıyormuş benden 100 milyon aldılar
başınıza bir iş gelmeden mutlaka taktırın arkadaşlar
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti ali » 19 Eyl 2007, 23:17

öncelikle sağolun arkadaşlar. karter koruyucuya Ankara şaşmaz'da 50 ytl dediler. ama çok ağırdı. tahminimce 25-30 kiloya yakın. ben de almadan geri geldim. ağırlığından dolayı arabanın ön takımlarını bozmasından endişelendim.endişem yersiz mi sizce?
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 19 Eyl 2007, 23:31

[quote="octa"]öncelikle sağolun arkadaşlar. karter koruyucuya Ankara şaşmaz'da 50 ytl dediler. ama çok ağırdı. tahminimce 25-30 kiloya yakın. ben de almadan geri geldim. ağırlığından dolayı arabanın ön takımlarını bozmasından endişelendim.endişem yersiz mi sizce?
[/QUOTE]
kesinlikle o kadar ağır değil.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 19 Eyl 2007, 23:32

karter mahfazasının dezavanyajlarından biri de çarpma anında güvenlik amacıyla motor bağlantılarının koparak motorun aşağı düşmesine imkan vermemesidir.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 19 Eyl 2007, 23:40

geçmiş olsun..karter koruma çok şart bencede...ama bende yok hala :) o yüzden hep dikkat ediyorum bozuk yollardan geçerken ..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti OctaviaAmbiente » 24 Eyl 2007, 01:08

ben de hafta sonları memlekete gidiyorum(karedeniz).Baktım kartel her vurduğunda içim cız ediyor.Serviste taktırdım.şimdi yine vuruyor fakat içim rahat.Servisteki ücreti 160 ytl.yan sanayisi de mevcut 70 ytl.Orjinali tavsiye ederim.

OctaviaAmbiente
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PERTT » 24 Eyl 2007, 03:13

octavıanın motoru yere yakındır baya alcaktırr kartersız asla dıyorum helekı spor yay vs varsaa fılm kopar anca f1 pıstınde kullanabılırsın bugun bende az daa bırakıyodum karterı e 5 ın ortasında kucuck tumsege takıldıım
PERTT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti semazen » 25 Eyl 2007, 10:52

Arkadaşlar Allahın selamı üzerinizde olsun,,Bu karter mevzusu üzerinde bayağı durunmuş,bizde kısmet olursa 1-2 hafta içinde Skodalı olacağız,,acaba arabayı alır almaz servise götürüp hemen taktırsakmı ne dersiniz.Yoksa kartersizde bu iş olurmu dersiniz? Bide bu Oktaviaların altı renolar kadar varmı yada hangi arabayla kıyaslanabilir bu konuda en azından fikir edinmiş olurum_HAdi Allaha emanet olun ..
semazen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 25 Eyl 2007, 22:00

TAKTIR!!!
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti PERTT » 25 Eyl 2007, 23:39

[quote="semazen"]Arkadaşlar Allahın selamı üzerinizde olsun,,Bu karter mevzusu üzerinde bayağı durunmuş,bizde kısmet olursa 1-2 hafta içinde Skodalı olacağız,,acaba arabayı alır almaz servise götürüp hemen taktırsakmı ne dersiniz.Yoksa kartersizde bu iş olurmu dersiniz? Bide bu Oktaviaların altı renolar kadar varmı yada hangi arabayla kıyaslanabilir bu konuda en azından fikir edinmiş olurum_HAdi Allaha emanet olun .. [/QUOTE] octavıa yaya kesınlıkle taktırın mutlakaaOuch
PERTT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ali » 26 Eyl 2007, 13:09

[quote="semazen"]Arkadaşlar Allahın selamı üzerinizde olsun,,Bu karter mevzusu üzerinde bayağı durunmuş,bizde kısmet olursa 1-2 hafta içinde Skodalı olacağız,,acaba arabayı alır almaz servise götürüp hemen taktırsakmı ne dersiniz.Yoksa kartersizde bu iş olurmu dersiniz? Bide bu Oktaviaların altı renolar kadar varmı yada hangi arabayla kıyaslanabilir bu konuda en azından fikir edinmiş olurum_HAdi Allaha emanet olun .. [/QUOTE]
renolarla kıyas bile olunmaz. ölçtüm. octavianın altı bir karış bile yok. çaktırmadan bir kaç arabanın altını da ölçtüm. hiç birinin altı octavia kadar yere yakın değil. hondanın bile.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ali » 26 Eyl 2007, 13:14

arkadaşların söylediklerine göre karter kaza anında motorun kendini indirmesini engelliyormuş. buda arabanın önemli bir özelliğini yok ediyor. bunun içinde ben taktırmaktan vazgeçtim. şehirde bir şey olmuyor zaten. ben köy yolunda deldirmiştim. şehirde kullanacaksan taktırmana gerek yok.

ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PERTT » 26 Eyl 2007, 21:41

İS KAZAYA GELENE kadar daha cok seyler gorusun arkadasım orası allaha kalmıs takdırıne hem octavıa cok saglam bır arac ben 3 metrelık palmıye agacını yıktım bak hala forumdayım bıseyım yok ustelık karter muahafazamda varr :):):):)
PERTT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gbasara » 26 Eyl 2007, 21:54

karter koruma sacı ağırlık yapıyormuş.. o zaman kaputu da sökün araç hafiflesin

aracın yere yakınlığını artırıyormuş.. 1cm inince araç gitmeyecek mi, lastiklerin havası azalınca da aşağı yaklaşır araç, sert frenlerde de öne yığılır, bozuk amortisörler de aşağı bırakır kasayı ama iş kartere gelince laf söyletmiyoruz.

kaza anında motoru tutuyormuş.. kaza olsa karterin motorun pozisyonuna bakacak halimiz olacak mı, olduktan sonra kartersiz de olur ne olacaksa, hem aracın şasisi sağlamsa motor düşmese ne olur. karter kaza anında canımızı korumaz, gündelik hayatımızda ekstra masraf olmasını egeller. kim dağın başında ailesi ile birlikte perişan olmak ister!

karter delindi mi araç hareket ettirilmez, çekici çağıracaksınız bilmem kaç km uzaktan. hepiniz çekiciye sığmayacaksınız, motor inecek, her yerine el değecek, aracın orjinalliği bozulacak, ertesi güne olan planlarınız bozulacak, otobüse dolmuşa bindiğinizde zorunuza gidecek ve tonla para vermek zorunda kalacaksınız. satarken de "yok kazalı değil de .. işte motor indi, bakım olsun diye" kem küm edeceksiniz alıcı da zaten pimpirikli olurlar vazgeçecek...

altı üstü 50-100 TL, verin gitsin içiniz rahat olsun, yazık değil mi aracınıza, karteri mi gözden çıkarırsınız yoksa koruma sacını

siz karar verin...
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir