Octavia Hakkında Bilgi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia Hakkında Bilgi

İleti Satuk_Buğra_Han » 06 Kas 2007, 23:34

Herkese Selamlar!

Otomobil almayı düşünüyorum. Kafamda 5-6 model vardı. Megane-Focus-Astra-Civic-Jetta ve Octavia...

Son günlerde Octavia kafama iyice yattı. Sormak istediğim yazdığım markalarla kıyaslama yapıldığında Octavia tek tercihmidir?

Birde sıfır modelinde Ambiente ile Elegance modelleri arasında 5.000YTL fark var. Skodanın sayfasından arasındaki farkları veya fazlalıkları bir sayfa içerisinde karşılaştırma imkanım olmadığı için siz kullanıcıların görüşlerine başvurmayı istedim. Octavia alacaksam elegance modelinimi almalıyım? Teşekkürler...

Satuk_Buğra_Han
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti HÜSEYİN » 07 Kas 2007, 00:10

BENCE ELEGANCE MODELİNİ AL.

HÜSEYİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 07 Kas 2007, 00:14

öncelikle şanslısın dün arkadaşa oktavya bakmak için gittik; skodalarda modeline göre 2.5 milyara kadar indirim yapmışlar. A5 kasa 115 beygir FSİ oktavya elegansın fiatı 41.500 ytl den 38.850 ytl( + metalik boya farkı ) ye inmiş
ambiant ile elegans arasındaki farka gelince aksesuar ve güvenlik donanım farkı var. bütçen müsaitse tabiki elegans donanımı en güzeli 10 hava yastığı dahil arabada yok yok.
arkadaşım volvo, bmw x3, huyundai santa fe, jeep commander dahil birçok modeli inceledi volvoya aklı yatmıştı. ben birde oktavyayı incele ondan sonra karar ver dediğimde bana skoda diye gülmüştü. zorla bayiye götürdüm oktavyayı inceldikten sonra 2.0 140 beygir tdi
oktavya almaya karar verdi. ellerindeki son arabada satıldığı için yenisinin gelmesini bekleyecek. bana söylediği " bu özellik, bu genişlik hiçbir arabada yok, buna yakın olan arabaların fiatları bundan en az 10 milyar pahalı " oldu.
sözün özü oktavyanın da bazı eksikleri vardır ama bu paraya buna yakın yada bundan daha iyi araba bulamazsın.
yukarıdaki saydığın markaların içerisinde megan ve fokusla kıyaslama bile.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti Satuk_Buğra_Han » 07 Kas 2007, 01:45

Ahmet Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum. Arkadaşım Honda Civicide gözden kaçırma dedi. En az Octavia kadar kaliteli olduğunu söylüyor. Civic hakkında bilginiz varmı? Çünkü fiyatlarıda biribirine çok yakın...

Octavia kullanıcısı arkadaşlardanda yorumlarını bekliyorum. Saygılar..
Satuk_Buğra_Han
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 07 Kas 2007, 01:48

jettaCool
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti ali » 07 Kas 2007, 02:10

[quote="Satuk_Buğra_Han"]Ahmet Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum. Arkadaşım Honda Civicide gözden kaçırma dedi. En az Octavia kadar kaliteli olduğunu söylüyor. Civic hakkında bilginiz varmı? Çünkü fiyatlarıda biribirine çok yakın...

[/QUOTE]
bir ara ben de eski octavia yı yeni octavia ile değiştirmek için heveslenmiştim. sana tek şey söyleyeceğim. bir octavia nın içine otur, hemen ardından civic in içine otur. başka hiç birşey düşünmeden octavia da karar kılacaksın.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ali » 07 Kas 2007, 02:11

bir de civic in motorunun iyi olduğunu ama kaportasının çok hassas olduğunu duymuştum.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Satuk_Buğra_Han » 07 Kas 2007, 02:18

[quote="octa"]bir de civic in motorunun iyi olduğunu ama kaportasının çok hassas olduğunu duymuştum. [/QUOTE]

Bir octavia sahibisiniz sanırım. Peki Honda Civic ve VW Jettayı da kullanma imkanınız oldumu? Farklarını test ettiniz mi? Jetta ile Octavia nın kullandıkları motor aynı sanırım. Sadece görünüş, özellik farklılığı var. Buda octaviayı üste çıkarıyor.
Satuk_Buğra_Han
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ali » 07 Kas 2007, 02:38

Jetta alıp sadece isim için para ödeme. Bu ahmaklık olur. Hatta octavia jetta değil, jetta ile passat arasında bir yerde. Yani jettadan daha üstün. Yani sadece vw amblemine para vereceksin. Honda ya gelince, Honda kullanmadım. Ama octavia yı alırken ikisi arasında epey bir tereddüt yaşamıştım. Honda nın kaportasının çok hassas olduğu, darbelere karşı dayanıksız olduğu, ama diğer aksamlarının çok güzel olduğu (özellikle motorunun)aklımda kalmış. Yorumlar neticesinde tabi. Bir arabanın içine oturunca araba sana hoş gelecek, seni memnun edecek, kendini içinde rahat hissedeceksin. Civic lerin içi çok dar geldi bana. Boğuldum sanki. Octavia nın içi çok rahattı. Belki bu kişiden kişiye değişir. Sonuçta bunlar dünya markası arabalar. Aralarında bariz farklar olacağını zannetmiyorum. sana hangisi sıcak gelirse onu al. Ama aralarında octavia daha avantajlı duruyor.

ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 07 Kas 2007, 13:38

[quote="Satuk_Buğra_Han"]Ahmet Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum. Arkadaşım Honda Civicide gözden kaçırma dedi. En az Octavia kadar kaliteli olduğunu söylüyor. Civic hakkında bilginiz varmı? Çünkü fiyatlarıda biribirine çok yakın...

[/QUOTE]

sevgili kardeşim bildiğim kadarını yazayım, ben 99 model 1.6 ies yani en fulu civic de kullandım. 120 beygir motor, teneke gibi kaporta, 1025 kg ağırlık 6 ay kullandım geniş,  rahat ve süratli olmasına rağmen araba hafif olduğu için iyi yol tutmuyordu ilk uzun yol yolculuğunda istanbuldan döndükten sonra hemen skoda fabia ile takas ettim., ve yeni arabamdan çok memnunum. toyota da kullanmıştım.

japon arabalarının genel karakteri motorları ve klimaları çok sağlamdır, masrafsızdır ve hayatta yağ kaçırmaz. süspansiyon ve direksiyonları çok rahattır, yani japonlar konfora yönelik üretim yaparlar bu nedenle kaportalarıda zayıf olduğu için güvenlikte her zaman almanların gerisinde kalmışlardır. gerçi japonlar hatalarını anlayıp yeni araçların ağırlıklarını artırdılar arabalar çok gelişti ama bence her zaman bir arabada aranılacak ilk özellik aktif ve pasif güvenlik özellikleri ile aracın yol tutuşu olmalı, bu özellikler alman, amerikan ve isveç menşeli arabalarda her zaman ön planda olmuştur. sana civic konusunda bir şey daha söyleyeyim.

bir kaç ay önce antalyadaki araba fuarında daha önce honda da satış temsilcisi olarak olarak çalışıp yeni ayrılmış biriyle sohbet ettim, honda hakkında söylediğini aktarıyorum " arabaların dizaynı, görünüşü çok güzel içi uçak kokpiti gibi çok havalı yani araçların albenisi var ve insanları cezbediyor ancak gerçekte göründükleri gibi değil kaportaları çok zayıf yani kağıttan kaplan gibiler. " demişti.

sözün özü;

1- fiat/performans oranına baktığın zaman skodalar avantajlıdır, oktavya ya 3 oda 1 salon araba derler. yani verilen parayı her zaman hak ederler. servis, arasıra elektronik arızalardan dolayı problem çıkarma gibi sıkıntılarına rağmen  tank gibi arabaya binecem diyorsan oktavia al; ikinci el fiatlarıda gayet iyi sahibindan.com dan inceleyebilirsin. birde oktavya diye bizim sitede arattır oktavia konusunda çok şey bulacaksın onlarıda oku.

2- ismi karizması iyi olsun parası önemli değil diyorsan jetta al.

3- japon arabası düşünüyorsan vergileri ve fiatı önemli değilse 2.0 honda accord veya toyota avansis al

3- opel astra düşünüyorsan hb lerinden herkes memnun fiatları konusunda fazla bilgim yok oktavia daki bir çok standart donanımı astra da ekstra olarak para karşılığı alırsın. sedanları yeni çıktı buraya gelmediği için görmedim. alman teknolojisi olduğu için skodadaki temel sıkıntıların benzerleriyle  bu markada da karşılaşabilirsin. ( astra ve vectra da kullandım )

4- focus ve megan ile kıyas bile etme.

biraz uzun oldu ama son söz her zaman markadan çok verdiğin parayı hakeden, paranın karşılığını vereni tercih et, skoda bu konuda 1 numaradır. benim şu anda 40 milyar param olsa bende oktavya almayı düşünüyorum.

tüm bu yazılanlar kişilerin fikirleri olup % 100 objektif de olmayabilir.

öncelikle bir araçtan beklentilerini belirle, tüm, duyup okuduklarını mantık süzgecinden geçir ve kararını kendin ver.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti suppiluliuma » 07 Kas 2007, 13:48

Karşılaştırma konusunda yukarıda yazılanların çoğuna aynen katılıyorum. Yalnız Civic'in güvenli olmadığı konusu hariç. Civic'in son iki modeli NCAP'ten 5 yıldız aldı. Önceki tartışmalardan hatırlıyorum, bir çok arkadaş NCAP'e pek itibar etmiyor, olabilir, ama en azından bu modelin güvensiz olmadığının tescilidir.
Ayrıca yeni Civicler, sessizlik, performans ve tüketim konusunda sınıfının en üstün modellerindendir. Diğer taraftan Octavia bu konularda hiç bir rakibinden geri kalmaz.

Benim asıl önerim, eğer otomobil senin için sadece taşıma aracı değilse, yani sürüş özellikleri önemliyse, Octavia Civic'ten daha üstün bir araba.
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 07 Kas 2007, 16:44

[quote="suppiluliuma"]Karşılaştırma konusunda yukarıda yazılanların çoğuna aynen katılıyorum. Yalnız Civic'in güvenli olmadığı konusu hariç. Civic'in son iki modeli NCAP'ten 5 yıldız aldı. Önceki tartışmalardan hatırlıyorum, bir çok arkadaş NCAP'e pek itibar etmiyor, olabilir, ama en azından bu modelin güvensiz olmadığının tescilidir.
Ayrıca yeni Civicler, sessizlik, performans ve tüketim konusunda sınıfının en üstün modellerindendir. Diğer taraftan Octavia bu konularda hiç bir rakibinden geri kalmaz.

Benim asıl önerim, eğer otomobil senin için sadece taşıma aracı değilse, yani sürüş özellikleri önemliyse, Octavia Civic'ten daha üstün bir araba.
[/QUOTE]

ben civic güvensiz demedim. 1999 model  kendi kullandığım arabanın o heybetli kasasına rağmen 1025kğ lık çok düşük ağırlığı ile yumuşak direksiyon ve süspansiyiyonundan dolayı yola tutunamadığını ve bu nedenle güven vermediği için hemen değiştirdiğimi söyledim, arabanın kaportasınının da çok zayıf olduğunu belirttim. ayrıca japonların hatalarının farkına vardıklarını ve arabaların ağırlıklarınının arttığını o zamandan bu yana arabaları çok geliştirdiklerini söyledim. yenilerinin de kaportaları hala çok zayıf, yol tutuş konusunda da hala şüphelerim var. bu yazdıklarım sıfır aldığımız 1997 model yine en fulu olan toyota corolla gli içinde aynen geçerli. benim için güvenliğin birinci kuralı aracın yol tutuşunun mükemmel olmasıdır.

yola tutunamayan araba gidip bir yere uçtuktan sonra ncap testlerinden 5 yldız değil 35 yıldız alsa benim için hikaye. o araba (1999 civic ) çarpışma testinden kaç yıldız aldıysa benim fabiaya onun beş katı yıldız takmam lazım.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti Satuk_Buğra_Han » 07 Kas 2007, 16:55

Hepinizin aktardığı bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Octavianın elegance modeli ile.. jettanın en full modelini kıyaslıyorum. Jetta 5,000 YTL daha pahalı... Toyota modellerinden avensisede baktığımda avensisin en alt dononımlısını alacağıma Octavianın en üst donanımlısını almak daha mantıklı geliyor. Octavia yı passatla kıyaslamayacağım. Ama forumlarda takip ettiğim kadarıyla passatıda aratmayan bir araç. Aynı donanımlı passatla arasında  20,000 YTL olunca... Megane-Focus-Astra-Civic-Jetta-Avensisin en alt donanımlısı aklımdan tamamıyla çıktı. OCTAVİA gerçekten iyice kafama yattı.  Saygılar.. 
Satuk_Buğra_Han
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti suppiluliuma » 07 Kas 2007, 17:19

[quote="fabialife"][quote="suppiluliuma"]Karşılaştırma konusunda yukarıda yazılanların çoğuna aynen katılıyorum. Yalnız Civic'in güvenli olmadığı konusu hariç. Civic'in son iki modeli NCAP'ten 5 yıldız aldı. Önceki tartışmalardan hatırlıyorum, bir çok arkadaş NCAP'e pek itibar etmiyor, olabilir, ama en azından bu modelin güvensiz olmadığının tescilidir.

[/QUOTE]

ben civic güvensiz demedim. 1999 model  kendi kullandığım arabanın o heybetli kasasına rağmen 1025kğ lık çok düşük ağırlığı ile yumuşak direksiyon ve süspansiyiyonundan dolayı yola tutunamadığını ve bu nedenle güven vermediği için hemen değiştirdiğimi söyledim, arabanın kaportasınının da çok zayıf olduğunu belirttim. ayrıca japonların hatalarının farkına vardıklarını ve arabaların ağırlıklarınının arttığını o zamandan bu yana arabaları çok geliştirdiklerini söyledim. yenilerinin de kaportaları hala çok zayıf, yol tutuş konusunda da hala şüphelerim var. bu yazdıklarım sıfır aldığımız 1997 model yine en fulu olan toyota corolla gli içinde aynen geçerli. benim için güvenliğin birinci kuralı aracın yol tutuşunun mükemmel olmasıdır.

yola tutunamayan araba gidip bir yere uçtuktan sonra ncap testlerinden 5 yldız değil 35 yıldız alsa benim için hikaye. o araba (1999 civic ) çarpışma testinden kaç yıldız aldıysa benim fabiaya onun beş katı yıldız takmam lazım.

[/QUOTE]

Sn abim Smile, ben sana cevaben yazmadım, genel olarak öyle bir izlenim vardı, ona karşılık. Yol tutuşu ile ilgili söylediklerine aynen katılıyorum.
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 07 Kas 2007, 17:42

[quote="octa"]

Jetta alıp sadece isim için para ödeme. Bu ahmaklık olur. Hatta octavia jetta değil, jetta ile passat arasında bir yerde. Yani jettadan daha üstün. Yani sadece vw amblemine para vereceksin. Honda ya gelince, Honda kullanmadım. Ama octavia yı alırken ikisi arasında epey bir tereddüt yaşamıştım. Honda nın kaportasının çok hassas olduğu, darbelere karşı dayanıksız olduğu, ama diğer aksamlarının çok güzel olduğu (özellikle motorunun)aklımda kalmış. Yorumlar neticesinde tabi. Bir arabanın içine oturunca araba sana hoş gelecek, seni memnun edecek, kendini içinde rahat hissedeceksin. Civic lerin içi çok dar geldi bana. Boğuldum sanki. Octavia nın içi çok rahattı. Belki bu kişiden kişiye değişir. Sonuçta bunlar dünya markası arabalar. Aralarında bariz farklar olacağını zannetmiyorum. sana hangisi sıcak gelirse onu al. Ama aralarında octavia daha avantajlı duruyor.

[/QUOTE]
ben dediğinize katılmıorum. octinin elegace modeli mükemmel olabilir bende sviorum  actaviaları ama  tabi bence siyah bir  jetta daha ii olur  yanlız yeni kasa ise o zaman kararsız kalırım Embarrassed
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 07 Kas 2007, 17:46

[quote="suppiluliuma"][quote="fabialife"][quote="suppiluliuma"]Karşılaştırma konusunda yukarıda yazılanların çoğuna aynen katılıyorum. Yalnız Civic'in güvenli olmadığı konusu hariç. Civic'in son iki modeli NCAP'ten 5 yıldız aldı. Önceki tartışmalardan hatırlıyorum, bir çok arkadaş NCAP'e pek itibar etmiyor, olabilir, ama en azından bu modelin güvensiz olmadığının tescilidir.

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Sn abim Smile, ben sana cevaben yazmadım, genel olarak öyle bir izlenim vardı, ona karşılık. Yol tutuşu ile ilgili söylediklerine aynen katılıyorum.
[/QUOTE]

kusuruma bakma kardeşim, bana hitaben de yazabilirsin ne demek; herkes fikrini söyleyecek ki yanlışları eleyip doğrulara ulaşalım. yeni modeller konusundaki görüşlerine katılıyorum çok estetik çekici araçlar ncap testlerinde 5 yıldız almaya başladılar yalnız kaportaları hala zayıf yol tutuş konusunda uzun yol yapmadığım için yanlış bir şey yazıp haklarını yemek yada birilerini yanlış yönlendirmek istemem. yalnız bu işlerden anlayanlarla konuştuğumda çok düzelme var ama hala mükemmele ulaşamadılar gibi cevaplar aldığım için hala tereddütlerim var dedim.

bu tecrübelerden sonra bizim şanşımız skoda kullanmamız, eğer ben bu fabiayı bazen kullandığım gibi o hondayı kullansaydım ( tabiki her şey Cenab-ı Hakkın taktiridir ama ) emininki arabanın içinden tek parça halinde çıkmazdım diye düşünüyorum.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti bagci35 » 07 Kas 2007, 19:58

Arkadaşım aracı almadan önce bu sitede açılan octavia elegance mpi 102 bg başlıklı topiği okumanı tavsiye ederim.
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti Satuk_Buğra_Han » 07 Kas 2007, 23:19

Yorum yazan arkadaşların göstermiş oldukları duyarlılığa teşekkür ederim. İnşAllah skodam.com ailesinin skodalı üyeside olmak dileğiyle.. Saygılar..

Satuk_Buğra_Han
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir