2008 octavia elegance mpi 102 bg

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2008 octavia elegance mpi 102 bg

İleti fabialife » 07 Kas 2007, 11:02

[quote="isnilgiz"]

Arkadaşlar sanırım özelliklerin gerçekçi tespiti konusunda bir açıklama yapmak gerekiyor. Öncelikle "benim 2004 elegance ta var 2007 de nasıl olmaz ya da olması gerekir" gibi tartşmalar bizi kesin bir sonuca götürmez. "Skoda ne yapmak istiyor?" başlıklı açmış olduğum topikte bu konuya değinmiştim ama pek ilgi gösteren olmamıştı.

Malumuınuz Skoda ineternet sitesinde spesifik (örneğin 2008 octi elegance) olarak bir aracın tüm teknik ve donanım özelliklerini gösteren bir sayfa yok. Daha önce bu vardı ama şimdi yok ya da ben bulamıyorum.

Araçlarda varolduğu söylenen özelliklerin olup olmadığını tespit edebilmek için birinci yol; Skoda yetkili satıcılarındaki katalogların incelenip bunlarda yer alan teknik özellik ve donanımların aracınızla karşılaştırmasını yapmaktır. Eğer fark varsa satıcıya sadece çingenlik yaparak bağırıp çağırabiliriz ya da asıl skoda merkezine şikayette bulunabiliriz.

Diğer ikinci yol ise Aracı satın alırken bize verilen formlar ve kitapçıklar vardır ya. Bunlardan Skoda Servis Planı kitapçığının hemen ilk sayfasında araç veri plaketi yapıştırılmıştır. Bunun aynısı aracın bagaj tabanına yapıştırılmıştır. Bu plaketin açıklamaları ise yine bize verilen "Teknik Bilgiler" kitapçığının yine ilk sayfasında yapılmaktadır. Ancak ayrıntılı olarak açıklanmamaktadır. Buradaki rakam gruplarından; barkod arasında kalan kısım aracın VIN kodudur ve bu aracın kimliğidir. Hemen ikinci satırda  1Z ile başlayan grup aracın tipini belirler. Örneğin 1Z3 yeni kasa oktavialara, 1Z5 ise yeni kasa octi combilere aittir. Hemen alttaki satır aracın şanzıman tipini, aracın dış ve iç rengi ile motor tipini belirleyen harf gruplarına ayrılmıştır. Bunların açıklması şu an gereksiz.

Asıl önemli olan kısım yani yaklaşık altı satırdan oluşan ve 3 er gruplu harf ve rakamlardan oluşan bölüm vardır  ve bunlara "PR" değerleri denir ve her üçlü grup aracın bir özelliğini belirtir. Bu gruplara ilişkin referans açıklama listesi aşağıdadır. Burası çok önemlidir bence. Eğer araç veri plaketinde belirtilen bu özelliklerden bir tanesi bile fiiliyatta sizin aracınızda yoksa satıcının size diyeceği hiçbir şey yoktur hemen araca bu özelliklerin eklenmesini aksi takdirde aracınızın iadesini isteyebilirsiniz. Bu özellikler aşağıda İngilizce olarak verilmiştir. Tecüme için zamanım şimdilik olmadığı için sadece hava yastığına ilişkin satırı yazdım ama isteyene açıklmasını tek tek yapabilirim herkese selamlar.

Octavia elegance özelikleri

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 07 Kas 2007, 11:16

Evet haklısınız. ABS_MSR filan da gözükmüyor. VAr bir tuhaflık.
(Yalnız verdiğim bu harf grupları 2006 102 hp elegance plaketinde yazılı olanlardı.) Aslında bir hayırsever çıksa da 2008 modelde ne gibi özellikler var onun plaketini buraya yazsa da yorumu onun üzerinden yapsak.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 07 Kas 2007, 17:20

araçların a dan z ye tüm künyesi irfan hocanın birkaç defa  ve en son araçlarımızın imal yerlerini öğrenelim gibi topiğinde verdiği linkte çıkıyor. mesela benim arabanın künyesinde ( 2005 101 choıce ) MSR yoK elektronik diferansiyel kilidi EDL yazıyor. aslında örnek olarak benim arabanınkini buraya kopyalamak istedim ancak uzun olduğu için başaramadım 

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti bagci35 » 07 Kas 2007, 18:44

Skodanın resmi internet sitesindeki yeni octavia ya ait donanım özelliklerini aynen aktarıyorum:

YENİ OCTAVIA Donanımları

CLASSIC
ABS+MBA(MEKANİK FREN YARDIMCISI)+MSR+ASR, YARI OTOMATİK KLİMA (CLIMATIC), ARKADA ÜÇ NOKTADAN BAĞLI EMNİYET KEMERLERİ (ÜÇ YOLCU İÇİN), SÜRÜCÜ VE YOLCU HAVA YASTIKLARI (GÜVENLİK SİSTEMLİ VE ÇOCUK GÜVENLİK KİLİTLİ), IMMOBILIZER-VIN KODLU ETİKET, KAZA SIRASINDA KİLİTLERİN OTOMATİK AÇILMASINI SAĞLAYAN VE FLAŞÖRLERİ DEVREYE SOKAN GÜVENLİK SİSTEMİ, YÜKSEKLİK VE DERİNLİK AYARLI ELEKTRO-MEKANİK TAKVİYELİ DİREKSİYON, AERO SİLECEKLER, AYDINLATMALI TORPİDO GÖZÜ, RADYO-KASET ÇALAR, UZAKTAN KUMANDALI MERKEZİ KİLİTLEME, ELEKTRİKLİ VE ISITMALI DIŞ DİKİZ AYNALARI, YÜKSEKLİK AYARLIİ SÜRÜCÜ KOLTUĞU, ORTA KONSOLDA BARDAK GÖZLERİ, PARK BİLET TUTUCUSU, DIŞ DİKİZ AYNALARINA ENTEGRE YAN SİNYAL LAMBALARI, 6.0JX15" ÇELİK JANTLAR +195/65 R15 LASTİKLER, ÜÇÜNCÜ FREN LAMBASI.

AMBIENTE
ABS+MBA(MEKANİK FREN YARDIMCISI)+MSR+ASR, YARI OTOMATİK KLİMA (CLIMATIC), ARKADA ÜÇ NOKTADAN BAĞLI EMNİYET KEMERLERİ(ÜÇ YOLCU İÇİN), SÜRÜCÜ VE YOLCU HAVA YASTIKLARI, YAN HAVA YASTIKLARI, ÖN YOLCU HAVAYASTIĞI DEVREDIŞI BIRAKABİLME, ELEKTRİKLİ ÖN VE ARKA CAMLAR(GÜVENLİK SİSTEMLİ VE ÇOCUK GÜVENLİK KİLİTLİ), İÇ GÖZLEM SENSÖRLÜ+YARDIMCI SİRENLİ ALARM SİSTEMİ, IMMOBILIZER-VIN KODLU ETİKET, KAZA SIRASINDA KİLİTLERİN OTOMATİK AÇILMASINI SAĞLAYAN VE FLAŞÖRLERİ DEVREYE SOKAN GÜVENLİK SİSTEMİ, YÜKSEKLİK VE DERİNLİK AYARLI ELEKTRO-MEKANİK TAKVİYELİ DİREKSİYON, AERO SİLECEKLER, AYDINLATMALI SOĞUTULMA ÖZELLİĞİNE SAHİP TORPİDO GÖZÜ, RADYO-CD ÇALAR, EK 4 HOPARLÖR, ÇOK İŞLEVLİ YOL BİLGİSAYARI, UZAKTAN KUMANDALI MERKEZİ KİLİTLEME, BÖLÜNMÜŞ ARKA KOLTUK ARKALIĞI (1/3 VE 2/3), BAGAJ AYDINLATMASI(2 LAMBA), BAGAJDA EŞYA MUHAFAZA BÖLMESİ, YIKAYICILI ARKA CAM SİLGİSİ, ELEKTRİK KİLİTLİ DEPO AÇMA KAPAĞI AÇMA İŞLEVİ, ELEKTRİKLİ VE ISITMALI DIŞ DİKİZ AYNALARI, YÜKSEKLİK AYARLI SÜRÜCÜ KOLTUĞU, ORTA KONSOLDA BARDAK GÖZLERİ, PARK BİLET TUTUCUSU, DIŞ DİKİZ AYNALARINA ENTEGRE YAN SİNYAL LAMBALARI, 6.0Jx15” ÇELİK JANTLAR+195/65 R15 LASTİKLER, ÜÇÜNCÜ FREN LAMBASI, KAPORTA RENGİNDE DIŞ DİKİZ AYNALARI VE DIŞ KAPI KOLLARI, KROM KAPLAMA İÇ KAPI KOLLARI.

ELEGANCE
AMBIENTE MODELİNE EK OLARAK = (BAŞ HAVA YASTIKLARI, EDS+HBA-HİDROLİK FREN TAKVİYESİ+ESP, ARKA DİSK FREN, ÇİFT BÖLGELİ OTOMATİK KLİMA (CLIMATRONIC), CRUISE CONTROL, PARK SENSÖRÜ, TPM-LASTİK HAVA BASINCI GÖZLEM SİSTEMİ, ÖN SİS LAMBALARI, FAR YARDIMCISI (EVE DÖNÜŞ, TÜNEL AYDINLATMA, GÜNDÜZ FARI), ÇOK İŞLEVLİ DİREKSİYON SİMİDİ(RADYO KUMANDALI), KÜÇÜK DERİ PAKETİ (DİREKSİYON SİMİDİ, VİTES TOPUZU VE EL FREN KOLU), ISITMALI ÖN CAM YIKAMA MEMELERİ, PARK SENSÖRÜ, YÜKSEKLİK AYARLI ÖN YOLCU KOLTUĞU, GENİŞ MAXI-DOT EKRANLI GÖSTERGE PANELİ, JUMBO BOX-ÖN KOLTUKLAR ARASINDA, AYARLANABİLİR KOL DAYANAKLI, KLİMALI SAKLAMA BÖLMESİ+KÜL TABLALI, GÖZLÜK MUHAFAZASI, HAFİF ALAŞIMLI JANTLAR 6.5Jx16”+205/55 R16 LASTİKLER, KATLANABİLİR KONTAK ANAHTARI, BAGAJDA YÜK BAĞLAMA FİLESİ, KARARMALI İÇ DİKİZ AYNASI, KOLAY BİNİŞ LAMBALARI

Evet sitede aynen böyle yazıyor. ve benim 2008 Octi elegance mpi 102 bg aracımın bagajında istepnenin yanına yapıştırılan benim satın aldıktan 1 ay sonra gördüğüm aracıma ait künye.

EOA

1DO

5SL

5RQ

1KD

6FB

1AT

3FA

1N3

1NL

H7F

4UE

4R4

3NW

3QT

4X3

4AO

8L3

JOL

7AH

8GU

6YU

9AK

8RM

7QO

8YH

8QL

8XO

4K3

B2O

GO2

QN2

bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 07 Kas 2007, 18:51

[quote="bagci35"]
Lastiklere baktım 16 inç değil 15 inç.aracımda daha hangi eksiklikler var bilemiyorum.Bu ne rezalet.Ben en full donanımı fazla para vererek alıyorum.bide elegance ta standart olarak verilen özellikler varmı diye karşılaştırmam mı gerekiyor du?Bu işin peşini bırakmam.Tüm yasal yollara başvuracağım.Sitedeki arkadaşlara da tavsiyem almadan önce bir kez daha düşünün, zira beni arabamdan soğuttular. 
[/QUOTE]
Tüm imalatçılar araçların  teknik özelliklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar ve bu durum broşürlerin altında dip not olarak belirtilir. Moralinizi bozmak gibi olmasın ama bir sonuca varabileceğinizi sanmıyorum.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti bagci35 » 07 Kas 2007, 19:53

Dediğiniz doğru dipnot olarak yazıyorlar.ancak benim aracımdan 3 gün önce gelen veya 3 gün sonra gelen elgance larda donanım fazlalığı olupta benim arcımda donanım eksikliği olursa bunda bir tuhaflık vardır.vw yetkili satıcılarıyla 1 kaç saat önce yaptığım görüşmede vw araçlarda internet sitesinde yazılı bulunan donanımın araçta eksik olamayacağını, şayet olmuş olsa bile donanım eksikliğinin alıcıya bildirilmesi gerektiğini ve bunun için özel indirim yapılması gerektiğini söylediler.
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 07 Kas 2007, 20:26

[quote="bagci35"]Dediğiniz doğru dipnot olarak yazıyorlar.ancak benim aracımdan 3 gün önce gelen veya 3 gün sonra gelen elgance larda donanım fazlalığı olupta benim arcımda donanım eksikliği olursa bunda bir tuhaflık vardır.vw yetkili satıcılarıyla 1 kaç saat önce yaptığım görüşmede vw araçlarda internet sitesinde yazılı bulunan donanımın araçta eksik olamayacağını, şayet olmuş olsa bile donanım eksikliğinin alıcıya bildirilmesi gerektiğini ve bunun için özel indirim yapılması gerektiğini söylediler.[/QUOTE]
Bir tüketici olarak sen sonunda kadar haklısın. Üzücü bir durum. Kesinlikle satıcının seni bilgilendirmesi gerekirdi, ama dur bakalım satıcının haberi varmı (lakayıtlıktan).
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 07 Kas 2007, 22:51

[quote="bagci35"] Dediğiniz doğru dipnot olarak yazıyorlar.ancak benim aracımdan 3 gün önce gelen veya 3 gün sonra gelen elgance larda donanım fazlalığı olupta benim arcımda donanım eksikliği olursa bunda bir tuhaflık vardır.vw yetkili satıcılarıyla 1 kaç saat önce yaptığım görüşmede vw araçlarda internet sitesinde yazılı bulunan donanımın araçta eksik olamayacağını, şayet olmuş olsa bile donanım eksikliğinin alıcıya bildirilmesi gerektiğini ve bunun için özel indirim yapılması gerektiğini söylediler.[/QUOTE]

doğrudur gazete ve dergilerde ki tüm araç reklamlarında, buroşürlerde vb. yerlerde dipnot olarak haber vermeden değişiklik yapma hakkı saklıdır diye yazar. ancak internet sitesi güncel olmak, alıcıyı doğru bilgilendirmek ve oradaki bilgilerle satılan malın özellikleri bire bir örtüşmek zorundadır.
bayilere gelince onların çoğu zaten lakayıt bilinçli müşteride olmayınca ya akıllarına geleni söylüyorlar, yada müşterinin sorduğu sorunun cevabını kataloğlardan falan bakıp cevaplıyorlar bazende yalan yanlış.
geçen gün bu tür şikayetlerimizi birlik olarak yurtiçi ve yurtdışı bütün platformlarda dile getirelim dedim kabul görmedi. şimdi bu mağdur olan arkadaşın hakkını gerekli platformlarda ilgilileri mail bombardumanına tutarak hep beraber arayarak mağduriyetini gidersek; birileride vatandaşın hakkını aradığını bilerek kendilerine çekidüzen versekler. yani birlik olarak skoda.com'un gücünü göstersek diyorum ne derseniz.?
çünkü bu olay ayıplı mal satma olarak nitelendirilir ve alıcı malı değiştirme, iade etme veya indirim talep etme hakkına sahiptir. yapılacak ilk iş skoda sitesinde aracın özelliklerinin bu halde belirtildiğini kayıt altına alıp onlar değiştirse bile yetkili merciler önünde ispat etmektir.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 08 Kas 2007, 02:46

Üzülerek söylemeliyim ki Bağcı kardeşin vermiş olduğu PR kodlaarında

H7F kodu 195/65 R 15 91H  ebadındaki lastiği
4UE kodu ise yolcu tarafı deactivasyonsuz sürücü ve yolcu hava yastıklarını gösteriyor.

Eski elegancelarda ise bu kodlar sırasıyla HH7 ve 4UF ye tekabul ediyor ve bunlar da sırasıyla 16'' jantı ve yolcu tarafı deactivasyon özellikli ön ve yolcu hava tastıklarını gösteriyor.

Ayrıca bir açıklama daha yapayım yine yeni kodlara göre alternatör gücü de yeni elegance ta (8GU kodu) 140 Ampere (eskisinde 180 idi 8GV) düşürülmüş ki bu da artık elaganceların o eski zzengin donanımlı elegance olmaktan çıktığını gösteriyor ki bu fiyata diğer marka araçlar bence daha cazip olmuş oluyor....... 
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetunal48 » 17 Kas 2007, 01:18

[quote="çobanyıldızı"]Arkadaşlar bende 2001 elegance octavia var. araca hız sabitesi taktırmak istiyorum . taktırabilirmiyim.[/QUOTE]       evet mümkündür.otopol.com sitasini tıklayarak geniş bilgi alabilirsiniz.350 ytl imiş.hemde 35 ytl taksitle,ama mekanikmiş.olsun.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bagci35 » 19 Kas 2007, 19:26

Arkadaşlar az önce doğuş oto müşteri temsilciliğinden arandım.şikayetim ile ilgili araştırmayı bitirmişler.aracımda donanım eksikliğni kabul ediyorlar.hatta donanımın eksik olduğuna ve bu şekilde satın alındığına dair bir belgeninde imzalanması gerektiğini ve bu belgenin tarafımca imzalanmadığını da kabul ediyorlar.ancak donanım eksikliğinin 571 ytl olduğunu, satıcının zaten satış fiyatından fazlasıyla indirim yaptığını söyleyerek itirazımın reddedildiğini söylediler.Bilen arkadaşlar lütfen cevaplasın 16 alaşım jant yerine 15 çelik jant olması, ön yolcu hava yastığı iptal özelliğinin olmaması ve lastik hava basınç gözlem sistemi özelliklerinin olmamasının bedeli gerçekten 571 ytl midir?
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti muharremkarin » 19 Kas 2007, 20:03

MADEM 571  YTL O ZAMAN SÖYLE TAKSINLAR
muharremkarin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bagci35 » 28 Kas 2007, 21:05

Arkadaşlar bugün skoda bayiindeydim.donanım eksikliğini satım sırasında söylemeleri gerektiğini bu yüzden özür dilediklerini söylediler.donanım eksikliğinin faturaya yansıyan 571 ytl indirim teklif ettiler.ben indirim istemedim.jantların 16 inç ile değişmesini istedim.kabul ettiler ve hemen jantlarımı sıfır lastiklerle birlikte değiştirdiler(eski lastikleri 2000 km dir kullanıyordum)mağduriyetim bu şekilde kısmende olsa giderilmiş oldu.paylaşmak istedim.
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti loveskoda » 28 Kas 2007, 23:36

[quote="bagci35"]Arkadaşlar bugün skoda bayiindeydim.donanım eksikliğini satım sırasında söylemeleri gerektiğini bu yüzden özür dilediklerini söylediler.donanım eksikliğinin faturaya yansıyan 571 ytl indirim teklif ettiler.ben indirim istemedim.jantların 16 inç ile değişmesini istedim.kabul ettiler ve hemen jantlarımı sıfır lastiklerle birlikte değiştirdiler(eski lastikleri 2000 km dir kullanıyordum)mağduriyetim bu şekilde kısmende olsa giderilmiş oldu.paylaşmak istedim.[/QUOTE]

Çok iyi yapmışsınız jantları istemekle... Çünkü jantlar 800YTL. civarı..

Ama yinede bence extra birkaç şey isteyin. Ben olsam kıyameti koparırdım...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 29 Kas 2007, 01:06

Bağcı35  kardeş cd(teyp) kodu için birşey öğrenebildin mi? ayrıca yolcu hava yastığı deactivasyon için birşey söylemediler mi?  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti ymertt » 04 Arl 2007, 19:13

bnce sz gidip yetkili servise danışn daa ii olr
ymertt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti selamx » 06 Arl 2007, 00:11

Merhaba,

Malesef octavia lar böyle.. Bizim arkadaş octavia dizel sparişi verdi. Spariş verirken söylenen özelliklerden birisi yoktu buna karşın söylenmemesine karşın ASR vardı. Bayii bunlar böyle olabiliyor dedi. Yani bazı görülen özelliklerin olmaması yada bazı özelliklerin fazla olması Skodanın hala profesyonel olarak sistemini oturtamamasından kaynaklanıyor bence.
selamx
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir