GENEL FİKİR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

GENEL FİKİR

İleti faruk0135 » 18 Haz 2015, 14:27

herkese merhaba. arkadaşlar 2009 model 1.6 mpı motor ocavia aldım( makyajsız kasa). aracı ilk sahibinden aldım 145 binde hep benzinde binilmiş ben lpg taktırdım. bu güne kadar hep skoda yetkili servisinde bakımları yapılmış.
1)yağ bakımı geldi ve hangi yağ kullanmalıyım. birde yağ değişimini kendim yapmak istiyorum çünkü merakım var nelere dikkat etmeliyim.
2)bu kilometre de bir araçta neler yapmalıyım bakım olarak. buji, baskı balata vs.
yazdıklarıma ve genel olarak fikir ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim. teşekkürler

faruk0135
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ayşe aydın
Nereden: İzmir
Arabanız: 1.6 fabia elegans

İleti mavisel my » 18 Haz 2015, 15:31

1.Mobil 10/40 (3.5-4lt) yada castrol 10/40 (3,5-4lt) kullanmanızı tavsiye ederim. Yağ degişimi yapılırken yag filtresi ve diger hava polen benzin/mazot filtreleride degiştirmekte fayda var bujiler ne durumda kaç bin km yapıldı 20-30 bin km geçtiyse degişmeli. Aracı yeni almışsınız her şeyi baştan sıfırlamakta fayda var eski sahibinin sözüne ne kadar güvenilir bilemem.

Kendiniz degiştirmekle ugraşmayın bence ezbere yapmayın götürün ustası yapsın. Motor sıcakken benim usta içindeki yagı boşaltmıyor diger işleri yapıyor en son yag degişimi onda da yagı alttan boşaltıp yag filtresini söküyor daha sonra yeni yag filtresini takıyor motorun yagını koyuyor.

2. 145bin kmde ki bi aracta triger seti ( triger kayışı-devirdaim-v kayışı rulmanlar vs.) degiştirilmiş olmalı baskı balata aracın durumuna göre bitikse değiştirilmeli yağı suyu 4 filtre buji yine aracın durumuna göre ön takım istiyorsa ön takım gibi bakımlar yapılmalı.

Zaten bakım istiyen yerler zamanla ses yapar çalışmaz hale geleceginden belli olur. Hayırlı olsun güle güle kullanın.
Kullanıcı avatarı
mavisel my
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mesut
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 16V 101BG HB

İleti faruk0135 » 19 Haz 2015, 10:17

çok teşekkür ederim. allah razı olsun
faruk0135
CLASSIC
CLASSIC

İleti teksamet » 19 Haz 2015, 23:30

selam lar, aracınız hayırlı olsun.
1.6 mpı motor dediğinize göre aracınız 8v, bu motorlar golf4 lerde kullanılan en yaygın motorlar ve oldukça performanslı,
bende 1.4 16v fabia vardı 101hp tam bir canavardı, ondan biliyorum. eğer aracınızda yağ eksiltme varsa 5000km / 1lt veya daha üstü mobil1 10w/60 yağı tavsiye ederim. yoksa mobil 10w/40 uygundur.
ben fabia mı 1 yıldan fazla kullandım tüm bakımlarımı kendim yaptım, hiç ustaya gitmedim. ( zaten hiçbirine güvenmem, yağ kerter tapasını sıktığından emin olmadan gezmek istemem yani )
aracınız için wv parçacısından en uygun filtreleri alıp her şeyi kendiniz yapınız, filtreleri mutlaka MAHLE marka alın, orjinal ürün, bazıları derki abi aynı filtre fazla para verme vs gibi der, siz dinlemeyin.
artı olarak aracınız lpg de uzun süre kullanacaksanız iridium buji kullanmanızı tavsiye ederim. yakıtın tam olarak yanmasını sağlayarak hem krum oluşmasını önler ve çekişi arttırır. standart bujilere göre biraz pahalıdır ama ömrü yaklaşık 3 katıdır. ( 4 ad. 90 TL ye alıyordum ben bosch marka ) eğer titiz bir kullanıcı iseniz iridium buji ye alıştınızmı herkese önereceksiniz.
sanırım bu buji sizin araca uygun, http://www.ozenticaret.com.tr/asp/produ ... um-Iridium
diğer gerekli parçaları siz kendiniz temin edersiniz.

özellikle hava filtresin de KN AİR FİLTER tavsiye ederim bir kere alıyorsunuz, ömür boyu yıkayıp tekrar tekrar kullanıyorsunuz.

elimden geldiğince açıklayıcı olmuştur, inş.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti faruk0135 » 24 Haz 2015, 15:49

teksamet arkadaşım çok teşekkür ederim. sizin gibi insanların hala var olması çok güzel.
faruk0135
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 25 Haz 2015, 08:19

benim octavia mpi aracima 5w30 kullanıyordum tam sentetik. pek yag eksiltme olmuyordu.en fazla 1 litre daha alınır eksiltme olursa uzun vadede. 5w30 u da arastırın derim. mobil veya casatroll kullanmıstım tabi. polen filtresinin yeri torpidonun icinde biliyomusunuz yerini bilmiyorm.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir