Saçma bir soru ama..(Octaviada donanım çelişkisi).

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Saçma bir soru ama..(Octaviada donanım çelişkisi).

İleti ayhani » 15 Arl 2007, 23:17

Merhaba arkadaşlar octavia ambiante alma maceram devam ediyor. Yalnız burada kafama takılan birşey var. Skoda octavia çok güzel ama internet sitesi berbat. En basitinden donanım tablosu bile yok şöyle derli toplu.
Neyse soruma geleyim. Ambiante'de çelik jant standart değilmi? Ben atik skoda'nın web sitesinden donanımlarına baktım var. Fakat skodanın kendi sitesinde donanım tablosunu bulamadım. Adanadaki bayide tam birşey söyleyemedi ilginçtir. Mersin bayisindeki müşteri temsilcisi standartta olması lazım dedi. Belki size saçma gelebilir ama kesin  bir cevap arıyorum. Saygılar.

NOT: Şükür skodanın web sitesinden teknik bilgileri gösteren bir pdf indirdim. Burada 15 inç çelik jant standart görünüyor. Fakat fikri olan yinede yazsın. Saygılar.

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti aaras95 » 15 Arl 2007, 23:34

aaras95
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayhani » 15 Arl 2007, 23:44

aaras95 cevabın için teşekkür ederim.
İşte sorunda tam burada octavia ambinte için skodanın kendi sitesinde bile çelişkili bilgi var. Senin verdiğin linkte jant kapağı dediğine göre saç jant var. Fakat yine skodanın web sitesinden aşağıdaki teknik bilgileri gösteren pdf'yi indirirsen orada ambiante'de 15 inç çelik jant görülüyor.

Ayrıca skoda bayisi olan Atik skodanın web sitesine ambiante için çelik jant var diyor. Atikteki donanım listesine skoda'nın kendi sitesindende ulaşmıştım ama nedense aynı yeri şimdi bulamıyorum.

Ben anlamadım anlayan varsa lütfen bir açıklama bekliyorum. Aşağıda skodanın kendi web sitesinden indirdiğim teknik özellikleri gösteren pdf

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 15 Arl 2007, 23:52

Aşağıdaki liste atik skodanın web sitesindeki donanım listesi

AMBIENTE
ABS+MBA(MEKANİK FREN YARDIMCISI)+MSR+ASR, YARI OTOMATİK KLİMA (CLIMATIC), ARKADA ÜÇ NOKTADAN BAĞLI EMNİYET KEMERLERİ(ÜÇ YOLCU İÇİN), SÜRÜCÜ VE YOLCU HAVA YASTIKLARI, YAN HAVA YASTIKLARI, ÖN YOLCU HAVAYASTIĞI DEVREDIŞI BIRAKABİLME, ELEKTRİKLİ ÖN VE ARKA CAMLAR(GÜVENLİK SİSTEMLİ VE ÇOCUK GÜVENLİK KİLİTLİ), İÇ GÖZLEM SENSÖRLÜ+YARDIMCI SİRENLİ ALARM SİSTEMİ, IMMOBILIZER-VIN KODLU ETİKET, KAZA SIRASINDA KİLİTLERİN OTOMATİK AÇILMASINI SAĞLAYAN VE FLAŞÖRLERİ DEVREYE SOKAN GÜVENLİK SİSTEMİ, YÜKSEKLİK VE DERİNLİK AYARLI ELEKTRO-MEKANİK TAKVİYELİ DİREKSİYON, AERO SİLECEKLER, AYDINLATMALI SOĞUTULMA ÖZELLİĞİNE SAHİP TORPİDO GÖZÜ, RADYO-CD ÇALAR, EK 4 HOPARLÖR, ÇOK İŞLEVLİ YOL BİLGİSAYARI, UZAKTAN KUMANDALI MERKEZİ KİLİTLEME, BÖLÜNMÜŞ ARKA KOLTUK ARKALIĞI (1/3 VE 2/3), BAGAJ AYDINLATMASI(2 LAMBA), BAGAJDA EŞYA MUHAFAZA BÖLMESİ, YIKAYICILI ARKA CAM SİLGİSİ, ELEKTRİK KİLİTLİ DEPO AÇMA KAPAĞI AÇMA İŞLEVİ, ELEKTRİKLİ VE ISITMALI DIŞ DİKİZ AYNALARI, YÜKSEKLİK AYARLI SÜRÜCÜ KOLTUĞU, ORTA KONSOLDA BARDAK GÖZLERİ, PARK BİLET TUTUCUSU, DIŞ DİKİZ AYNALARINA ENTEGRE YAN SİNYAL LAMBALARI, 6.0Jx15" ÇELİK JANTLAR+195/65 R15 LASTİKLER, ÜÇÜNCÜ FREN LAMBASI, KAPORTA RENGİNDE DIŞ DİKİZ AYNALARI VE DIŞ KAPI KOLLARI, KROM KAPLAMA İÇ KAPI KOLLARI.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 16 Arl 2007, 00:50

fikri olan yokmu arkadaşlar.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti guvenxoca » 16 Arl 2007, 00:52

valla biz arkadaşa yeni ambiante aldık,çelik cant opsiyonel....
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayhani » 16 Arl 2007, 00:56

guvenoxca cevabın için teşekkürler ama burada skoda'nın bence kusuru var adam akıllı bir donanım listesi yayınlamamışlar
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 16 Arl 2007, 01:54

Bu büyük çelişki hakkında fikirlerinizi bekliyorum
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti umutkubat » 16 Arl 2007, 03:51

ambiante plusta var diye biliyorum ben.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti isnilgiz » 16 Arl 2007, 04:30

Daha önce "Skoda ne yapmak stiyor" başlıklı bir topic açmıştım ve orada bu sorunları ifade etmeye çalışmıştım. Ama bir kaç kişi hariç sorunları tartışmaya pek yanaşan olmadı. Bahsettiğiniz çelişkiler skoda distribütörünün klasik özellikleri. İnşallah Mazda nın akibeetine uğramazlar. Şu siteyi bir tarayın görürsünüz skoda kullanıclıarının kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunu. ilgisiz satıcılar, standardı olmayan yetkili servisler. O sitede hiçbir şey bulamazsın bana göre. anlamadığım bir VW, hondanın, toyotanın sitelerine hiç mi bakmazlar diyecem ama sanırım adamlar o kadar da aptal da değiller hatta zekice bir taktik gibi geliyor bana. tıpkı devlet memuru gibi bir farklı sınıflardaki memurların bordrolarındaki tazminatlar farklı adlarla gösterilir aralarında parasal olarak fark oluşur. biri diğerine sorar sen neden benden fazla alıyorsun o da der senin de yan ödemen fazla. yani kimse kimse de ne olduğunu bilmez. Ama hepsi ortak bir tabloda dökülse kıyamet kopar fark o zaman net gözükür. bu sitede çok çıkıyor adam arabayı almış içinde bazı özellikler yok aldıktan sonra öğrenebiliyor. Bakkaldan sana yağı almıyosun ki bu bozuk çıktı değiştirin diyemiyorsun hemen.
Şu yazılanlara bakın biri ben var biliyorum diyor, diğeri opsiyonel sanırım diyor. Ama bunda kimsenin suçu yok . İşte bu tam bir skoda klasiği. Tam karşımda oturan mesai arkadşım toyota almıştı benimle yakın zamanda. Bizim arkadaş la acayip ilgileniyorlar arıyorlar soruyorlar. hangi tarihte ne yapacağı belli. beni de aracı aldıktan sonra ne arayan oldu ne soran. bir dediler 2000-3000 de bir gel de yağına suyuna bakalım. bir dediler 6000-7000 de bir gel de sıkılacak vidalar varsa kontrol edelim. ben de 5000 km de gittim bir bakın diye inanın adam arabanın kaputunu açmadı uzaktan takip ettim gözümün içine baka baka yalan söyledi. baktım bir şey yok dedi. kıyamet koptu tabi.

Geçen de ilginç bir olay oldu. Ankara zeki ünaldı benim toyota sahibi arkadaşı aradı geçen hafta. arkdaşta skoda var biliyorlarmış. Beni arayın diye uzaktan bağırdım. Yani onu bile beceremiyorlar. Ben klavuzu okuyorum servise diyorum şu aracı cihaza takın da alarm sesli olsun araç hareket edince kapılar otomatik kapansın diye. Hem ata hem de and oto her ikisi de tamam iki dakkada yapalım dediler ve aracı cihaza taktıktan sonra "aaa abi senin arabada yokmuş" diyorlar. arkadaş bu araba octavia elegance değil mi? evet diyorlar. e eski kasa elagance ta bu özellk var da yeni kasada nasıl olmaz diyorum. valla anlamadık diyorlar.

Uzun sözün kısası arabayı ucuz mucuz diyoruz ama nerden en kırptıklarını ancak kullanmaya başladıktan sonra öğrenebiliyoruz.  

Eğer standartlar önceden belirlense ve bunlar yazılı olarak tüm meraklılar ve kullanıcıların bilgisine sunulsa herkes ne zaman ne yapacağını bilir ona göre tedbirini alır tercihini ona göre kullanır. Skoda henüz bu seviyeden çok uzakta. Araç alırken bu hususları göz önünde bulundurmak lazım.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti semazen » 16 Arl 2007, 15:20

[quote="ayhani"]Merhaba arkadaşlar octavia ambiante alma maceram devam ediyor. Yalnız burada kafama takılan birşey var. Skoda octavia çok güzel ama internet sitesi berbat. En basitinden donanım tablosu bile yok şöyle derli toplu.
Neyse soruma geleyim. Ambiante'de çelik jant standart değilmi? Ben atik skoda'nın web sitesinden donanımlarına baktım var. Fakat skodanın kendi sitesinde donanım tablosunu bulamadım. Adanadaki bayide tam birşey söyleyemedi ilginçtir. Mersin bayisindeki müşteri temsilcisi standartta olması lazım dedi. Belki size saçma gelebilir ama kesin  bir cevap arıyorum. Saygılar.

NOT: Şükür skodanın web sitesinden teknik bilgileri gösteren bir pdf indirdim. Burada 15 inç çelik jant standart görünüyor. Fakat fikri olan yinede yazsın. Saygılar.
[/QUOTE]

Şimdi çelik jant standart ambientlerde var fakat demek istediğin alaşım jant olmasın.Çünkü Elenglerde alaşım janat standart ambientlerde ise plus larda var. Ama Clasic ve ambient modellerde standart çelik jant vardır.AÇıkçası  Alaşım jantla  karıştırmış olabilirsin çünkü arabayı alaşım jantlar ayrı hava katıyo.Ağzımız alıştığı için bunlarada biz çeik jant diyoruz.ÇElik ile Alaşım ayrı şeyler..Bundan dolayı yanlış anlaşılma olmuş olabilir
http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=3366

semazen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayhani » 16 Arl 2007, 16:32

isnilgiz ilgine teşekkür ediyorum. Skoda gibi bir araçta bu hizmet yazık. Geçengün arkadaşın megane'ni adanada maise götürdük. 2006 üst model bir araç yağmurlu havada sağ kapı cebine su alıyoru :) . Adamlar 3.5 saat bizi beklettiler. 1 saatini sırf müşteri temsilcisi ile görüşeceğiz diye geçti. Ondan sonra afedersiniz arabada vites kolunu yerini bile bilemeyecek salak bir kızı müşteri temsilcisi diye karşımıza koydular. özetle reno gibi dandik bir araç ülkemizde bu kadar çok satıyorda skoda octavia'yı niye yollarda göremiyorum diye düşünüyordum sebebi bu olsa gerek.

Semazen kardeşim yok dediğin noktaya dikkat ettim tabi. Ben çelik jant diyorum alaşım değil. İşin ilginci eğer bu çelik jantla geliyorsa neden octavia'nın sitesinde jant kapağı var yazıyor. Octavia'nın teknik bilgilerini gösteren pdf dosyasında çelik jant standart diyor. Böyle birşey olamaz.

Birde işin ilginci octavianın sayfasında neden classic donanımdan hiç bahsedilmiyor. 29000 ytl vereni adamdan saymıyorlarmı ilginç?

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti goksu » 16 Arl 2007, 16:34

semazen arkadaşım haklı. Çelik jant ile Alaşım jant farklı şeyler. Octavia nın sadece elegance donanımı 16 inch alaşım jant ile geliyor, diğerleri 15 inch çelik jant oluyor. Bu  arada çelik janttan kasıt siyah janttır, üzerine plastik kapak takılanlar.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayhani » 16 Arl 2007, 16:36

Bildiğimiz saç jantı bize çelik jant diye yutturuyorlar yani Evil%20Smile
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti goksu » 16 Arl 2007, 16:39

[quote="ayhani"]Semazen kardeşim yok dediğin noktaya dikkat ettim tabi. Ben çelik jant diyorum alaşım değil. İşin ilginci eğer bu çelik jantla geliyorsa neden octavia'nın sitesinde jant kapağı var yazıyor. Octavia'nın teknik bilgilerini gösteren pdf dosyasında çelik jant standart diyor. Böyle birşey olamaz. [/QUOTE]
Zaten jant kapağı çelik jantlara takılır, yani siyah jantlara. Jant kapağı takılmayanlar alaşım jant olarak geçer. Ama halk arasında çelik jant eşittir alaşım jant olarak biliniyor. Karışıklık burdan kaynaklanıyor.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 16 Arl 2007, 16:40

[quote="ayhani"]Bildiğimiz saç jantı bize çelik jant diye yutturuyorlar yani Evil%20Smile[/QUOTE] aynen öyle. Sac jant = çelik jant.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayhani » 16 Arl 2007, 16:41

hımmm! İlginç bir bilgi teşekkür ederim demek sorun benim cehaletimdenmiş. Acaba diğer markalardada aynı problem varmı? Sanki ben o sitelerde çelik jant olarak okumuştum tekrar bir bakayım,
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bagci35 » 16 Arl 2007, 22:32

http://www.skoda.com.tr/root/showroom/donanimlar.asp
bu sayfada octavianın classic donanım dahil bütün donanımları var.
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir