Sıfır arabada genel problemler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sıfır arabada genel problemler

İleti adnanh » 26 Mar 2016, 12:32

Merhaba,
2 ay önce skoda octavia 1.2 TSI DSG bir araç aldım. 2 ay içinde araçtan ciddi anlamda soğudum.

Şu ana kadar gördüğüm genel sorunlar;

1. Yağmur sensörü doğru çalışmıyor. Ani başlayan sağanak yağış da sensör 1 dk sonra camdaki damlaları algılayıp silecekleri çalıştırıyor. Aynı şekilde yağmur durduğunda(camda tek damla su olmamasına rağmen) sensör 1 dk sonra silecekleri durduruyor. Bu sürekli yaşadığım problem. Yağmur şiddeti arttığında ya da azaldığında sensör çok geç tepki veriyor.

2. Yan aynanın kör noktayı göstermediğini fark ettim. Yan aynalardan yanınızdaki aracı fark edemiyorsunuz.

3. Aracın simetriği oldukça kötü. Kaputun çamurlukla birleştiği bölgede (sağ tarafta) kaput çamurluk hizasının aşağısında kalırken sol tarafta yukarıda kalıyor. Aynı şekilde ön farların kaputla birleştiği yerde sağ far ile kaput arasına serçe parmağım girmezken, sol tarafta serçe parmağımı araya sokacak kadar boşluk var.

4. Araç içeri çok ses alıyor. Otobanda 200 mt. ileride ki tırın sesi içeriye olduğu gibi yansıyor. Hız 120 km.yi geçtiğinde rüzgar sesi olduğu gibi aracın içinde. Ayrıca 80 km ile seyrederken yanınızdan 140 km hızla bir araç geçtiğinde aracı olduğu gibi savuruyor. Bunu direksiyondan bile hissedebiliyorsunuz.

adnanh
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Octavia 1.2 TSI

İleti AhmetH » 26 Mar 2016, 13:32

Kıl biri olduğunuz belli sizin markanız skoda değil bunu bilin.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti adnanh » 26 Mar 2016, 14:20

Kıl biri olmaktan neyi kastediyorsunuz? Aracı 2 Şubat 2016'da aldım ve aldığımdan beri göze çarpan sorunları yazdım. 2013 model Golf'de kullandım. 1999 ve 2011 model Passat'da. Bu araçlara göre kıyasladığımda yukarıda bahsettiğim sorunlar göze çarpıyor.
adnanh
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 26 Mar 2016, 16:54

detaya önem veren çok kıyaslayan inceleyen pimpirikli manasında kullandım, kaba manada algılamayın :)

VW grubu kendi şirketleri arasında hiçbir markaya biribirini ezdirmez bu nettir.
audi vw den vw skoda da dan daha kalitelidir. gözle görünen yerinde olmasada bu böyledir hadi oda eşitse donanımından üstün gelir tasarımdan üstün gelir. (gençler seata pek meraklı spor duruyor led farlar falan )

yıllardan beri skoda markasını bilirim. skodanın hiçbişey olduğu dönemlerden Skoda tutmaz satılmaz değer kaybeder denilen dönemlerden bu zamanlara gelişi şahit olarak yaşadım. SuperB in üzerinde skoda amblemini utancından kapatanlarıda gördüm. Biri 0km skodaya laf yapıyorsa VW ile kıyasladığı hemen belli olur. Lütfen sizde böyle yapanlardan olmayın. VW bünyesi altında 100 yılı geçmiş mazisi bu firma anca bu kadar başarılı olur. Bunu görüp takdir etmek lazım VW ile kıyaslayıp eleştirmek değil. Malzeme bu :D

kaput ayarı yapılır tüm markalarda takozlar ayarlıdır.(çamaşır bulaşık makinası ayağı gibi dönerek ayarlanır, ayrıca sizin 0km araç kazalı boyalıda olabilir taşınırken tır dan düşmüştür yada maganda kurşunlamıştır. Bunlar yaşanan olaylar hele birde güzel indirim aldıysanız.)

silecek fasılası yada hassasiyeti ayarlanabiliyor olmalıdır ayarlanmıyorsa bile VCDS denen elektronik alet ile ayarlanır sonuçta VW altyapısı.

aynalara yapacak birşey ise yok.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti adnanh » 27 Mar 2016, 17:29

Evet. Dediğiniz gibi detaya önem veririm. Yalnız diğer VW araçlarına göre kıyasladığınızda kalitenin biraz düşük olduğunu az detaylı inceleyen herkes görebilir.
Araçta dün fark ettiğim diğer bir problem ise Bolero ekranının ara ara kilitlenmesi. SD karttaki bir müziği dinlerken durduk yere cihaz kitlendi. Kapatıp tekrar açtım. 2 dk sonra başka bir şarkıda tekrar kilitlendi. Aracın işlemcisi gerçekten zayıf.(SD kartta bir problem olduğunu düşünmüyorum.)
Kaputu açıp biraz inceledim. Ekteki dosyalarda görebileceğiniz gibi motorun yan taraflarında ki (akünün yanında ki) kısımda boyanın ne kadar kalitesiz yapıldığını görebilirsiniz. Fırça izleri oldukça belirgin.
Ayrıca elektrik aksamına bir bakın. Kablolar adeta bandajla sarılmış. Bu şekilde bir işçiliği ya da düzeni çin arabasında bile bulamazsınız.
Fiyatına gelince aracı indirimsiz aldım. Aracım beyaz renk. Tek ekstra özelliği 17 jant ile gelmiş olması.
Eklentiler
Motorun sol tarafı-boya ve kabloya dikkat2.jpg
Motorun sol tarafı - Kablo ve boyaya dikkat
Kabloların döşeniş şekli2.jpg
Kabloların döşeniş şekli - Bandajla sarılmış
Akünün yanı - Boyaya dikkat.jpg
Akünün yanı - Boyaya dikkat edin
adnanh
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia042 » 27 Mar 2016, 19:49

Fırça izi dediğiniz yerler kaporta aksamının birleştiği yerler. bu kısımlara yoğun bir kimyasal sürülüyor. fakat asla fırça ile değil. bu kısımlar kaportanın çürümesinin başlangıç noktaları bu kısımlar halk arasında ice diye tabir edilen yerler. bolero ekranlı teybe gelince gerçekten kaliteli bir flaş alın sorun çözülür. Allah kazadan korusun güle güle binin..
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti felicia042 » 27 Mar 2016, 19:58

burada aracınızın nasıl üretildiği var. https://www.youtube.com/watch?v=vYrsPGTPOoY
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti fthpl » 27 Mar 2016, 21:20

Arkadaş buraya içini dökmeye gelmiş . hoşta gelmiş. umarım amacına ulaşır, en azından istediği gibi kamuoyu felan oluşturur. belkide skodanın satışları bu konudan sonra düşer, hatta VW grubu skoda konusunda çarpıcı değişikliklere gider.

Ben cidden yakarışınız kime ve neye anlamadım. Araç için bize önerebileceğiniz memnun olduğunuz ,iyi yanları var mı ?
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti teksamet » 27 Mar 2016, 22:11

adnanh yazdı:Merhaba,
2 ay önce skoda octavia 1.2 TSI DSG bir araç aldım. 2 ay içinde araçtan ciddi anlamda soğudum.

Şu ana kadar gördüğüm genel sorunlar;

1. Yağmur sensörü doğru çalışmıyor. Ani başlayan sağanak yağış da sensör 1 dk sonra camdaki damlaları algılayıp silecekleri çalıştırıyor. Aynı şekilde yağmur durduğunda(camda tek damla su olmamasına rağmen) sensör 1 dk sonra silecekleri durduruyor. Bu sürekli yaşadığım problem. Yağmur şiddeti arttığında ya da azaldığında sensör çok geç tepki veriyor.

2. Yan aynanın kör noktayı göstermediğini fark ettim. Yan aynalardan yanınızdaki aracı fark edemiyorsunuz.

3. Aracın simetriği oldukça kötü. Kaputun çamurlukla birleştiği bölgede (sağ tarafta) kaput çamurluk hizasının aşağısında kalırken sol tarafta yukarıda kalıyor. Aynı şekilde ön farların kaputla birleştiği yerde sağ far ile kaput arasına serçe parmağım girmezken, sol tarafta serçe parmağımı araya sokacak kadar boşluk var.

4. Araç içeri çok ses alıyor. Otobanda 200 mt. ileride ki tırın sesi içeriye olduğu gibi yansıyor. Hız 120 km.yi geçtiğinde rüzgar sesi olduğu gibi aracın içinde. Ayrıca 80 km ile seyrederken yanınızdan 140 km hızla bir araç geçtiğinde aracı olduğu gibi savuruyor. Bunu direksiyondan bile hissedebiliyorsunuz.

hocam,

daha dsg ile bi sıkıntı yaşamadınız mı?
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti adnanh » 28 Mar 2016, 08:26

Yorumun için teşekkürler felicia042. Fırça izi dediğim olayın ice olduğunu bilmiyordum. Yalnız boyayı biraz fazla kabarttığından(akünün yanındaki resimde görebilirsin) pek hoş durmadığını söyleyebilirim.

fthpl kullanıcısı sanırım beni skoda düşmanı ilan etti. Yazımın öncesinde Passat ve Golf kullandığımı söylemiştim. Octavia'yı bu araçlar ile karşılaştırdığımda kalitenin biraz düşük olduğunu söyleyebilirim. Şunu da eklemek istiyorum. VW araçlarını sevdiğim için(Skoda da bunlardan biri) bu aracı da çok severek ve beğenerek aldım. Hangi araç olursa olsun malesef test sürüşünde bunları göremiyorsunuz. Bu aracın yerine Passat almış olsaydım ve benzer(ya da farklı durumları) onda da görseydim Passat forumlarında mutlaka paylaşırdım. Amacım aracı kötülemek değil yapıcı olmak.
Bu konuları forumlarda paylaşacağız ki araç üreticileri bu hususlarda kaliteye daha fazla önem verebilsinler. Bu yorumu Skoda genel merkezine(çek cumhuriyetine) de ilettim. Yorumum için teşekkür edip gerekli özeni göstereceklerini söylediler.
Ayrıca AhmetH arkadaşımın dediği gibi bunlar ciddi problemler değil. Bir çoğu serviste çözülebilecek problemler.

Allah herkese kazasız belasız, ağız tadıyla binmeyi nasip etsin. Amin
adnanh
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti adnanh » 28 Mar 2016, 08:41

iyi yanlarından da bahsedeyim.
1.2 TSI DSG almak isteyenler "motorun çekişi zayıftır" diye düşünebilir. Aracın sürat ve performansı gayet iyi. Ondan yana şüpheniz olmasın. Yalnız ciddi yokuşlarda biraz zayıf kalıyor. O da normal.
Aracın kullanım dinamikleri Passat ile aynı. Hatta direksiyonun tepkisi 2010 model Passat'tan çok daha iyi.(Yeni Passatları bilmiyorum)
DSG şanzımanın diğer VW araçlarından aşağı kalır yanı yok. Hatta bu araçların MQB platformunda üretilmesi bunun ispatı.
adnanh
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fthpl » 28 Mar 2016, 09:44

Öyle art bir niyetim yoktu,kırdıysam kusura bakmayın. Bazen art niyetli kişiler daha merhaba demeden araçları kötülüyor,buna çok tanık olduk. Benimki refleks gibi birşey oldu.

Kazasız belasız sürüşler, umarım bir sonraki aracınızda bu bahsettiğiniz durumlar ortadan kalkar.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti adnanh » 28 Mar 2016, 10:33

Estağfurullah, kırıcı olduğunuzu düşünmedim.

Sadece kalite kontrolün biraz zayıf olduğuna değindim. Özelikle 1. ve 3. konu için sıfır araçların fabrikadan çıkmadan önce bir kez daha ciddi anlamda kalite kontrolden geçmesi gerektiğine inanıyorum.
İkinci el araç alsam bu konulara hiç değinmem bile ama sıfır araç aldığınızda ve bu tür sıkıntılar biraz can sıkabiliyor.

Allah herkese gönlünde yatan araca hayırlısıyla binmeyi nasip etsin.
adnanh
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 28 Mar 2016, 11:36

Motor kaputu acikken alt yuzeyinin fotosunu cekebilirseniz size ayar takozlarini gosterebilirim
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti hakanerdogan » 31 Mar 2016, 00:18

Yan ayna kör noktayı zaten göstermez çünkü o nokta kördür.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 31 Mar 2016, 08:58

servise gidip kaputunuzu ayarlatın bence gözünüze takılıcaktır hep bu sekilde. avans kısımlarndan ayar yapılabilir muhtemelen
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti oguz » 02 Nis 2016, 18:17

Merhaba dediğiniz sorunlar can sıkıcı bencede sıfır bir octavia ya göre. Ve şunuda belirteyim sıfır bir octavia da olmaması gereken şeylerden bahsediyorsunuz. 2015 model fabia da görmediğim sorunlardan bahsetmişsiniz. Bence sizin aracınızın üretiminde bir hata var. Kaputun altındaki boşluk falan kesinlikle bütün octavialar böyle değil. Silecek sensörüne bir şey diyemeyeceğim, boleronun takılmasına da ama rüzgar sesi, kaput altı boşluk falan bunlar normal değil ve bütün octavialar böyle değil. Bu sorunları direk servirse söyleyin gerekirse şikayetçi olun. Rüzgar sesi falan normal bir durum değil. Ben aracın montajında hata var diyorum.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir