arıza lambası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

arıza lambası

İleti ahmet55 » 15 Ekm 2007, 19:11

arıza lambası devamlı yanıyor arada bir bir iki gün sönüyor tekrar yanıyor.servise gittim 1,2 kere lambda sensörü arızalı dediler.başka zaman gittim geçici arıza old söylediler.bir yorum da araba lpg li olduğu için sensör lpg atığını okuyamıyor deniliyor.sizce ne olabilir kafamı meşgul ediyor.saygılar....

ahmet55
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti allbatross » 24 Oca 2008, 17:16

ben bu konuyu cok arastırdım arkadasım lambda sensöründen doğru .lpg gazı ile benzin gazı aynı olmadığı için sensöz cıkan eksozun zengin ya da fakir karısımmı diye ayırt edemediğinden yanıyor.ve sürekli beyine depoluyor bilgileri.ileride ecu ya yani kısaca beyine zarar veriyor
allbatross
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 24 Oca 2008, 17:19

Hatanın kaynağı LPG kullanımı ile ilgili fakat bu arıza kayıtlarının beyinde depolanmasının hiçbir sakıncası yok. Zaten bunlar sürüp giden bir biçimde depolanmıyor. ECU'da hata kodlarına ayrılmış bellek bölgeri bulunur arıza olduğunda ilgili alana tek byte lık bir true değeri yazılır. Yani her yer arıza olsada hiç arıza olmasada hata kayıtlarının tutulduğu bellek bölümünün boyutu değişmez.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti skodacı » 24 Oca 2008, 23:39

lpg li araç sahipleri lambda sensörü arızası nedeni ile yanan motor arıza lambasına alışacaklar...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir