Şanzıman sorunu?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Şanzıman sorunu?

İleti ertugrul61ts » 19 Kas 2015, 10:06

Merhaba,

Aracım yokuşlarda gaza basmama rağmen vııııı diye bir ses çıkarıp kavramada kalıodu gaza basınca biraz daha ilerliyordu araç... bir de vites geçişlerinde titreme vardı sanki.. servise götürdüm iyi niyetten kavramamı değiştirdiler.. ardından bir haftaiçinde 4 ve 6 viteslere geçişlere özellikle sabahları ilk çalıştırmada sanki sporttaymış gibi hıg die hızlıca geçer oldu.. servise götürdüm sürdüler bişey yok dediler, makineye bağladılar herşey normal dediler... bugünlerde sadece 4 ve 6 da olan sıkıntım 2 ye de sıçradı, sabah çalıştırma da o da bir heyecanla geçiyor sanki ama 1,3,5 de böyle bir sorun yok, onlar dsg nin yumuşaklığında güzelce geçiyor.. bugün servise yine gittim, geçenki gösterişim yakın olduğundan bişey yok dediler siz sürün artarsa bakarız dediler ama ben tedirginim başıma birşey gelecek diye. böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? olduysa ne teşhis koydular? sizce durum nedir?

Not: Aracım 2013 octavia tdi elegance otomatik. Bir de bayır aşağı giderken ve ilk çalışmanın ardından 20 km filan geçince bu sorunlar da gözükmez oluyor sanki..

Yorumlarınızı bekliyorum..

Kullanıcı avatarı
ertugrul61ts
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ümit Ertuğrul
Nereden: Trabzon
Arabanız: Octavia 3 1.6 TDI DSG

İleti teksamet » 19 Kas 2015, 10:18

otomatik vitese karşıyım, sanki araca binin ce şoförlükten başka bir işle uğraşıyoruz da vitesi değiştirmeyi bir beyin e bırakıyoruz, ee normal bu beyinde bizden akıllı değil illaki bir yerde saçmalayacak veya arızalanacak.

dsg şanzımanın kronik sorunlu olduğunu ve ayrıca tüm otomatik şanzımanların sorunlu olduğunu söyleyebilirim.

şanzımanın üstünde aptal bir beyin var sürekli onunla çelişiyoruz ve kavga ediyoruz, manuel viteste bu sorunlar yok,

şimdi ne deyeceğimi bilemedim bu konu hakkında, zaten servis te bişey yok demiş, ama içiniz rahat etmemiş.

servis bence arızalanmasını bekliyor, en az 4 - 6 bin tl masraf çıkarması için.

bence satın kurtarın kendinizi,
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti ertugrul61ts » 19 Kas 2015, 10:29

Açıkçası ben Dsg nin o sürüş konforundan vazgeçmem, inş bir sorunu yoktur veya çözülür.. Ama olur da bu aracımı satarsam yine dsg alırım. bence mükemmel bir rahatlık... Araç sürmek bence böyle çok daha zevkli...
Kullanıcı avatarı
ertugrul61ts
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti teksamet » 19 Kas 2015, 11:15

o zaman her zevk in bi bedeli vardır diyeceğim.

siz o bedeli ödemeye baştan razı olmuşsunuz demektir.

karşınıza çıkacak sorunlara da hazırlıklı olmakta fayda var.

iyi sürüşler.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Arabanız: roomster

İleti jenq » 19 Kas 2015, 11:31

Kavrama değiştikten sonra yeniden yazılım yüklüyorlar. Yazılım yüklenirken bir sıkıntı olmuş olabilir. Bence tekrar yazılımı yüklesinler. Benim de kavramayı değişirdikten sonra vites geçişlerinde bir sıkıntı olmuştu. Yazılım atınca düzeldi.
Kullanıcı avatarı
jenq
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Skoda Octavia III Optimal 1.6 TDI DSG

İleti sainz » 19 Kas 2015, 11:38

Sıkıntı yazılımsal olabilir.
ertugrul61ts yazdı:...4 ve 6 viteslere geçişlere özellikle sabahları ilk çalıştırmada sanki sporttaymış gibi hıg die hızlıca geçer oldu.. servise götürdüm sürdüler bişey yok dediler, makineye bağladılar herşey normal dediler... bugünlerde sadece 4 ve 6 da olan sıkıntım 2 ye de sıçradı...

Şu ifadenize istinaden K2 kavramasında sıkıntı olduğunu düşünüyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ertugrul61ts » 19 Kas 2015, 13:38

Yazılımsal olabilir diyorsunuz... hmm bunu servise desem de nasıl desem.. diyecekler nerden çıkardın, kendin yükle o ki biliosun... İnşAllah beyinde bir sıkıntı olmaz.. usta hatta yeni parça bir sıkıntı olmaz dedi.. ama bir şeyler var bu bellii...
Kullanıcı avatarı
ertugrul61ts
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti paranoia » 19 Kas 2015, 20:30

Bu konu da o kadar çok yazdım ki . Eski başlıklara bakıp okuyabilirsiniz. DSG işi mükemmel ile berbat arasında oldukça geniş bir sınırda gezinen bir konu. Aslında biraz da şans işi ama tamamen değil. Ayrıca büyük bir çoğu da otomatik araçları kullanmayı bilmememizden kaynaklanan sorunlar. Ünal Bey'e aslında kısmen katılıyorum. Otomatik bir aracı siz kendi beyin fonksiyonlarınızla kullanamıyorsunuz maalesef. Yani aracın beynine uymak zorundasınız. Bütün sorunlar bundan kaynaklanıyor. Gerisi de hatalı kullanım. Yani özetle biz otomatik araç kullanmayı ancak arıza yapınca öğreniyoruz. Gelelim arızaya !

Skoda ile ilişkili kronik servis sorunu devam ediyor. Bu markaya bu kötü servis hizmeti kesinlikle yakışmıyor. Servisler ana arızalar konusunda oldukça yetersiz ve kötü. Araba ile ilgili tecrübesi fazla olan bir tamirciye denk gelirseniz şanslısınız. DSG aslında kronik olarak 2 sorun çıkartıyor. Birisi mekatronik diğeri kavrama. DSG kontrol kartı ile ilgili sorunlar da oluyor ama en çok görülenler bunlar. Sizin ki de maalesef kavrama problemi. DSG lerde çift kavrama sistemi olduğu için aynen belirttiğiniz gibi 1-3 -5 ve 2-4-6 farklı setler tarafından kontrol ediliyorlar. Bunlar kavrama 1 ve kavrama 2 diye geçiyor. İşte servisler burada devreye giriyor. Makineye taktıklarında zaten arızanın nerede olduğunu bilgisayar size söylüyor ve ona göre kavramayı değiştiriyorlar. Ne oluyorsa işte o zaman oluyor. Kavrama ve şanzıman adaptasyonu diye bir uygulama yapılması gerekiyor ve servislerde bu konuyu dosdoğru bilen kalifiye usta sayısı maalesef yok denecek kadar az. Sadece kavrama değişince iş bitmiyor. Şanzımanın adam gibi çalışması için sırasıyla her vites de belirli bir zaman da sabit hızla kalması ve bu esnada şanzıman içindeki değerlerin aynı anda bilgisayar ile izlenmesi ve ona göre bazı ayarlar yapılması gerekiyor. Ve kavrama değişmesine rağmen bu adaptasyon tam olarak yapılmazsa , yine problem çıkıyor. Muhtemelen aracınız yakın bir zamanda belki de asla ; bir gün daha henüz çalıştırdınız ve vites P de iken bile gaza bastığınızda gitmek isteyecek ya da kalkınca 1'den 2'ye geçmeyecek. Kontak açıp kapatınca düzelecek bir süre sonra gene benzer şeyler yapacak. Muhtemelen yine kavrama değiştirecekler. Bence başka bir şehir de ki servise ya da doğrudan Yüceoto'ya gidip gösterin. Ha sorunu çözerler diye değil sadece size taktıkları kavramanın garantisinden faydalanın diye. Bütün bunları 2 kez kavrama değiştirmiş birisi olarak söylüyorum. DSG güzel bir şanzıman ama sorun çıkarttığı zaman da çıkartıyor. Tüm Skodalarda kesinlikle yok ; evet ama işin garibi grubun tüm modellerinde var. WV ya da Audi ya da Seat farketmiyor. Hepsinde kavrama problemi zamanla çıkıyor.

En basitinden şu soruya cevap verin . Aracınızı trafikte durmak ya da dur kalk yapmak zorunda kaldığınız da frene sonuna kadar basıyor musunuz ? Ya da sadece duracak kadar mı dokunuyorsunuz. Mutlaka basmak gerekiyor çünkü... Bakın bu soruya vereceğiniz cevap bile bile kavramanın aşınması için yeterli . Bu bilgiyi bana ne servis ne satış danışmanı verdi. Sadece kendi tecrübelerimden farkettim. Vel hasıl şu aşamada kolay gelsin demek dışında aklıma bir şey gelmiyor. Maalesef aracımız çok güzel ama bu grubun tüm markalarında ciddi servis problemi var. Servislerde iyi kalifiye ve yetişmiş usta arabayı bilem ne yazık ki yok . Opel de asla bu kadar folofoş servis anlayışı görmemiştim mesela. Elden gelen bir şey yok aldık bineceğiz :)
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti sainz » 19 Kas 2015, 20:40

paranoia yazdı:...En basitinden şu soruya cevap verin . Aracınızı trafikte durmak ya da dur kalk yapmak zorunda kaldığınız da frene sonuna kadar basıyor musunuz ? Ya da sadece duracak kadar mı dokunuyorsunuz. Mutlaka basmak gerekiyor çünkü... Bakın bu soruya vereceğiniz cevap bile bile kavramanın aşınması için yeterli . Bu bilgiyi bana ne servis ne satış danışmanı verdi. Sadece kendi tecrübelerimden farkettim...

Zaten kavramada sıkıntı hemen hemen hep K2' de yani kavrama-2' de çıkıyor. Bana göre de ana sebabi şu:
Dümdüz bir yolda freni bırakıp aracı kendi haline bırakın. Nasıl davranıyor? Yaklaşık bir araba boyu ilerleyip hemen ikinci vitese geçiyor. Buraya kadar normal gibi geliyor. Tam bu durumda vitesi D konumundan manuel konumuna alırsanız anında 1. vitese geçiyor. Bu durumda normalde aracın frenleme yapması lazım ancak yapmıyor. Yanlış düşünmüyorum değil mi? 2. vitesten 1. vitese alınıp gaza da basılmazsa, araç motor freni yapmalı, değil mi? Ancak DSG' de bunu yapmıyor, sebebi de rölantide ve düz yolda D2' de yarım debriyaj gidiyor. Eğer ki çok fazla dur-kalkı olan trafikte ilerliyorsam veya rölantide ilerlediğim bir trafikteysem vitesi manuele alıyorum ki D2' de yarım debriyajda kavramayı rendelemesin. Bana da bunu hiç kimse anlatmadı, bu da benim tecrübemdir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti paranoia » 20 Kas 2015, 01:35

sainz yazdı: Bana da bunu hiç kimse anlatmadı, bu da benim tecrübemdir.

Bravo Uğur Bey ; Aynen katılıyorum dediklerinize !

Daha önceki DSG başlıklarında ben de benzer konulardan bahsetmiştim. DSG gerçekten de yoğun trafik için kesinlikle uygun bir şanzıman değil ve özellikle dur kalk varsa , vitesi manuele almak son derece mantıklı ! Zaten çok yoğun trafikte dur kalk yaparsanız bu seferde sürekli ısınma sinyali veriyor.

Maalesef bu bilgileri servisten alma imkanı yok zaten ancak tecrübe ile öğreniliyor ! Bu şanzıman adaptasyonu için yaklaşık 100 km den biraz fazla yol yaptılar en son kavrama değiştirmemde ; ilk arızada bu işlemin yapıldığını hiç sanmıyorum en basitinden

Umarım Ertuğrul Beye biraz faydası olur !
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti 101hp » 20 Kas 2015, 21:45

DSG sıkıntili bir alet zaten 10 arabadan 5 i kavrama arızası verdi.bu oran artabilir de azalabilir de benim için rakamlar örnekti ama azımsanmayacak kadar fazla.sizin araçta sıkıntı çıkarmaya başlamış.Benim tavsiyem arabayı elden çıkarın çünkü şimdi halletseniz bile ileride mutlaka nüksedecektir.
101hp
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hakan kahraman
Nereden: Diyarbakır
Arabanız: fabia elegance

İleti umutgiray » 21 Kas 2015, 09:38

101hp yazdı:DSG sıkıntili bir alet zaten 10 arabadan 5 i kavrama arızası verdi.bu oran artabilir de azalabilir de benim için rakamlar örnekti ama azımsanmayacak kadar fazla.sizin araçta sıkıntı çıkarmaya başlamış.Benim tavsiyem arabayı elden çıkarın çünkü şimdi halletseniz bile ileride mutlaka nüksedecektir.

Arkadaşlar bu mantığı anlamıyorum. sıkıntı çıkarmaya başlamış sat kurtul. alan adamın günahı ne ? sen satarken desen ki kavramada sorun var satamazsın. yaptırsan zaten biner devam edersin. bu şekilde satıp başkasının günahına girmeye gerek var mı ? diyelim ben aldım bu arabayı ve bu sorunlar önüme kısa sürede çıktı yada siz aldınız aynı durum sizin önünüze çıktı. buraya başlık açıp satan adama bir güzel giydirdikten sonra ya hukuki olarak bir şey yapabilir miyiz yada nasıl çözeriz tarzı başlıklar açıcaz ve bir arkadaşta bırak uğraşma hemen elden çıkar diyecek.
Elinizi vicdanınıza koyun arkadaşlar ve biraz empati yapın lütfen.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti 101hp » 22 Kas 2015, 16:30

umutgiray yazdı:
101hp yazdı:DSG sıkıntili bir alet zaten 10 arabadan 5 i kavrama arızası verdi.bu oran artabilir de azalabilir de benim için rakamlar örnekti ama azımsanmayacak kadar fazla.sizin araçta sıkıntı çıkarmaya başlamış.Benim tavsiyem arabayı elden çıkarın çünkü şimdi halletseniz bile ileride mutlaka nüksedecektir.

Arkadaşlar bu mantığı anlamıyorum. sıkıntı çıkarmaya başlamış sat kurtul. alan adamın günahı ne ? sen satarken desen ki kavramada sorun var satamazsın. yaptırsan zaten biner devam edersin. bu şekilde satıp başkasının günahına girmeye gerek var mı ? diyelim ben aldım bu arabayı ve bu sorunlar önüme kısa sürede çıktı yada siz aldınız aynı durum sizin önünüze çıktı. buraya başlık açıp satan adama bir güzel giydirdikten sonra ya hukuki olarak bir şey yapabilir miyiz yada nasıl çözeriz tarzı başlıklar açıcaz ve bir arkadaşta bırak uğraşma hemen elden çıkar diyecek.

Ben arkadaşa bu şekilde sat kurtul diye birşey yaziyormu orada?? Ben baktım göremedim sen nasıl görebilirdin.DSG de kavrama kronik arızadır.WV'de kabul etmiştir bunu.yaptirırsın ve tekrar bu arızayı bilir ve elinden çıkarırsın arabayı.elim viicdanimda içim rahat çok şükür
101hp
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hakan kahraman
Nereden: Diyarbakır
Arabanız: fabia elegance

İleti umutgiray » 23 Kas 2015, 10:41

101hp yazdı:
umutgiray yazdı:

Ben arkadaşa bu şekilde sat kurtul diye birşey yaziyormu orada?? Ben baktım göremedim sen nasıl görebilirdin.DSG de kavrama kronik arızadır.WV'de kabul etmiştir bunu.yaptirırsın ve tekrar bu arızayı bilir ve elinden çıkarırsın arabayı.elim viicdanimda içim rahat çok şükür

"sizin araçta sıkıntı çıkarmaya başlamış.Benim tavsiyem arabayı elden çıkarın çünkü şimdi halletseniz bile ileride mutlaka nüksedecektir."

bu ifadede yaptır sat anlamı pek yok gibi ama
niyetinizi Allah Kabul Etsin
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir