Ön amortisör ve 45 bin bakımı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ön amortisör ve 45 bin bakımı

İleti aydintoprak » 20 Kas 2007, 10:57

Merhaba...

Dün serviste aracıma karter koruması takdırdım. Bir de arabadan ses geliyor bir test sürüşü yapın dedim. Test sürüşünde ön taraftan ses geldiğni söyledi usta ve amortisörünün patladığını söylediler... İkisinin birlike değişmesi gerekiyormuş fiyatı 220 ytl ve 100 ytl işçilik... Bana biraz pahalı geldi... Şu an çok rahatsız edici bir ses yok ama ilerde artacakmış... Patlak olanı değiştirin dedim dengesiz olur dediler, böyle kullansam araca bir zarar gelir mi?

hava, yağ, polen filtresi ve yağ değişimi için de 200 ytl istediler.. castrol yağın fiyatını  real markette 55 ytl olarak görmüştüm. (4,5 litre) filtrelerde en fazla 45 ytl yapsa, bu fiyat yine pahalı değil mi?

Not : söylediğim fiyatlar üzerinden %20 indirim yapıyorlar, 30 Kasım sonmuş, bu tarihe kadar karar vermem gerekiyor. Araç: 2005 Octavia elegance A4 42.000 km. (Amortisör değişimi 250, bakım 160 YTL)

aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 20 Kas 2007, 11:27

yağ değişimi ve filtreleri dısarıda 100-150arası yapttırırsın basit işler.Birde özel servislerde amortisör fiyatlarını sor teki değişsse dengesizlik olurmu diye söyle, fiyat araştır . çünkü bu yazdıkların özel servıslerde rahatça yapılabılecek şeyler. Ayrıca servıs, arkadasıma amortisörün patlak demişti başka bir servise götürdü amortisörün patlak olmadığı meydana cıktı.boyle durumlarda olabılıyor..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti aydintoprak » 20 Kas 2007, 11:34

Benim gittiğim servis Ankarada özel servisti, şimdi yetkili servis olmuş fiyatları bu yüzden artmış galiba...
aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aydintoprak » 20 Kas 2007, 15:21

Teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi yaptım. Bir başka yetkili servis bi tanesi değişsse de olur dedi, test sürüşü yaptılar, amortisör sağlam dediler. Arabayı servise alalım dediler ama ben kabul etmedim. Özel servislere göstereyim dedim. Şaşmaza gittim. Rotçu ön takımların sağlam olduğunu söyledi, amortiösrcüye gittim, amortisörlerin sağlam dedi. Bir başka rotçuya gittim o da ön lastiklerde iki tane küçük lastik varmış onun değişmesi gerekir dedi ve bunları formda ismi geçen ve tavsiye edilen bir özel serviste değiştirdiler ses kesildi... masraf : 25 YTL... Böylece 250 ytl'lik masraftan kurtuldum. Yetkili servis sağlam olmasına rağmen iki amortisörü de değiştirir miydi orasını bilemiyorum...
aydintoprak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 20 Kas 2007, 16:12

işte servis diye güvenip kime gidicen..tecrübe hep bunlar :)
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti 2007RS » 10 Arl 2007, 15:19

[quote="aydintoprak"]Teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi yaptım. Bir başka yetkili servis bi tanesi değişsse de olur dedi, test sürüşü yaptılar, amortisör sağlam dediler. Arabayı servise alalım dediler ama ben kabul etmedim. Özel servislere göstereyim dedim. Şaşmaza gittim. Rotçu ön takımların sağlam olduğunu söyledi, amortiösrcüye gittim, amortisörlerin sağlam dedi. Bir başka rotçuya gittim o da ön lastiklerde iki tane küçük lastik varmış onun değişmesi gerekir dedi ve bunları formda ismi geçen ve tavsiye edilen bir özel serviste değiştirdiler ses kesildi... masraf : 25 YTL... Böylece 250 ytl'lik masraftan kurtuldum. Yetkili servis sağlam olmasına rağmen iki amortisörü de değiştirir miydi orasını bilemiyorum...[/QUOTE]

Amortisörün çift değişmesi konusu gerçekten doğrudur şöyle izah edeyim amortisörler aynı anda bir yükü omuzlamış iki insan gibidir birinin beli bükük yaşlı diğer taraftaki genç dimdik ise genç olan tarafa daha fazla yük biner..şu anda sizin aracınızda bir tane yepyeni dimdik duran bir amortisör var diğer tarafta ise 45000 km yaşlanmış beli bükük bir amortisör var ve yeni taktırdığınız amortisöre daha fazla yük biniyor ee normalden fazla sırtına yük binen yeni amortisörünüzde daha fazla yorulacağı için kısa sürede beli bükülecek ayrıca aracınızın yol tutuşu da çok sağlıklı olmaz bir tarafta taş gibi delikanlı duruyor diğer tarafta beli bükük amca..Smile
2007RS
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir